Gdzie zagra GieKSa? – HS Częstochowa

Dodano przez Jack | 26 stycznia 2017 13:00
Licznik odwiedzin: 1458

Hala Sportowa Częstochowa – hala widowiskowo-sportowa w Częstochowie, w dzielnicy Zawodzie przy ul. Żużlowej 4. Znajduje się ona w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu żużlowego SGP Arena Częstochowa. Hala może pomieścić maksymalnie 7100 kibiców, około 5900 miejsc znajduje się na trybunach stałych. Spełnia wszystkie wymagania organizacji FIVB oraz FIBA. Głównym użytkownikiem hali jest klub siatkarski AZS Częstochowa. Od 1 sierpnia 2013 roku obiektem zarządza miejska spółka Hala Sportowa Częstochowa Sp. z o.o. Hala wybudowana została w latach 2010-2012 w miejscu małego boiska sportowego. Jej uroczyste otwarcie odbyło się 29 września 2012, inaugurującym wydarzeniem był mecz o Superpuchar Polski w piłce siatkowej mężczyzn pomiędzy PGE Skrą Bełchatów i Asseco Resovią Rzeszów.

Koszt budowy hali wyniósł około 70 mln złotych. Inwestor, czyli miasto Częstochowa otrzymał dofinansowanie z Programu Rozwoju Subregionu Północnego w wysokości 29,52 mln zł oraz dotację 20 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej. Generalnym wykonawcą inwestycji był UNIBEP SA, Bielsk Podlaski. Głównym zadaniem obiektu jest organizacja imprez sportowych w dyscyplinach takich jak: siatkówka, koszykówka, piłka ręczna, futsall, szermierka, tenis stołowy czy sporty walki. Ponadto organizowane mogą być koncerty, targi, wystawy, seminaria.

Hala Sportowa Częstochowa otrzymała nagrodę drugiego stopnia w konkursie „Budowa Roku 2012” – jednym z najbardziej prestiżowych przeglądów osiągnięć polskiego budownictwa. Jury oceniało m.in. jakość robót, organizację budowy i czas jej realizacji, rozwiązania techniczno-technologiczne procesu realizacji budowy, bezpieczeństwo pracy i ochronę zdrowia, przebieg i formę finansowania inwestycji oraz wpływ oddziaływania inwestycji na środowisko i gospodarkę regionu. Logo Hali Sportowej Częstochowa zawiera skrót HSC i znaczek graficzny, który symbolizuje kolorowe krzesełka na trybunach. Jego autorem jest częstochowianin Adrian Chrzęstek.

W hali odbyły się takie imprezy jak gale bokserskie Fight Night 9 oraz Wojak Boxing Night, mecz eliminacyjny do Mistrzostw Europy w piłce ręcznej kobiet między Polską a Czarnogórą w 2013 roku. W 2014 roku odbyła się Polska Noc Kabaretowa oraz wystąpił legendarny zespół Budka Suflera, który obchodził jubileusz 40-lecia swojego istnienia. W 2015 roku odbył się dwumecz reprezentacji polskich siatkarzy z Iranem w ramach Ligi Światowej.

 

Obiekt czterokondygnacyjny tworzą:

Poziom 0:

– Arena:

a/ płyta główna – powierzchnia 1166 m2
Nawierzchnia: parkiet (mecze siatkówki i piłki ręcznej rozgrywane są na wykładzinie typu Taraflex Sport Evolution)
– ilość miejsc ogółem – 7100
– ilość miejsc na trybunach teleskopowych (poziom 0) – 1197 ( dodatkowo 15 miejsc dla osób niepełnosprawnych, sektor P4)
– oświetlenie areny – 6 poziomów max. 2850 lx
– wysokość od podłoża do pomostów technicznych – 16m

b/ zaplecze techniczne imprez:
– 4 szatnie dla zawodników
– 4 pokoje dla trenerów
– 3 szatnie dla sędziów
– pokój dla komisarza zawodów/sędziego głównego
– 2 szatnie dla obsługi technicznej imprez.

Wszystkie pomieszczenia posiadają węzeł sanitarny.

c/ część treningowa:
– 2 sale treningowe/rozgrzewkowe o powierzchni 395m² każda (15×24 m). Nawierzchnia: parkiet.
– 2 sale gimnastyczne, odpowiednio o powierzchni 135,8m² i 143,6m² (9,7x14m i 9,7×14,8m). Nawierzchnia: wykładzina typu Taraflex.
– 4 szatnie dla zawodników z pełnym węzłem sanitarnym
– pomieszczenie do pracy dla przedstawicieli mediów o powierzchni 150m²
– sala konferencyjna o powierzchni 142m²

2. Poziom 1:

– widownia na 5 843 miejsca siedzące (dodatkowo po 2 miejsca dla niepełnosprawnych w sektorach B1 i D1)
– boksy handlowe (56) o powierzchni 3m²

3. Poziom 2 – część administracyjna

4. Poziom 3:

– sala konferencyjna o powierzchni 340m²
– sala konferencyjna o powierzchni 130m²
– loże VIP

Podstawowe dane techniczne:

– powierzchnia zabudowy – 9 380 m²
– powierzchnia użytkowa – 16 997 m²
– kubatura – 182 367,5 m³

Zastosowane rozwiązania techniczne i technologiczne sprawiają, że obiekt jest przestronny, wygodny, przystosowany dla osób niepełnosprawnych, a przede wszystkim bezpieczny (CCTV, DSO, SAP, instalacja tryskaczowa, system kontroli dostępu).

 

Hala Sportowa Częstochowa
ul. Żużlowa 4
42-200 Częstochowa

 

Hala Sportowa Częstochowa 1

 

Hala Sportowa Częstochowa 2

Brak komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Brak komentarzy.

 

Dodaj komentarz

*