PlusLiga: 22 kolejka – W hitowym starciu w Rzeszowie lepszy Jastrzębski Węgiel

Nikt nie spodziewał się, że po dwóch wyraźnie przegranych setach, beniaminek ze Szczecina jeszcze się podniesie. Po dziesięciominutowej przerwie, Espadon jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki poprawił znacząco swą grę i po dwóch wyrównanych setach doprowadził do tie-breaka. A w nim również trwała zacięta walka do stanu 9:10, ale potem to już radomianie opanowali sytuację i nie pozwolili na zdobycie gospodarzom choćby jednego punktu. Drugi tie-break w tej kolejce obejrzeli kibice MKS-u Będzin. W trzech setach drużyna wygrywająca kontrolowała przebieg tych partii i tylko w trzecim secie była zacięta gra. Od prowadzenia zaczęli bydgoszczanie (5:8), potem wzięli się w garść gospodarze wygrywając już 18:14, ale ostatecznie to goście okazali się lepsi zwyciężając trzema oczkami. W piątym secie siatkarze Łuczniczki prowadzili już 7:10, a potem 9:12, a mimo to dopuścili MKS do stanu 13:14 i nerwów w końcówce, z których wybawił ich… atakujący będzinian Araujo psując zagrywkę. Tak więc odmieniona Łuczniczka pod wodzą nowego trenera, wygrała spotkanie z MKS-em, co tym bardziej potęguje żal z dwóch porażek odniesionych przez GKS właśnie z tym przeciwnikiem.

W kluczowym spotkaniu na dole tabeli, przełamali się w końcu częstochowianie po 14 porażkach z rzędu! To był praktycznie ostatni dzwonek dla nich, aby realnie myśleć jeszcze o wydostaniu się z ostatnich dwóch miejsc w klasyfikacji. Z czterech setów rozegranych w Bielsku, tylko w dwóch trwała zacięta rywalizacja i w obu lepsi okazali się akademicy z Częstochowy. Skra nadspodziewanie łatwo uporała się w trzech setach z Cuprum. Tylko w ostatniej partii kibice obejrzeli zaciętą grę z obu stron. Mimo wysokiego prowadzenia bełchatowian (21:17), lubinianom udało się doprowadzić do remisu po 22, ale w końcówce dwa ataki Wlazłego oraz blok Kłosa załatwiły sprawę. Olsztynianie nie zwalniają tempa i zanotowali dziesiątą wygraną z rzędu, tym razem nie dając żadnych szans Effectorowi. Tylko w pierwszym secie gospodarze postawili się AZS-owi doprowadzając z wyniku 5:10 do stanu po 18. W końcówce zadecydowało większe doświadczenie siatkarzy z Olsztyna, a ostatni punkt zdobył czeski atakujący Jan Hadrava.

W najciekawszym meczu kolejki Resovia, mimo wszystko troszkę niespodziewanie przegrała z Jastrzębskim. Gospodarze zaskoczyli zmianą w składzie, gdzie nie będącego w pełni sił atakującego Gavina Schmitta, zastąpili amerykańskim przyjmującym Thomasem Jaeschke. I nie byłoby w tym nic dziwnego, wszak zdarza się, że przyjmujący grają jako atakujący, tylko że dla Jaeschke był to dopiero… pierwszy mecz w sezonie po zakończeniu swojej edukacji w USA. W pierwszym secie wyrównana gra była aż do samego końca (20:22), ale końcówkę lepiej zagrali goście. W drugiej partii był pogrom Jastrzębskiego, który od stanu 15:13 rozsypał się kompletnie, zdobywając do końca tego seta zaledwie dwa punkty! Najbardziej wyrównany i zacięty bój trwał w trzecim secie, gdzie w samej końcówce przy wyniku 24:22, to jastrzębianie zdobyli cztery punkty z rzędu przechylając szalę zwycięstwa na swoją stronę. W ostatnim secie goście szybko osiągnęli bezpieczną przewagę (10:15) i pilnowali ją już do samego końca.

Na zakończenie tej kolejki Inżynierowie przegrali z LOTOS-em. W pierwszych dwóch setach trwała zacięta i wyrównana rywalizacja, z częstą zmianą prowadzenia. W trzeciej partii gospodarze odskoczyli na kilka oczek przewagi (11:8) i starali się ją dowieźć do samego końca, co ostatecznie im się udało. Odwrotny scenariusz miał miejsce w kolejnej partii, gdy to siatkarze LOTOS-u szybko uciekli z wynikiem (10:15) i spokojnie dociągnęli go do zwycięskiego końca.

W tabeli po przegranej Cuprum oraz wygranej Jastrzębskiego w Rzeszowie, mamy już definitywnie piątkę drużyn w czołówce, która powalczy o pierwszą czwórkę walczących później w play-off o medale. Oprócz ZAKSY, która jest murowanym kandydatem do finałowej rozgrywki, cztery ekipy rozstrzygną między sobą walkę o trzy wolne miejsca, zapowiada się zacięta i ciekawa rywalizacja. W dole tabeli bardzo ważne zwycięstwo AZS-u Częstochowa oraz zdobyty punkcik Espadonu, pozwoliły zniwelować część strat do wyprzedzających ich drużyn z Bielska oraz Kielc. Łuczniczka zdobywając dwa oczka wyprzedziła właśnie kielczan i jest w tej chwili najkorzystniejszej sytuacji przed decydującą końcówką sezonu. Tu również nie powinno zabraknąć emocji oraz zaciętej rywalizacji przed uniknięciem baraży.

Wyniki 22 kolejki: 17, 18 i 19 lutego

Espadon Szczecin – Cerrad Czarni Radom  2:3 (12:25, 20:25, 25:22, 25:23, 9:15)

Espadon: Kozłowski, Kluth (3), Perłowski (1), Zajder (13), Depowski (4), Ruciak (5), Murek (libero) oraz Miłuszew (15), Gałązka (5), Wołosz, Wika (13). Trener: Michał Gogol.
Czarni: Kędzierski (4), Bołądź (17), Kohut (18), Smith (8), Żaliński (21), Fornal (15), Watten (libero) oraz Ziobrowski (3), Zwiech. Trener: Robert Prygiel.  MVP: Emanuel Kohut.

MKS Będzin – Łuczniczka Bydgoszcz  2:3 (25:17, 19:25, 22:25, 25:14, 13:15)

Będzin: Seif (6), Araujo (25), Ratajczak (8), Rejno (2), Waliński (12), Jordanow (12), Potera (libero) oraz Kozub, Piotrowski (2), Woch (4), Roberts, Russell. Trener: Stelio DeRocco.
Łuczniczka: Sieńko (4), Filipiak (23), Nowakowski (10), Sacharewicz (8), Katić (10), Yudin (10), Czunkiewicz (libero) oraz Szczurek (1), Gromadowski, Rohnka (1), Bobrowski. Trener: Marian Kardas.  MVP: Bartosz Filipiak.

BBTS Bielsko-Biała – AZS Częstochowa  1:3 (23:25, 25:19, 18:25, 22:25)

BBTS: Storożyłow (6), Janeczek (15), Gaca (6), Grzechnik (4), Lipiński (10), Kwasowski (7), Koziura (libero) oraz Czauderna (libero), Bieńkowski, Gryc (5), Siek (4), Vemić (4), Bartos (6). Trener: Rastislav Chudik.
Częstochowa: T. Kowalski (1), Grebeniuk (24), Buniak (14), Janus (3), Moroz (11), Szymura (14), A. Kowalski (libero) oraz Buczek, Polański (3), Szlubowski. Trener: Michał Bąkiewicz.  MVP: Bartosz Buniak.

PGE Skra Bełchatów – Cuprum Lubin  3:0 (25:20, 25:16, 25:23)

Skra: Uriarte (4), Wlazły (19), Lisinac (7), Kłos (8), Kurek (13), Penczew (10), Piechocki (libero) oraz Szalpuk. Trener: Philippe Blain.  MVP: Mariusz Wlazły.
Cuprum: Łomacz, Kaczmarek (11), Boehme (4), Gunia (2), Taeht (12), Koumentakis (5), Rusek (libero) oraz Gorzkiewicz, Michalski (1), Pupart (1). Trener: Gheorghe Cretu.

ZAKSA Kędzierzyn-Koźle – GKS Katowice  3:0 (30:28, 32:30, 31:29)

ZAKSA: Toniutti (4), Konarski (16), Wiśniewski (9), Bieniek (4), Semeniuk (13), Deroo (16), Zatorski (libero) oraz Witczak, Czarnowski (3), Jastrowicz. Trener: Ferdinando De Giorgi.  MVP: Dawid Konarski.
GKS: Falaschi (2), Butryn (22), Krulicki (8), Kalembka (8), Kapelus (12), Sobański (8), Stańczak (libero) oraz Van Walle, Pietraszko (1), Stelmach. Trener: Piotr Gruszka.

Effector Kielce – Indykpol AZS Olsztyn  0:3 (23:25, 19:25, 19:25)

Effector: Komenda (1), Superlak (9), Wohlfahrstaetter (5), Nalobin (4), Wachnik (9), Pawliński (7), Biniek (libero) oraz Antosik, Andrić, Bućko (9), Formela. Trener: Sinan Tanik.
Olsztyn: Woicki (1), Hadrava (13), Pliński (6), Zniszczoł (10), Śliwka (11), Włodarczyk (6), Żurek (libero) oraz Makowski, Boswinkel, Palacios (7). Trener: Andrea Gardini.  MVP: Miłosz Zniszczoł.

Asseco Resovia Rzeszów – Jastrzębski Węgiel  1:3 (21:25, 25:15, 24:26, 20:25)

Resovia: Drzyzga (4), Jaeschke (13), Nowakowski (11), Możdżonek (6), Perrin (19), Ivović (11), Wojtaszek (libero) oraz Tichacek, Schoeps (1), Lemański, Rossard. Trener: Andrzej Kowal.
Jastrzębski: Kampa (5), Muzaj (15), Kosok (11), Boruch (9), De Rocco (5), Oliva (17), Popiwczak (libero) oraz Strzeżek, Bachmatiuk, Ernastowicz. Trener: Mark Lebedew.  MVP: Lukas Kampa.

ONICO AZS Politechnika Warszawska – LOTOS Trefl Gdańsk  1:3 (25:27, 23:25, 25:21, 18:25)

Politechnika: Firlej, Filip (7), Kowalczyk (9), Wrona (9), Łapszyński (11), Kwolek (18), Olenderek (libero) oraz Mikołajczak (9), Smoliński, Halaba, Samica (4), Gruszczyński (libero). Trener: Jakub Bednaruk.
LOTOS: Masny (2), Schulz (13), Paszycki (12), Gawryszewski (13), Mika (16), Hebda (11), Gacek (libero) oraz Stępień, Niemiec, Majcherski (libero). Trener: Andrea Anastasi.  MVP: Bartosz Gawryszewski.

16 AZS Częstochowa 22 13 24:60 1770:1977

W przypadku równej liczby punktów meczowych o wyższym miejscu w tabeli decyduje: