[TEKST KIBICA] Z kącika statystyka #6, czyli piłkarze (nie) strzelają

Dodano przez kosa | 5 grudnia 2018 10:00
Licznik odwiedzin: 443

Jednym z kluczowych elementów, które sprawiły, że GKS Katowice stanął na krawędzi pierwszego w historii spadku na trzeci poziom ligowy, była fatalna skuteczność strzelecka. Zespół zdobył zaledwie 16 bramek w 21 spotkaniach, co jest najgorszym wynikiem na tym etapie rozgrywek od czasu powrotu na zaplecze Ekstraklasy.

Trzeba zajrzeć głęboko w przeszłość, żeby znaleźć równie marny wynik. W sezonie 2003/2004 po 21 kolejkach mieliśmy również 16 bramek, ale przynajmniej w tabeli były 23 punkty. Musimy się cofnąć jeszcze o 20 lat, aby przebić ten wynik. W sezonie 1984/1985 zespół po 21 kolejkach miał tylko 15 bramek, ale zdobył aż 19 punktów w systemie dwa punkty za zwycięstwo. W tym przypadku przynajmniej obrona nie zawodziła, w całym sezonie zespół stracił tyle bramek, ile obecna drużyna ma już teraz po stronie strat.

Najskuteczniejszy obecnie strzelec Adrian Błąd ma na koncie cztery trafienia, tylko po dwie bramki zdobyli nominalni napastnicy Rumin, Woźniak i Śpiączka. W sumie ośmiu piłkarzy strzelało w lidze, a jeden dorzucił bramkę w meczu pucharowym. Aby tabela strzelców rundy jesiennej nie prezentowała się tak marnie, postanowiłem ją wzbogacić o strzelców drużyny rezerwowej oraz pierwszej drużyny juniorów.

Juniorzy starsi zakończyli jesień na drugim miejscu w 1 lidze wojewódzkiej i zakwalifikowali się do Makroregionalnej Ligi Juniorów, w której wiosną powalczą o CLJ. Łącznie zdobyli 49 bramek, najwięcej – 13 strzelił Patryk Szwedzik, jedno trafienie mniej zaliczył będący już blisko kadry seniorskiej pomocnik Szymon Małecki, a trzeci Artur Grzechynka strzelił cztery bramki.

Najwięcej postrzelali sobie rezerwowi. W katowickiej A-klasie oraz w meczach okręgowego Pucharu Polski zdobyli 73 bramki. Rezerwy w tym sezonie nie mogą awansować, ponieważ przeskoczyły bez gry B-klasę. To powoduje, że rywale traktują mecze z GKS-em niczym sparingi niemające wpływu na ich pozycję w tabeli i nie przykładają wagi do końcowego wyniku. Drużyna złożona z juniorów pierwszego i drugiego zespołu wzmacniana była regularnie zawodnikami z kadry seniorów. Najlepszym strzelcem zespołu jest siedemnastoletni wychowanek Stadionu Śląskiego Kordian Rusz, który zdobył 17 bramek, drugi David Añón strzelił 7 goli, a Daniel Rumin 6.

Strzelcy rundy jesiennej w meczach ligowych i pucharowych
S – w drużynie seniorów, J – w juniorach starszych, R – w rezerwach

17 – Kordian Rusz 17R
13 – Patryk Szwedzik 13J
13 – Szymon Małecki 12J+1R
8 – Daniel Rumin 2S+6R
8 – David Añón 1S+7R
5 – Damian Michalik 5R
4 – Adrian Błąd 4S
4 – Dominik Bronisławski 1S+3R
4 – Artur Grzechynka 4J
4 – Jakub Kantyka 3J+1R
4 – Michał Szymała 1J+3R
4 – Oliwer Zalewski 1J+3R
4 – Kamil Kurowski 4R
3 – Bartosz Marędowski 2J+1R
3 – Filip Bożek 3J
3 – Robert Majeranowski 3J
3 – Konrad Andrzejczak 3R
2 – Arkadiusz Woźniak 2S
2 – Bartosz Śpiączka 2S
2 – Łukasz Jedyński 2J
2 – Daniel Kołodziej 2R
2 – Daniel Marzec 2R
2 – Grzegorz Piesio 2R
2 – Kamil Łankiewicz 2R
2 – Krzysztof Kściuk 2R
1 – Adrian Łyszczarz 1S
1 – Jakub Wawrzyniak 1S
1 – Tymoteusz Puchacz 1S
1 – Fabian Sęczek 1J
1 – Jakub Szmit 1J
1 – Kordian Podstawa 1J
1 – Thomas Skiba 1J
1 – Błażej Jas 1R
1 – Jakub Pilarski 1R
1 – Kacper Tabiś 1R
1 – Kamil Stalmach 1R
1 – Wojciech Słomka 1R
4 – samobójcze 2S+1J+1R
3 – anonim* 3R

*) W zestawieniu brak strzelców przegranego meczu pucharowego GKS II Katowice – Orzeł Mokre 3:8. Oficjalne media klubowe, nie tylko w tym przypadku, nie uznały za istotne poinformować o szczegółach meczu swoich kibiców. Potwierdziło się przysłowie, że porażka jest sierotą. Jeżeli ktoś ma wiedzę na temat zdobywców bramek w tym meczu, to proszę o wpis w komentarzach.

Tosiek

Brak komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Brak komentarzy.

 

Dodaj komentarz

*