Znane nazwiska rozczarowują nie tylko w GieKSie

Dodano przez GoT | 30 sierpnia 2013 19:56
Licznik odwiedzin: 927

Górnik Łęczna mimo utrzymania w sezonie 2006/07 w Ekstraklasie w kolejnym grał tylko w III lidze. Było to konsekwencją udziału w aferze korupcyjnej.  Wydostanie się z ówczesnej III lidze zajęło Górnikowi tylko rok. Mimo ujemnych punktów mający w swoim składzie zawodników, którzy ledwie rok wcześniej wywalczyli utrzymanie w Ekstraklasie zespół z łatwością wywalczył awans. Drużyna z Lubelszczyzny chciała pójść za ciosem i szybko wywalczyć kolejną promocję, ale to się nie udało. Piąta lokata nikogo w Łęcznej nie zadowoliła, ale kolejny sezon był jeszcze gorszy. Fatalna postawa Górników doprowadziła do dymisji trenera Wojciecha Stawowego. Jego następca – Mirosław Jabłoński jednak nie zrobił różnicy i skończyło się na skutecznej walce o utrzymanie. Przed sezonem 2010/11 zarząd klubu postanowił o zmianie nazwy klubu na GKS Bogdanka. Od klubu odwróciła się większość kibiców, którzy założyli swój klub startujący od A-klasy. Już, jako Bogdanka drużyna Jabłońskiego była typowym zespołem środka tabeli. Gwiazdą zespołu był Ricardinho, którego gra była ozdobą meczów Bogdanki. Kolejny sezon – już pod wodzą trenera Piotra Rzepki to odrobinę lepsza gra i górna połowa tabeli. W składzie jednak wyróżniali się Nildo i Łuczak, którzy byli czołowymi strzelcami ligi i strzelili odpowiednio 14 oraz 11 goli. Obu ich już nie ma w klubie z Łęcznej. Kolejny sezon pod wodzą Rzepki to zdecydowanie gorsza gra, widoczny brak gwiazd Górnika z poprzedniego sezonu. Dwunaste miejsce na koniec sezonu oznaczało odejście Rzepki i zmiany w kadrze zespołu. Do sezonu 2013/14 klub przystąpił znów, jako Górnik Łęczna.

Po pięciu kolejkach sytuacja Górnika jest identyczna jak GieKSy, czyli 7 oczek na koncie. Nie zapowiada się na to, by osoba trenera Jurija Szatałowa była strzałem w dziesiątkę. Pierwsze symptomy pojawiły się jeszcze przed startem sezonu, bo Górnik przegrał w I rundzie Pucharu Polski z III-ligowym Ursusem Warszawa. Dwie pierwsze serie gier to dwie porażki w stosunku bramkowym 2:0. Pogromcami Łęcznej byli GKS Tychy oraz beniaminek z Płocka. Pierwszy punkty udało się zdobyć w 3. Kolejce w Świnoujściu, co mogłoby się wydawać niespodzianką. Nie można jednak odbierać tego wyniku w tej kategorii, bo Flota przez większość meczu grała w osłabieniu po czerwonej kartce Opalacza a do remisu udało się doprowadzić w 90 minucie meczu. Gola strzelił nowy nabytek – Maciej Szmatiuk. Dwie ostatnie kolejki w wykonaniu zespołu Szatałowa to odbicie się od dna – dwa zwycięstwa. Najpierw komplet punktów udało się zdobyć w meczu ze słabiutką Sandecją. Mecz w Łęcznej zakończył się rezultatem 3:0 (Bonin, Zwoliński, Kozačuks). Warto podkreślić, że dwa ostatnie gole padły w doliczonym czasie gry.  Drugą ofiarą Górnika był Okocimski Brzesko. Pierwsze wyjazdowe zwycięstwo zakończyło się wynikiem 2:1, a dla Górnika strzelali Zwoliński i Szałachowski. Jak widać Górnika nie można się przestraszyć, ale może martwić wzrastająca forma zespołu.

Najpopularniejsze nazwiska z Górnika to były gracz Legii Warszawa Sebastian Szałachowski oraz doniedawna wyróżniający się stoper Ekstraklasy – Maciej Szmatiuk. Do tego grona można dorzucić jeszcze skrzydłowego Bonina, który jednak z sezonu na sezon prezentuje się coraz słabiej. Drużynie ma pomóc Paweł Zawistowski, który z trenerem Szatałowem współpracował już w Zawiszy Bydgoszcz. Jak na razie jednak najwięcej pokazuje napastnik Zwoliński, który jeszcze w zeszłym sezonie nie łapał się w Arce Gdynia. Solidnymi ogniwami już w zeszłym sezonie byli bramkarz Prusak i pomocnicy Nowak oraz kapitan Nikitović. Pewne miejsce w składzie ma też testowany w GieKSie w lecie Paweł Sasin, który jak na razie również rozczarowuje. Można powiedzieć, że podobnie jak w GieKSie – nazwisk znanych z boisk ekstraklasowych nie brakuje, a nawet jest ich więcej, ale i w Górniku większość z nich rozczarowuje. Można więc spodziewać się wyrównanych zawodów na obiekcie w Łęcznej.

Lista komentarzy (1) »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
  1. dawid — 30 sierpnia 2013 @ 21:16

    Startowali od B-klasy, nie od A-klasy.

 

Dodaj komentarz

*