GieKSa faworytem w starciu z kielczanami

GKS KATOWICE – DAFI SPOŁEM KIELCE 28 października (sobota) godz. 17.00

{RZECZYWISTOŚĆ}

Kolejnym rywalem w PlusLidze jest Dafi Społem Kielce i nie ma co tu ukrywać, że to GKS jest zdecydowanym faworytem. To będzie szczególny pojedynek dla naszego rozgrywającego, Marcina Komendy, który przecież w zeszłym sezonie grał… przeciwko GieKSie, właśnie w barwach Effectora.

Katowiczanie mają na swoim koncie już cztery wygrane, w tym trzy z rzędu, a przeciwnika takiego, co pokonanie go to nasz obowiązek. Musimy wygrać w tym meczu oraz w kolejnym w Bielsku, bo przed nami trudniejsza, druga część pierwszej rundy rozgrywek, kiedy przyjdzie nam się mierzyć, z całą szóstką najlepszych ekip w Polsce, plus starcie z beniaminkiem z Zawiercia. Mecz poprzedni w Szczecinie był ogólnie zagrany na dobrym poziomie, oprócz oczywiście jednego, wysoko przegranego seta, więc niema co się spodziewać jakichś roszad w wyjściowej szóstce naszych graczy. Jest to na tę chwilę optymalna szóstka i nie ma (na razie) co „grzebać” przy niej. Nasi rywale są w powszechnej opinii jednym z kandydatów do spadku z ligi, więc tym bardziej musimy przystąpić do tej potyczki maksymalnie skoncentrowani i zagrać po prostu swoje. Unikać przestojów w grze i popełniać jak najmniej błędów własnych, a w szczególności na zagrywce i będzie dobrze.

Dafi Społem Kielce mają na swoim koncie 2 punkty zdobyte po wygranej w tie-breaku nad Czarnymi Radom. To były również jedyne 3 sety wygrane we wszystkich spotkaniach w lidze! Opisane w innym artykule o przeciwnikach, ich problemy przedsezonowe ze znalezieniem nowych sponsorów, a co za tym idzie późne zaczęcie kompletowania składu, musiało się odbić na formie i wynikach zespołu z Kielc. Podstawowa szóstka Społem nie wygląda źle „na papierze”, ale jednak rzeczywistość ligowa obnażyła niską jakość tych zawodników. O zmiennikach to nawet niema co wspominać, bo prezentują jeszcze mniejsze umiejętności. Najlepszym siatkarzem Dafi na tę chwilę, wydaje się być przyjmujący Maciej Pawliński i jemu trzeba będzie poświęcić troszkę więcej uwagi podczas meczu.

Zresztą… nie ma co patrzeć na rywali, mamy po prostu grać na swoim poziomie, a jakość siatkarska jest na pewno po naszej stronie. TYLKO zwycięstwo… TYLKO TRZY punkty…

Przewidywane wyjściowe szóstki:

GKS: Komenda, Butryn, Kohut, Pietraszko, Quiroga, Kapelus, Mariański (libero).
Społem: Stępień, Wachnik, Nalobin, Morozow, Pawliński, Łapszyński, Czunkiewicz (libero).

{CO PISZĄ O MECZU NASI RYWALE?}

Czekamy…

siatkakielce.pl –

{HALA SPORTOWA}

Wracamy do gry w hali w Szopienicach, gdzie w zeszłym sezonie nie mieliśmy zbyt dobrego bilansu – 6 zwycięstw i 10 porażek w meczach „u siebie”, a odliczając mecze rozegrane w Spodku, to w Szopienicach były tylko 3 wygrane przy 8 porażkach! Obecną kampanię zaczęliśmy od porażki w Spodku z Łuczniczką 1:3, ale na szczęście pierwszy mecz w Szopienicach, zakończył się naszą wygraną 3:0 nad MKS-em Będzin.
Effector w poprzedniej kampanii „na wyjazdach” miał bilans – 7 wygranych do 9 przegranych. W nowym sezonie, już jako Dafi Społem, kielczanie przegrali z Resovią, z Cuprum i z Łuczniczką po 0:3.

{HISTORIA}

Pierwszy mecz z Effectorem na stałe zapisał się historii siatkarskiej GieKSy, ponieważ był to pierwszy mecz GKS-u w katowickim „Spodku”. Inauguracja nie wypadła zbyt pomyślnie, ponieważ w dniu 26 października 2016 roku, GieKSa przegrała z kielczanami 0:3 (23:25, 28:30, 19:25). Punktowali w tym spotkaniu, dla GKS-u: Kapelus 11, Van Walle 11, Kalembka 10, Błoński 5, Krulicki 4, Butryn 4, Falaschi 1. Dla Effectora: Andrić 19, Pawliński 15, Wachnik 11, Maćkowiak 6, Wohlfahrstaetter 5, Komenda 4.
Rewanż na szczęście został rozstrzygnięty na naszą korzyść, a spotkanie to odbyło się 4 lutego 2017 roku i GieKSa wygrała 1:3 (25:22, 13:25, 19:25, 23:25). Punkty zdobywali, dla Effectora: Pawliński 15, Andrić 10, Formela 7, Nalobin 5, Wohlfahrstaetter 4, Wachnik 3, Superlak 2, Bućko 1, Komenda 1. Dla GKS-u: Butryn 21, Sobański 11, Krulicki 10, Kapelus 10, Kalembka 6, Pietraszko 2, Falaschi 1, Van Walle 1.

{STATYSTYKI W PLUSLIDZE} – {GKS – DAFI SPOŁEM}

[Bilans meczów] – 1:1
[Bilans punktów] – 3:3
[Bilans setów] – 3:4
[Bilans małych punktów] – 167:160

[Rozegrane mecze – 2] – GKS: 2- Krulicki, Butryn, Falaschi, Kapelus, Kalembka, Fijałek, Van Walle, Mariański, Stelmach, Sobański, 1- Błoński, Pietraszko, Stańczak,
Społem: 2- Komenda, Wohlfahrstaetter, Wachnik, Pawliński, Superlak, Andrić, Maćkowiak, Sobczak, 1- Biniek, Bućko, Antosik, Nalobin, Formela,

[Rozegrane sety – 7] – GKS: 7- Krulicki, Falaschi, Kapelus, Kalembka, Mariański, 6- Butryn, 5- Van Walle, Sobański, 4- Fijałek, 3- Błoński, Stańczak, Stelmach, 1- Pietraszko,
Społem: 7- Komenda, Wohlfahrstaetter, Pawliński, Andrić, 6- Wachnik, 5- Sobczak, 4- Biniek, Nalobin, Superlak, Maćkowiak, 2- Formela, 1- Bućko, Antosik,

[Czas trwania spotkań] – 91:102 = łącznie 193 minut
[Widzów] – 2700:1400
[Punkty zdobyte z błędów przeciwnika] – GKS 59 – Społem 52

[Ilość zdobytych punktów] – GKS 108 – Społem 108
GKS – Butryn 25, Kapelus 21, Kalembka 16, Krulicki 14, Van Walle 12, Sobański 11, Błoński 5, Falaschi 2, Pietraszko 2,
Społem – Pawliński 30, Andrić 29, Wachnik 14, Wohlfahrstaetter 9, Formela 7, Maćkowiak 6, Komenda 5, Nalobin 5, Superlak 2, Bućko 1,

[Ilość zdobytych punktów w fazie zagrywki] – GKS 36 – Społem 30
GKS – Butryn 10, Krulicki 8, Sobański 5, Kalembka 4, Błoński 3, Kapelus 3, Van Walle 1, Falaschi 1, Pietraszko 1,
Społem – Pawliński 10, Andrić 6, Wachnik 5, Nalobin 3, Wohlfahrstaetter 2, Komenda 1, Maćkowiak 1, Bućko 1, Formela 1,

[Ilość punktów zdobytych po przyjęciu zagrywki] – GKS 72 – Społem 78
GKS – Kapelus 18, Butryn 15, Kalembka 12, Van Walle 11, Krulicki 6, Sobański 6, Błoński 2, Falaschi 1, Pietraszko 1,
Społem – Andrić 23, Pawliński 20, Wachnik 9, Wohlfahrstaetter 7, Formela 6, Maćkowiak 5, Komenda 4, Nalobin 2, Superlak 2,

[Bilans punktów zdobytych do straconych] – GKS 45 – Społem 34
GKS – Butryn 14, Krulicki 10, Van Walle 8, Kalembka 5, Kapelus 4, Sobański 4, Pietraszko 2, Falaschi -2,
Społem – Andrić 9, Pawliński 8, Wachnik 5, Maćkowiak 5, Komenda 4, Formela 4, Nalobin 3, Wohlfahrstaetter 1, Sobczak -2, Superlak -3,

[Ilość zagrywek] – GKS 168 – Społem 159
GKS – Kalembka 29, Kapelus 25, Butryn 24, Falaschi 24, Krulicki 22, Sobański 17, Van Walle 14, Błoński 10, Fijałek 1, Pietraszko 1, Stelmach 1,
Społem – Komenda 36, Wohlfahrstaetter 28, Pawliński 26, Andrić 20, Wachnik 13, Maćkowiak 13, Nalobin 10, Formela 8, Superlak 4, Bućko 1,

[Ilość błędów na zagrywce] – GKS 28 – Społem 30
GKS – Kalembka 7, Kapelus 5, Sobański 4, Butryn 3, Falaschi 3, Błoński 2, Krulicki 2, Van Walle 2,
Społem – Pawliński 10, Andrić 7, Wachnik 3, Wohlfahrstaetter 3, Nalobin 2, Superlak 2, Formela 2, Bućko 1,

[Ilość asów serwisowych] – GKS 10 – Społem 3
GKS – Kalembka 2, Butryn 2, Sobański 2, Błoński 1, Falaschi 1, Kapelus 1, Pietraszko 1,
Społem – Komenda 1, Pawliński 1, Andrić 1,

[Ilość przyjęć] – GKS 129 – Społem 140
GKS – Kapelus 44, Mariański 32, Sobański 27, Błoński 23, Falaschi 2, Kalembka 1,
Społem – Wachnik 44, Pawliński 30, Sobczak 28, Biniek 16, Formela 14, Maćkowiak 3, Wohlfahrstaetter 2, Komenda 1, Bućko 1, Nalobin 1,

[Ilość błędów w przyjęciu] – GKS 3 – Społem 10
GKS – Kapelus 2, Falaschi 1,
Społem – Pawliński 6, Sobczak 2, Komenda 1, Formela 1,

[Procent przyjęcia dokładnego] – GKS 39% – Społem 41,5%
GKS – Sobański 56%, Błoński 39%, Mariański 39%, Kapelus 39%, Falaschi 0%, Kalembka 0%,
Społem – Wohlfahrstaetter 100%, Maćkowiak 67%, Wachnik 49,5%, Sobczak 44,5%, Pawliński 32%, Biniek 31%, Formela 29%, Komenda 0%, Bućko 0%, Nalobin 0%,

[Procent przyjęcia perfekcyjnego] – GKS 24% – Społem 28%
GKS – Mariański 35%, Błoński 26%, Sobański 16%, Kapelus 13,5%, Falaschi 0%, Kalembka 0%,
Społem – Maćkowiak 67%, Wohlfahrstaetter 50%, Sobczak 37%, Wachnik 34,5%, Biniek 31%, Pawliński 15,5%, Formela 14%, Komenda 0%, Bućko 0%, Nalobin 0%,

[Ilość ataków] – GKS 197 – Społem 217
GKS – Kapelus 49, Butryn 44, Van Walle 26, Kalembka 24, Sobański 23, Błoński 17, Krulicki 11, Falaschi 2, Pietraszko 1,
Społem – Andrić 60, Pawliński 53, Wachnik 36, Formela 20, Wohlfahrstaetter 17, Superlak 11, Komenda 8, Maćkowiak 5, Nalobin 5, Bućko 2,

[Ilość błędów w ataku] – GKS 20 – Społem 21
GKS – Kapelus 7, Butryn 5, Sobański 3, Błoński 2, Kalembka 2, Krulicki 1,
Społem – Andrić 9, Pawliński 4, Wohlfahrstaetter 4, Wachnik 2, Superlak 2,

[Ilość ataków zablokowanych] – GKS 12 – Społem 13
GKS – Kapelus 3, Butryn 3, Van Walle 2, Kalembka 2, Błoński 1, Krulicki 1,
Społem – Wachnik 4, Andrić 4, Pawliński 2, Maćkowiak 1, Wohlfahrstaetter 1, Superlak 1,

[Ilość zdobytych punktów w ataku] – GKS 85 – Społem 93
GKS – Butryn 22, Kapelus 18, Van Walle 12, Kalembka 12, Sobański 9, Krulicki 7, Błoński 3, Falaschi 1, Pietraszko 1,
Społem – Andrić 28, Pawliński 27, Wachnik 12, Wohlfahrstaetter 7, Formela 7, Maćkowiak 4, Komenda 3, Nalobin 2, Superlak 2, Bućko 1,

[Procent punktów w stosunku do wszystkich ataków] – GKS 43% – Społem 43,5%
GKS – Pietraszko 100%, Krulicki 63,5%, Kalembka 50%, Butryn 50%, Falaschi 50%, Van Walle 37,5%, Kapelus 36,5%, Sobański 20,5%, Błoński 18%,
Społem – Maćkowiak 80%, Pawliński 51%, Bućko 50%, Andrić 46%, Komenda 43,5%, Wohlfahrstaetter 41,5%, Nalobin 40%, Formela 35%, Wachnik 29%, Superlak 18%,

[Ilość bloków punktowych] – GKS 13 – Społem 12
GKS – Krulicki 7, Kapelus 2, Kalembka 2, Błoński 1, Butryn 1,
Społem – Nalobin 3, Pawliński 2, Maćkowiak 2, Wohlfahrstaetter 2, Wachnik 2, Komenda 1,

[Ilość błędów własnych „innych”] – GKS 4 – Społem 8
[MVP] – GKS 1 – Falaschi 1. – Społem 1 – Pawliński 1.

87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

GieKSa hokejowym wicemistrzem Polski

Ostatnie spotkanie finałowe nie zawiodło nikogo. Obie drużyny prezentowały dojrzały hokej, o czym świadczy fakt, że w regulaminowym czasie gry nie obejrzeliśmy bramek i o tym, która drużyna została Mistrzem Polski, rozstrzygnęła dogrywka. W niej złotego gola zdobył Kaleinikovas zapewniając Re-Plast Unii Oświęcim tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie.

Świadome wagi spotkania obie drużyny od początku starały się narzucić przeciwnikowi swój styl gry, jednak dobrze w obu ekipach spisywały się formacje defensywne. W 5. minucie Kaleinikovas i Dziubiński sprawdzili dyspozycję Murraya. W odpowiedzi Kovalchuk, który rozgrywał bardzo dobre zawody, dograł do Hitosato, lecz uderzenie Japończyka obronił Lundin. Z upływem czasu częściej przy krążku utrzymywali się katowiczanie, a oświęcimianie próbowali wyprowadzać szybkie kontry. Mimo prób Maciasia, Iisakki, Pasiuta po stronie GieKSy oraz Heikkinena, Ackereda, Denyskina i Dyukova po stronie Re-Plast Unii Oświęcim bramek w pierwszej tercji nie obejrzeliśmy. Natomiast równo z syreną za grę wysokim kijem do boksu kar został odesłany Marklund.

Drugą tercję rozpoczęliśmy od gry w osłabieniu. Pierwszą minutę dobrze się broniliśmy, ale w drugiej minucie tego osłabienia groźne strzały oddali Sadłocha i Ahopelto, które obronił Murray. Po wyrównaniu sił na lodzie mecz się wyrównał, a obie drużyny grały uważnie w defensywie. W 30. minucie na ławkę kar został odesłany Heikkinen. Podczas okresu gry w przewadze Lundina próbowali pokonać Hitosato i Monto. W ostatnich pięciu minutach drugiej tercji mecz nabrał rumieńców. Najpierw w 36. minucie Marklund trafił w słupek, a w odpowiedzi Heikkinen przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem GieKSy. Dwie minuty później Murray z kłopotami obronił strzał Ackereda. Druga tercja zakończyła się także wynikiem bezbramkowym.

Początek trzeciej tercji należał do GieKSy, ale krążek po uderzeniach Michalskiego i Isakki minął bramkę Lundina, ale podobnie jak to było w poprzednich tercjach, z biegiem czasu mecz się wyrównał. W 50. minucie Murray obronił uderzenia Karjalajnen, Kowalówki i Sołtysa. Podobnie jak dwie poprzednie tercje, również trzecia zakończyła się wynikiem 0:0, a zatem o tytule Mistrza Polski rozstrzygnęła dogrywka.

Dogrywkę rozpoczęliśmy od dwóch niewykorzystanych sytuacji.  Najpierw bliski pokonania Lundina był Koponen, a chiwlę później po uderzeniu Iisakki krążek minimalnie minął oświęcimską bramkę. W odpowiedzi Ackered trafił w obramowanie naszej bramki. Sytuacja ta była jeszcze sprawdzana na wideo.  W 66. minucie groźnie strzelał Ackered, a chwilę później Murray uprzedził Sadłochę, który znalazłby się w sytuacji sam na sam. O tytule Mistrza Polski zdecydowała sytuacja z68. minucie, kiedy Kaleinikovas strzałem po dalszym słupku pokonał Murraya.

GKS Katowice – Re Plast Unia Oświęcim 0:1 (0:0, 0:0, 0:0 d. 0:1)

0:1 Mark Kaleinikovas  (Elliot Lorraine) 66:21

GKS Katowice: Murray, (Kieler) – Delmas, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko – Varttinen, Koponen, Iisakka, Monto, Lehtimaki – Wanacki, Cook, Smal, Michalski, Marklund – Lebek, Chodor, Hitosato, Maciaś, Kovalchuk.

Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin, (Kowalówka R.) – Dyukov, Jakobsons, Sadłocha, Dziubiński, Kaleinikovas – Valtola, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen – Bezuska, Ackered, Kowalówka S., Lorraine, Denyskin – Noworyta, Łukawski, Wanat, Krzemień, Sołtys.