Dołącz do nas

Felietony

Wartość rynkowa GieKSy i nie tylko

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Wiadomo nie od dziś, że pieniądze „nie grają”, jednak bez kasy w dzisiejszym sporcie trudno o sukcesy. Kto jak kto, ale my kibice GKS-u wiemy o tym doskonale. W Europie wszystkich elektryzują astronomiczne ceny, jakie padają na transferowym rynku, natomiast w Polsce trudno o wielki gotówkowy transfer. Oczywiście zdarzają się hity, ale dotyczą głównie sprzedaży z naszej ligi. Rekordem jest rzecz jasna sprzedaż z Polonii Warszawa do Trabzonsporu Adriana Mierzejewskiego za kwotę 20,5 mln złotych! Natomiast najwyżej wycenianym polskim graczem jest oczywiście Robert Lewandowski, za którego w złotówkach trzeba by było zapłacić dzisiaj 59,5 mln. Jak wygląda sprawa wartości rynkowej zawodników GKS- u Katowice oraz innych przedstawicieli zaplecza ekstraklasy postaram się przedstawić poniżej, opierając się na danych ze strony transfermarkt.pl. Moim skromnym zdaniem niektóre ceny są nieadekwatne do rzeczywistości, ale nie polemizuję z nimi. Każdy oceni według własnych przemyśleń.

Wartość rynkowa piłkarzy GieKSy w złotówkach według serwisu prezentuje się następująco:

Krzysztof Kozik 0,5 mln

Jacek Gorczyca 0,7 mln

Witold Sabela 0,3 mln

Andrzej Wiśniewski 0,4 mln

Adrian Napierała 0,8 mln

Kamil Szymura 0,8 mln

Jacek Kowalczyk 1 mln

Arkadiusz Ryś 0,3 mln

Mateusz Kamiński 0,4 mln

Damian Kaciczak 0,3 mln

Tomasz Rzepka 0,7 mln

Michal Farkas 0,4 mln

Kamil Cholerzyński 0,7 mln

Jan Beliancin 0,6 mln

Piotr Plewnia 0,6 mln

Dominik Kruczek 0,2 mln

Tomasz Hołota 0,7 mln

Grzegorz Goncerz 0,8 mln

Rafał Sadowski 0,5 mln

Bartosz Sobotka 0,2 mln

Bartłomiej Chwalibogowski 0,6 mln

Marcin Pietroń 1 mln

Piotr Gierczak 0,7 mln

Damian Chmiel 0,5 mln

Patryk Stefański 0,4 mln

Przemysław Pitry 0,8 mln

Dawid Jarka 0,8 mln

Mateusz Zachara 0,3 mln

Deniss Rakels 1,9 mln

W zestawieniu znaleźli się również przesunięci do rezerw piłkarze. Brak jest wyceny Krzysztofa Wołkowicza. Oczywiście pewne kwoty za niektórych zawodników są kontrowersyjne, jak choćby wycena Jarki czy Plewni. Zaniżona chyba cena za Hołotę, który jest perspektywiczny i gra w „młodzieżówce”, a wyżej wyceniono mającego już najlepsze lata za sobą Pitrego czy „o zgrozo” Jarkę. Wartość kadry GieKSy wynosi więc 18 mln złotych co daje nam 3. miejsce.

Najdroższa jest Pogoń Szczecin, którą wyceniono na 28 mln! Najdroższy w Pogoni jest Brazylijczyk Hernani 3,6 mln. Pozycja nr 2 dla Arki Gdynia wartej 20 mln złotych, gdzie najdroższymi zawodnikami są warci 1,6 mln Płotka, Radzewicz i Ivanovski. A dalsza kolejność wygląda następująco (w nawiasie najdrożsi zawodnicy):

Sandecja 17 mln (Aleksander 1,3 mln)

Nieciecza 16,5 mln (Biskup 1,6 mln)

Zawisza 16,5 mln (Peykov 2,4 mln)

Warta 15,5 mln (Bartczak 1,6 mln)

Polonia Bytom 14,5 mln (Cabaj 1,9 mln)

Flota 14 mln (Bodziony 1,4 mln)

Piast 13,5 mln (Urban i Świątek 1,4 mln)

KS Polkowice 12,5 mln (Kocot 1,4 mln)

Łęczna 12,5 mln (Paluchowski 1 mln)

Kolejarz 12 mln (Gajtkowski 1,3 mln)

Dolcan 11,5 mln (Tataj 1,2 mln)

Olimpia Grudziądz 9,9 mln (Cieśliński 1,1 mln)

Olimpia Elbląg 9,8 mln (Szamotulski i Nadievski 1,2 mln)

Wisła Płock 9,2mln (Sielewski 1,2 mln)

Ruch Radzionków 8,4 mln (Dziewulski 0,9 mln)

Niestety nie wszyscy piłkarze znajdujący się w kadrach pierwszoligowych zespołów zostali wycenieni, co trochę zaciemnia nam obraz powyższej klasyfikacji.

Warto zwrócić uwagę, że wśród najwyżej wycenianych graczy na zapleczu ekstraklasy jest Deniss Rakels. Łotysz wart 1,9 mln złotych zajmuje wraz z Marcinem Cabajem z Polonii, 4. miejsce w klasyfikacji „najdroższych”. Wygrywa Hernani (3,6 mln) przed Peykovem (2,4 mln) i Andradiną (2,2 mln).

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

4 komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

4 komentarze

  1. Avatar photo

    mózG

    28 marca 2012 at 21:29

    Ciekawe zestawienie, fajnie się to czyta.
    Zastanawiająca wycena (moim zdaniem) Gorczycy w stosunku do bardzo dobrze ostatnio grającego Sabeli.
    Szkoda, że Deniss nie pokazuje swego poziomu cenowego na boisku, tzn. że nikt nie pomaga mu w strzelaniu goli.

  2. Avatar photo

    szwejk

    28 marca 2012 at 22:02

    Dobre 😀

  3. Avatar photo

    MAJCK

    29 marca 2012 at 12:15

    I CO ?!
    JAK TO SIE MO DO POZYCJI W TABELI?

  4. Avatar photo

    Kamil

    4 kwietnia 2012 at 09:48

    no to co sprzedajemy naszych grajkow i gramy juniorami a Budzet bedzie nawet sporo na + 😉

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

GKS Katowice – Lechia Gdańsk Live

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

07.04.2023 Katowice

GKS Katowice – Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)

Bramki: 90. Jędrych

GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Jędrych, Kuusk, Komor (61.Jaroszek), Repka, Rogala– Błąd 89. Shibata), Kozubal, Marzec (52.Aleman) – Bergier (89. Mak)

Lechia Gdańsk: Sarnavskyi- Olsson, Chindris, Zhelizko, Mena, Kapić (86. Koperski), Kałahur, Bugaj (86. Fernandez), Bobcek (69. Zjawiński), Khlan (69.Sypek), Neugebauer (60. D’arriego)

Żółte kartki:  Jędrych – Zhelizko, Khlan, Koperski

Czerwona kartka: Kuusk

Sędzia: Tomasz Marciniak (Płock)

Widzów:

 

    Kontynuuj czytanie

    Piłka nożna

    GKS Katowice – Odra Opole Live

    Avatar photo

    Opublikowany

    dnia

    Przez

    13.04.2023 Katowice

    GKS Katowice – Odra Opole 1:3 (0:1)

    Bramki: Jaroszek (55)Piroch (26), Continella (74), Sarmiento (76)

    GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Jaroszek, Jędrych, Repka, Rogala– Błąd (86. Ćwielong), Kozubal, Shibata (77. Mak), Marzec (86. Pietrzyk) – Bergier

    Odra Opole: Haluch – Szrek, Piroch, Spychała, Kamiński M. – Kamiński W. (59. Continella), Niziołek, Galan, Antczak (78. Surzyn), Hebel (59. Sarmiento) – Czapliński

    Żółte kartki: Marzec, Kozubal, Mak – W. Kamiński, Antczak, Continella, Czapliński

    Sędzia: Piotr Urban (Warszawa)

    Widzów: 5467

     

    You can't add multiple events in the same post, page or custom post type.

     

    Kontynuuj czytanie

    Piłka nożna

    To było istne SZALEŃSTWO przy Bukowej!

    Avatar photo

    Opublikowany

    dnia

    Przez

    Spotkanie 26. kolejki między GieKSą, a Lechią było niewątpliwie hitem kolejki. Oba zespoły miały świetne serie zwycięstw i liderowały wiosennej tabeli pierwszej ligi.

    Od pierwszych minut przy akompaniamencie kapitalnego dopingu katowiczanie ruszyli do ataków. Już w 3. minucie mocno wstrzelona piłka z lewej strony przez Rogale przemknęła przed Sarnavskim, który nie interweniował, ale niestety żaden z zawodników nie dołożył nogi, aby skierować futbolówkę do bramki. Chwilę później Kozubal z lewej strony w polu karnym uderzył minimalnie obok prawego słupka bramki Lechii. Dobrze w tej sytuacji był ustawiony Marzec i wydawało się, że będzie przecinał ten strzał, jednak ostatecznie brakło podjęcia decyzji. Po błędzie rywala w 13. minucie piłkę otrzymał Bergier i momentalnie odwrócił się w stronę bramki i uderzył, ale piłka przefrunęła nad bramką. W 17. minucie szybki atak na strzał głową zamienił Bergier, ale piłka leciała wprost w dobrze ustawionego Sarnavskiego. W tej akcji przy rozegraniu bez kontaktu z rywalem ucierpiał Marzec, ale po interwencji medycznej wrócił na boisko. Groźny kontratak przeprowadzili goście w 25. minucie, ale na połowie rywala pod bramką ucierpiał Repka i ostatecznie po wycofaniu piłki, arbiter zatrzymał grę, aby fizjoterapeuci mogli pomóc naszemu pomocnikowi. Komor zdziwił wszystkich w następnej akcji, kiedy od połowy minął kilku zawodników z Gdańska jak tyczki i rozpędzony wpadł w pole karne, ale staranował w ataku rywala i akcję zakończył faulem. W 35. minucie pierwszy strzał oddali gdańszczanie, jednak sporo niecelny. Wtedy też na Blaszoku została zaprezentowana ogromna oprawa „Ultras GieKSa”, która po chwili została zdjęta i mogliśmy podziwiać racowisko z dopiskiem „Granice przekraczać, za nic nie przepraszać”. Dym na niecałą minutę zatrzymał sportowe zmagania. W 45. minucie kibice odpalili świece dymne w barwach klubowych, a powstały dym zadomowił się na dobre przy Bukowej, zatrzymując doliczone przez arbitra cztery minuty na dobrą chwilę. Po wznowieniu gry świetnie zabrał się w kontrze z piłką Marzec, kończąc akcję mocnym strzałem w środek bramki, który Sarnavski wypiąstkował. Arbiter po chwili odesłał oba zespoły do szatni, a wśród fanów GieKSy na trybunach można było odczuć ogromny niedosyt, że nie zdołaliśmy zdobyć bramki.

    Na drugą połowę żaden z trenerów nie zdecydował się na zmiany. Od pierwszych minut to goście ruszyli do przodu, ale brakowało im konkretów, aby chociaż oddać celny strzał na bramkę Kudły. Dośrodkowania również były przecinane przez zawodników ustawionych przy bliższym słupku. W 50. minucie nie był w stanie kontynuować meczu Marzec i była konieczna pierwsza zmiana w ekipie GieKSy. Dopiero po dwóch minutach Aleman pojawił się na boisku, zmieniając kontuzjowanego kolegę. W 54. minucie świetną piłkę dostał Błąd od Kozubala w pole karne, ale po złym przyjęciu musiał ratować się dograniem, które nie było najlepsze. W następnej akcji świetnie rozegrał akcję Rogala z Alemanem, ale obrońcy z trudem wybili kilkukrotnie piłkę z pola karnego. Równo po godzinie gry zakotłowało się w polu karnym GieKSy po dograniu z prawej strony Meny, ale ostatecznie obrońcy zażegnali niebezpieczeństwa. Tuż po tej akcji boisko opuścił Komor, co też było prawdopodobnie skutkiem urazu, którego nabawił się podczas solowego rajdu w pierwszej połowie. Mecz w drugiej połowie nie porywał, oglądaliśmy dużo drobnych przewinień, które bardzo mocno spowalniały zapędy obu zespołów. W 71. minucie dośrodkował w pole karne Kozubal poprawiając wcześniejsze zagranie z rzutu rożnego, a głęboko w polu karnym źle przyjął ją Aleman i piłka tylko spokojnie minęła linię końcową obok bramki Lechii. Bez dwóch zdań to była idealna szansa do oddania strzału. Dwie minuty później po ostrym faulu na rywalu Kuusk obejrzał bezpośrednią czerwoną kartkę. Pan Marciniak w pierwszej chwili pokazał żółty kartonik, ale zweryfikował sytuację na VAR i poprawił swoją decyzję. GieKSa musiała sobie od tego momentu radzić w dziesiątkę. Katowiczanie skupili się na defensywie i czekali na odpowiedni moment, ale gdy po kilku minutach odebrali piłkę i ruszyli do kontrataku, to stadion odlatywał – tak głośnego dopingu nie było dawno przy Bukowej. Piłkarze nabrali pewności po chwili i zaczęli atakować Lechię pressingiem, która ratowała się wybiciem w aut. Gdańszczanie przeprowadzili podwójną zmianę w 86. minucie, rzucając wszystko, co mają do ofensywy. Do końca regulaminowego czasu nie oglądaliśmy jednak znaczących groźnych ataków gości. GieKSa świetnie broniła i raz po raz napędzała szybkie ataki. W doliczonym czasie gry stadion odleciał, bo katowiczanie mocno zaatakowali i wpakowali piłkę do bramki z najbliższej odległości, a strzelcem był Jędrych. To było coś, czego fani przy Bukowej długo nie zapomną. Lechia jeszcze atakowała, ale wtedy katowiczanie grali już w 11, bo stadion kompletnie oszalał. Co za wygrana!

    7.04.2023, Katowice
    GKS Katowice – Lechia Gdańsk 1:0 (0:0)
    Bramki: Jędrych (90).
    GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Jędrych, Kuusk, Komor (61. Jaroszek), Rogala– Błąd (90. Shibata), Repka, Kozubal, Marzec (52. Aleman) – Bergier (90. Mak).
    Lechia Gdańsk: Sarnavskyi- Olsson, Chindris, Zhelizko, Mena, Kapić (86. Fernandez), Kałahur, Bugaj (86. Koperski), Bobcek (69. Zjawiński), Khlan (69. Sypek), Neugebauer (60. D’Arrigo)
    Żółte kartki:  Jędrych – Zhelizko, Khlan, Koperski.
    Czerwona kartka: Kuusk (74., brutalny faul).
    Sędzia: Tomasz Marciniak (Płock).
    Widzów: 5998 (komplet).

    Kontynuuj czytanie

    Zobacz również

    Made with by Cysiu & Stęga