Najszybsza dycha, czyli GieKSiarzy jesień najlepsza od dekady-przegląd doniesień mass mediów

Dodano przez Witek | 2 stycznia 2017 09:00
Licznik odwiedzin: 1450

Zapraszamy do przeczytania fragmentów informacji mass mediów z ubiegłego tygodnia, na tematy związane z GieKSą:

 

 

 

katowickisport.pl – Z Austrii do GieKSy – warunki kontraktu już uzgodnione!

 

Wiele wskazuje na to, że wiosną GKS znów będzie mieć w swych szeregach medalistę mistrzostw Europy. Na Bukowej zagra Tomasz Wisio.

Piszemy „znów”, bo do niedawna ostoją defensywy przy Bukowej był Adrian Napierała – wicemistrz Europy U-17 z 1999 roku i mistrz U-19 dwa lata później.

[…] Wychowanek Zagłębia Lubin w polskiej ekstraklasie… nie zagrał ani minuty, choć po wspomnianej „srebrnej” imprezie na czeskich boiskach trafił do Wisły Kraków. W 2001 roku – jeszcze jako nastolatek – wybrał jednak zagranicę. Markę wyrobił sobie w Austrii, gdzie – z krótkimi przerwami na wyjazdy do Niemiec (Arminia Bielefeld, RB Lipsk – ale jeszcze w IV lidze) i Grecji – grał w Pasching, Linzu i Sankt Poelten. Z tym ostatnim klubem – gdzie był kapitanem – awansował do ekstraklasy, ale i popadł w konflikt, który sprawił, że minionej jesieni grał tylko w rezerwach.

34-letni obrońca uzgodnił już warunki kontraktu z GKS-em Katowice. Zawodnikiem wicelidera pierwszej ligi oficjalnie zostanie po rozwiązaniu dotychczasowej umowy z Niederosterreich Sankt Poelten.

 

 

Do ekstraklasy z GieKSą czy na… skróty?

 

„Złoty Buk” w kategorii „Piłkarz roku” był potwierdzeniem, że to właśnie Alan Czerwiński był najlepiej i najrówniej grającym zawodnikiem GieKSy w minionych 12 miesiącach.

[…] Od dłuższego już czasu gra katowiczanina pilnie analizowana jest na przykład w ekipie lidera ekstraklasy. Jeszcze latem – w ostatnim dniu okienka transferowego – Jagiellonia gotowa była wyłożyć zapisaną w kontrakcie zawodnika kwotę (niewygórowaną…). Grający od ponad czterech lat przy Bukowej zawodnik ostatecznie zdecydował się jednak – po rozmowach z działaczami klubowymi – na podjęcie rękawicy w postaci walki o awans do niej z GieKSą.

Wielce prawdopodobne jednak, że tej zimy białostoczanie wrócą do tematu. Tym bardziej, że przecież po 1 stycznia piłkarz będzie już mógł – z półrocznym wyprzedzeniem – samodzielnie zdecydować o swym losie w nowym sezonie. – Alan wie, że przy Bukowej czeka na niego oferta nowej umowy – zapewnia prezes Wojciech Cygan, doskonale wszakże zdając sobie sprawę, że – przynajmniej do momentu ewentualnego awansu – propozycja klubów ekstraklasowych (Jagiellonia nie jest jedyna…) będzie kusząca dla piłkarza pierwszoligowego.

[…] Wśród prawych obrońców „na dorobku” – a tacy zawodnicy interesują sztab szkoleniowy GKS-u – wolny jest w tej chwili np. Filip Modelski, doskonale znany z występów w… Jagiellonii. Kartę na ręku – po rozstaniu z Górnikiem Zabrze – ma też Dominik Sadzawicki, który przecież na Roosevelta przeprowadzał się właśnie z Katowic. Mało tego; późną jesienią 22-latek korzystał nawet z gościny katowiczan, trenując pod okiem Jerzego Brzęczka! Żadne decyzje jednak nie zapadły; „Sadza” stracił przecież osiem miesięcy, rehabilitując się po operacji więzadeł.

 

 

W GieKSie zmiana w obronie. Kierunek stopera – Dolny Śląsk?

 

[…]  Sygnalizowane przez nas wzmocnienie linii defensywnej GieKSy doświadczonym Tomaszem Wisio (zmierzający ku rozwiązaniu, ale wciąż ważny kontrakt piłkarza z SKN Sankt Poelten na razie jest przeszkodą w oficjalnym ogłoszeniu tegoż transferu) oznacza, że z tej formacji powinien ubyć jeden ze stoperów. Wisio bowiem – choć przez wiele lat grywał głównie na lewej obronie – w ostatnich trzech sezonach ustawiany był na jej środku i w tej roli widziany byłby także przy Bukowej.

W tej sytuacji – mimo ważnego kontraktu – sygnał do poszukiwania nowego klubu dostał już Adrian Jurkowski. Konkretów – póki co – brak, ale pojawiły się pierwsze sygnały o zainteresowaniu 24-latkiem w środowisku pierwszoligowców. Zgłosił takowe m.in. Chrobry Głogów, choć akurat dla tegoż klubu celem numer jeden pozostaje na tej pozycji Damian Byrtek, grający na Dolnym Śląsku w 2015 roku. Wychowanek Podbeskidzia może jednak wrócić do macierzystej drużyny – i wtedy być może w Głogowie otworzyłaby się szansa dla „Jury”.

Niemal na pewno założyć trzeba, że na Dolny Śląsk – przynajmniej formalnie – wróci Eryk Sobków. Jego wypożyczenie z Lubina do Katowic zostanie skrócone, a Zagłębie zapewne szukać będzie dla swego młodego napastnika innego klubu, w którym wiosną dostawałby więcej szans, niż jesienią przy Bukowej.

 

 

Najszybsza dycha, czyli GieKSiarzy jesień najlepsza od dekady

 

[…] 10 jesiennych zwycięstw to najlepszy dorobek w całej ligowej stawce w pierwszej połowie sezonu 2016/17. Co więcej – osiągnięty został przez GKS już w 19. kolejce. W poprzednich latach dojście do takiego wyniku zabierało GieKSiarzom dużo więcej czasu.

W ubiegłym sezonie potrzebowali do tego 22 meczów, ale na przykład w sezonie 2010/11 – aż 29, w debiutanckich rozgrywkach 2007/08 – 30, zaś rok później dziesiąte zwycięstwo zanotowali dopiero w 33. kolejce! Najsłabszy pod tym względem był sezon 2011/12, w trakcie którego GKS wygrał tylko 9 z 34 spotkań ligowych.

 

 

sportslaski.pl – I to są wzmocnienia! Śląskie kluby też trafiają w „10”

 

W letnim okienku transferowym śląskie kluby pozyskały kilku zawodników, którzy z powodzeniem mogliby grać w jeszcze lepszych zespołach. Na szczęście, nosa miały nasze zespoły!

Tomasz Foszmańczyk (GKS Katowice) – 17 meczów, 1 535 minut, 5 bramek, 1 asysta.
GKS Katowice latem poczynił wiele udanych transferów, ale sprowadzenie „Fosy” zdecydowanie należy wyróżnić. Pięć bramek, jedna asysta, równa forma i wiele spotkań, w których był kluczową postacią na boisku. Grywał na prawej stronie i w środku pola. Wszędzie radził sobie bardzo dobrze. No i wie, jak to jest awansować do Ekstraklasy!

[…] Mateusz Abramowicz (GKS Katowice) – 13 meczów, 1 153 minut, 7 puszczonych bramek.

Tylko siedem puszczonych bramek i wiele udanych interwencji – z takim bramkarzem miedzy słupkami można śmiało myśleć o awansie do Lotto Ekstraklasy. Obronił 35 strzałów (skuteczność 83%). 94-procentowa skuteczność gry w polu.

 

Lista komentarzy (1) »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
  1. siVVy — 2 stycznia 2017 @ 19:09

    Jonatan Straus tego obrońce bym chciał widzieć na GieKSie może powalczy zarząd 😉

 

Dodaj komentarz

*