Dołącz do nas

Hokej Piłka nożna Piłka nożna kobiet Siatkówka

Nowak: „Ze wszystkimi trenerami są podpisane nowe kontrakty”

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Zapraszamy do zapoznania się z wypowiedziami trenerki oraz trenerów poszczególnych sekcji GieKSy, a także prezesa Krzysztofa Nowaka ze wspólnej konferencji przed rozpoczęciem sezonu 2024/25. Najważniejsza informacja jest taka, że każdy szkoleniowiec otrzymał przedłużenie kontraktu o  dwa lata.

Krzysztof Nowak: Dzień dobry, cieszę się, że możemy się spotkać dzisiaj w tak licznym gronie. Robimy tego typu konferencję po raz pierwszy w historii, by pokazać, że GKS to klub wielosekcyjny. Jesteśmy po zakończeniu rozgrywek i przed rozpoczęciem nowego sezonu. Mogę zakomunikować, że ze wszystkimi trenerami są podpisane nowe kontrakty. Zależało mi na tym, by trenerzy mieli spokojne głowy i mogli się w spokoju przygotowywać z drużynami. Ten sezon obfitował w wiele pięknych wydarzeń, z czego jestem niezmiernie szczęśliwy. Siatkarze utrzymali się w najtrudniejszej lidze na świecie, stąd kontrakt na kolejne dwa lata. Pani trener Karolina Koch, wiem, że pewien niedosyt u piłkarek w drużynie nadal jest, ale zrekompensowany zdobyciem Pucharu Polski, do podwójnej korony zabrakło niewiele. Stąd kolejny kontrakt, również na dwa lata. Jacek Płachta, również przedłużenie kontraktu na dodatkowe dwa lata (do końca sezonu 2026/27). W polskim hokeju będą następowały duże zmiany, więcej Polaków musi być w składach, dlatego postanowiłem, że Jacek Płachta będzie miał komfort pracy przez następne trzy lata, by nawiązać jeszcze ściślejszą współpracę z Janowem. Trzeba stworzyć strategię, a nie da się tego zrobić w perspektywie roku. Zostawiłem rodzynek na koniec – Rafał Górak. Nie było wątpliwości, po tym olbrzymim sukcesie, również kontrakt na dwa lata. Po raz pierwszy w historii pana pobytu pan nie wykonał zadania, panie trenerze – mówiłem, że walczymy o baraże! [śmiech]. Myślę, że można to w taki przewrotny sposób zinterpretować, Rafał Górak po raz pierwszy nie wykonał zakładanego planu. Ja się bardzo nisko naszym trenerom kłaniam z jednego powodu – oni naprawdę kochają GKS Katowice, to jest podstawowy argument, to jest ważne. Ta mentalność, że nie przychodzę tu dla pieniędzy, jestem związany z tym Klubem i środowiskiem.


Rafał Górak: Cieszymy się, że przygotowujemy się tym razem od rozgrywek Ekstraklasy. Ten szósty sezon to długa historia, cieszę się, że razem będziemy budować kolejny etap. Dołączyłem do moich kolegów i koleżanki, którzy w tej ekstraklasie już są. Bardzo się cieszę, że i tutaj dorównujemy. Przygotowania idą standardowo, jesteśmy w pierwszym tygodniu krótkiego okresu przygotowawczego. Cały przyszły tydzień spędzimy w Ustroniu, jeśli, nie daj Bóg, coś by się stało, to mamy blisko opiekę medyczną, cała komunikacja jest dobra. To jest bardzo istotne, dlatego wybraliśmy Ustroń. Cały hotel będzie w naszym posiadaniu, więc będziemy mieć totalny spokój. Pięć gier kontrolnych, już jutro gramy z Widzewem. Przeszło 20 zawodników będzie kontynuowało grę w Ekstraklasie, wspólnie pracowaliśmy na to, by dostali szansę na grę. Wiadomo, że nowi zawodnicy są potrzebni. Cieszę się z Borjy Galana, to bardzo jakościowy hiszpański piłkarz, rozmawia już trochę z nami po polsku, doskonale mówi po angielsku, bardzo wysoka jakość i kultura osobista. Pracujemy bardzo mocno nad tym w Klubie, by w Katowicach byli ludzie odpowiedzialni i wyczuwali, że my ten Klub mamy w sercu. […] Na pewno będziemy chcieli budować kadrę wokół 4 bramkarzy i 24 zawodników z pola. Na pewno nie jesteśmy na wyścigu z zespołami ekstraklasowymi, dzisiaj jesteśmy takim kopciuszkiem i mamy swoje cele, każdy jest zajęty sobą. Mamy swoje potrzeby i swoje zapotrzebowanie. Doskonale układa się współpraca z Dawidem Dubasem, wzorowo wykonuje swoją pracę. Standardy się zmieniają, ale nie jesteśmy zaskoczeni, ja się do tego przygotowywałem. Nie możemy być zaskoczeni, chociaż poprzeczka jest bardzo wysoko.

Kwestia kibiców i poprzednich lat, gdy piłka nożna męska była jedyną sekcją spisującą się poniżej oczekiwań: Ja nigdy nie dążyłem do tego, by ktoś mnie za coś przepraszał. Moja współpraca z właścicielami układa się doskonale. Sukcesy pozostałych sekcji to strasznie wysoki poziom, w piłce męskiej dokonywano wiele prób i spektakularnych sposób, zawsze brakowało cierpliwości. Ja znosiłem ten trud, ten kto jest cierpliwy, często dostaje po takim tyłku piłkarskim. Nie mam satysfakcji, że coś komuś udowodniłem, my ciężką pracą doprowadziliśmy do Ekstraklasy, to było dla mnie najważniejsze.  


Jacek Płachta: Chciałem podziękować prezesowi za zaufanie, to jest dla mnie dodatkowa motywacja. W ostatnich trzech latach mieliśmy doświadczoną drużynę, jesteśmy w trakcie przebudowy. Od przyszłego sezonu będzie potrzebnych ośmiu Polaków, to zawsze jest jakiś problem, staramy się ściągać młodych zawodników. Paru zawodników wyciągnęliśmy na te wyższe sfery, niektórzy się dostali nawet do reprezentacji Polski, jesteśmy w etapie przebudowy, to nie jest łatwy proces. Niektórzy nasi zawodnicy znaleźli się w notesach innych klubów. Jesteśmy bliżej niż dalej, ale jeszcze paru zawodników musimy zakontraktować, prowadzimy dużo rozmów. […] Wiadomo, że prezydent obiecał nową halę, w perspektywie czasu to trochę potrwa. Musimy czasem trenować na Janowie, ale nie mamy innej możliwości. Musimy jak najlepiej się skonfrontować z tym co mamy. My zaczynamy przygotowania w sierpniu na lodzie, gdzieś sześć tygodni. Liga zaczyna się 13 września, mamy trochę czasu. Teraz zawodnicy są w trakcie indywidualnych przygotowań, są wspomagani przez naszych trenerów. Wiadomo, że ciężko znaleźć w hokeju na zapleczu obiecujących zawodników na poziom Ekstraligi, oni też potrzebują czasu. Dla nich to będzie pierwszy sezon w profesjonalnych drużynach, chcemy zbudować drużynę grającą o najwyższe cele, która będzie dawała radość. Te dwa mistrzostwa i wicemistrzostwa zobowiązują, patrzymy trochę perspektywicznie.


Karolina Koch: Tak jak prezes powiedział, czujemy ogromny niedosyt, ale przez trzy lata pracy jestem ogromnie zadowolona. Zdobyłyśmy mistrzostwo, teraz pokazałyśmy, że potrafimy utrzymać się na szczycie i dołożyć Puchar Polski. To pokazuje, że dobrany model jest dobrym kierunkiem, będziemy podnosić te standardy jeszcze wyżej.

Ten sukces to duży wysiłek, posiadając znacznie węższy sztab niż Pogoń Szczecin?

Myślę, że to Pogoń Szczecin próbowała nam dorównać. To jest ogromny wysiłek, te dwa lata w GKS-ie Katowice. Uważam, że tu pracują ludzie z ogromną pasją do tego, co robią. Te braki w sztabach i tym podobne nadrabiamy ogromem pracy, ogromną pasją do tego, co robimy. Cieszę się, że przez dwa lata dostałam w końcu możliwość rozbudowy sztabu szkoleniowego. Teraz zrobimy kolejny krok do przodu, podniesiemy poziom całego treningu. Lata ciężkiej pracy dają efekty, teraz możemy zrobić krok do przodu.

Można stwierdzić, że te kontuzje lekko pokrzyżowały plany? Oliwia Malesa miała dać jakiekolwiek pole manewry w ataku, a od razu po przyjściu wypadła z gry. 

Zawsze, gdy wypadają kluczowe zawodniczki, to krzyżuje mocno plany. Gdy robiłyśmy Mistrzostwo Polski, też kluczowe zawodniczki wypadły. Cieszę się, że cały sezon mamy szeroką kadrę w takiej dyspozycji, że dziewczyny potrafią zastąpić koleżanki i dają radę. To pokazuje, że mamy naprawdę dobrane grono zawodniczek, które dobrze się czują razem na treningach i tworzą dobrą atmosferę. Teraz wszystkie piłkarki, oprócz Oliwii Grzegorczyk, która jeszcze przechodzi rehabilitację, już wracają. Teraz ta rywalizacja będzie duża, ale bardzo fajna.

Weronika Klimek kończy karierę – ciężko zastąpić taką liderkę szatni?

Wiemy, wiemy jaką osobą jest Weronika Klimek, była wspaniałą osobą w drużynie. Takie zawodniczki ciężko zastąpić, Weronika kończy karierę, teraz przed nią wspaniała droga życiowa. My robimy wszystko, żeby ściągnąć druga bramkarkę, cieszymy się, że udało się zatrzymać Kingę Seweryn. Sportowo potrzebujemy jeszcze wzmocnienia na tej pozycji.

Licencja na bronienie rzutów karnych zostanie w GieKSie?

Myślę, że dziewczyny solidnie na to pracują, więc tak [śmiech].


Grzegorz Słaby: Oczekiwania to jest jedno, a jak będzie wyglądał format ligi to drugie, to pokazała PlusLiga wielokrotnie, jednak te zmiany znacząco utrudnią ligę, spadają bezpośrednio trzy zespoły, liga jest redukowana. Myślę, że robimy wszystko, co w naszej mocy, by przygotować się do zbliżającego się sezonu. Wielokrotnie pokazaliśmy, że wyciągając mniej znanych zawodników, oni robią postęp, dzięki któremu nasz Klub może pokazać się z dobrej strony.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kibice Piłka nożna

Radomiak Radom kibicowsko

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Warchoły, bo tak potocznie nazywa się kibiców Radomiaka Radom, są naprawdę starą i solidną ekipą kibicowską na piłkarskiej mapie Polski. Ich wizerunkowy problem polegał na tym, że nie grali 36 lat w Ekstraklasie, więc nie było za bardzo możliwości, by o nich usłyszeć. W latach 90., kiedy kształtowały się wszystkie chuligańskie składy, Zieloni grali na poziomie obecnej II i III ligi, siejąc spustoszenie po okolicznych miejscowościach.

Ich żywot na trybunach zapoczątkował się pod koniec lat 70., a na dobre weszli w kibicowską mapę Polski w latach 80. Od zawsze byli pozytywni nastawieni do Legii Warszawa, natomiast wzajemna nienawiść między miastami Kielce – Radom, sprawiła, że z Koroniarzami mają do dziś największą kosę.

W sezonie 1984/1985, który był ich wtedy jednosezonowym epizodem, a my graliśmy ze sobą ostatni raz, zawarli zgodę z Legią, jadąc do stolicy w 1000 głów. Przyjaźń ta nie przetrwała ze względu na ostatnią kolejkę sezonu, w której Legia zremisowała  z Pogonią Szczecin, przez co Portowcy utrzymali się w elicie, zaś Warchoły spadli z ligi.

W 1994 roku była ponowna próba nawiązania sztamy z Legią, jednak kością niezgody była Pogoń, z którą Legioniści kilka miesięcy wcześniej odnowili zgodę i fani z Radomia mieli w pamięci, przez kogo spadli z ligi, więc temat poszedł w zapomnienie.

Przez cały kolejny okres kibicowski fani Radomiaka związali się jedynie układem chuligańskim z GKS-em Bełchatów i Stalą Rzeszów, ale czas zweryfikował, że do siebie nie pasowali i relacje zostały zakończone. Okres bycia osamotnioną ekipą nie oznaczał, że stali w miejscu. Klub się piął w górę i grali na zapleczu Ekstraklasy, a dzięki temu, że polska scena kibicowska się mocno rozwijała, to dorobili się solidnych fan clubów takich ekip jak: Polonia Iłża, Proch Pionki czy Szydłowianka Szydłowiec (wszystkie już wymarły), które w swoim „primie” mocno się udzielały w regionie i trwała ciekawa regionalna rywalizacja z koalicją Broni Radom i Powiślanki Lipsko.

Odnośnie do derbowego rywala – Chłopców z placu Broni, którzy w latach 90. mieli naprawdę solidną bandę i dobrze funkcjonowali. W 2004 roku było apogeum wyjaśnienia kto „nosi spodnie” w mieście. Podczas derbów Broń – Radomiak, Zieloni wjechali na stadion gospodarzy i zajęli ich młyn, śpiewając: „Nie ma już Broni, w Radomiu nie ma już Broni”. Na uratowanie honoru gospodarzy wybiegła garstka kibiców Broni na przegrane starcie, ale było już po wszystkim. Po tym meczu ówczesna zgoda Broni – Hutnik Kraków podziękował im za przyjaźń.

Wiosną 2016 roku Radomiak zawarł układ chuligański z warszawską Legią, a finałem był mecz Radomiak – Siarka Tarnobrzeg jesienią 2017 roku, gdzie ogłoszono kibicowskiej Polsce, że Radom i Warszawę łączy sztama.

Nasze relacje z Radomiakiem ciężko opisać… Ostatni mecz ligowy na Bukowej graliśmy w październiku 1984 roku, czyli chwilę po tym jak Blaszok został oddany do użytku. Wtedy „luksusowa” trybuna i nikt nie zakładał, że będzie to siedlisko jednych z najwierniejszych grup kibicowskich w Polsce, które wyznaczą standardy, czym jest niezłomność w walce o swój klub.

W maju 1996 roku podczas meczu z Legią Warszawa, kiedy dostaliśmy sromotne lanie 0:5, doszło do zakończenia zgody z Avią Świdnik, która przyjeżdżając, usłyszała, że nic już nas nie łączy i nieświadoma tego dnia ekipa Radomiaka zawitała „po zgodę”, ale nie znalazła uznania ani chętnych do przybicia tej relacji, mimo bycia goszczonym wielokrotnie w Katowicach.

Jesienią 1996 roku na Bukowej odbył się mecz reprezentacji Polski z Mołdawią, który wygraliśmy 2:1, a samo spotkanie miało historyczny moment na naszym obiekcie, gdyż został wprowadzony przepis, że na meczach reprezentacji mogą obowiązywać tylko i wyłącznie biało-czerwone barwy, do których oczywiście nie wszyscy się zastosowali. Na Blaszoku (przy pełnym stadionie) zasiadło mnóstwo ekip, ale to chuligani GieKSy byli w tym dniu gospodarzami swojej trybuny i widząc 50-osobową ekipę Radomiaka w sektorze A, stojącą razem ze Stomilem Olsztyn i Polonią Bydgoszcz, wpadli w nich, przez co doszło do mocnej awantury, zaś „goście” musieli zostać wyprowadzeni przez policję ze stadionu. Na „pożegnanie” nasi chuligani wybili szyby w ich autokarze i niemal go wywrócili.

Jesienią 2016 roku los skrzyżował nas w Pucharze Polski, ale wtedy Szaleńcy z Bukowej nie mogli zawitać z powodu „remontu sektora gości”, co w późniejszych latach stało się mottem działaczy z Radomia. Obecnie Radomiak posiada nowy obiekt, powstał sektor gości, ale… nikt na nim nie zasiada. Miasto jest specyficznie uzależnione politycznie od służb mundurowych, które skutecznie wpływają na działaczy, przez co fani Radomiaka na meczach domowych bawią się sami. Jedynie mecz zgodowy z Legią Warszawa ma inny charakter widowiska, przez wspólny doping na jednej trybunie.

Do zobaczenia na Bukowej, bo Warchoły pierwszy i ostatni raz usłyszą huk z Blaszoka!

Kontynuuj czytanie

Galeria Piłka nożna

Ekstraklasa zawitała na Bukową

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Ekstraklasa znowu na Bukowej. Pierwszy mecz GieKSa niestety przegrała z Radomiakiem Radom. Zapraszamy do fotorelacji z tego spotkania.

Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Pierwsze śliwki – robaczywki

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

No i wielki mecz za nami. Doświadczyliśmy tego – niektórzy po raz pierwszy w życiu, inni po niemal jednej piątej wieku. Na Bukową zawitała ekstraklasa. Wspomniani w felietonie przedmeczowym Marcin Rosłoń i Kamil Kosowski musieli przeżyć niezły szok zasiadając na szczycie Trybuny Głównej, na miejscach prasowych. Obdrapanych z farby, z powiewem oldchoolu.

– To jest Bukowa, tu się żyje! – powiedział ten pierwszy na zakończenie transmisji Canal Plus, dając do zrozumienia, że poczuł ten już tak rzadki klimat dawnych czasów.

Morze ludzi na stadionie już długo przed meczem, ta żółta armia kibiców spragnionych wielkiego futbolu. Historia za chwilę miała dziać się na naszych oczach. Wielu kibiców spotykało dawno niewidziane twarze. Jak choćby autor tegoż felietonu, który mecz obserwował w towarzystwie swojego kolegi z podstawówki, z którym to przecież onegdaj na mecze ligowe się jeździło regularnie (pozdro Krzysiu!).

Piękna oprawa spotkania i mogliśmy grać. Niespotykane było to, że w początkowej fazie meczu nawet Główna stała, dopiero potem zaczęliśmy siadać. Czuć było, że to coś zupełnie innego niż te początki wszystkich poprzednich sezonów z 19 lat. No, może poza spotkaniem ze… Źródłem Kromołów w 2005 roku. Jakkolwiek by to dziwnie nie brzmiało, wtedy mieliśmy narodziny nowej GieKSy, które podczas tego czwartoligowego meczu zostały godnie uczczone.

Teraz to było ukoronowanie tego całego okresu i nagroda za te wszystkie lata. Będę utrzymywał, że wynik tego meczu miał drugorzędne znaczenie. Oczywiście punkty w lidze będą na pierwszy miejscu, ale ta inauguracja była po to, by ją po prostu przeżyć. Poczuć zapach ekstraklasy, poczuć klimat wielkiej piłki w Katowicach.

Dlatego apeluję o rozwagę przy ocenach za to spotkanie, bo czytając na forum wypowiedzi pomeczowe kibiców – oczy trochę więdły. Zasłużona krytyka po tym meczu – jak najbardziej, jednak defetystyczna narracja i rozprzestrzenianie widma bezdyskusyjnego spadku powodowała, że można było sobie zadać pytanie, czy niektórzy odnotowali w ogóle fakt awansu. Narracja ta niczym się bowiem nie różniła od wieloletnich na zapleczu elity. Można wręcz odnieść wrażenie, że choćbyśmy grali z Realem Madryt i przegrali np. 0:4, to psioczenie na tego czy tamtego, że się nie nadaje, że błędy trenera, byłoby wyraźne.

Nie chodzi o to, że chcę i zamierzam bronić kogokolwiek. Chodzi mi tylko o tę narrację. W meczu z Radomiakiem mieliśmy aspekty pozytywne i negatywne. I choć przed meczem mogliśmy oczekiwać wygranej z podobno zkryzysowanym Radomiakiem, to jednak ostatecznie – mimo przegranej – mecz ten pokazał, że z drużynami tego pokroju jesteśmy w stanie rywalizować.

Katowiczanie wykreowali sobie okazje bramkowe, stworzyli kilka dynamicznych, ciekawych akcji, a indywidualne wejście Rogali ze skrzydła było wręcz spektakularne. W drugiej połowie GKS zdominował Radomiak i przy odrobinie szczęścia mógł doprowadzić do wyrównania. Gra na czas rywali także dowodziła tego, że po prostu boją się o wynik. Choć i w ofensywie mogło być lepiej, to trzeba przyznać, że było całkiem nieźle.

Gorzej było z defensywą. Nasz zespół dawał się stłamsić i wepchnąć we własne pole karne, zawodnicy nie potrafili wybić piłki i zażegnać nawałnicy piłkarzy Baltazara. W zasadzie obie bramki padły po tego typu sytuacjach. Coraz bardziej pachniało bramką dla rywali, ten wskaźnik dochodził do czerwoności – aż następowało przesilenie – gol.

Nie chcę dywagować o personaliach, bo każdy widział, co się działo. Trener też starał się reagować (już w przerwie) i zapewne sam musi zobaczyć, kto się sprawdza na ekstraklasowym poziomie, a kto nie. Faktem jest, że na pierwszy mecz w ekstraklasie wyszliśmy tylko dwoma nowymi zawodnikami – Klemenzem i Galanem. No może trzema, bo Baranowicz był tak jakby nowy. Czy to była forma nagrody dla poszczególnych piłkarzy za awans – nie wiadomo. W kolejnych meczach jednak najprawdopodobniej proporcje nowych i starych zawodników będą już bardziej zbalansowane.

Widać było, że ekstraklasowe granie to inna para butów. W pierwszej połowie Radomiak pokazał ogranie, technicznie też byli niczego sobie. Trzeba się przystosować do nowych okoliczności. Pierwsza liga to był styl życia, Ekstraklasa też nim będzie – tylko innego rodzaju.

Nie ma co psioczyć, tylko zakasać rękawy i działać. Następne spotkanie gramy ze Stalą Mielec, rywalem wydaje się w naszym zasięgu. Ale to wszystko kwestia względna. Nie wiemy tak naprawdę, jaki poziom względem GKS mają rywale. Musimy więc organoleptycznie się o tym przekonać.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga