Dołącz do nas

Hokej Piłka nożna Prasówka Siatkówka

Historyczne zwycięstwo nad ZAKSĄ w Katowicach!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Zapraszamy do przeczytania doniesień mass mediów z ostatniego tygodnia, które dotyczą sekcji piłki nożnej, siatkówki oraz hokeja GieKSy. Prezentujemy, naszym zdaniem, najciekawsze z nich.

W drużynach piłkarskich kobiecej i męskiej zostały rozegrane ostatnie sparingi przed rundą wiosenną. Piłkarki przegrały z mistrzyniami Czech drużyną Slavii Praga 1:2 (0:0). Piłkarze z kolei, przegrali z Odrą Opole, również 1:2 (0:0). W najbliższą niedzielę piłkarki rozegrają wyjazdowe spotkanie w ramach 1/8 finału Pucharu Polski z Rekordem Bielsko-Biała. Mecz rozpocznie się o godzinie 14:00. Piłkarze w pierwszym „wiosennym” ligowym meczu zmierzą się z Motorem Lublin. Spotkanie rozpocznie się w poniedziałek, 19 lutego o godzinie 18:00, na Bukowej.

Siatkarze wygrali z drużyną ZAKSy Kędzierzyn-Koźle 3:0. Następne spotkanie zespół rozegra w sobotę (17 lutego), na wyjeździe ze Stalą Nysa.

Po przerwie reprezentacyjne hokeiści wracają na tafle. W rozpoczętym tygodniu drużyna rozegra trzy spotkania: z JKH GKS-em Jastrzębie (w Satelicie, 14 lutego), Cracovią (wyjazd, 16 lutego) oraz z Podhalem (w Satelicie, 18 lutego). Dwa pierwsze mecze rozpoczną się o godzinie 18:30, ostatnie o godzinie 17:00. Zachęcamy do wzięcia w licytacji koszulki hokeistów GKS Katowice, w której mistrzowie Polski grali w finale Pucharu Kontynentalnego. Dochód z licytacji wspomoże leczenie Mai Flaszy. W trakcie obrad centrali hokejowej padły propozycje zmian w regulaminie rozgrywek w nowym sezonie.

 

PIŁKA NOŻNA

nto.pl – Po emocjonującej końcówce Odra Opole wygrała 2:1 w meczu sparingowym z GKS-em Katowice. To ostatni sprawdzian przed powrotem do ligi

Po emocjonującej końcówce Odra Opole wygrała 2:1 w meczu sparingowym z GKS-em Katowice. To ostatni sprawdzian przed powrotem do ligi.

Do przerwy żadna z drużyn nie strzeliła gola i do szatni obie ekipy schodziły przy stanie 0:0. Worek z bramkami rozwiązał się w drugiej części spotkania, a uczynił to w 61. minucie Jakub Arak, który wykorzystał nieporozumienie w obronie Odry.

Niebiesko-czerwoni długo bili głową w mur, ale w 82. minucie wyrównali za sprawą gola Maksymilian Hebel z rzutu wolnego. W końcówce przechylili zwycięstwo na swoją stronę. Dokonał tego Vittorio Continella w 89. minucie meczu.

Wygrana z ligowym rywalem pozwoliła opolanom mieć nadzieję na dobre rezultaty na wiosnę.

Odra rozegrała w zimie 6 sparingów. Wygrała 3:1 z innym ligowym rywalem Chrobrym Głogów. Rozbiła także 3-ligowe ekipy Ślęzy Wrocław (4:0) i MKS-u Kluczbork (5:0).

Ekipa ze stolicy województwa przegrała także 2 mecze. Mocniejsza okazała się ekstraklasowa Puszcza Niepołomice (0:3), jak również I-ligowa Miedź Legnica (0:2).

 

SIATKÓWKA

wkatowicach.eu – Historyczne zwycięstwo nad ZAKSĄ w Katowicach! Siatkarska GieKSa pokonała wicemistrzów Polski

Takimi meczami siatkarska GieKSa zapełnia trybuny hali sportowej OS Szopienice. W meczu z ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle siatkarze z Katowic wygrali 3-0. Wprawdzie ZAKSA ma ostatnio gorszy czas, ale zawodnicy GKS-u Katowice w meczu z wicemistrzami Polski i zwycięzcami Ligi Mistrzów zaprezentowali się naprawdę dobrze.

W domowym meczu 21. kolejki PlusLigi GKS Katowice podejmował w hali OS Szopienice Grupę Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle, aktualnego wicemistrza Polski. Licznie zgromadzeni kibice (było ich ponad 1000)  uświetnili to wydarzenie efektowną kartoniadą zaprezentowaną siatkarskiej Polsce tuż przed startem spotkania. W meczowej szóstce GieKSy obyło się bez zmian w porównaniu z zestawieniem na poprzednie spotkanie z Jastrzębskim Węglem.

GKS rozpoczął mecz dobrze, bo od bloku Saitty na 4:2 dla GieKSy i od dobrego reagowania na ataki rywali. Po dwóch asach Lukasa Vasiny z rzędu trener rywali musiał wzywać swój zespół na przerwę, bo GKS zaczynał dominować na parkiecie. Katowiczanie wypracowali zasłużone 5 punktów przewagi, doskonale realizując swoje założenia w grze po obronie i nękając rywali atakami po bloku w aut (12:6). Katowiczanie powiększali prowadzenie dzięki współpracy Saitty ze środkowymi, a także doskonałym serwisom, które wprowadzały sporo zamieszania w szeregi rywali i zmusiły trenera Swaczynę do przerwy przy stanie 16:7 dla GieKSy. Kędzierzynianie ratowali się podwójną zmianą, ale nie byli w stanie uratować seta, w którym GKS dominował w absolutnie każdym elemencie siatkarskim. Po dwóch asach Domagały z rzędu katowiczanie wygrywali aż 21:8, a całego seta zamknęli wynikiem 25:10 po celnym zbiciu Vasiny z drugiej linii i ataku Walińskiego z piłki przechodzącej!

Obraz gry nie zmienił się po zmianie stron, wicemistrzowie Polski wyglądali na zupełnie wybitych z rytmu, zwłaszcza w przyjęciu, na które musiał wejść nominalny atakujący Kaczmarek. Dopiero as Bartłomieja Klutha (4:3) nieco poprawił sytuację gości i sprawił, że gra była bardziej wyrównana. Impuls dał rywalom katowiczan środkowy Dmytro Paszycki, po którego dwóch punktach atakiem i asie na tablicy wyników pojawił się remis 8:8, co spotkało się z oczywistą reakcją trenera Słabego. GKS nadal miał atut w postaci zagrywki i skutecznej obrony, ale przeciwnicy obudzili się w polu serwisowym i zaczęli ochoczo korzystać ze środkowych w ataku. To sprawiło, że GKS stracił prowadzenie po asie Marcina Janusza i musiał gonić wynik za sprawą dwóch przegranych wideoweryfikacji oraz bloku na Vasinie (11:15).

GieKSa powoli wracała na właściwe tory, jednak ZAKSA zachowała cztery punkty przewagi, korzystając z naszych nieudanych akcji w ataku. W szóstce GKS-u doszło do serii zmian, która pomogła w odrobieniu strat po punktach Kvalena i serwisach Usowicza. Ze stanu 19:24 zrobiła się gra na przewagi po kapitalnych obronach naszej drużyny i dwóch atakach o blok Jarosza! Wróciły wielkie emocje, mocne serwisy i szalone zagrania obu ekip. Ten absolutnie fenomenalny fragment gry zakończył się dwoma asami Marcina Walińskiego na 32:30 dla GieKSy!

Trzeciego seta GKS Katowice zaczynał z Kvalenem, Jaroszem i Fenoszynem na boisku, licząc na utrzymanie dobrej energii ze zwycięskiej drugiej partii. GieKSa grała równo punkt za punkt, a po asie Adamczyka i skutecznym ataku Walińskiego po dograniu Jarosza wygrywała 6:4. Po efektownym bloku Usowicza na 8:5, wieńczącym najdłuższą akcję meczu, trener Swaczyna poprosił o czas. Dobrze wyglądała współpraca Fenoszyna z Jaroszem, do tego GKS wygrywał ważne dłuższe akcje (12:7) i w ten sposób katowiczanie przybliżyli się do historycznej wygranej za trzy punkty. Rywale oddawali GieKSie punkty po błędach w ataku i to katowiczanie byli w zdecydowanie lepszej sytuacji, aczkolwiek nie zabrakło zapobiegawczego czasu przy 16:12 dla ekipy z Katowic po bloku na Jaroszu.

Po akcjach kapitana GKS-u Katowice i bloku Fenoszyna było już 20:13, a kolejne punktowe akcje w bloku tylko napędzały drużynę z naszego miasta. Siatkarska sekcja GieKSy nieco zwolniła w końcówce, ale ostatecznie atak Walińskiego z drugiej linii i serwis Klutha w siatkę (25:19) dały pierwsze zwycięstwo z ZAKSĄ w Katowicach w PlusLigowej historii!

 

siatka.org – Kolejna bolesna porażka ZAKSy, tym razem w Katowicach. Play-off się oddala

Złej passy nie przerwała ZAKSA Kędzierzyn-Koźle. W meczu 21. kolejki PlusLigi wicemistrzowie Polski nie dali rady ekipie GKS-u Katowice. W pierwszym secie gospodarze zdemolowali rywali, a w drugim ZAKSA roztrwoniła przewagę w końcówce. Nie pomogły roszady, na pozycji przyjmującego zagrał Łukasz Kaczmarek. Kędzierzynianie w Katowicach przegrali 0:3, a GKS świetnie spisał się między innymi w polu zagrywki.

Starcie GKS Katowice z Grupą Azoty ZAKSĄ Kędzierzyn-Koźle w sobotni wieczór zaczęło się pod znakiem gry punkt za punkt (2:2), ale gospodarze szybko objęli dwupunktowe prowadzenie (4:2). Na zagrywkę w kolejnych akcjach wyszedł Lukas Vasina, który popisał się dwoma asami serwisowymi, a trener przyjezdnych poprosił o przerwę dla swojej drużyny (7:3). ZAKSA nie umiała przebić się przez dobrze ustawiony blok Łukasza Usowicza (10:5). Davide Saitta wykorzystał swoich skrzydłowych – Marcina Walińskiego i Damiana Domagałę (12:6). Kędzierzynianie nie radzili sobie w przyjęciu i oddawali piłki za darmo, które gospodarze wykorzystywali, głównie kontrami ze środka (16:7). Trener Swaczyna sięgnął po zmiany. Bartłomiej Kluth, który pojawił się na boisku za Marcina Janusza, zapunktował z lewego skrzydła (17:8). GKS serwował rewelacyjnie – Damian Domagała zapunktował dwukrotnie z pola zagrywki (21:8). Daniel Chitigoi próbował zniwelować straty, ale na próżno, bowiem GKS szybko zakończył premierową partię (25:10).

Katowiczanie kontynuowali swoją dobrą postawę w drugiej odsłonie, zwłaszcza w polu zagrywki, z którego punktował Usowicz (3:0). Przyjezdni zaczęli odrabiać straty dzięki agresywnym serwisom Klutha (4:3). Przyjezdni zaczęli popełniać błędy, ale po dobrym przyjęciu Marcin Janusz mógł skorzystać ze swojego środkowego (7:4). Dmytro Paszycki zdobył zaufanie rozgrywającego i ponownie dostał swoją szansę (8:6). Gracz swoim mocnym serwisem doprowadził do wyrównania (8:8). Rozgrywający obu drużyn postawili na swoich środkowych bloku (10:10). Po spornej akcji, którą challenge rozstrzygnął na korzyść gości, kędzierzynianie przebudzili się (11:14). Trener Słaby zmuszony był poprosić o czas dla swoich podopiecznych (11:15). Gospodarze mylili się w zagrywce i ataku (14:18). Dobrą passę ZAKSY przerwał Marcin Waliński skutecznym atakiem z lewego skrzydła (15:19). ZAKSA szybko miała piłkę setową, ale katowiczanie odrobili sporą stratę i doprowadzili do wyrównania (24:24). Trener Słaby wprowadził na boisko Kvalena, Fenoszyna i Jarosza. Zmiany spełniły swoją funkcję, bowiem gospodarze zwyciężyli w partii drugiej (32:30).

Trener Słaby postanowił nie zmieniać zwycięskiego składu. Jakub Jarosz dobrze wszedł w trzeciego seta i skutecznie atakował z prawego skrzydła (3:3). Długą akcję zakończył udany blok GKS-u (8:5). Trener przyjezdnych poprosił o przerwę, ale ZAKSA nie mogła się odbudować w kolejnych akcjach (10:6). Trener Swaczyna kombinował ze składem, ale napędzeni wygraną w drugiej odsłonie katowiczanie powiększali swoją przewagę, też dzięki błędom po stronie gości (14:8). Janusz próbował podobnie jak w drugim secie odrobić straty współpracą z Paszyckim, ale środkowy posłał piłkę bezpośrednio w aut (16:8). W kolejnej akcji Łukasz Kaczmarek, występujący w tym meczu na pozycji przyjmującego, popisał się skutecznym atakiem z drugiej linii (16:10). Gra kędzierzynian uległa poprawie, bowiem popisali się oni podwójnym blokiem na atakującym GKS (16:12). Podobnym blokiem odpłacili się gospodarze Andreasowi Takvamowi (20:13), a później Piotr Fenoszyn dołożył asa serwisowego (22:14). Seta i cały mecz zakończył serw w siatkę Klutha (25:19).

MVP: Marcin Waliński

GKS Katowice – Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 3:0 (25:10, 32:30, 25:19)

 

HOKEJ

dziennikzachodni.pl – Licytacja koszulek GKS Katowice z finału Pucharu Kontynentalnego na rzecz chorej dziewczynki

W poniedziałek 12 lutego rozpoczęła się licytacja koszulki hokeistów GKS Katowice, w której mistrzowie Polski grali w finale Pucharu Kontynentalnego. Akcja potrwa 10 dni, a wszystkie stroje opatrzone są Koszulki opatrzone są autografami zawodników. Pieniądze z licytacji zostaną przeznaczone na leczenie 9-letniej Mai Flaszy. Ambasadorem akcji został lider katowickiej drużyny Grzegorz Pasiut.

Fundacja STS (Sport Twoją Szansą) razem z wielosekcyjnym GKS-em Katowice, którego STS jest sponsorem, organizują licytację koszulek hokejowej GieKSy. Tym razem wylicytować można trykoty z logo Fundacji STS, w których hokeiści zagrali w spotkaniach Pucharu Kontynentalnego. Koszulki opatrzone są autografami zawodników, a zbiórka, trafi do Mai Flaszy.

Na licytację trafiło dwadzieścia pięć koszulek z logo Fundacji STS na rękawku, które zastąpiło logo STS, sponsora klubu. Hokeiści GKS-u Katowice wystąpili w tych koszulkach w trzeciej rundzie Pucharu Kontynentalnego w Cortina d’Ampezzo oraz w turnieju finałowym w Cardiff w sezonie 2023/24.

Ambasadorem akcji został Grzegorz Pasiut dla którego jest to szósty sezon w barwach trójkolorowych. Były kapitan drużyny pozostaje jej liderem i jednym z najlepszych, polskich punktujących zawodników w katowickim zespole. W tej edycji Pucharu Kontynentalnego strzelił 5 goli i zaliczył 2 asysty. Wszystkie punkty zdobywał w unikatowej koszulce z logo Fundacji STS.

– Jestem szczęśliwy, że moją kolejną rolą w GieKSie jest rola ambasadora licytacji dla małej wojowniczki – Mai. Ta niezwykła inicjatywa, stworzona przez STS, naszego sponsora, z pewnością przyczyni się do tego, że dziewczynka będzie mogła normalnie funkcjonować. Mam nadzieję, że kibice chętnie włączą się do licytacji, bo cel jest szczytny, a koszulki wyjątkowe – powiedział Grzegorz Pasiut

[…] Licytacja ruszyła w 12 lutego i potrwa 10 dni. Aby wziąć w niej udział wystarczy wejść na stronę zbiórki, wyszukać interesującą nas koszulkę i zaproponować swoją stawkę. Całość zostanie zapakowana w eleganckie, unikatowe pudełko. Na wszystkich, którzy wylicytują koszulki GKS-u Katowice czeka także specjalna niespodzianka przygotowana przez klub oraz STS.

Pieniądze z licytacji zostaną przeznaczone na leczenie Mai Flasza, która urodziła się w 2015 r. z rzadką wadą wrodzoną, jaką jest wynicowanie pęcherza moczowego. Do tej pory przeszła pięć operacji, które uratowały jej życie. Dziewczynka pozostaje pod stałą opieką urologa, nefrologa, okulisty, alergologa, dermatologa, logopedy, psychologa/pedagoga i rehabilitanta. Od najmłodszych lat związana jest z klubem GKS Katowice, któremu kibicuje.

 

hokej.net – Kilka zmian w regulaminie? Konkrety w kwietniu

W środę odbyło się spotkanie władz związku z przedstawicielami klubów. Debatowano na nim o kwestiach związanych z najbliższym sezonem. Padło kilka propozycji zmian, a te najważniejsze dotyczyły terminu zamknięcia okienka transferowego, obowiązkowych kamer na liniach niebieskich i braku zawieszeń za bójki.

Działaczom klubów najmocniej zależy na tym, aby liga zyskała na rozpoznawalności i prestiżu. Żeby tak się stało, konieczne są transmisje w telewizji i to w znacznie większej liczbie. To właśnie na ten temat debatowano najdłużej.

Padła też propozycja uatrakcyjnienia formuły Pucharu Polski. Szefostwo Polskiego Związku Hokeja na Lodzie chciałoby, aby do tych rozgrywek zostały włączone najsilniejsze zespoły Młodzieżowej Hokej Ligi. Ten wniosek szybko przepadł, bo – zdaniem klubowych działaczy – różnica pomiędzy poziomami THL a MHL jest ogromna.

Przedstawiciele drużyn przekonywali, że hokejowa centrala powinna mocniej pochylić się nad problemem arbitrażu. Plusem jest to, że sędziowie zaczęli ponosić konsekwencje za swoje błędy, ale działacze apelowali jeszcze prosili o możliwość rozmowy z szefem sędziów oraz zwróceniem się z uwagami.

Działacze apelowali też, aby zaprzestać zawieszania zawodników za pojedynki pięściarskie. Zdaniem wielu kibiców i ekspertów jest to przecież nieodłączny element hokejowego widowiska.

Rozstrzygnięte wydają już dwie kwestie. Po pierwsze na liniach niebieskich zostaną zamontowane kamery po to, aby arbitrzy mogli korzystać z wideoweryfikacji. To wykluczy gole zdobywane po spalonych, których nie dostrzegli sędziowie liniowi.

Zmianie ulegnie też termin zamknięcia okienka transferowego. Od nowego sezonu będzie można dokonywać wzmocnień do 15 lutego, jak ma to miejsce w innych ligach. Nie zmienią się jednak limity transferowe. Każdy klub w grudniu będzie mógł dokonać trzech transferów, a od stycznia do połowy lutego – dwóch. Do tych limitów nie będą już wliczani zawodnicy drużyn młodzieżowych. Przypomnijmy, że w tym roku transfery można było przeprowadzać do 31 stycznia.

Kolejne spotkanie odbędzie się w kwietniu. Na nim dojdzie do głosowania nad wyżej wymienionymi zagadnieniami.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kibice Piłka nożna

Radomiak Radom kibicowsko

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Warchoły, bo tak potocznie nazywa się kibiców Radomiaka Radom, są naprawdę starą i solidną ekipą kibicowską na piłkarskiej mapie Polski. Ich wizerunkowy problem polegał na tym, że nie grali 36 lat w Ekstraklasie, więc nie było za bardzo możliwości, by o nich usłyszeć. W latach 90., kiedy kształtowały się wszystkie chuligańskie składy, Zieloni grali na poziomie obecnej II i III ligi, siejąc spustoszenie po okolicznych miejscowościach.

Ich żywot na trybunach zapoczątkował się pod koniec lat 70., a na dobre weszli w kibicowską mapę Polski w latach 80. Od zawsze byli pozytywni nastawieni do Legii Warszawa, natomiast wzajemna nienawiść między miastami Kielce – Radom, sprawiła, że z Koroniarzami mają do dziś największą kosę.

W sezonie 1984/1985, który był ich wtedy jednosezonowym epizodem, a my graliśmy ze sobą ostatni raz, zawarli zgodę z Legią, jadąc do stolicy w 1000 głów. Przyjaźń ta nie przetrwała ze względu na ostatnią kolejkę sezonu, w której Legia zremisowała  z Pogonią Szczecin, przez co Portowcy utrzymali się w elicie, zaś Warchoły spadli z ligi.

W 1994 roku była ponowna próba nawiązania sztamy z Legią, jednak kością niezgody była Pogoń, z którą Legioniści kilka miesięcy wcześniej odnowili zgodę i fani z Radomia mieli w pamięci, przez kogo spadli z ligi, więc temat poszedł w zapomnienie.

Przez cały kolejny okres kibicowski fani Radomiaka związali się jedynie układem chuligańskim z GKS-em Bełchatów i Stalą Rzeszów, ale czas zweryfikował, że do siebie nie pasowali i relacje zostały zakończone. Okres bycia osamotnioną ekipą nie oznaczał, że stali w miejscu. Klub się piął w górę i grali na zapleczu Ekstraklasy, a dzięki temu, że polska scena kibicowska się mocno rozwijała, to dorobili się solidnych fan clubów takich ekip jak: Polonia Iłża, Proch Pionki czy Szydłowianka Szydłowiec (wszystkie już wymarły), które w swoim „primie” mocno się udzielały w regionie i trwała ciekawa regionalna rywalizacja z koalicją Broni Radom i Powiślanki Lipsko.

Odnośnie do derbowego rywala – Chłopców z placu Broni, którzy w latach 90. mieli naprawdę solidną bandę i dobrze funkcjonowali. W 2004 roku było apogeum wyjaśnienia kto „nosi spodnie” w mieście. Podczas derbów Broń – Radomiak, Zieloni wjechali na stadion gospodarzy i zajęli ich młyn, śpiewając: „Nie ma już Broni, w Radomiu nie ma już Broni”. Na uratowanie honoru gospodarzy wybiegła garstka kibiców Broni na przegrane starcie, ale było już po wszystkim. Po tym meczu ówczesna zgoda Broni – Hutnik Kraków podziękował im za przyjaźń.

Wiosną 2016 roku Radomiak zawarł układ chuligański z warszawską Legią, a finałem był mecz Radomiak – Siarka Tarnobrzeg jesienią 2017 roku, gdzie ogłoszono kibicowskiej Polsce, że Radom i Warszawę łączy sztama.

Nasze relacje z Radomiakiem ciężko opisać… Ostatni mecz ligowy na Bukowej graliśmy w październiku 1984 roku, czyli chwilę po tym jak Blaszok został oddany do użytku. Wtedy „luksusowa” trybuna i nikt nie zakładał, że będzie to siedlisko jednych z najwierniejszych grup kibicowskich w Polsce, które wyznaczą standardy, czym jest niezłomność w walce o swój klub.

W maju 1996 roku podczas meczu z Legią Warszawa, kiedy dostaliśmy sromotne lanie 0:5, doszło do zakończenia zgody z Avią Świdnik, która przyjeżdżając, usłyszała, że nic już nas nie łączy i nieświadoma tego dnia ekipa Radomiaka zawitała „po zgodę”, ale nie znalazła uznania ani chętnych do przybicia tej relacji, mimo bycia goszczonym wielokrotnie w Katowicach.

Jesienią 1996 roku na Bukowej odbył się mecz reprezentacji Polski z Mołdawią, który wygraliśmy 2:1, a samo spotkanie miało historyczny moment na naszym obiekcie, gdyż został wprowadzony przepis, że na meczach reprezentacji mogą obowiązywać tylko i wyłącznie biało-czerwone barwy, do których oczywiście nie wszyscy się zastosowali. Na Blaszoku (przy pełnym stadionie) zasiadło mnóstwo ekip, ale to chuligani GieKSy byli w tym dniu gospodarzami swojej trybuny i widząc 50-osobową ekipę Radomiaka w sektorze A, stojącą razem ze Stomilem Olsztyn i Polonią Bydgoszcz, wpadli w nich, przez co doszło do mocnej awantury, zaś „goście” musieli zostać wyprowadzeni przez policję ze stadionu. Na „pożegnanie” nasi chuligani wybili szyby w ich autokarze i niemal go wywrócili.

Jesienią 2016 roku los skrzyżował nas w Pucharze Polski, ale wtedy Szaleńcy z Bukowej nie mogli zawitać z powodu „remontu sektora gości”, co w późniejszych latach stało się mottem działaczy z Radomia. Obecnie Radomiak posiada nowy obiekt, powstał sektor gości, ale… nikt na nim nie zasiada. Miasto jest specyficznie uzależnione politycznie od służb mundurowych, które skutecznie wpływają na działaczy, przez co fani Radomiaka na meczach domowych bawią się sami. Jedynie mecz zgodowy z Legią Warszawa ma inny charakter widowiska, przez wspólny doping na jednej trybunie.

Do zobaczenia na Bukowej, bo Warchoły pierwszy i ostatni raz usłyszą huk z Blaszoka!

Kontynuuj czytanie

Galeria Piłka nożna

Ekstraklasa zawitała na Bukową

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Ekstraklasa znowu na Bukowej. Pierwszy mecz GieKSa niestety przegrała z Radomiakiem Radom. Zapraszamy do fotorelacji z tego spotkania.

Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Pierwsze śliwki – robaczywki

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

No i wielki mecz za nami. Doświadczyliśmy tego – niektórzy po raz pierwszy w życiu, inni po niemal jednej piątej wieku. Na Bukową zawitała ekstraklasa. Wspomniani w felietonie przedmeczowym Marcin Rosłoń i Kamil Kosowski musieli przeżyć niezły szok zasiadając na szczycie Trybuny Głównej, na miejscach prasowych. Obdrapanych z farby, z powiewem oldchoolu.

– To jest Bukowa, tu się żyje! – powiedział ten pierwszy na zakończenie transmisji Canal Plus, dając do zrozumienia, że poczuł ten już tak rzadki klimat dawnych czasów.

Morze ludzi na stadionie już długo przed meczem, ta żółta armia kibiców spragnionych wielkiego futbolu. Historia za chwilę miała dziać się na naszych oczach. Wielu kibiców spotykało dawno niewidziane twarze. Jak choćby autor tegoż felietonu, który mecz obserwował w towarzystwie swojego kolegi z podstawówki, z którym to przecież onegdaj na mecze ligowe się jeździło regularnie (pozdro Krzysiu!).

Piękna oprawa spotkania i mogliśmy grać. Niespotykane było to, że w początkowej fazie meczu nawet Główna stała, dopiero potem zaczęliśmy siadać. Czuć było, że to coś zupełnie innego niż te początki wszystkich poprzednich sezonów z 19 lat. No, może poza spotkaniem ze… Źródłem Kromołów w 2005 roku. Jakkolwiek by to dziwnie nie brzmiało, wtedy mieliśmy narodziny nowej GieKSy, które podczas tego czwartoligowego meczu zostały godnie uczczone.

Teraz to było ukoronowanie tego całego okresu i nagroda za te wszystkie lata. Będę utrzymywał, że wynik tego meczu miał drugorzędne znaczenie. Oczywiście punkty w lidze będą na pierwszy miejscu, ale ta inauguracja była po to, by ją po prostu przeżyć. Poczuć zapach ekstraklasy, poczuć klimat wielkiej piłki w Katowicach.

Dlatego apeluję o rozwagę przy ocenach za to spotkanie, bo czytając na forum wypowiedzi pomeczowe kibiców – oczy trochę więdły. Zasłużona krytyka po tym meczu – jak najbardziej, jednak defetystyczna narracja i rozprzestrzenianie widma bezdyskusyjnego spadku powodowała, że można było sobie zadać pytanie, czy niektórzy odnotowali w ogóle fakt awansu. Narracja ta niczym się bowiem nie różniła od wieloletnich na zapleczu elity. Można wręcz odnieść wrażenie, że choćbyśmy grali z Realem Madryt i przegrali np. 0:4, to psioczenie na tego czy tamtego, że się nie nadaje, że błędy trenera, byłoby wyraźne.

Nie chodzi o to, że chcę i zamierzam bronić kogokolwiek. Chodzi mi tylko o tę narrację. W meczu z Radomiakiem mieliśmy aspekty pozytywne i negatywne. I choć przed meczem mogliśmy oczekiwać wygranej z podobno zkryzysowanym Radomiakiem, to jednak ostatecznie – mimo przegranej – mecz ten pokazał, że z drużynami tego pokroju jesteśmy w stanie rywalizować.

Katowiczanie wykreowali sobie okazje bramkowe, stworzyli kilka dynamicznych, ciekawych akcji, a indywidualne wejście Rogali ze skrzydła było wręcz spektakularne. W drugiej połowie GKS zdominował Radomiak i przy odrobinie szczęścia mógł doprowadzić do wyrównania. Gra na czas rywali także dowodziła tego, że po prostu boją się o wynik. Choć i w ofensywie mogło być lepiej, to trzeba przyznać, że było całkiem nieźle.

Gorzej było z defensywą. Nasz zespół dawał się stłamsić i wepchnąć we własne pole karne, zawodnicy nie potrafili wybić piłki i zażegnać nawałnicy piłkarzy Baltazara. W zasadzie obie bramki padły po tego typu sytuacjach. Coraz bardziej pachniało bramką dla rywali, ten wskaźnik dochodził do czerwoności – aż następowało przesilenie – gol.

Nie chcę dywagować o personaliach, bo każdy widział, co się działo. Trener też starał się reagować (już w przerwie) i zapewne sam musi zobaczyć, kto się sprawdza na ekstraklasowym poziomie, a kto nie. Faktem jest, że na pierwszy mecz w ekstraklasie wyszliśmy tylko dwoma nowymi zawodnikami – Klemenzem i Galanem. No może trzema, bo Baranowicz był tak jakby nowy. Czy to była forma nagrody dla poszczególnych piłkarzy za awans – nie wiadomo. W kolejnych meczach jednak najprawdopodobniej proporcje nowych i starych zawodników będą już bardziej zbalansowane.

Widać było, że ekstraklasowe granie to inna para butów. W pierwszej połowie Radomiak pokazał ogranie, technicznie też byli niczego sobie. Trzeba się przystosować do nowych okoliczności. Pierwsza liga to był styl życia, Ekstraklasa też nim będzie – tylko innego rodzaju.

Nie ma co psioczyć, tylko zakasać rękawy i działać. Następne spotkanie gramy ze Stalą Mielec, rywalem wydaje się w naszym zasięgu. Ale to wszystko kwestia względna. Nie wiemy tak naprawdę, jaki poziom względem GKS mają rywale. Musimy więc organoleptycznie się o tym przekonać.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga