Dołącz do nas

Siatkówka

Dafi Społem Kielce – utrzymanie… i jeszcze raz utrzymanie, to cel kielczan w tym sezonie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Następny mecz katowiczan na własnym parkiecie to starcie z drużyną z Kielc.

Sukcesem jest sam start zespołu z Kielc w PlusLidze. Po tym jak ze wspierania klubu wycofała się firma Effector, działacze szukali finansowego wsparcia u innych sponsorów. Ostatecznie udało się znaleźć dwie firmy: Dafi oraz Społem, które weszły w nazwę kieleckiego klubu. Dafi Społem to jedna z drużyn skazywanych na walkę o utrzymanie. Trenera Wojciecha Serafina i jego podopiecznych czeka trudne zadanie. Kadra zespołu z województwa świętokrzyskiego opiera się na mieszance doświadczenia z młodością. Siatkarze z Kielc muszą zadbać o ustabilizowanie formy, bo walka o pozostanie w PlusLidze toczyć się będzie do ostatniej kolejki. Z uwagi na słaby wynik w poprzednim sezonie (13 miejsce) oraz na problemy ze znalezieniem sponsora, drużyna przeszła spore przetasowania.

Kielczanie zmienili rozgrywających, jak wiadomo ich podstawowy siatkarz Marcin Komenda trafił do GieKSy, a jego zmiennik Krzysztof Antosik gra w pierwszoligowym Krispolu Września. Na tej newralgicznej pozycji w siatkówce w Dafi Społem postawiono na… małe doświadczenie. Numerem jeden na tej pozycji został pozyskany z Trefla Gdańsk, Przemysław Stępień, który na pięć sezonów, które spędził w Gdańsku, to zawsze był czyimś zmiennikiem. Do zespołu powrócił Piotr Adamski, który był jeden sezon w drużynie z Kielc (2013/14), ale nie zagrał wtedy żadnego meczu w PlusLidze. Ostatnio grał w pierwszoligowym AGH Kraków, z którego „doświadczenie” w seniorskiej siatkówce posiada również trzeci gracz na tej pozycji, Bartosz Drewniak.

Na ataku nie ma już Leo Andricia, który był najlepiej punktującym siatkarzem kielczan w poprzedniej kampanii, zdobywając 396 punktów. Chorwat występuje teraz we włoskim Sir Safety Perugia. Ostał się tylko zmiennik 19-latek Patryk Więckowski. Dafi Społem nie potrafiło znaleźć odpowiednich graczy na tę pozycję, więc wybrano karkołomną opcję, tzn. zmianę pozycji dwóm graczom. Były środkowy Michał Superlak, już w zeszłym sezonie zastępował w ataku Andricia, wtedy kiedy on nie mógł grać. A przed obecnym sezonem na atak przesunięto… przyjmującego Jakuba Wachnika, który był drugim najlepiej punktującym zawodnikiem Effectora, ale jednak odpowiedzialnym za przyjęcie.

 

Na środku siatki stracono obu podstawowych graczy. Austriak Peter Wohlfahrstaetter przeniósł do Tourcoing Lille Metropole z Francji, a Jędrzej Maćkowiak gra obecnie w Krispolu Września. Odszedł również niegrający wcale, Ukrainiec Andrij Orobko do MKS-u Aqua Zdrój Wałbrzych, który powstał na zgliszczach Victorii Wałbrzych w 1 lidze. W drużynie z Kielc został Rosjanin Aleksiej Nalobin, który przyszedł do Effectora już w trakcie poprzedniego sezonu i zdążył zagrać w 6 meczach. Nowymi siatkarzami zostali Maksim Morozow i Mariusz Schamlewski. Białorusin grywał głównie we własnym kraju, jedynie poprzednią kampanię spędził w Rosji w klubie Dinamo Sankt Petersburg. Schamlewski dość często zmienia kluby, nie czyniąc spodziewanych postępów. Grał w Wieluniu, w Suwałkach, w Będzinie zaliczył nawet sezon w PlusLidze, gdzie zagrał w 11 meczach, a ostatnio grał w Victorii Wałbrzych. Czwartym do brydża został 19-latek Wojciech Dyk.

Za przyjęcie jest odpowiedzialny, najlepszy na tę chwilę (tak się wydaje) siatkarz kielczan, Maciej Pawliński (322 punkty w zeszłej kampanii). Został razem z nim 20-letni Jacek Ziemnicki, ale po przesunięciu Wachnika na atak, jego partnerem na parkiecie został Łukasz Łapszyński. Ostatnie dwa sezony spędził w Politechnice Warszawskiej, a jeden z Cuprum Lubin, nie będąc raczej graczem wyjściowej szóstki, choć ostatnio zagrał w 28 meczach. Zmiennikami zostali 19-latek Jakub Szymański z SMS-u Spała oraz 18-letni Vlad Orobko, który grał ostatnio w ZAKSIE, ale… w Młodej Lidze. Pożegnano również grających sporadycznie Konrada Formelę, który przeszedł do szwajcarskiego SEAT Volley Naefels oraz Bartosza Bućko, który gra w AZS-ie Częstochowa w 1 lidze.

Z dwóch libero ostał się Szymon Biniek, a Damian Sobczak przeniósł się do… Czech, do klubu VK Ostrava. Pozyskano Mateusza Czunkiewicza z Łuczniczki, który nie miał jakoś zbyt dobrego sezonu w klubie z Bydgoszczy. Dodatkowo przyszedł 18-latek, Grzegorz Duluk z MOS-u Wola Warszawa. Czy taka kadra może dać kibicom kieleckim nadzieję na wypełnienie celu na ten sezon? Śmiem wątpić, ale dopóki trwają rozgrywki…

 

Aktualna kadra Dafi Społem Kielce

rozgrywający: Przemysław Stępień (numer 4), Piotr Adamski (numer 13), Bartosz Drewniak (numer 19)
atakujący: Patryk Więckowski (numer 5), Jakub Wachnik (numer 7), Michał Superlak (numer 11)
środkowi: Aleksiej Nalobin (Rosja – 9), Maksim Morozow (Białoruś – 20), Mariusz Schamlewski (6), Wojciech Dyk (15)
przyjmujący: Maciej Pawliński (10), Łukasz Łapszyński (17), Jakub Szymański (2), Vlad Orobko (Ukraina – 3), Jacek Ziemnicki (14)
libero: Mateusz Czunkiewicz (numer 16), Szymon Biniek (numer 1), Grzegorz Duluk (numer 18)

trener: Wojciech Serafin
asystent trenera: Piotr Brodawka
trener przygotowania fizycznego: Dawid Gadula
fizjoterapeuta: Dawid Gadula
statystyk: Damian Musiak

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna kobiet

Znamy rywalki w Lidze Mistrzyń

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Drużyna GKS-u Katowice poznała przeciwniczki w II rundzie eliminacyjnej UEFA Women’s Champions League. Katowiczanki zagrają w miniturnieju, który odbędzie się 27-30 sierpnia. W rywalizacji wezmą udział cztery drużyny, a mecze zostaną rozegrane w Słowenii.

W pierwszym spotkaniu GieKSa zmierzy się z WFC BIIK-Shymkent (Kazachstan), a w przypadku zwycięstwa awansuje do finału, gdzie czekać będzie lepszy z pary ZNK Mura (Słowenia, Murska Sobota) – zwycięzca drugiej grupy pierwszej rundy kwalifikacji. 

Druga grupa pierwszej rundy kwalifikacji (finał 2 sierpnia):
Agarista CSF Anenii Noi 2020 (MDA) – Swieqi United FC (MLT) | Spartak Myjava (SVK) – ŽFK Budućnost (MNE)

Awans do ostatniej rundy eliminacyjnej uzyska tylko triumfator każdego miniturnieju (czeka na niego bezpośredni dwumecz o fazę ligową LM, przegrany finału zagra w Lidze Europy), a druga i trzecia drużyna turnieju eliminacyjnego spadną do Ligi Europy. W przypadku remisu po 90 minutach spotkania przewidziana jest dogrywka, a jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia – rzuty karne.


Wszystkie drużyny drugiej rundy eliminacyjnej to:

Rozstawione: SK Slavia Praha (CZE), FC Rosengård (SWE), FC Twente (NED), Vålerenga Fotball (NOR), FC Vorskla Poltava (UKR), WFC BIIK-Shymkent (KAZ), KFF Vllaznia (ALB), Apollon Ladies FC (CYP), ŽNK Mura (SVN), SFK 2000 Sarajevo (BIH), FC Gintra (LTU), Ferencvárosi TC (HUN), Fortuna Hjørring (DEN), Breidablik (ISL)

Nierozstawione: FC Dinamo-BSUPC (BLR), BSC Young Boys (SUI), Hibernian FC Women (SCO), ŽFK Crvena Zvezda (SRB), OH Leuven (BEL), FCV Farul Constanța (ROU), HJK Helsinki (FIN), GKS Katowice (POL), Zwycięzca CH-P Q1 Gr 1, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 2, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 3, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 4, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 5, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 6


Faza zasadnicza Ligi Europy odbywa się w formacie pucharowym (mecz i rewanż, eliminacja bezpośrednia).

Do pierwszej rundy kwalifikacyjnej nowej Ligi Europy kobiet bezpośrednio awansuje 11 drużyn. Dołączą do nich również zespoły, które zajęły trzecie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń kobiet – także 11 drużyn.

W drugiej rundzie kwalifikacyjnej do turnieju dołączy jedna drużyna z bezpośrednim awansem (Slovácko) oraz zespoły, które zajęły drugie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń (11 drużyn), a także kluby, które odpadły w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń (9 drużyn). Do nich dołączą zwycięzcy pierwszej rundy kwalifikacyjnej Women’s Europa Cup.

Liga Mistrzów odbywa się w formacie ligowym (format tabeli, dzięki któremu awansuje się do fazy pucharowej).

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Marzec na dłużej, kolejne odejścia

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Mateusz Marzec podpisał nowy kontrakt z GieKSą – umowa została przedłużona do czerwca 2027 roku.

30-latek w zakończonym sezonie rozegrał 29 spotkań w Ekstraklasie i był jednym z zawodników, którzy najczęściej wchodzili z ławki rezerwowych. W całym rozgrywkach zdobył dwie bramki, z czego najbardziej zapamiętamy pierwszą. Trafienie z Radomiakiem Radom było pierwszą bramką GKS Katowice po powrocie do Ekstraklasy. Marzec wystąpił również w dwóch spotkaniach Pucharu Polski.

Życzymy sukcesów w naszym klubie.

***

Jednocześnie w klubowym komunikacie o kadrze zespołu na zgrupowanie w Opalenicy przekazano, że bramkarz Przemysław Pęksa i obrońca Jakub Kaduk, którym wygasają kontrakty, nie pojadą na obóz przygotowawczy. Zawodnicy 30 czerwca tego roku staną się wolnymi graczami i opuszczą nasz klub.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Aleksander Paluszek w GieKSie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GKS Katowice poinformował o podpisaniu umowy z 24-letnim obrońcą Aleksandrem Paluszkiem. Zawodnik związał się z naszym klubem kontraktem ważnym do 2027 roku, z opcją przedłużenia o kolejny sezon.

Paluszek trafił do GieKSy ze Śląska Wrocław, z którym w minionym sezonie spadł z Ekstraklasy. W barwach ekipy z Dolnego Śląska rozegrał 20 meczów i zdobył w nich jedną bramkę. Rok wcześniej sięgnął z nią po wicemistrzostwo Polski.

Łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej 24-latek wystąpił w 67 spotkaniach, strzelając pięć goli. Wcześniej reprezentował również Górnik Zabrze.

Życzymy powodzenia i sukcesów w naszych barwach!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga