Dafi Społem Kielce – utrzymanie… i jeszcze raz utrzymanie, to cel kielczan w tym sezonie

Dodano przez Jack | 26 października 2017 18:30
Licznik odwiedzin: 668

Następny mecz katowiczan na własnym parkiecie to starcie z drużyną z Kielc.

Sukcesem jest sam start zespołu z Kielc w PlusLidze. Po tym jak ze wspierania klubu wycofała się firma Effector, działacze szukali finansowego wsparcia u innych sponsorów. Ostatecznie udało się znaleźć dwie firmy: Dafi oraz Społem, które weszły w nazwę kieleckiego klubu. Dafi Społem to jedna z drużyn skazywanych na walkę o utrzymanie. Trenera Wojciecha Serafina i jego podopiecznych czeka trudne zadanie. Kadra zespołu z województwa świętokrzyskiego opiera się na mieszance doświadczenia z młodością. Siatkarze z Kielc muszą zadbać o ustabilizowanie formy, bo walka o pozostanie w PlusLidze toczyć się będzie do ostatniej kolejki. Z uwagi na słaby wynik w poprzednim sezonie (13 miejsce) oraz na problemy ze znalezieniem sponsora, drużyna przeszła spore przetasowania.

Kielczanie zmienili rozgrywających, jak wiadomo ich podstawowy siatkarz Marcin Komenda trafił do GieKSy, a jego zmiennik Krzysztof Antosik gra w pierwszoligowym Krispolu Września. Na tej newralgicznej pozycji w siatkówce w Dafi Społem postawiono na… małe doświadczenie. Numerem jeden na tej pozycji został pozyskany z Trefla Gdańsk, Przemysław Stępień, który na pięć sezonów, które spędził w Gdańsku, to zawsze był czyimś zmiennikiem. Do zespołu powrócił Piotr Adamski, który był jeden sezon w drużynie z Kielc (2013/14), ale nie zagrał wtedy żadnego meczu w PlusLidze. Ostatnio grał w pierwszoligowym AGH Kraków, z którego „doświadczenie” w seniorskiej siatkówce posiada również trzeci gracz na tej pozycji, Bartosz Drewniak.

Na ataku nie ma już Leo Andricia, który był najlepiej punktującym siatkarzem kielczan w poprzedniej kampanii, zdobywając 396 punktów. Chorwat występuje teraz we włoskim Sir Safety Perugia. Ostał się tylko zmiennik 19-latek Patryk Więckowski. Dafi Społem nie potrafiło znaleźć odpowiednich graczy na tę pozycję, więc wybrano karkołomną opcję, tzn. zmianę pozycji dwóm graczom. Były środkowy Michał Superlak, już w zeszłym sezonie zastępował w ataku Andricia, wtedy kiedy on nie mógł grać. A przed obecnym sezonem na atak przesunięto… przyjmującego Jakuba Wachnika, który był drugim najlepiej punktującym zawodnikiem Effectora, ale jednak odpowiedzialnym za przyjęcie.

 

Na środku siatki stracono obu podstawowych graczy. Austriak Peter Wohlfahrstaetter przeniósł do Tourcoing Lille Metropole z Francji, a Jędrzej Maćkowiak gra obecnie w Krispolu Września. Odszedł również niegrający wcale, Ukrainiec Andrij Orobko do MKS-u Aqua Zdrój Wałbrzych, który powstał na zgliszczach Victorii Wałbrzych w 1 lidze. W drużynie z Kielc został Rosjanin Aleksiej Nalobin, który przyszedł do Effectora już w trakcie poprzedniego sezonu i zdążył zagrać w 6 meczach. Nowymi siatkarzami zostali Maksim Morozow i Mariusz Schamlewski. Białorusin grywał głównie we własnym kraju, jedynie poprzednią kampanię spędził w Rosji w klubie Dinamo Sankt Petersburg. Schamlewski dość często zmienia kluby, nie czyniąc spodziewanych postępów. Grał w Wieluniu, w Suwałkach, w Będzinie zaliczył nawet sezon w PlusLidze, gdzie zagrał w 11 meczach, a ostatnio grał w Victorii Wałbrzych. Czwartym do brydża został 19-latek Wojciech Dyk.

Za przyjęcie jest odpowiedzialny, najlepszy na tę chwilę (tak się wydaje) siatkarz kielczan, Maciej Pawliński (322 punkty w zeszłej kampanii). Został razem z nim 20-letni Jacek Ziemnicki, ale po przesunięciu Wachnika na atak, jego partnerem na parkiecie został Łukasz Łapszyński. Ostatnie dwa sezony spędził w Politechnice Warszawskiej, a jeden z Cuprum Lubin, nie będąc raczej graczem wyjściowej szóstki, choć ostatnio zagrał w 28 meczach. Zmiennikami zostali 19-latek Jakub Szymański z SMS-u Spała oraz 18-letni Vlad Orobko, który grał ostatnio w ZAKSIE, ale… w Młodej Lidze. Pożegnano również grających sporadycznie Konrada Formelę, który przeszedł do szwajcarskiego SEAT Volley Naefels oraz Bartosza Bućko, który gra w AZS-ie Częstochowa w 1 lidze.

Z dwóch libero ostał się Szymon Biniek, a Damian Sobczak przeniósł się do… Czech, do klubu VK Ostrava. Pozyskano Mateusza Czunkiewicza z Łuczniczki, który nie miał jakoś zbyt dobrego sezonu w klubie z Bydgoszczy. Dodatkowo przyszedł 18-latek, Grzegorz Duluk z MOS-u Wola Warszawa. Czy taka kadra może dać kibicom kieleckim nadzieję na wypełnienie celu na ten sezon? Śmiem wątpić, ale dopóki trwają rozgrywki…

 

Aktualna kadra Dafi Społem Kielce

rozgrywający: Przemysław Stępień (numer 4), Piotr Adamski (numer 13), Bartosz Drewniak (numer 19)
atakujący: Patryk Więckowski (numer 5), Jakub Wachnik (numer 7), Michał Superlak (numer 11)
środkowi: Aleksiej Nalobin (Rosja – 9), Maksim Morozow (Białoruś – 20), Mariusz Schamlewski (6), Wojciech Dyk (15)
przyjmujący: Maciej Pawliński (10), Łukasz Łapszyński (17), Jakub Szymański (2), Vlad Orobko (Ukraina – 3), Jacek Ziemnicki (14)
libero: Mateusz Czunkiewicz (numer 16), Szymon Biniek (numer 1), Grzegorz Duluk (numer 18)

trener: Wojciech Serafin
asystent trenera: Piotr Brodawka
trener przygotowania fizycznego: Dawid Gadula
fizjoterapeuta: Dawid Gadula
statystyk: Damian Musiak

Brak komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Brak komentarzy.

 

Dodaj komentarz

*