Dołącz do nas

Piłka nożna

Przewidywany skład na ŁKS

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Skład GieKSy na pierwszy mecz ligowy jest z jednej strony pewną zagadką, z drugiej jednak na podstawie sparingów można wysunąć umiarkowanie daleko idące wnioski na temat zestawienia na ŁKS. Wydaje się, że wprowadzanie nowych zawodników do drużyny nastąpiło podczas sparingów i teraz z marszu mogą oni wejść do pierwszej jedenastki na mecz ligowy.

W bramce na pierwszy mecz powinien stanąć Łukasz Budziłek. Trenerzy GKS dość dosadnie wypowiadali się o golkiperach z rundy jesiennej, którzy nie wybronili praktycznie ani jednego meczu. Ściąganie bramkarza, który miałby usiąść na ławce byłoby bez sensu. Dodatkowo to Budziłek grywał od początku w sparingach z mocniejszymi rywalami. W ostatnim sparingu z Ruchem Zdzieszowice, Budziłek i Witold Sabela wystąpili po połowie, Sabela puścił gola, przy którym popełnił błąd. To wszystko wskazuje, że Budziłek zostanie namaszczony na pierwszego bramkarza.

Jeśli chodzi o skrajnych obrońców, to również można się spodziewać debiutów. Na prawej stronie w końcówce rundy rundy bardzo dobrze spisywał się Michal Farkas, ale sparingi wskazują raczej na nowopozyskanego Dominika Sadzawickiego. To on ostatnio, gdy GKS grywał w „mocniejszym” składzie, występował na prawej obronie. Farkas był albo rezerwowym, albo grywał w drugim garniturze. Na prawej obronie mógłby występować jeszcze Alan Czerwiński, on jednak chyba jest bardziej szykowany na pomoc (w obronie jesienią spisał się słabo). Co do lewej strony to prawie na pewno ujrzymy Jarosława Ratajczaka. Piłkarz ten ma być lekiem na wielkie problemy, jakie trapiły nasz zespół po tej stronie. Bartosz Sobotka stracił już dość dawno zaufanie sztabu szkoleniowego, Bartłomiej Chwalibogowski grał na tej pozycji z musu, dlatego teraz czas na Ratajczaka, który w meczach kontrolnych spisał się dobrze.

Na środku obrony będzie bez niespodzianek. W tej chwili bowiem praktycznie tylko dwóch zawodników kwalifikuje się do gry na tej pozycji. Są to Mateusz Kamiński i Adrian Napierała. Pozostali dwa: Jacek Kowalczyk i Jan Beliancin, leczą lub w są w trakcie rehabilitacji po dziwnie długotrwałych kontuzjach. W przypadku kontuzji któregoś z nich na stoperze praktycznie nie ma kto grać, jedyną opcją byłby wtedy Kamil Cholerzyński.

Jeśli chodzi o środkowych pomocników to pewna jest pozycja Grzegorza Fonfary, jako defensywnego i Przemysława Pitrego jako bardziej mającego zadania ofensywne. Obaj są jednymi z liderów tej drużyny i jedynie kontuzja jest w stanie wykluczyć ich z gry. Partnerem Fonfary w zadaniach defensywnych prawdopodobnie będzie Sławomir Duda, który bardzo dobrze pokazuje się w destrukcji, a i potrafi strzelić bramkę. Także i on grywał w „mocniejszych” zespołach w sparingach.

Niewiadomą pozostaje zestaw bocznych pomocników. Na skrzydłach zagra najprawdopodobniej dwóch z trójki: Arkadiusz Kowalczyk, Krzysztof Wołkowicz, Alan Czerwiński. Stawiamy na tych dwóch pierwszych – Kowalczyk grał dobrze w sparingach i strzelił sporo bramek, widać, że cały czas się rozwija i powinien zagrać prawej pomocy. Właśnie bardziej do prawej strony jest przystosowany Czerwiński, Wołkowicz natomiast grywał po obu stronach i można się spodziewać jego występu. Po słabej końcówce rundy jesiennej, w okresie przygotowawczym zgłosił akces do powrotu do pierwszej jedenastki. GKS ma bogactwo wyboru na skrzydłach, bo są jeszcze Bartłomiej Chwalibogowski, Rafał Sadowski i Grzegorz Goncerz. Na pewno niektórzy z nich będą dostawali szansę jako rezerwowi, inni raczej będą mieli bardzo ciężko wskoczyć nawet na ostatnie minuty meczów.

W ataku również pewna zagadka – czy Deniss Rakels czy Jewhen Radionow. Stawiamy na tego pierwszego. Bardzo dobra skuteczność w sparingach i wydaje się lepsza gra niż z czasów początków w GieKSie. Rakels więcej szuka piłki, stara się rozgrywać akcję. Radionow z dużym prawdopodobieństwem może wejść w drugiej połowie.

W sparingu z Ruchem Zdzieszowice szkoleniowiec GKS trochę poeksperymentował z Rakelsem na lewej pomocy i Wołkowiczem w środku. Dzięki temu Łotysz i Ukrainiec mogli grać razem w zespole. Trudno jednak spodziewać się, aby takie rozwiązanie zostało zastosowane w meczu ligowym. Kto wie natomiast, czy kiedyś nie ujrzymy obu piłkarzy ze wschodu razem w ataku…

Przewidywany skład GKS:
Budziłek – Sadzawicki, Kamiński, Napierała, Ratajczak – A.Kowalczyk, Duda, Fonfara, Pitry, Wołkowicz – Rakels.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

1 Komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

1 Komentarz

 1. Avatar photo

  tolek

  10 marca 2013 at 09:05

  TYLKO ZWYCIESTW O STAWIAM 3;1 BRAMKI PITRY KOWALCZYK RAKELS MALOPOLSKA GIEKSA

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria Kibice

Kibicowski turniej na Bukowej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do galerii z Turnieju Kibiców GKS Katowice, który odbył się w sobotę na Bukowej. Zdjęcia przygotowała dla Was Madziara. 

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna Stadion Wideo

Bukowa gotowa na Ekstraklasę!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Przez ostatnie tygodnie na stadionie przy Bukowej toczyły się prace mające na celu dostosowanie obiektu do wymogów Ekstraklasy oraz transmisji telewizyjnych. Wybraliśmy się z kamerą na stadion, by sprawdzić, jak po zmianach prezentuje się obiekt. 

Co dokładnie uległo zmianie?

 • na Trybunie Głównej pojawiły się nowe podesty na kamery,
 • utworzono strefę dla wozów transmisyjnych przy sektorze 6,
 • utworzono nowe przejścia pomiędzy sektorem 5 i 6,
 • na górze sektora 3 powstała nowa loża prasowa,
 • powstały nowe miejsca dla komentatorów i statystyków,
 • rozbudowana została trybuna dla kibiców niepełnosprawnych,
 • zwiększono moc oświetlenia jupiterów do 1600 luxów,
 • powiększono sektor C o „połowę sektora D”,
 • powstały nowe podjazdy dla straży pożarnej przy trybunie gości oraz dla zwyżki telewizyjnej pod łukiem.
Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Słów kilka o zapomnianej premii

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GieKSa po latach banicji awansowała do Ekstraklasy, a wraz z nią powracają  i zwiększają się marzenia o zobaczeniu jednego z Trójkolorowych w barwach Reprezentacji Polski. Banicja poza Ekstraklasą była tak długa, że niewielu pewnie pamięta o zapomnianej premii. Przypomnijmy więc szczegóły.

Cofnijmy się zatem do sezonu 2007/2008. GieKSa po awansie do II ligi (dzisiejsza I liga) szturmem chce zdobyć Ekstraklasę. W rozgrywkach ligowych, oprócz starych dobrych znajomych takich jak Lechia, Arka, Śląsk, Motor, Piast czy Podbeskidzie, rywalizacje prowadzimy z Turem Turek, Kmitą Zabierzów czy Pelikanem Łowicz. Prezesem GieKSy w tamtym okresie był Jan Furtok, a trener Piotr Piekarczyk, którego w trakcie sezonu zmienia Wojciech Osyra.

I liga w tamtym okresie nie jest już dla GieKSy spacerkiem nie tylko na boisku. O ile w III i IV lidze organizacyjnie GieKSa była na wysokim poziomie, o tyle w II lidze było widać jak wiele pracy trzeba włożyć, by równać do najlepszych. Dział marketingu, który liczbowo jeśli chodzi o osoby, był może na podobnym poziomie jak teraz, stara się zdobyć medialność. Jednym z pomysłów jest premia dla piłkarzy. Oddajmy głos dobrze znanemu w kibicowskim świecie GieKSy „Jurkowi” oraz Shellowi, którzy w tamtym okresie „klepnęli” pomysł.

Jurek: „Szczerze mówiąc, mało kto chyba pamięta o tej akcji, ponieważ minęło już wiele lat. Do tej pory jednak nie zostało to zrealizowane, więc chyba można uznać, że premia ciągle obowiązuje. Dla nas w tamtym okresie to był ruch typowo marketingowy. Szukaliśmy możliwości przebicia się do mediów, których wtedy nie było tak wiele jak obecnie. W tamtym okresie był to typowo PR-wy ruch z naszej strony i tak powstała informacja, w której poinformowaliśmy, że zawodnik, który jako pierwszy dostanie powołanie do pierwszej reprezentacji Polski w barwach GieKSy otrzyma premię w wysokości 10.000 złotych„.

Shellu: „Pamiętam ten okres, ponieważ pracowałem wtedy w klubie i tak jak Jurek mówi, był to typowo PR ruch z naszej strony, aczkolwiek nie powiedziałbym, że był on wtedy oderwany od rzeczywistości. W reprezentacjach młodzieżowych mieliśmy zawodnika, który przebijał się do składu i była szansa, że wraz z dobrą grą GieKSy otrzyma powołanie – tym zawodnikiem był Piotr Polczak, który potem powołanie otrzymał, ale już nie w naszych barwach. W późniejszych okresach było ciężko o kolejnych zawodników, którzy mogliby otrzymać takie powołanie, ale również nie było to niemożliwe, co pokazały powołania zawodników z I ligi do kadry. Takiego zaszczytu dostąpił bramkarz Dolcanu Ząbki. Również uważam, że premia się nie przedawniła i w przypadku powołania zawodnika GieKSy powinna obowiązywać”.

Kto twoim zdaniem mógłby być tym pierwszym? 

„Życzeniowo Adrian Błąd – byłaby to piękna klamra jego kariery w GieKSie. Myślę jednak, że obecnie najbliżej będzie któremuś z młodszych zawodników”.

Tym samym pozostaje nam wierzyć, że prezes Nowak będzie kontynuować obietnicę złożoną przez ówczesne władze GieKSy i w przypadku powołania piłkarza GKS Katowice do seniorskie reprezentacji Polski zrealizuje zobowiązanie. Po awansie droga do tego bardzo się skróciła.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga