Siatkarskie Derby Śląska w Jastrzębiu

JASTRZĘBSKI WĘGIEL – GKS KATOWICE 2 grudnia (sobota) godz. 14.45

{RZECZYWISTOŚĆ}

Czas na siatkarskie Derby Śląska połączone z derbami… braci Gonzalo i Rodrigo Quirogów, którzy mają szansę wystąpić po obu stronach siatki, co na pewno doda smaczku tej rywalizacji.

Kryzys siatkarskiej GieKSy trwa w najlepsze, trzy z rzędu porażki w stosunku 0:3, to musi martwić i smucić, ale co gorsza styl zaprezentowany w meczach z ZAKSĄ oraz Wartą, nie napawa optymizmem. Trener naszego zespołu wspominał o sferze mentalnej (skąd my to znamy?!), no co jak co, ale tego się kibice nie spodziewali. W drużynie zawodnicy doświadczeni, młodsi już ograni na tym szczeblu, więc jaka tego może być przyczyna? Nasz sztab szkoleniowy musi jak najszybciej rozwiązać ten problem, by w ostatnich czterech spotkaniach pierwszej rundy rozgrywek, GieKSa jeszcze zapunktowała. Trener Gruszka „przywiązał się” mocno do wyjściowej szóstki graczy i z rzadka zmienia ten skład, korygując go dopiero w trakcie trwania spotkań. Jak będzie tym razem? Może będzie decydować forma mentalna nad sportową?

Nasz przeciwnik z Jastrzębia, ma taki sam bilans w PlusLidze, czyli 6 zwycięstw przy 5 porażkach, po wygraniu w środku tygodnia zaległego meczu w Radomiu. Forma Jastrzębskiego faluje w tej kampanii i zdaję się, że jest szykowana na początek gry w prestiżowej Lidze Mistrzów, gdzie początek już w grudniu. Cała gra naszych rywali opiera się na trzech graczach. Atakującym Macieju Muzaju (178 punktów), przyjmującym Salvadorze Olivie (159 oczek) oraz środkowym Grzegorzu Kosoku (70 punktów w tym aż 23 blokiem), którymi kieruje świetny rozgrywający Lukas Kampa (aż 14 bloków punktowych). Do bardzo dobrej gry na siatce, jastrzębianie dokładają świetny serwis, gdzie wyróżniają się w szczególności Oliva (15 asów) i Muzaj (14 asów).

Jak więc widać czeka nas niełatwe zadanie i przełamanie się w derbach Śląska miałoby podwójne znaczenie. Zagrać w końcu tak, jak prezentowaliśmy się w pierwszej części tego sezonu. Przełamanie musi szybko nastąpić…

Przewidywane wyjściowe szóstki:

GKS: Komenda, Butryn, Kohut, Pietraszko, Quiroga, Kapelus, Mariański (libero).
Jastrzębski: Kampa, Muzaj, Kosok, Boruch, De Rocco, Oliva, Popiwczak (libero).

{CO PISZĄ O MECZU NASI RYWALE?}

jastrzebskiwegiel.pl – Przed nami siatkarskie Derby Śląska. W sobotę podejmujemy GKS Katowice

Po środowym zwycięstwie na wyjeździe z Cerradem Czarnymi Radom nasza drużyna może w dobrych nastrojach przygotowywać się do kolejnej ligowej potyczki.

W najbliższą sobotę 2 grudnia Pomarańczowi podejmą w jastrzębskiej Hali Widowiskowo-Sportowej zespół GKS-u Katowice.

– Po słabym meczu w Warszawie wygraliśmy pewnie w Radomiu, więc to była najlepsza z możliwych reakcji. Teraz chcemy pójść za ciosem i zdobyć kolejne trzy punkty z spotkaniu z Katowicami – mówi Patryk Strzeżek, atakujący Jastrzębskiego Węgla.

Nasi najbliżsi rywale jak dotąd zdobyli w 11 meczach 17 punktów, trzy mniej od naszej drużyny. W ligowej tabeli oba zespoły dzielą cztery miejsca – JW jest aktualnie piąty, natomiast ekipa ze stolicy województwa śląskiego okupuje dziewiątą lokatę. Oba zespoły wygrały po sześć meczów i pięciokrotnie znajdowały swoich pogromców.

– Prawdą jest, że nasza forma bardzo faluje, szczególnie w meczach wyjazdowych. Ale ogólnie rzecz biorąc, kiedy spojrzy się na tegoroczny sezon ligowy, to w tabeli panuje duże „zamieszanie”. Dobrze, że cały czas trzymamy się czołówki i dobrymi meczami przed końcem roku możemy albo wskoczyć bardzo wysoko, albo zostać na tym miejscu. Nie pozostaje nam nic innego, jak wygrać te wszystkie mecze i wspiąć się w górę tabeli – podkreśla kapitan JW.  (…)

{HALA SPORTOWA}

Mecz odbędzie się w Hali Widowiskowo-Sportowej w Jastrzębiu Zdroju, która może pomieścić 3 tys. widzów. W poprzednim sezonie Jastrzębski miał bardzo dobry bilans meczów na własnym parkiecie, odnosząc 13 zwycięstw, przy tylko 4 porażkach. W obecnej kampanii jastrzębianie „u siebie” osiągnęli następujące wyniki: z BBTS-em 3:0, ze Skrą 3:1, z Treflem 2:3, z Resovią 2:3, z Cuprum 3:0, z Łuczniczką 3:0.
GKS jak wiadomo w zeszłym sezonie grał dobrze „na wyjazdach”, bilans był remisowy, po 8 zwycięstw i porażek. A w obecnym sezonie GieKSa na inaugurację pokonała Czarnych 3:1, potem przegrała z ONICO 1:3, następnie zwyciężyła Trefla Gdańsk 3:0, potem pokonała Espadon Szczecin 3:2 i BBTS Bielsko-Biała 3:1, a ostatnio przegrała ze Skrą 0:3.

{HISTORIA}

Pierwsze siatkarskie derby Śląska odbyły się w Jastrzębiu w dniu 14 grudnia 2016 roku, w których lepsi okazali się gospodarze 3:1 (25:15, 24:26, 25:19, 25:16). Punkty dla Jastrzębskiego: Oliva 20, Strzeżek 17, Boruch 10, Kosok 9, Touzinsky 9, Kampa 3, De Rocco 2. Dla GKS-u: Kapelus 13, Sobański 10, Butryn 9, Van Walle 8, Krulicki 7, Kalembka 4, Falaschi 1, Błoński 1, Pietraszko 1, Fijałek 1.
Rewanżowe spotkanie odbyło się w Spodku w dniu 28 marca 2017 roku i zgromadziło największą (jak do tej pory) widownię na domowych meczach siatkarzy GKS-u (4600). Mecz ten zakończył się wygraną naszych rywali 2:3 (20:25, 23:25, 25:22, 25:21, 9:15). Punktowali wtedy dla GieKSy: Butryn 24, Sobański 16, Kapelus 11, Pietraszko 8, Krulicki 4, Fijałek 4, Kalembka 3, Falaschi 2, Stelmach 2. Dla Jastrzębskiego: Oliva 23, Muzaj 21, Boruch 13, De Rocco 12, Kosok 9, Kampa 4.

{STATYSTYKI W PLUSLIDZE} – {GKS – JASTRZĘBSKI}

[Bilans meczów] – 0:2
[Bilans punktów] – 1:5
[Bilans setów] – 3:6
[Bilans małych punktów] – 178:207

[Rozegrane mecze – 2] – GKS: 2- Krulicki, Butryn, Falaschi, Kapelus, Kalembka, Pietraszko, Fijałek, Mariański, Sobański, Stańczak, 1- Stelmach, Błoński, Van Walle,
Jastrzębski: 2- Popiwczak, Kosok, Boruch, De Rocco, Kampa, Oliva, Bachmatiuk, 1- Strzeżek, Muzaj, Gil, Touzinsky, Ernastowicz,

[Rozegrane sety – 9] – GKS: 9- Krulicki, Kapelus, Kalembka, Sobański, Stańczak, 8- Butryn, Fijałek, 7- Mariański, 6- Pietraszko, 5- Falaschi, 3- Van Walle, 2- Stelmach, 1- Błoński,
Jastrzębski: 9- Popiwczak, Kosok, Boruch, Kampa, Oliva, 7- De Rocco, 5- Muzaj, 4- Strzeżek, Touzinsky, Bachmatiuk, 2- Gil, 1- Ernastowicz,

[Czas trwania spotkań] – 117:92 = łącznie 209 minut
[Widzów] – 4600:1500
[Punkty zdobyte z błędów przeciwnika] – GKS 49 – Jastrzębski 55

[Ilość zdobytych punktów] – GKS 129 – Jastrzębski 152
GKS – Butryn 33, Sobański 26, Kapelus 24, Krulicki 11, Pietraszko 9, Van Walle 8, Kalembka 7, Fijałek 5, Falaschi 3, Stelmach 2, Błoński 1,
Jastrzębski – Oliva 43, Boruch 23, Muzaj 21, Kosok 18, Strzeżek 17, De Rocco 14, Touzinsky 9, Kampa 7,

[Ilość zdobytych punktów w fazie zagrywki] – GKS 41 – Jastrzębski 64
GKS – Butryn 10, Sobański 7, Kapelus 5, Pietraszko 4, Fijałek 4, Krulicki 3, Kalembka 3, Van Walle 2, Falaschi 2, Stelmach 1,
Jastrzębski – Oliva 20, Kosok 9, Boruch 9, Muzaj 8, Strzeżek 7, De Rocco 4, Kampa 4, Touzinsky 3,

[Ilość punktów zdobytych po przyjęciu zagrywki] – GKS 88 – Jastrzębski 88
GKS – Butryn 23, Kapelus 19, Sobański 19, Krulicki 8, Van Walle 6, Pietraszko 5, Kalembka 4, Fijałek 1, Falaschi 1, Błoński 1, Stelmach 1,
Jastrzębski – Oliva 23, Boruch 14, Muzaj 13, Strzeżek 10, De Rocco 10, Kosok 9, Touzinsky 6, Kampa 3,

[Bilans punktów zdobytych do straconych] – GKS 41 – Jastrzębski 71
GKS – Kapelus 15, Butryn 12, Sobański 11, Krulicki 5, Pietraszko 5, Falaschi 3, Fijałek 1, Mariański -2, Kalembka -3, Stańczak -6,
Jastrzębski – Boruch 20, Oliva 15, Kosok 13, Strzeżek 7, Muzaj 6, Kampa 6, De Rocco 6, Touzinsky 4, Bachmatiuk -1, Popiwczak -5,

[Ilość zagrywek] – GKS 179 – Jastrzębski 206
GKS – Krulicki 31, Sobański 30, Butryn 24, Kalembka 22, Kapelus 20, Fijałek 17, Pietraszko 14, Falaschi 10, Van Walle 7, Stelmach 3, Błoński 1,
Jastrzębski – Kosok 39, Kampa 38, Oliva 37, Boruch 22, Muzaj 18, De Rocco 16, Touzinsky 15, Strzeżek 14, Bachmatiuk 5, Gil 1, Ernastowicz 1,

[Ilość błędów na zagrywce] – GKS 41 – Jastrzębski 32
GKS – Kalembka 8, Sobański 6, Butryn 6, Van Walle 5, Fijałek 4, Kapelus 4, Pietraszko 4, Krulicki 3, Błoński 1,
Jastrzębski – Muzaj 9, Oliva 8, Strzeżek 6, Kosok 4, De Rocco 2, Kampa 1, Boruch 1, Bachmatiuk 1,

[Ilość asów serwisowych] – GKS 13 – Jastrzębski 13
GKS – Butryn 3, Pietraszko 2, Sobański 2, Krulicki 1, Kapelus 1, Van Walle 1, Falaschi 1, Kalembka 1, Fijałek 1,
Jastrzębski – Oliva 7, Muzaj 2, Kampa 2, Kosok 1, Strzeżek 1,

[Ilość przyjęć] – GKS 174 – Jastrzębski 138
GKS – Sobański 77, Kapelus 37, Mariański 30, Stańczak 21, Stelmach 4, Błoński 2, Butryn 1, Falaschi 1, Kalembka 1,
Jastrzębski – Oliva 60, Popiwczak 34, De Rocco 31, Touzinsky 12, Kosok 1,

[Ilość błędów w przyjęciu] – GKS 13 – Jastrzębski 13
GKS – Stańczak 6, Sobański 5, Mariański 2,
Jastrzębski – Popiwczak 5, Oliva 5, Touzinsky 2, De Rocco 1,

[Procent przyjęcia dokładnego] – GKS 38% – Jastrzębski 40%
GKS – Kalembka 100%, Stelmach 75%, Mariański 49%, Sobański 38,5%, Kapelus 35%, Stańczak 17,5%, Butryn 0%, Falaschi 0%, Błoński 0%,
Jastrzębski – Kosok 100%, De Rocco 63%, Popiwczak 51,5%, Touzinsky 25%, Oliva 21,5%,

[Procent przyjęcia perfekcyjnego] – GKS 16% – Jastrzębski 26%
GKS – Stelmach 50%, Mariański 27,5%, Kapelus 13,5%, Sobański 13%, Stańczak 7%, Kalembka 0%, Butryn 0%, Falaschi 0%, Błoński 0%,
Jastrzębski – De Rocco 54,5%, Popiwczak 28,5%, Oliva 15%, Touzinsky 8%, Kosok 0%,

[Ilość ataków] – GKS 206 – Jastrzębski 209
GKS – Butryn 58, Sobański 47, Kapelus 43, Van Walle 17, Krulicki 17, Kalembka 14, Pietraszko 5, Stelmach 3, Fijałek 1, Błoński 1,
Jastrzębski – Oliva 58, Muzaj 35, Strzeżek 28, De Rocco 27, Boruch 24, Touzinsky 18, Kosok 17, Kampa 2,

[Ilość błędów w ataku] – GKS 11 – Jastrzębski 12
GKS – Sobański 3, Butryn 3, Kapelus 2, Kalembka 1, Krulicki 1, Van Walle 1,
Jastrzębski – Oliva 4, Muzaj 2, De Rocco 2, Kosok 1, Strzeżek 1, Boruch 1, Touzinsky 1,

[Ilość ataków zablokowanych] – GKS 23 – Jastrzębski 24
GKS – Butryn 12, Kapelus 3, Van Walle 2, Stelmach 2, Krulicki 2, Sobański 1, Kalembka 1,
Jastrzębski – Oliva 11, Muzaj 4, De Rocco 3, Strzeżek 3, Touzinsky 2, Boruch 1,

[Ilość zdobytych punktów w ataku] – GKS 92 – Jastrzębski 116
GKS – Butryn 26, Sobański 22, Kapelus 20, Krulicki 7, Van Walle 6, Pietraszko 5, Kalembka 4, Błoński 1, Stelmach 1,
Jastrzębski – Oliva 35, Muzaj 18, Boruch 18, De Rocco 14, Strzeżek 12, Kosok 10, Touzinsky 7, Kampa 2,

[Procent punktów w stosunku do wszystkich ataków] – GKS 44,5% – Jastrzębski 55,5%
GKS – Błoński 100%, Pietraszko 100%, Kapelus 46,5%, Sobański 46%, Butryn 41,5%, Krulicki 41%, Van Walle 35%, Stelmach 33%, Kalembka 27,5%, Fijałek 0%,
Jastrzębski – Kampa 100%, Boruch 75,5%, Oliva 60,5%, Kosok 59,5%, De Rocco 58,5%, Muzaj 51%, Strzeżek 43%, Touzinsky 39%,

[Ilość bloków punktowych] – GKS 24 – Jastrzębski 23
GKS – Butryn 4, Fijałek 4, Krulicki 3, Kapelus 3, Sobański 2, Falaschi 2, Kalembka 2, Pietraszko 2, Van Walle 1, Stelmach 1,
Jastrzębski – Kosok 7, Boruch 5, Strzeżek 4, Kampa 3, Touzinsky 2, Oliva 1, Muzaj 1,

[Ilość błędów własnych „innych”] – GKS 3 – Jastrzębski 5
[MVP] – Jastrzębski 2: Strzeżek 1, Kampa 1.

87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

Kibice

Zbiórka na nagłośnienie

Zaraz po meczu z Lechią Gdańsk ruszyła kibicowska zbiórka na nagłośnienie. Nim zdążyliśmy Wam o tym napisać na stronie, to osiągnięto już dwa progi (6400 i 8000 złotych) i obecnie trwa zapełnianie ostatniego – 10000 złotych.

Zbiórka została założona na portalu zrzutka, a wpłat można dokonywać tutaj, do czego gorąco zachęcamy. Trybuny na Bukowej i Satelicie oraz na kibicowskich wyjazdach będą prezentować się tak, jak o to sami zadbamy. Nikt inny za nas tego nie zrobi. Poniżej wklejamy informację od organizatorów: