Siatkówka

Z kim gra GieKSa? – Jastrzębski Węgiel

Kto chciałby sobie przypomnieć lub zapoznać się z historią klubu z Jastrzębia, może to zrobić tutaj.

Jastrzębski Węgiel powoli wychodzi z kryzysu organizacyjno-finansowego z jakim zmagali się w sezonie 2015/16 w związku z ograniczeniem nakładów finansowych na klub ze strony strategicznego partnera – Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Siódme miejsce zdobyte wtedy odchodzi w zapomnienie i obecny sezon pozwoli zapewne jastrzębianom stać się ponownie czwartą siłą ligi polskiej. Forma prezentowana przez siatkarzy z Jastrzębia od początku jest równa i bez większych wpadek, choć zapewne porażki u siebie 1:3 z MKS-em Będzin oraz ostatnia 2:3 w Warszawie, troszeczkę zachwiały ten bardzo dobry wizerunek. Jastrzębianie mieli aż cztery passy po cztery wygrane z rzędu i są bliscy znów gry o medale.

Po zeszłym mniej udanym sezonie umiejętnie dokonano roszad, które okazały się znaczącymi wzmocnieniami ekipy z Jastrzębia. Przyjście doświadczonych, rozgrywającego Lukasa Kampy oraz środkowego Grzegorza Kosoka znacznie podniosło wartość drużyny, ale wszystko przebiło przyjście przyjmującego, Kubańczyka z niemieckim paszportem Salvadora Hidalgo Olivy, który stał się prawdziwą rewelacją całej PlusLigi. Wystarczy rzut oka na jego całe statystyki, aby zrozumieć co ten siatkarz wyczynia na polskich parkietach. Oliva zdobył dotychczas 556 punktów (oczywiście najwięcej w całej lidze) w tym 467 atakiem (przy 55% skuteczności), 25 blokami punktowymi oraz 64 asami serwisowymi (również najwięcej w całej lidze), to niewiarygodne liczby! Przeciwnicy jastrzębian próbując zatrzymać tego siatkarza (co nie jest takie proste) męczą go na przyjęciu (to przecież jego podstawowe zadanie) i ostrzeliwują zagrywką. Oliva przyjmował piłkę aż 660 razy! i stąd też jego najwięcej błędów w tym elemencie w drużynie, a przyjęcia perfekcyjnego naliczono tylko 20%, został również sporo razy zablokowany na siatce, bo 102 razy, ale przy jego aż 846 atakach to zaledwie 12%! Ten transfer okazał się prawdziwym strzałem w dziesiątkę, bo taki przyjmujący to prawdziwy skarb w drużynie. A przecież swoje zrobił też atakujący Maciej Muzaj, zdobywca 381 punktów, a miałby ich więcej gdyby nie przerwa w grze spowodowana kontuzją. I nie można zapomnieć o bardzo dużym wkładzie w dobrą dyspozycję Jastrzębskiego obu środkowych, tj. Grzegorza Kosoka (aż 66 bloków, to drugi wynik w całej lidze) oraz Damiana Borucha (55 bloków). Już z tej krótkiej wyliczanki, widać jak potężną siłą w ataku dysponują jastrzębianie i przeciwstawienie się im jest nie lada wyzwaniem. I tylko do kontuzji Jastrzębski nie miał szczęścia, bo prócz wyleczonego już Muzaja, od dłuższego czasu nie gra inny środkowy Wojciech Sobala, a amerykański przyjmujący Scott Touzinsky z powodu ciężkiego urazu musiał zakończyć karierę. W jego miejsce pozyskano kolejnego Niemca, Sebastiana Schwarza, dobrze znanego z gry w polskiej lidze w barwach LOTOS-u.

BILANS MECZÓW „U SIEBIE”; 14 spotkań – 31 punktów – w setach 38:19 – małe punkty 1314:1166 – 11 zwycięstw (cztery po tie-breaku) i 3 porażki (dwie po tie-breaku)

BILANS MECZÓW „NA WYJEŹDZIE”; 14 spotkań – 31 punktów – w setach 37:22 – małe punkty 1342:1264 – 10 zwycięstw (dwa po tie-breaku) i 4 porażki (trzy po tie-breaku)

ŁĄCZNE STATYSTYKI MECZOWE  Jastrzębskiego Węgla

Czas trwania spotkań – Jastrzębski 2859;;
Ilość rozegranych setów – Jastrzębski 116;  Popiwczak 116, Kosok 116, Kampa 116, Oliva 116, Boruch 97, Muzaj 88, De Rocco 77, Touzinsky 60, Strzeżek 53, Ernastowicz 44, Sobala 31, Bachmatiuk 31, Gil 14, Schwarz 10, Gdowski 4, Czyrniański 0, Turski 0.
Punkty zdobyte z błędów przeciwnika – Jastrzębski 753;

Ilość zdobytych punktów – Jastrzębski 1903;  Oliva 556, Muzaj 381, Kosok 233, Boruch 202, De Rocco 186, Strzeżek 110, Touzinsky 89, Kampa 78, Sobala 47, Ernastowicz 10, Bachmatiuk 7, Schwarz 3, Gil 1.
Ilość zdobytych punktów w fazie zagrywki – Jastrzębski 731;  Oliva 227, Muzaj 133, Kosok 91, Boruch 74, De Rocco 68, Kampa 48, Strzeżek 37, Touzinsky 29, Sobala 16, Bachmatiuk 4, Ernastowicz 3, Gil 1.
Ilość punktów zdobytych po przyjęciu zagrywki – Jastrzębski 1172;  Oliva 329, Muzaj 248, Kosok 142, Boruch 128, De Rocco 118, Strzeżek 73, Touzinsky 60, Sobala 31, Kampa 30, Ernastowicz 7, Schwarz 3, Bachmatiuk 3.
Bilans punktów zdobytych do straconych – Jastrzębski 869;  Oliva 251, Kosok 186, Muzaj 184, Boruch 138, De Rocco 60, Sobala 38, Touzinsky 34, Strzeżek 16, Kampa 5, Bachmatiuk 2, Schwarz 1, Gdowski 0, Ernastowicz -11, Popiwczak -35.

Ilość zagrywek – Jastrzębski 2643;  Oliva 462, Kosok 445, Kampa 428, Muzaj 325, Boruch 242, De Rocco 228, Touzinsky 214, Strzeżek 121, Sobala 81, Ernastowicz 50, Bachmatiuk 32, Gil 12, Schwarz 3.
Ilość błędów na zagrywce – Jastrzębski 441;  Oliva 92, Muzaj 84, Kampa 64, Strzeżek 53, De Rocco 41, Boruch 37, Kosok 26, Touzinsky 15, Ernastowicz 15, Sobala 7, Bachmatiuk 5, Gil 1, Schwarz 1.
Ilość asów serwisowych – Jastrzębski 177;  Oliva 64, Muzaj 29, Kampa 26, Kosok 15, De Rocco 14, Strzeżek 10, Boruch 6, Touzinsky 4, Bachmatiuk 4, Sobala 3, Ernastowicz 2.

Ilość przyjęć – Jastrzębski 1966;  Oliva 660, Popiwczak 505, De Rocco 428, Touzinsky 285, Boruch 28, Schwarz 19, Ernastowicz 18, Kosok 10, Kampa 5, Muzaj 2, Sobala 2, Gdowski 2, Strzeżek 1, Gil 1.
Ilość błędów w przyjęciu – Jastrzębski 128;  Oliva 43, Popiwczak 35, De Rocco 24, Touzinsky 16, Boruch 3, Kampa 2, Strzeżek 1, Muzaj 1, Kosok 1, Ernastowicz 1, Schwarz 1.
Przyjęcie negatywne – Jastrzębski 514;  Oliva 166, De Rocco 132, Popiwczak 124, Touzinsky 64, Schwarz 9, Ernastowicz 8, Boruch 6, Kosok 2, Kampa 2, Gil 1.
Przyjęcie perfekcyjne – Jastrzębski 436;  Popiwczak 134, Oliva 132, De Rocco 82, Touzinsky 75, Boruch 7, Schwarz 3, Ernastowicz 2, Sobala 1.
Procent przyjęcia perfekcyjnego – Jastrzębski 22%;  Sobala 50%, Popiwczak 27%, Touzinsky 26%, Boruch 25%, Oliva 20%, De Rocco 19%, Schwarz 16%, Ernastowicz 11%, Strzeżek 0%, Muzaj 0%, Kosok 0%, Gil 0%, Kampa 0%, Gdowski 0%.

Ilość ataków – Jastrzębski 2860;  Oliva 846, Muzaj 674, De Rocco 329, Kosok 246, Boruch 221, Strzeżek 202, Touzinsky 198, Kampa 62, Sobala 53, Ernastowicz 14, Bachmatiuk 9, Schwarz 6.
Ilość błędów w ataku – Jastrzębski 207;  Oliva 68, Muzaj 60, De Rocco 23, Strzeżek 22, Kosok 10, Boruch 10, Touzinsky 6, Kampa 5, Ernastowicz 3.
Ilość ataków zablokowanych – Jastrzębski 258;  Oliva 102, Muzaj 52, De Rocco 38, Strzeżek 18, Touzinsky 18, Boruch 14, Kosok 10, Ernastowicz 2, Kampa 2, Sobala 2.
Ilość zdobytych punktów w ataku – Jastrzębski 1490;  Oliva 467, Muzaj 326, De Rocco 158, Kosok 152, Boruch 141, Strzeżek 87, Touzinsky 80, Sobala 33, Kampa 32, Ernastowicz 8, Schwarz 3, Bachmatiuk 3.
Procent punktów w stosunku do wszystkich ataków – Jastrzębski 52%;  Boruch 64%, Kosok 62%, Sobala 62%, Ernastowicz 57%, Oliva 55%, Kampa 52%, Schwarz 50%, Muzaj 48%, De Rocco 48%, Strzeżek 43%, Touzinsky 40%, Bachmatiuk 33%.

Ilość bloków punktowych – Jastrzębski 236;  Kosok 66, Boruch 55, Muzaj 26, Oliva 25, Kampa 20, De Rocco 14, Strzeżek 13, Sobala 11, Touzinsky 5, Gil 1.
Ilość błędów dotknięcia siatki – Jastrzębski 46;  Oliva 13, De Rocco 7, Kosok 6, Muzaj 5, Touzinsky 5, Boruch 4, Kampa 3, Sobala 2, Strzeżek 1.
Ilość tie-breaków (wygrany do przegranego) – Jastrzębski (6-5);
MVP meczów – Jastrzębski 21;  Oliva 6, Kampa 5, Muzaj 3, Boruch 2, Strzeżek 2, Touzinsky 1, Popiwczak 1, Kosok 1.

Klub Sportowy Jastrzębski Węgiel SA
barwy: biało-pomarańczowo-czarne
data założenia: 1949 (kontynuator tradycji LZS-u Jastrzębie i Górnika Jastrzębie)

GKS Katowice – Odra Opole 1:3 (0:1)

Bramki: Jaroszek (55)Piroch (26), Continella (74), Sarmiento (76)

GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Jaroszek, Jędrych, Repka, Rogala– Błąd (86. Ćwielong), Kozubal, Shibata (77. Mak), Marzec (86. Pietrzyk) – Bergier

Sędzia: Piotr Urban (Warszawa)

Widzów: 5467

Kibice

Zbiórka na nagłośnienie

Zaraz po meczu z Lechią Gdańsk ruszyła kibicowska zbiórka na nagłośnienie. Nim zdążyliśmy Wam o tym napisać na stronie, to osiągnięto już dwa progi (6400 i 8000 złotych) i obecnie trwa zapełnianie ostatniego – 10000 złotych.

Zbiórka została założona na portalu zrzutka, a wpłat można dokonywać tutaj, do czego gorąco zachęcamy. Trybuny na Bukowej i Satelicie oraz na kibicowskich wyjazdach będą prezentować się tak, jak o to sami zadbamy. Nikt inny za nas tego nie zrobi. Poniżej wklejamy informację od organizatorów:

GieKSiarze!

W ostatnim czasie nasze nagłośnienie było mocno eksploatowane (Bukowa, Satelita, wyjazdy) i niestety nie działa tak, jak powinno, dlatego postanowiliśmy założyć zbiórkę na zakup nowego nagłośnienia.

Liczymy na Wasze wsparcie, bo to jedna z tych rzeczy, która w prosty sposób przekłada się na jakość naszego dopingu.

#całaGIEKSArazem

Edytowano 9.04.2024:

Dziękujemy Wam za tak szybkie zebranie 6400 złotych. Z racji tego, że zrzutka będzie aktywna do 6 maja, to zmieniamy cel na 8000 złotych. Kupimy po prostu lepsze nagłośnienie, dokupimy czwarty głośnik i pozostałe akcesoria (np. megafony, bęben) wpływające na poprawę jakości dopingu.

Edytowano 11.04.2024:

Dziękujemy za tak szybkie osiągnięcie celu numer dwa i zmieniamy cel na ostatni poziom – 10 tys. złotych. Pozwoli to nam kupić jeszcze lepszy sprzęt, a nadwyżkę zainwestujemy w kibicowskie upiększenie ligowych spotkań 😉

Odra Opole zakończyła serię GieKSy

Kolejne spotkanie GieKSa rozgrywała przy Bukowej, tym razem w Katowicach zjawiła się Odra Opole. Mecz przy akompaniamencie głośnego dopingu rozpoczął się o godzinie 15:00.

Rafa Górak musiał dokonać dwóch zmian w swojej żelaznej wiosennej jedenastce. Kontuzjowanego Komora zastąpił Jaroszek, natomiast za pauzującego Kuuska pojawił się Shibata, który rozpoczął  mecz na pozycji 6, a Repka został przesunięty na stopera. Mecz od pierwszych minut nie porywał, w jednej z pierwszych akcji ucierpiał zawodnik Odry, który dłuższą chwilę był opatrywany na murawie. Co ważne każde wyjście z piłką z własnej połowy bardzo mocno ożywiało trybuny, które wierzyły, że są w stanie wpłynąć na zespół głośnym dopingiem. Pierwszy groźny strzał oddali Trójkolorowi, po rzucie rożnym głową strzelił Repka, ale prosto w bramkarza, który pewnie złapał piłkę. Arbiter po chwili użył gwizdka i wskazał na przewinienie zawodnika gospodarzy. Było to pierwsze ostrzeżenie dla Halucha. W kolejnej akcji ponownie uderzył Repka zza pola karnego, ale nad bramką. W 18. minucie groźną stratę zanotował ten sam zawodnik na lewej stronie. Po szybkiej kontrze opolanie oddali strzał, ale piłka powędrowała daleko od bramki Kudły. W 26. minucie Odra przerwała passę 12 bramek z rzędu katowiczan. Po wrzuceniu piłkę w polu karnym i zamieszaniu najbardziej zorientowany był Piroch, który wpakował piłkę w okienko bramki. GieKSa dalej starał się grać swoje. W 33. minucie ładną dla oka kombinacyjną akcję na strzał zamienił Bergier, jednak ponownie w tym spotkaniu zabrakło precyzji. Odra miała w dalszej fazie dwa groźne strzały – z jednym Kudła spokojnie sobie poradził, ale drugi wypluł przed siebie, jednak naprawił błąd, wyjmując piłkę spod nóg nabiegającego rywala. W doliczonym czasie świetną akcję na lewej stronie rozegrali katowiczanie, ale ostatecznie podanie Rogali na niecelny strzał zamienił Błąd, a był już blisko bramki rywala.

Drugą połowę rozpoczęli ci sami zawodnicy z obu stron, trenerzy spokojnie podeszli w przerwie do korygowania swojego planu na to spotkanie. Po rzucie rożnym groźnie uderzył z ostrego kąta Repka, ale piłka nieznacznie minęła przeciwny słupek bramki. GieKSa starała się atakować, ale korzystając z prowadzenia regularnie i dość często kradli czas goście, leżąc na murawie po starciach. W 52. minucie Wasielewski doszedł do piłki na prawej stronie i dośrodkował spod końcowej linii, piłka przelobowała bramkarza, ale nie wpadła do siatki mimo dobrej rotacji. W 56. minucie po ogromnym zamieszaniu w polu karnym tym razem GieKSa zdobyła bramkę, piłka wręcz spadła pod nogi Jaroszka, a ten wpakował piłkę do siatki. Odra w drugiej połowie raczej nie zatrudniała Kudły, to katowiczanie mieli częściej piłkę pod nogą i raz po raz próbowali sforsować dobrze dysponowaną w tym dniu obronę gości. W 74. minucie po odbiorze na własnej połowie Kozubalowi piłki w dość agresywny sposób Odra wyprowadziła ten jeden atak w drugiej połowie, który doskonałym, technicznym strzałem zza pola karnego zamienił na bramkę Continella. Dwie minuty później po zagraniu na wolne pole sytuację sam na sam z ostrego kąta wykorzystał Sarmiento. Kudła popełnił błąd, był bardzo niezdecydowany przy wyjściu do piłki. Na Bukowej zapadła konsternacja po tych dwóch szybkich, mocnych ciosach. W 83. minucie Błąd, chcąc uspokoić grę, zagrał do Kudły tak, że piłka po koźle przelobowała naszego bramkarza, ale szczęśliwie nie leciała w światło bramki. Zamieszanie we własnym polu karnym w 88. minucie cudem wybronili gospodarze, których każda minuta oddalała od odrobienia dwubramkowej straty. Do końca doliczonego czasu gry żaden z zespołów nie stworzył okazji. Świetna seria GieKSy dobiegła końca.