Dołącz do nas

Piłka nożna

[HISTORIA] Zwykle bywało na remis

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Historia pojedynków GieKSy i Stali Rzeszów jest – co może niektórych zdziwi bardzo bogata. Obie ekipy rozegrały ze sobą 21 spotkań, ale jeśli nie możecie sobie przypomnieć tych spotkań, to uspokajamy. Ostatnie starcie obu ekip miało miejsce we wrześniu 2019 roku, by przypomnieć sobie wcześniejsze, trzeba cofnąć się do lat 70 tych ubiegłego stulecia.

Można powiedzieć, że na początku naszej przygody z polską piłką pojedynki Stali Rzeszów i GieKSy były klasykami na miarę obecnych pojedynków z Chojniczanką, Bytovią czy też swego czasu z Dolcanem. Obie ekipy od momentu naszego powstania praktycznie co sezon spotykały się na murawie. 

Pierwsze historyczne spotkanie rozegrano na Bukowej w 1965 roku. GieKSa prowadziła 2:0 po bramkach Anczoka i Strzelczyka, jednak rywale wyrównali i spotkanie zakończyło się remisem 2:2. W rewanżu w Rzeszowie po golu Boni GieKSa przegrała spotkanie 0:1 

Pierwsze historyczne zwycięstwo nad rywalami z Rzeszowa przypadło na rok 1966. Na Bukowej wygraliśmy 3:1 po golach Strzelczyka, Rothera oraz Schmidta. Jedyną bramkę dla Stali w tym spotkaniu strzelił legendarny Jan Domarski. Domarski był prawdziwym „katem” GieKSy w tamtych spotkaniach, gdyż regularnie zdobywał bramki w spotkaniach z naszym zespołem. Łącznie zdobył on 7 bramek. Po jego odejściu ze Stali ekipa z Rzeszowa strzeliła nam tylko 3 bramki w 8 spotkaniach.

Na pierwszą wygraną w delegacji GieKSa czekała do kwietnia 1967 roku. Katowiczanie wygrali w Rzeszowie 2:1, a bramki strzelała katowicka Legenda Gerard Rother oraz Zygmunt Anczok. Jedyną bramkę dla gospodarzy zdobył oczywiście Domarski. Mimo wielu pojedynków w tamtym czasie dla GieKSy była to jedyna wyjazdowa wygrana w roli gości. 

Dużo lepiej wiodło nam się w spotkaniach u siebie, w których wygraliśmy 4 spotkania. Najczęściej w spotkaniach pomiędzy obiema ekipami był padał jednak remis – 11 razy. Co ciekawe aż 6 z tych remisowych spotkań kończyło się wynikiem 0:0. 

Ostatni raz przed rozgrywkami w II Lidze  obie drużyny spotkały się 16 kwietnia 1977 roku. W ramach rozgrywek II ligi południowej (odpowiednik obecnego zaplecza Ekstraklasy) Stal Rzeszów wygrała na własnym boisku z GKS-em Katowice 1-0, a jedyną bramkę w tym spotkaniu zdobył w siedemdziesiątej trzeciej minucie Czesław Miler.

Po wielu latach obie ekipy spotkały się na poziomie II ligi i w Rzeszowie oglądaliśmy bardzo ciekawe spotkanie, w którym wynik mógł rozstrzygnąć na swoją korzyść każdy z zespołów. Po bramkach Goncerza dla Stali oraz Stefanowicza dla GieKSy padł wynik remisowy.

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria Kibice Piłka nożna

Spodek Super Cup 2026

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do pierwszej galerii z Superbet Spodek Super Cup 2026. Turniej wygrała Reprezentacja Polski Socca, która w finale pokonała Wieczystą Kraków, a ostatnie miejsce na podium wywalczył ROW Rybnik. Autorem zdjęć jest Misiek. 

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Mateusz Wdowiak piłkarzem GieKSy!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Mateusz Wdowiak dołączył do naszej drużyny na zasadzie transferu definitywnego. 29-latek związał się z GieKSą umową do 30 czerwca 2027 roku. 

Wdowiak jest pomocnikiem – może grać jako „10” oraz wahadłowy. W poprzedniej rundzie reprezentował Zagłębie Lubin. W barwach tej drużyny wystąpił łącznie w 73 spotkaniach, strzelił 9 bramek oraz zaliczył 6 asyst. W tym sezonie wystąpił w 12 meczach (11 Ekstraklasa, 1 Puchar Polski).

Na wcześniejszym etapie kariery reprezentował Cracovię, z którą był związany od najmłodszych lat. W barwach „Pasów” zaliczył 152 spotkania, strzelając 13 bramek i notując 23 asysty. Z ekipą z Krakowa świętował zdobycie Pucharu Polski, strzelając decydującą bramkę w finale.

Po dobrych występach po zawodnika sięgnął Raków Częstochowa, a dla Wdowiaka nastał najlepszy okres w karierze. Z ekipą z Częstochowy zdobył: Mistrzostwo Polski, Puchar Polski (dwukrotnie) oraz Superpuchar (również dwa razy). W Rakowie wystąpił w 98 spotkań, strzelając 17 bramek i zaliczając 7 asyst.

Nowy zawodnik wkrótce dołączy do drużyny przebywającej na zgrupowaniu w Turcji. Życzymy mu wszystkiego, co najlepsze w naszych barwach!

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Erik Jirka w GieKSie!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Erik Jirka został nowym zawodnikiem GKS Katowice – na zasadzie transferu definitywnego przeniósł się z Piasta Gliwice. Słowak jest drugim piłkarzem, który w tym roku dołączył do naszego klubu.

Jirka podpisał kontrakt z GieKSą, który będzie obowiązywać przez 2,5 roku. Zawiera on również opcję przedłużenia. W Piaście zawodnik występował jako ofensywny pomocnik, ale jego wszechstronność na boisku sprawia, że może grać na kilku pozycjach. 28-latek w rundzie jesiennej wystąpił w 17 spotkaniach i strzelił w nich 5 bramek, dokładając do tego jedną asystę. Był jednym z najlepszych piłkarzy w ekipie z Gliwic, która na wiosnę będzie rywalem GieKSy w walce o utrzymanie.

W przeszłości zawodnik reprezentował Spartaka Trnava, z którym sięgnął po mistrzostwo kraju oraz Puchar Słowacji. Międzynarodową karierę kontynuował w takich klubach jak Crvena zvezda Belgrad (mistrzostwo Serbii), FK Radnicki Nis, Górnik Zabrze, Mirandes, Real Oviedo oraz Victoria Pilzno. W tym ostatnim klubie posmakował piłki nożnej na najwyższym poziomie – w 2022 roku grał w Lidze Mistrzów.

Jirka ma również na koncie występy w młodzieżowej oraz seniorskiej reprezentacji Słowacji.

Zawodnikowi życzymy powodzenia w naszych barwach!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga