Siatkarska Barbórka w Spodku z Resovią

GKS KATOWICE – ASSECO RESOVIA RZESZÓW  13 grudnia (środa) godz. 18.00

{RZECZYWISTOŚĆ}

Tym razem kibice w Spodku będą świadkami Siatkarskiej Barbórki z udziałem GieKSy oraz Resovii.

Kryzys siatkarskiej GieKSy trwa w najlepsze, cztery z rzędu porażki, to musi martwić i smucić, ale co gorsza styl zaprezentowany w meczach z ZAKSĄ oraz Wartą, nie napawa optymizmem. Troszkę lepiej było w ostatnim spotkaniu w Jastrzębiu, bo wygrany po dłuższej przerwie set i w końcu widzieliśmy chęć walki na parkiecie. Wiadomo było już przed sezonem, że trudniejszą część terminarza GKS ma w drugiej części pierwszej rundy rozgrywek. Nikt się chyba nie spodziewał, że dopadnie nas taki kryzys formy i co gorsza mentalny również. Od meczu z Jastrzębskim minęło już troszkę więcej czasu niż zazwyczaj między jedną a drugą kolejką. Czas najwyższy więc, aby drużyna odbudowała się i zaczęła dalej punktować. Kto może tego dokonać? Trener Piotr Gruszka w ostatnim spotkaniu dokonał aż trzech zmian w wyjściowej szóstce. Szansę dostali mniej dotychczas grający Maciej Fijałek, Bartłomiej Krulicki oraz Rafał Sobański. Czy wykorzystali swoją szansę? Wynik meczu w Jastrzębiu temu przeczy, a jak będzie w środę w Spodku?

Nasz rywal z Rzeszowa również jest w kryzysie, bo nie takiego bilansu – 7 wygranych oraz 5 przegranych – się spodziewano i  dopiero ósmego miejsca w tabeli na tym etapie sezonu. Czarę goryczy przelała ostatnia porażka Resovii na własnym parkiecie 0:3 z ONICO Warszawa, co spowodowało dymisję włoskiego trenera Roberto Serniottiego, którego zastąpił… zwolniony po poprzednim słabszym sezonie, Andrzej Kowal! Rzeszowianie dysponują dość mocną wyjściową szóstką graczy, ale jak spojrzeć na ławkę, to zdecydowanie brakuje odpowiedniej jakości zmiennikom. I to może być jeden z czynników powodujących obecne kłopoty Resovii. Nasi siatkarze będą musieli się przeciwstawić na siatce bardzo dobrej parze środkowych. Marcin Możdżonek i Bartłomiej Lemański to świetnie blokujący gracze – odpowiednio 25 i 24 bloki punktowe. Możdżonek ponadto dysponuje dobrą zagrywką (12 asów), a wraz z nim również Jarosz i Rossard po 11 asów. Ci dwaj ostatni gracze są również główną siłą w zdobywaniu punktów dla rzeszowian, Jarosz ma na koncie 164 punkty, a Rossard 136 oczek.

Czas najwyższy na przełamanie GieKSy i wygrzebanie się z tego dołka. Łatwo nie będzie, bo z tą samą myślą przejeżdża do Katowic, rzeszowska drużyna. My liczymy na duuużą frekwencję na hali, sporo emocji oraz na wygraną GKS-u!

Przewidywane wyjściowe szóstki:

GKS: Fijałek, Butryn, Kohut, Krulicki, Quiroga, Kapelus, Mariański (libero).
Resovia: Kędzierski, Jarosz, Lemański, Możdżonek, Rossard, Śliwka, Rusek (libero).

{CO PISZĄ O MECZU NASI RYWALE?}

Czekamy…

assecoresovia.pl –

{HALA SPORTOWA}

GKS w zeszłym sezonie nie miał zbyt dobrego bilansu – 6 zwycięstw i 10 porażek w meczach „u siebie”, a w meczach rozegranych w Spodku, to 3 wygrane i 2 porażki – z Effectorem Kielce 0:3, BBTS-em Bielsko-Biała 3:0, LOTOS-em Treflem Gdańsk 3:2, Jastrzębskim Węglem 2:3 oraz na zakończenie kampanii z AZS-em Politechniką Warszawską 3:1. W tym sezonie katowiczanie zagrali dwa razy w tej hali przegrywając niespodziewanie 1:3 z Łuczniczką Bydgoszcz oraz 0:3 z mistrzem Polski, ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle.
Obecną kampanię zaczęliśmy od porażki właśnie w Spodku z Łuczniczką 1:3, ale na szczęście pierwszy mecz w Szopienicach, zakończył się naszą wygraną 3:0 nad MKS-em Będzin oraz drugim zwycięstwem nad Dafi Społem 3:0. Niestety ponownie w Spodku przegraliśmy z mistrzem Polski ZAKSĄ i ponieśliśmy klęskę 0:3, by potem przegrać w Szopienicach z Wartą Zawiercie również 0:3. Czy uda się w końcu wygrać spotkanie w Spodku?
Resovia w poprzedniej kampanii w spotkaniach wyjazdowych odniosła 12 zwycięstw przy 5 porażkach. W bieżącym sezonie rzeszowianie wygrali z BBTS-em 3:1, przegrali ze Skrą 0:3, pokonali Jastrzębskiego Węgla 3:2 oraz Cuprum Lubin 3:2 i Łuczniczkę 3:1.

{HISTORIA}

Pierwsze spotkanie z Resovią w PlusLidze odbyło się w hali Podpromie w dniu 12 listopada 2016 roku i zakończyło się wygraną GKS-u 2:3 (25:17, 23:25, 23:25, 25:22, 11:15). Punkty zdobywali dla Resovii: Rossard 25, Ivović 13, Dryja 11, Lemański 7, Winters 7, Nowakowski 5, Perrin 5, Tichacek 1, Schoeps 1. Dla GieKSy: Butryn 26, Kapelus 13, Kalembka 11, Krulicki 9, Sobański 8, Falaschi 1, Pietraszko 1.
Rewanżowe spotkanie odbyło się w Szopienicach w dniu 22 lutego 2017 roku i ponownie wygrali goście w stosunku 2:3 (26:28, 25:20, 25:22, 23:25, 12:15). Punktowali wtedy dla GKS-u: Butryn 25, Kapelus 18, Sobański 15, Kalembka 10, Krulicki 5, Falaschi 3, Pietraszko 2. Dla Resovii: Schoeps 25, Perrin 19, Nowakowski 12, Rossard 10, Lemański 7, Ivović 3, Możdżonek 2, Drzyzga 1.

Dodatkowy trzeci, a właściwie to w kolejności „pierwszy” mecz pomiędzy tymi drużynami odbył się w dniu 5 lutego 2016 roku we wrocławskiej hali Orbita w ćwierćfinale Pucharu Polski sezonu 2015/16. Spotkanie to wygrali rzeszowianie 3:0 (25:14, 25:19, 25:20). Punkty wtedy zdobywali dla Resovii: Achrem 13, Kurek 11, Holmes 9, Paszycki 7, Jaeschke 5, Drzyzga 3, Penczew 2, Witczak 1. A dla GKS-u: Sobański 7, Król 6, Błoński 6, Pietraszko 5, Butryn 5, Kalembka 2, Biegun 2.

{STATYSTYKI W PLUSLIDZE} – {GKS – RESOVIA}

[Bilans meczów] – 1:1
[Bilans punktów] – 3:3
[Bilans setów] – 5:5
[Bilans małych punktów] – 215:217

[Rozegrane mecze – 2] – GKS: 2- Krulicki, Butryn, Falaschi, Błoński, Kapelus, Kalembka, Pietraszko, Stelmach, Sobański, Stańczak, 1- Van Walle,
Resovia: 2- Nowakowski, Lemański, Perrin, Dryja, Ivović, Rossard, Schoeps, Drzyzga, Winters, 1- Jaeschke, Tichacek, Depowski, Masłowski, Wojtaszek, Możdżonek,

[Rozegrane sety – 10] – GKS: 10- Krulicki, Butryn, Falaschi, Kapelus, Kalembka, Sobański, Stańczak, 5- Pietraszko, 4- Stelmach, 3- Błoński, 2- Van Walle,
Resovia: 10- Lemański, 9- Nowakowski, Rossard, 8- Perrin, Ivović, 7- Dryja, Drzyzga, 6- Schoeps, 5- Tichacek, Wojtaszek, Masłowski, Możdżonek, Winters, 2- Depowski, 1- Jaeschke,

[Czas trwania spotkań] – 140:129 = łącznie 269 minut