31. rocznica pacyfikacji KWK Wujek – relacja

Dodano przez GoT | 16 grudnia 2012 21:38
Licznik odwiedzin: 1783

Dzisiejszego dnia miała miejsce kolejna rocznica tragicznych wydarzeń z początku stanu wojennego pod brynowską kopalnią Wujek, o której pamiętali kibice GieKSy. Zbiórka GieKSiarzy miała miejsce na pl. Gallusa o godzinie 12:30.

Główna część uroczystości pod pomnikiem poległych górników rozpoczęła się o 13:30 zaraz po mszy świętej w Parafii Podwyższenia Krzyża Świętego przy ulicy Pięknej. Po nabożeństwie na plac przed kopalnią zaczęły napływać kolejni uczestnicy dzisiejszych obchodów. Pojawili się członkowie lokalnych grup narodowościowych – ONR-u oraz Młodzieży Wszechpolskiej. Wśród tłumu można było dostrzec również członków Klubu Gazety Polskiej.

Tuż przed oficjalnymi przemówieniami kibice GieKSy zamanifestowali swoją obecność okrzykami „Cześć i chwała bohaterom” oraz „Raz sierpem, raz młotem w czerwoną hołotę” i zaprezentowali oprawę ku czczi poległych górników z dużą ilością pirotechniki. Na transparencie widniał wymowny napis o treści „Pamiętamy o tradycji, jak siła i charakter stawiły się amunicji”. Towarzyszyła nam również flaga „Grudzień ’81 – Pamiętamy”. Naszą liczbę można określić na około 100 osób. Łącznie uczestników wraz z pocztami sztandarowymi było około 350. Po naszym pokazie odśpiewano hymn Polski, po czym zaczęły się oficjalne przemówienia. Uśmiech na twarzach wywoływały starsze osoby, które dumnie chodziły z przyklejonymi naszymi vlepkami z kopią flagi, duża ilość dzieci i młodzieży, a także sporo biało-czerwonych flag.

Na pytanie dlaczego musimy pamiętać o takich wydarzeniach jak 16 grudnia jeden z członków Katowickich Patriotów (grupy kibiców działającej na GieKSie) odpowiedział – „Przede wszystkim trzeba pamiętać o takich wydarzeniach, bo tam przelewała się krew ludzi, którzy walczyli za naszą wolność”.

Jak pamiętamy w zeszłym roku obchody odbywały się przy temperaturze -10 stopni Celsjusza, lecz dzisiaj pogoda dopisała. Z roku na rok widać progres, więc można się spodziewać jeszcze większej liczby manifestantów w kolejną rocznicę.

Od siebie dodam tylko małą dygresję, z którą oczywiście możecie się nie zgadzać. W większości telewizyjnych i internetowych relacji z tego dnia próżno szukać informacji o naszych działaniach, które są niepopularne. Wiadomo, że lepiej sprzedają się burdy i krew, a akcje kibiców takie jak ta nasza dzisiejsza są słabe marketingowo dla mass mediów. Ludzie są wciąż manipulowani. Tak samo gdyby zastanowić się nad tym, że osoby, które utożsamiały się z poprzednim reżimem dziś sprawują wysokie funkcje państwowe można dojść do wniosku, że coś jest nie tak. Ludzie odpowiedzialni za śmierć ponad stu osób w trakcie stanu wojennego do dziś są bezkarni. Czy mamy szansę to zmienić? Może i mamy, lecz społeczeństwo musi się obudzić z letargu, w którym obecnie się znajduje, a to będzie trwało z pewnością jeszcze bardzo długo.

Do zobaczenia za rok pod kopalnią, bo pamięć bohaterów musi być przez nas pielęgnowana, nikt inny za nas tego nie zrobi a odwaga i poświęcenie tamtych ludzi nie może pójść w zapomnienie!

jajo1964

6 komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
 1. Daqis — 18 grudnia 2012 @ 11:03

  Pamiętać trzeba ale okrzyki „raz sierpem, raz młotem……” wydobywające się z ust urodzonych po 1990 roku to jakiś żart. Co do ilości osób to zapewne z roku na rok będzie ich coraz mniej.
  ps do autora zastanów się nad sobą, wpadanie w zachwyt, że był onr, mw i gazeta polska. Obraża poległych!

 2. Budus — 17 grudnia 2012 @ 08:24

  a ja byłem przerażony liczbą ludzi ogólnie. jakieś 15 lat temu to nie było miejsce żeby stanąć, ludzie stali na gallusa, po rabat, cały plac był pełny. w porównaniu do tego to w niedzielę była tam garstka ludzi…

 3. Beziemienia — 17 grudnia 2012 @ 00:12

  wydawać by się mogło, że jednak warto dyskusje prowadzić

 4. BrynowskaGieKSa — 16 grudnia 2012 @ 22:44

  „Pokaźna ilość pirotechniki”? Czy naprawdę nikt się nie zorientował, że odpaliliśmy 9 (DZIEWIĘĆ!) symbolicznych rac?

  Właściwie wszystkie serwisy internetowe (na przykład wp, onet, dziennikzachodni, rmf24, tvn24.pl) relacjonujące obchody, zamieściły akapit o naszym udziale, w większości ten sam, informowała o obecności kibiców też radiowa Trójka. Przykre jest natomiast, że o samej rocznicy dziś mówi się stosunkowo mało.

 5. jajo — 16 grudnia 2012 @ 22:25

  Wysoką funkcją państwową jest chociażby bycie parlamentarzystą a w Sejmie mamy postkomunistyczne twory takie jak SLD i prokomunistyczne jak Ruch Palikota. Przykłady można mnożyć aczkolwiek nie jest to miejsce do tego typu dyskusji.

 6. Beziemienia — 16 grudnia 2012 @ 21:41

  „Tak samo gdyby zastanowić się nad tym, że osoby, które utożsamiały się z poprzednim reżimem dziś sprawują wysokie funkcje państwowe można dojść do wniosku, że coś jest nie tak” – o kim mowa?

 

Dodaj komentarz

*