Trzy Złote Buki dla kobiet, SuperBuk dla Furtoka. Doniesienia mass mediów o GieKSie

Dodano przez Witek | 18 grudnia 2017 09:30
Licznik odwiedzin: 620

Zapraszamy do przeczytania fragmentów prasówki z ubiegłego tygodnia, na temat związane z piłkarską GieKSą. Doniesienia mass mediów zostały zdominowane przez informację na temat wyników 10 Plebiscytu „Złote Buki”. 

 

 

katowickisport.pl – GKS Katowice: specjaliści od zadań z wyższej półki

 

 

Wielce zagadkowe były minione miesiące w wykonaniu GieKSiarzy. Bili mocnych, dostawali „bęcki” od niżej notowanych.

Zwycięstwo z Chojniczanką i Miedzią przy Bukowej, bezdyskusyjny triumf pod Jasną Górą: GKS przewodzi wirtualnej „małej tabelce”, obejmującej zespoły z miejsc 1-7! „Jest potencjał w chłopakach” – chciałoby się zawołać.
Jest jednak i druga strona medalu. Kompromitujące 45 minut w Mielcu (0:3 do przerwy), wpadki na własnym stadionie z Pogonią, Puszczą, Wigrami, Ruchem… Dwie ostatnie drużyny do gry przy Bukowej przystępowały w momencie, w którym miały najmizerniejszy dorobek punktowy w całej stawce – a jednak wywoziły pełną zdobycz. Spotkania, które „miały wygrać się same”, okazywały się koszmarnymi prztyczkami w nos być może zbyt pewnych siebie katowiczan.

[…] Na całej linii katowiczanie polegli też w meczach… prestiżowych – czyli w derbach. 0:3 w Sosnowcu, 1:2 z Ruchem, 0:1 w Tychach – w każdym przypadku kompromitujący był nie tylko wynik, ale przede wszystkim postawa drużyny w tych meczach. Jako że założyć trzeba, iż profesjonalny sportowiec z własnej woli zwycięstwa rywalowi nie oddaje, trzeba by chyba przychylić się do kibicowskiej tezy o… niewystarczającej zadziorności, waleczności, „charakterności”. To zresztą samonapędzający się mechanizm: derbowe przegrane w meczach dla fanów ważniejszych niż inne wzmagają falę „hejtu” wobec piłkarzy.

[…] GWIAZDA
Adrian Błąd
Dołączył do drużyny późno – w końcówce okienka transferowego. Wniósł do szatni trochę czysto piłkarskiej jakości, wiele wiary we własne umiejętności i mnóstwo pozytywnego myślenia. Nie ma przypadku w tym, że kiedy już nadrobił zaległości i omijały go urazy, rozstrzygał (bramkami i asystami) losy źle dla katowiczan układających się meczów. Najpoważniejsza przesłanka do oczekiwania wiosny ze szczyptą optymizmu.

 

ODKRYCIE
Peter Szulek
Gdyby nie nawracające kłopoty ze zdrowiem, śmiało mógłby konkurować z Błądem o miano „gwiazdy”. Bezwzględnie zamknął usta wszystkich wątpiącym (notabene zasadnie – ledwie osiem gier we wcześniejszych 12 miesiącach w lidze czeskiej i węgierskiej) w sens podpisywania z nim kontraktu.

 

ROZCZAROWANIE
Tomasz Mokwa
Dawid Plizga i Wojciech Kędziora biją go na głowę liczbą występów w ekstraklasie. Ale Sebastian Nowak i Adrian Błąd – już tylko nieznacznie. Choć zadanie miał piekielnie trudne – zastąpić Alana Czerwińskiego na prawej obronie – wydawało się, że „szkoła gliwicka” wystarczy mu w zupełności do podołania wyzwaniu. Skończyło się jednak na trzech występach i… braku miejsca w kolejnych meczach nawet na ławce rezerwowych.

 

 

Przy Bukowej już bez Czecha

 

Jest pierwsza decyzja kadrowa, podjęta w zimowej przerwie w GieKSie.

Zgodnie z naszymi wcześniejszymi informacjami, Jakub Yunis nie będzie już piłkarzem GieKSy. Jak potwierdził prezes Marcin Janicki, Sigma Ołomuniec skorzystała z klauzuli zawartej w umowie z katowiczanami, skracając wypożyczenie napastnika na Bukową (pierwotnie miał grać w zespole pierwszoligowca do końca sezonu). Yunis jesienią wystąpił w sześciu meczach ligowych, zdobył jedną bramkę.

 

 

W GieKSie wysoko mierzą. Pytali (o) Cywkę

 

[…] Wiele wskazuje na to, że z klubem katowickim rozstanie się też Tomasz Mokwa.

Rozmowy – również z udziałem mojego menedżera – wciąż trwają. Szukamy jak najlepszego rozwiązania dla obu stron – mówił nam niespełna 25-letni obrońca podczas poniedziałkowej gali „Złotych Buków”. Słowo „rozwiązanie” pojawiło się zapewne w tym kontekście nieprzypadkowo: do takiego wariantu rozstania zmierzają zapewne owe rozmowy.

Mokwa dla GKS-u okazał się równie wielkim rozczarowaniem, jak… GKS dla niego. Angażując go (jeszcze za czasów pracy Dariusza Motały w roli menedżera sekcji), liczono w Katowicach na to, iż – z biegiem czasu – okaże się godnym następcą Alana Czerwińskiego, który odszedł do Zagłębia Lubin. Zadanie zastąpienia „Piłkarza roku” (2016 i 2017) w „Złotych Bukach” okazało się jednak ponad siły zawodnika mającego ponad 50 gier ligowych. Zagrał w trzech pierwszych kolejkach, potem – przynajmniej oficjalnie – wypadł ze składu z powodu kontuzji i… już do niego nie wrócił. Ba; nie było go nawet w meczowej osiemnastce.

[…] Ewentualne odejście Mokwy oznacza, że palącą sprawą staje się pozyskanie prawego obrońcy. Jesienią grał na tej pozycji Adrian Frańczak, niemający zastępcy. Poszukiwania idą w kierunku zawodników ogranych, nawet ekstraklasowych. GieKSiarze sondowali na przykład możliwość angażu Tomasza Cywki z Wisły Kraków. Na chwilę obecną jednak to scenariusz nierealny.

 

 

sportslaski.pl – Trzy Złote Buki dla kobiet, SuperBuk dla Furtoka

 

10. plebiscyt „Złotych Buków” zakończona. W trakcie gali wręczono sześć statuetek oraz jednego SuperBuka, którego otrzymał Jan Furtok.

 

[…] Złote Buki 2017
Piłkarz roku: Alan Czerwiński. Pozostałe nominacje: Adrian Błąd, Andreja Prokić
Piłkarka roku: Natalia Nosalik. Pozostałe nominacje: Karolina Koch, Marlena Konieczna
Siatkarz roku: Karol Butryn. Pozostałe nominacje: Serhij Kapelus, Adrian Stańczak
Hokeista roku: Patryk Wronka. Pozostałe nominacje: Tomasz Malasiński, Marek Strzyżowski
Wielosekcyjne odkrycie roku: Nicol Wojtas. Pozostałe nominacje: Paweł Pietraszko, Radosław Sawicki
Wydarzenie roku: Awans piłkarek GKS-u do 1 ligi. Pozostałe nominacje: Fusbalowe Derby Ślonska GKS – Ruch, Marcin Janicki prezesem GKS-u

 

 

gol24.pl – Złote Buki 2017: Dziewczyny z GieKSy zdominowały galę

 

Właściwie nie mogło być inaczej. Po katastrofie, jaką sami zafundowali sobie piłkarze GKS-u Katowice na finiszu poprzedniego sezonu, trudno było oczekiwać, że to oni odegrają główne role na uroczystej gali rozdania Złotych Buków, czyli corocznych nagród przyznawanych przez kibiców klubu z Bukowej. I rzeczywiście – bohaterkami wieczoru w Międzynarodowym Centrum Kongresowym były tym razem ich koleżanki po fachu.
Zasygnalizował to już na powitanie wiceprezydent miasta Waldemar Bojarun.

– Honor klubu ratują szachiści z tytułem mistrzowskim, nadzieję dają też piłkarki. Ale jeśli spojrzę na przemiłych panów piłkarzy… Miasto wspiera ich z całej siły, a upragnionego awansu nie ma – stwierdził wprost polityk, dodając, że nadzieja jednak nigdy nie gaśnie.
To właśnie awans kobiet do I ligi został wybrany Wydarzeniem Roku, pozostawiając w pobitym polu derby GKS – Ruch oraz prezesowską nominację dla Marcina Janickiego. Swoją drogą konkurencja dla drugiej z rzędu promocji piłkarek pokazuje skalę katowickich rozczarowań – spotkanie z Niebieskimi zakończyło się przecież wyjątkowo bolesnym upokorzeniem gospodarzy (1:2), a przejęcie przez Janickiego fotela prezesa wynikało przede wszystkim z dymisji jego poprzednika Wojciecha Cygana, i to ona właśnie – patrząc obiektywnie – powinna być uznana najważniejszym wydarzeniem 2017.
Były prezes pojawił się zresztą na scenie.

– Sądzę, że najpóźniej podczas XII Gali Złotych Buków będziemy już świętować osiągnięcie celu, czyli gry wśród najlepszych – powiedział odbierając kwiaty od swojego następcy. Sam Janicki zaznaczył natomiast, że mijający rok przyniósł klubowi najwyższe przychody i to pomimo odejścia sponsora tytularnego. Poniedziałkowy wieczór należał jednak do piłkarek.

– Mam nadzieję, że za pół roku razem z koleżankami będziemy fetować kolejny awans – stwierdziła kapitan Natalia Nosalik odbierając Buka za Wydarzenie Roku.

Brak komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Brak komentarzy.

 

Dodaj komentarz

*