Z kim gra GieKSa? – LOTOS Trefl Gdańsk

Dodano przez Jack | 28 listopada 2016 20:00
Licznik odwiedzin: 1126

W 2004 roku Gedania Gdańsk stworzyła męską sekcję piłki siatkowej, która rozgrywała swoje spotkania w II lidze. Po dwóch sezonach i przegranych play-offach raz z Olimpią Sulęcin i raz z Orłem Międzyrzecz, postanowiono zlikwidować tę sekcję nie przynoszącą większych korzyści dla klubu, gdyż męska Gedania Gdańsk borykała się wiecznie z problemami finansowymi. Inicjatywa właściciela firmy Trefl S.A. – Kazimierza Wierzbickiego sprawiła, że klub Energa Trefl Gdańsk powstał w 2005 i zaczynał swoje rozgrywki również od II ligi. Pozostałe dwa zespoły wydzielone z sekcji Gedanii – GTS Gdańsk i Czarni Pruszcz Gdański – zaczynali swoje rozgrywki odpowiednio od II i III ligi. Trefl Gdańsk w sezonie 2006/2007 wywalczył awans do I ligi po wygranych 3:0 barażach z Juventurem Wałbrzych bez ani jednego przegranego meczu w sezonie. Już sezon później – 2007/2008 – siatkarze wywalczyli po 2 latach awans do PlusLigi (przemianowany PLS), w meczach finałowych gdańszczanie pokonali KS Poznań.

Debiut w PlusLidze zakończył się rocznym pobytem, w sezonie 2008/09 Trefl Piłka Siatkowa SA Gdańsk, bo tak nazywał się wtedy klub, zajął ostatnie miejsce przegrywając w play-outcie z Jadarem Radom 0:4 w meczach. Klub chciał jak najszybciej powrócić do PlusLigi, ale w następnym sezonie drużyna Trefla Gdańsk przegrała w meczach finałowych play-offu z Fartem Kielce 2:3 w spotkaniach. Dopiero w kolejnym roku cel został osiągnięty, gdy gdańszczanie wygrali z finałowych spotkaniach 3:1 z Jadarem Radom.

 

Pierwsze trzy sezony po powrocie do PlusLigi nie były łatwe dla LOTOS-u Trefla, kiedy to zajęli odpowiednio 9 i 8 miejsce w 10-drużynowej lidze oraz miejsce 10 w 12-zespołowej rywalizacji. Choć trzeba zwrócić uwagę na udział po raz pierwszy w play-offie w sezonie 2012/13, gdy w pierwszej rundzie klub z Gdańska przegrał w meczach 0:3 z Delectą Bydgoszcz.

W sezonie 2014/15 klub odniósł największy sukces w swej krótkiej historii. W I rundzie play-off LOTOS pokonał 2:0 Transfer Bydgoszcz, a w półfinale zwyciężył niespodziewanie 3:1 Skrę Bełchatów. W spotkaniach finałowych gdańszczanie polegli 0:3 z Resovią Rzeszów i tym samym zdobyli tytuł wicemistrza Polski. W tym samym roku Trefl zdobył również Puchar Polski, gdzie tym razem okazał się lepszy od Resovii, wygrywając w meczu finałowym 3:1. Na początku poprzedniego sezonu LOTOS Trefl zdobył jeszcze Superpuchar Polski, pokonując po zaciętym meczu 3:2 Asseco Resovię. W lidze już nie poszło tak dobrze jak rok wcześniej. W meczach o III miejsce gdańska drużyna przegrała w meczach 0:3 z PGE Skrą Bełchatów.

 

Do najbardziej znanych siatkarzy jacy zagrali w gdańskim klubie zaliczyć należy takie nazwiska jak: Łukasz Kadziewicz, Jarosław Stancelewski, Grzegorz Łomacz, Paweł Rusek, Wojciech Kaźmierczak, Wojciech Żaliński, Jakub Jarosz, Robert Milczarek, a z obcokrajowców Serbowie Bojan Janić i Marko Samardżić, Hiszpan Enrique De La Fuente, Australijczyk Thomas Edgar, Fin Mikko Oivanen, Amerykanin Murphy Troy, Niemiec Sebastian Schwarz oraz obecny siatkarz GieKSy, Włoch Marco Falaschi.

Nasz kapitan grał w LOTOS-ie przez dwa sezony – 2014/15 oraz 2015/16 – walnie przyczyniając się do osiągnięcia przed drużynę tych największych sukcesów. Graczem gdańskiego klubu był również Rafał Sobański, w sezonie 2011/12 był nawet w szerokim składzie PlusLigowym, ale nie było mu dane zadebiutować i poza występami w drugiej drużynie oraz z Młodej Lidze, nie otrzymał większej szansy na grę.

 

Sukcesy:

srebrny medal mistrzostw Polski – 2015

zdobywca Pucharu Polski – 2015

zdobywca Superpucharu Polski – 2015

 

Trefl Gdańsk Spółka Akcyjna
barwy: żółto-czarne
data założenia: 2005 rok
adres: Plac Dwóch Miast 1
80-344 Gdańsk
hala: Ergo Arena
Plac Dwóch Miast 1, 81-731 Sopot
Plac Dwóch Miast 1, 80-344 Gdańsk

maskotka: Treflik
Prezes zarządu: Dariusz Gadomski
Prokurent: Joanna Szczupaczyńska-Zalewska
Właściciel klubu: Kazimierz Wierzbicki

Brak komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Brak komentarzy.

 

Dodaj komentarz

*