Raport z przygotowań drużyn siatkarskich w PlusLidze

Dodano przez Jack | 30 sierpnia 2016 22:10
Licznik odwiedzin: 1581

Mija właśnie pierwszy miesiąc przygotowań do sezonu drużyn siatkarskich, czas więc na krótki raport z nich.

Najwcześniej przygotowania do nowych rozgrywek rozpoczęli zawodnicy Jastrzębskiego Węgla, bo już 20 lipca, następnie 25 tego miesiąca spotkali się siatkarze Politechniki Warszawskiej, a dwa dni później gracze AZS-u Olsztyn i AZS-u Częstochowa oraz Czarnych Radom. Jako ostatni jeszcze w lipcu bo na 29, start przygotowań zaplanowali w Effectorze Kielce. Następne inauguracje zajęć miały swój początek już w sierpniu. Pierwszego dnia bieżącego miesiąca spotkali się zawodnicy Łuczniczki Bydgoszcz i LOTOS-u Trefla Gdańsk oraz Espadonu Szczecin. 2 sierpnia rozpoczęli zajęcia gracze BBTS-u Bielsko-Biała, a 3 sierpnia wznowili treningi siatkarze GKS-u Katowice. Jako ostatni rozpoczęli przygotowania 8 sierpnia zawodnicy Resovii Rzeszów, Cuprum Lubin, MKS-u Będzin i Skry Bełchatów oraz ZAKSY Kędzierzyn-Koźle.

Pierwszy miesiąc przygotowań został w klubach poświęcony, ogólnie mówiąc przygotowaniu fizycznemu. Wszystkie drużyny czekała ciężka praca na siłowniach oraz halach i stadionach, aby siatkarze byli zdolni do wytrzymania trudów, długiego i ciężkiego nowego sezonu. Ten ważny okres, większość drużyn nie mogła przepracować w pełnych składach z kliku powodów.

Pierwszy to oczywiście gra kilkunastu siatkarzy na Igrzyskach Olimpijskich. Prócz Polaków, występy w Rio de Janeiro zaliczyli trzej Francuzi, dwaj Kanadyjczycy i Amerykanie oraz jeden Argentyńczyk. Kłopoty te odczuli w Resovii, ZAKSIE, Czarnych, AZS-ie Olsztyn, Cuprum, LOTOSIE oraz Skrze. Drugi to przygotowania reprezentacji Polski juniorów do występów w mistrzostwach Europy, które odbędą się w dniach 2-9 września w Warnie oraz w Płowdiw. Biało-czerwoni w fazie grupowej zagrają z Francją, Bułgarią, Ukrainą, Niemcami i Słowenią. Siatkarze ci są naszym kibicom dobrze znani z występów na parkietach pierwszoligowych w zeszłym sezonie w barwach szkółki SMS-u Spała. Większość z nich podpisała nowe kontrakty z klubami PlusLigowymi, z Resovią, Czarnymi, Politechniką, AZS-em Olsztyn oraz MKS-em Będzin.

Kolejna trudność w tym okresie to jeszcze niepełne kadry wynikające z poszukiwań graczy na miarę swoich budżetów (np. w Częstochowie) oraz przygotowywanie się niektórych siatkarzy do występów reprezentacyjnych w rozgrywkach eliminacyjnych do przyszłorocznych mistrzostw Europy seniorów. XXX edycja tych mistrzostw zostanie rozegrana w 2017 roku w Polsce (m.in. w Katowicach) gdzie prócz gospodarzy, pewny udział mają Francja, Słowenia, Włochy, Bułgaria, Rosja i Serbia. O pozostałe miejsca trwa walka w eliminacjach, gdzie w drugim etapie jest sześć grup po cztery drużyny, z których awans uzyskają zwycięzcy, a drugie zespoły zagrają baraże o trzy ostatnie miejsca w tym turnieju.

Ta ostatnia kwestia utrudnia też troszkę przygotowania GKS-u, ponieważ nasz nowy atakujący, Belg Gert Van Walle uczestniczy w przygotowaniach kadry swojego kraju i nie miał jeszcze okazji do wspólnych treningów z nowymi kolegami z Katowic. Belgia w tych eliminacjach trafiła do grupy C i zagra z Grecją, Ukrainą oraz Mołdawią i co tu dużo kryć, jest zdecydowanym faworytem do wywalczenia tego awansu. Pierwszy turniej grupowy odbędzie się w dniach 16-18.09. w Grecji, a drugi turniej rozegrany zostanie w Belgii w dniach 23-25 września.

Okres przygotowania fizycznego mija, a zaczyna się zgrywanie poszczególnych formacji i nowych zawodników w meczach sparingowych oraz turniejach towarzyskich. 11 września w katowickim Spodku odbędzie się mecz POLSKA – RESZTA ŚWIATA czyli Mecz Drużyny Gwiazd Światowej Siatkówki z Drużyną Gwiazd Polskiej Siatkówki. W tej pierwszej drużynie zobaczymy takich byłych i obecnych siatkarzy jak Anastasi, Gardini, Giani, Giba, Nalbert, N. Grbić, V. Grbić, Cantagalli, Nikołow, Gamowa, Zorzi, Antiga, Tietiuchin, Lisinac, Muserskij, Anderson, Ngapeth, Kiraly, Leon. A w polskiej ekipie wystąpią Zagumny, Gruszka, Kadziewicz, Wlazły, Winiarski, Nowakowski, Możdżonek, Ignaczak, Kurek, Kubiak, Gacek, Żygadło, Świderski, Murek, Pliński, Papke, Glinka, Leon. Mecz Gwiazd w Katowicach jest jednocześnie oficjalnym pożegnaniem z reprezentacją Polski najbardziej utytułowanego polskiego siatkarza Pawła Zagumnego.

A co ważniejsze dla nas, mecz Gwiazd poprzedzi niezwykle interesująco zapowiadające się spotkanie towarzyskie pomiędzy włoskim klubem Calzedonia Verona a GKS-em Katowice!!! Klub z Werony występuje w najwyższej lidze Włoch czyli w Serie A1, w ostatnim sezonie zajął 7 miejsce przegrywając w ćwierćfinale z Perugią w meczach 2:3. Do najbardziej znanych siatkarzy tego klubu należą serbski przyjmujący Uros Kovacević oraz włoscy reprezentanci kraju, libero Andrea Giovi, środkowy Simone Anzani, a także rozgrywający Michele Baranowicz, syn Wojciecha Baranowicza reprezentanta Polski. Taki sprawdzian dla naszej drużyny będzie sporym wyzwaniem i może po części odpowiedzieć na pytanie – na co będzie stać GKS Katowice w nowym, debiutanckim sezonie w PlusLidze. Dla sympatyków naszej drużyny, to będzie okazja do obejrzenia „nowego” GKS-u, a dla siatkarzy z Katowic możliwość oswojenia się z halą, na której będą mieli możliwość zagrania kilku spotkań ligowych.

Decydujący okres przygotowawczy czas zacząć!

Brak komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Brak komentarzy.

 

Dodaj komentarz

*