[FELIETON] Dlaczego tym razem się uda?

Dodano przez marcepan | 7 lipca 2018 10:54
Licznik odwiedzin: 2276

Na 14 dni przed rozpoczęciem rozgrywek ligowych chciałem Wam przedstawić pięć optymistycznych przesłanek wskazujących na to, że to wreszcie będzie ten sezon.

1. Oczyszczenie

Z klubu odeszło 15 zawodników. Wielu z nich w ostatnich dwóch sezonach w wielu spotkaniach grało zdecydowanie poniżej oczekiwań a co najważniejsze często w podstawowym składzie. Mimo tego, że na pokładzie pozostali Mateusz Kamiński i Adrian Frańczak to wydaje się, że władze klubu postąpiły w sposób właściwy, a także oczekiwany przez kibiców. Wydaje się, że Mateusz Kamiński będzie jedynym zawodnikiem, który gra w Katowicach więcej niż sezon i zachowa miejsce w podstawowym składzie, co daje nadzieje na nową jakość w Katowicach.

2. Kontynuacja

Dyrektor sportowy i trener pozostali na stanowiskach. W związku z tym nie zostaliśmy w sytuacji, która miała miejsce przed startem poprzednich rozgrywek oraz zaowocowała słabym startem i grą w pierwszej połowie rundy jesiennej. Trudno powiedzieć, że klub posiadał wtedy jakąkolwiek politykę transferową. W obecnej sytuacji dyrektor i trener mieli do dyspozycji bardzo długi, zimowy okres przygotowawczy oraz rundę wiosenną na obserwację zawodników klubu, oraz potencjalnych kandydatów do gry w zespole. Warte odnotowania jest to, że dyrektor Bartnik oraz trener Paszulewicz widywani byli na meczach zespołów niższych lig czego świetnym przykładem była ich obecność na meczach naszego klubu partnerskiego, II-ligowego Rozwoju Katowice.

3. Ogranie

W trwającym okienku transferowym praktycznie wszyscy zakontraktowani zawodnicy (wyjątkami są bramkarz Baran i wypożyczony pomocnik Łyszczarz) grali regularnie w swoich klubach. Wielokrotnie ten temat przewijał się w rozmowach z trenerem Paszulewiczem i widać, że strategia klubu jest realizowana. Stanowi to bardzo ważny aspekt szczególnie w kontekście trwającego cztery tygodnie okresu przygotowawczego i bardzo krótkiej przerwy między rozgrywkami.

4. Potencjał

W przerwie letniej poza zawodnikami, których można uważać za pewniaków do pierwszego składu jak Piesio, Michalik, Remisz czy Lisowski klub postanowił postawić na wyróżniających się zawodników z niższych lig. Do naszego klubu trafili pomocnicy, Andrzejczak oraz Bronisławski i napastnik Rumin. W klubie obserwowano rozgrywki na poziomie drugiej i trzeciej ligi, a następnie zaproszono na testy sześciu wyróżniających się zawodników. Po testach i treningach z zespołem klub podpisał kontrakty z trzema zawodnikami. Przypominając sobie przykłady z zeszłych sezonów, kiedy sprawdzaliśmy zawodników kompletnie nieprzygotowanych do gry lub wyraźnie odstających poziomem piłkarskim, wydaje się, że tego typu praktyka powinna być kontynuowana w przyszłości. Brawo!

5. Lider

W poprzednich sezonach zbyt wiele zależało od formy jednego, dwóch zawodników, którzy brali na siebie ciężar gry i robili różnicę. W sezonie 2016/2017 wiodącymi postaciami byli Czerwiński i Foszmańczyk, który obniżył loty wiosną i oddał palmę pierwszeństwa Prokiciowi, natomiast podczas ostatniej wiosny większość wygranych spotkań zawdzięczamy duetowi Błąd, Prokić. W tym sezonie powinno być inaczej. W naszych szeregach jest więcej zawodników, którzy mogą wziąć na siebie odpowiedzialność za wynik i swoimi umiejętnościami oraz cechami charakteru przechylić szalę na naszą korzyść. W tym gronie widzę takich zawodników jak Błąd, Piesio, Michalik a ponadto nie można zapominać o doświadczonych Volasie i Pawełku, uzupełnionych walecznymi Poczobutem i Lisowskim. W pierwszej piątce nazwisk upatruję kandydatów na najważniejsze postacie w zespole i ludzi, którzy poprowadzą nasz klub do zwycięstw.

6 komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
 1. Irishman — 11 lipca 2018 @ 10:53

  A ja właśnie dodałbym zmianę podejścia Miasta, znacznie większym zainteresowaniem z jego strony sekcją piłkarską jako kolejną przesłanka, że może się udać!
  Ale jest rzeczą oczywista, ze po takiej ilości zmian, początki muszą być trudne! Dlatego, my kibice MUSIMY zacisnąć zęby i spokojnie czekać, aż to wszystko zatrybi! Właśnie nie tak jak pisze @Mody, po kilku kolejkach ogłosić, że nic z tego nie będzie i zacząć wylewać żale na wszystkich dookoła. Właśnie po 5/6 kolejkach możemy być daleko z tyłu, co nie znaczy, że tak będzie na koniec.
  TYM RAZEM TO MY MUSIMY WYTRZYMAĆ PRESJĘ!
  Chcieliśmy rewolucji? To ją mamy i zgadzam się z @Marcepanem, że ona może przynieść tym razem dobre efekty. ALE NA POCZĄTEK SWOJE MUSIMY ODCIERPIEĆ!

 2. Dziadek — 9 lipca 2018 @ 02:06

  Żadnego pompowania balonu! Najpierw ten zlepek zawodników musi się zgrać, boisko pokaże. Pamiętajmy też że nadal nie zmienia się pracodawca (miasto), który średnio panuje nad tym co w klubie się dzieje (ktoś im puścił 2 ostatnie sezony, zakładając że ktoś nie odpuścił…).

 3. Mody — 8 lipca 2018 @ 10:11

  Wzmocnienia napawają optymizmem.Od dawien dawna wkoncu ktoś poszedł po rozum do głowy i zamiast ściągać zawodników którzy już raczej odcinali kupony niż wnosili swoją gra do zespołu,jest mieszanka młodości z doświadczeniem Ale nie przesadnym jak w zeszłym latach Ale dopiero pierwsze 5/6 meczy pokaże o co będziemy grać i na co ten zespół stać.

 4. artur — 8 lipca 2018 @ 07:57

  A co powiecie jeśli się okaże, że Ci „obiecujący” będą grali jak tamci niedawni, a tamci niedawni w innych klubach będą chwaleni. Czy wtedy ktoś się zastanowi gdzie jest tego przyczyna???

 5. James — 7 lipca 2018 @ 23:02

  Zgadzam się! Nie pompujmy ale też z drugiej strony wolę zawodników przed którymi jest przyszłość i będą gryźli trawę niż odkładali na emeryturę…

 6. Solski — 7 lipca 2018 @ 22:27

  Transfery i polityka transferowa w tym okienku wygląda obiecująco, ale nie pompujmy na zapas.

 

Dodaj komentarz

*