Dołącz do nas

Piłka nożna

Wyprawa po awans na biegun… zimna

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Jutro GKS rozpoczyna sezon i to od razu z grubej rury. Katowiczanom przyjdzie stanąć w szranki w meczu I rundy Pucharu Polski z Wigrami Suwałki. O tym, że po odpadnięciu w przedbiegach tych rozgrywek w ostatnich kilku latach, nabrały one znaczenia dla GKS nie trzeba nikogo przekonywać.

Przez jakiś czas Puchar Polski był traktowany bowiem nie do końca poważnie albo w meczach z przeciwnikami z niższych lig pojawiała się trudna do wytłumaczenia niemoc. Cztery lata temu w Słubicach trener Adam Nawałka wystawił skład rezerwowy, który nie poradził sobie z rywalem z zachodu Polski. Szkoleniowiec przekonywał potem, że skład był mocny, ale kontuzje i urazy (naraz kilkanaście?!) spowodowały konieczność wystawienia takiej, a nie innej ekipy. W Zdzieszowicach Dariusz Fornalak postawił na skład mocniejszy, ale tutaj katowiczanie nie potrafili – mimo kilku okazji – zdobyć choćby jednego gola. Dwa lata temu w Niepołomicach trenerem był już Rafał Górak i również zestawienie było dalekie od optymalnego – GKS przegrał w rzutach karnych, ale 120 minut meczu i dogrywki było bardzo słabe. Rok temu natomiast sytuacja była inna – GKS był po zawirowaniach przedsezonowych i w ogóle sukcesem było, że ten klub przetrwał. Do Lubonia zespół pojechał w dniu meczu, a kadra była bardzo wąska, dodatkowo osłabiona odejściem Tomasza Hołoty, który „za pięć dwunasta” zwinął manatki z GieKSy. Mimo to, porażka z trzecioligowcem nie powinna była się przydarzyć, ale nasz zespół dopuścił do utraty aż czterech goli.

Teraz zarówno trener, jak i prezes Wojciech Cygan zapowiadają poważne i rzetelne potraktowanie Pucharu Polski. Wydaje się, że nie są to puste słowa i w inauguracyjnym spotkaniu w Suwałkach możemy spodziewać się najmocniejszego składu wyjściowego. Nikt w Katowicach nie wyobraża sobie po raz piąty odpadnięcia, więc możemy być spokojni, że GieKSa będzie na polskim biegunie zimna gryzła trawę i walczyła o awans i bój (prawdopodobnie) z zespołem z ekstraklasy.

Katowiczanie przed sezonem praktycznie się nie osłabili – jedyną stratą jest odejście Denissa Rakelsa (powrót z wypożyczenia do Zagłębia Lubin). Ponadto pozostał cały trzon zespołu, a dodatkowo poczyniono kilka wzmocnień. Na już do pierwszego składu są Michał Zieliński i Tomasz Wróbel. Zielu będzie miał trudne zadanie zastąpienia Łotysza, Wróbel natomiast najprawdopodobniej z Januszem Gancarczykiem i Krzysztofem Wołkowiczem będzie rywalizował o miejsce na boku pomocy (nie przesądzamy na której stronie, bo w naszym zespole nie jest to kwestia zero-jedynkowa). Dodajmy, że nikt nie narzeka na kontuzję, także w pełnej gotowości nasz team będzie walczył jutro w Suwałkach o awans.

Wigry są już po przetarciu w postaci dwóch rund. Najpierw w przedwstępnej pokonały w rzutach karnych Cartusię na wyjeździe, potem nieoczekiwania wygrali u siebie ze Zniczem Pruszków. Warto powiedzieć, że zawodnicy Donatasa Venceviciusa nie stracili w tych dwóch meczach ani jednej bramki.

W zespole Wigier próżno szukać znanych zawodników. Uwagę jednak zwraca obecność Davida Makaradze, reprezentanta Gruzji do lat 19. Najskuteczniejszym zawodnikiem w poprzednim sezonie był Tomasz Tuttas, autor 12 bramek. Jako ciekawostkę dodajmy, że rok temu Wigry były przed meczem z Niecieczą w podobnej sytuacji jak teraz, czyli po wygranych dwóch rundach, w tym jednej w rzutach karnych. Piłkarze z Niecieczy jednak poradzili sobie w Suwałkach wygrywając 2:1.

W żadnym wypadku nie można traktować tego spotkania jako głównego przetarcia przed ligą, co niestety niektóre polskie drużyny czynią, względnie jawnie kpią sobie z rozgrywek, jak Wisła Płock. Puchar Polski i jak najdalsze zajście w tym turnieju powinno być celem samym w sobie – niezależnym od rozgrywek pierwszej ligi. Mamy nadzieję, że z tego założenia wyjdzie trener Rafał Górak i jego piłkarze i jutro około godziny 21.00 (względnie nieco później) będziemy mogli cieszyć się z pierwszego od pięciu lat wygranego meczu Pucharu Polski. Wówczas GKS wygrał w Oleśnicy z Pogonią 3:1, by po dramatycznym meczu przy Bukowej ulec w kolejnej rundzie Górnikowi Zabrze 3:4. Chyba nikomu nie trzeba przypominać, jaka wtedy była atmosfera na stadionie – atmosfera piłkarskiego święta…

Wigry Suwałki – GKS Katowice, środa 24 lipca, godz. 19.00

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

4 komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

4 komentarze

  1. Avatar photo

    jarek

    23 lipca 2013 at 18:56

    Miejmy nadzieję, że chłopaki zrobią swoje. Może Puchar Polski nie znaczy juz tyle co kiedyś, ale zawsze to jakaś okazja by o Gieksie było głośno, okazja by pograć z drużynami z ekstraklasy no i dodatkowe mecze na Bukowej. Kiedyś puchar to była nasza specjalność… oby wróciły te czasy.

  2. Avatar photo

    Ola

    23 lipca 2013 at 19:12

    Jakie „miejmy nadzieje?”Cóż się martwic co nas spotka,będzie dobrze koniec kropka!!!!!!:)

  3. Avatar photo

    EE

    23 lipca 2013 at 21:21

    Katowiczanie przed sezonem praktycznie się nie osłabili – jedyną stratą jest odejście Denissa Rakelsa NO WŁAŚNIE TRUDNO O WIEKSZE OSŁABIENIE

  4. Avatar photo

    KLEOFAS_1964

    23 lipca 2013 at 22:12

    Puchar dla Katowic !!! i wszystko jasne….jak kiedyś bywało

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kibice Piłka nożna

Radomiak Radom kibicowsko

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Warchoły, bo tak potocznie nazywa się kibiców Radomiaka Radom, są naprawdę starą i solidną ekipą kibicowską na piłkarskiej mapie Polski. Ich wizerunkowy problem polegał na tym, że nie grali 36 lat w Ekstraklasie, więc nie było za bardzo możliwości, by o nich usłyszeć. W latach 90., kiedy kształtowały się wszystkie chuligańskie składy, Zieloni grali na poziomie obecnej II i III ligi, siejąc spustoszenie po okolicznych miejscowościach.

Ich żywot na trybunach zapoczątkował się pod koniec lat 70., a na dobre weszli w kibicowską mapę Polski w latach 80. Od zawsze byli pozytywni nastawieni do Legii Warszawa, natomiast wzajemna nienawiść między miastami Kielce – Radom, sprawiła, że z Koroniarzami mają do dziś największą kosę.

W sezonie 1984/1985, który był ich wtedy jednosezonowym epizodem, a my graliśmy ze sobą ostatni raz, zawarli zgodę z Legią, jadąc do stolicy w 1000 głów. Przyjaźń ta nie przetrwała ze względu na ostatnią kolejkę sezonu, w której Legia zremisowała  z Pogonią Szczecin, przez co Portowcy utrzymali się w elicie, zaś Warchoły spadli z ligi.

W 1994 roku była ponowna próba nawiązania sztamy z Legią, jednak kością niezgody była Pogoń, z którą Legioniści kilka miesięcy wcześniej odnowili zgodę i fani z Radomia mieli w pamięci, przez kogo spadli z ligi, więc temat poszedł w zapomnienie.

Przez cały kolejny okres kibicowski fani Radomiaka związali się jedynie układem chuligańskim z GKS-em Bełchatów i Stalą Rzeszów, ale czas zweryfikował, że do siebie nie pasowali i relacje zostały zakończone. Okres bycia osamotnioną ekipą nie oznaczał, że stali w miejscu. Klub się piął w górę i grali na zapleczu Ekstraklasy, a dzięki temu, że polska scena kibicowska się mocno rozwijała, to dorobili się solidnych fan clubów takich ekip jak: Polonia Iłża, Proch Pionki czy Szydłowianka Szydłowiec (wszystkie już wymarły), które w swoim „primie” mocno się udzielały w regionie i trwała ciekawa regionalna rywalizacja z koalicją Broni Radom i Powiślanki Lipsko.

Odnośnie do derbowego rywala – Chłopców z placu Broni, którzy w latach 90. mieli naprawdę solidną bandę i dobrze funkcjonowali. W 2004 roku było apogeum wyjaśnienia kto „nosi spodnie” w mieście. Podczas derbów Broń – Radomiak, Zieloni wjechali na stadion gospodarzy i zajęli ich młyn, śpiewając: „Nie ma już Broni, w Radomiu nie ma już Broni”. Na uratowanie honoru gospodarzy wybiegła garstka kibiców Broni na przegrane starcie, ale było już po wszystkim. Po tym meczu ówczesna zgoda Broni – Hutnik Kraków podziękował im za przyjaźń.

Wiosną 2016 roku Radomiak zawarł układ chuligański z warszawską Legią, a finałem był mecz Radomiak – Siarka Tarnobrzeg jesienią 2017 roku, gdzie ogłoszono kibicowskiej Polsce, że Radom i Warszawę łączy sztama.

Nasze relacje z Radomiakiem ciężko opisać… Ostatni mecz ligowy na Bukowej graliśmy w październiku 1984 roku, czyli chwilę po tym jak Blaszok został oddany do użytku. Wtedy „luksusowa” trybuna i nikt nie zakładał, że będzie to siedlisko jednych z najwierniejszych grup kibicowskich w Polsce, które wyznaczą standardy, czym jest niezłomność w walce o swój klub.

W maju 1996 roku podczas meczu z Legią Warszawa, kiedy dostaliśmy sromotne lanie 0:5, doszło do zakończenia zgody z Avią Świdnik, która przyjeżdżając, usłyszała, że nic już nas nie łączy i nieświadoma tego dnia ekipa Radomiaka zawitała „po zgodę”, ale nie znalazła uznania ani chętnych do przybicia tej relacji, mimo bycia goszczonym wielokrotnie w Katowicach.

Jesienią 1996 roku na Bukowej odbył się mecz reprezentacji Polski z Mołdawią, który wygraliśmy 2:1, a samo spotkanie miało historyczny moment na naszym obiekcie, gdyż został wprowadzony przepis, że na meczach reprezentacji mogą obowiązywać tylko i wyłącznie biało-czerwone barwy, do których oczywiście nie wszyscy się zastosowali. Na Blaszoku (przy pełnym stadionie) zasiadło mnóstwo ekip, ale to chuligani GieKSy byli w tym dniu gospodarzami swojej trybuny i widząc 50-osobową ekipę Radomiaka w sektorze A, stojącą razem ze Stomilem Olsztyn i Polonią Bydgoszcz, wpadli w nich, przez co doszło do mocnej awantury, zaś „goście” musieli zostać wyprowadzeni przez policję ze stadionu. Na „pożegnanie” nasi chuligani wybili szyby w ich autokarze i niemal go wywrócili.

Jesienią 2016 roku los skrzyżował nas w Pucharze Polski, ale wtedy Szaleńcy z Bukowej nie mogli zawitać z powodu „remontu sektora gości”, co w późniejszych latach stało się mottem działaczy z Radomia. Obecnie Radomiak posiada nowy obiekt, powstał sektor gości, ale… nikt na nim nie zasiada. Miasto jest specyficznie uzależnione politycznie od służb mundurowych, które skutecznie wpływają na działaczy, przez co fani Radomiaka na meczach domowych bawią się sami. Jedynie mecz zgodowy z Legią Warszawa ma inny charakter widowiska, przez wspólny doping na jednej trybunie.

Do zobaczenia na Bukowej, bo Warchoły pierwszy i ostatni raz usłyszą huk z Blaszoka!

Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Piłkarsko GKS Katowice

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GKS Katowice nie jest już ponownie „debiutantem” w Ekstraklasie. Zespół zaliczył chrzest bojowy z Radomiakiem – to było prawdziwe święto dla całego klubu i wszystkich kibiców. Jeszcze pewnie przez jakiś czas będziemy czuć zapach tej nowości, ale już wkrótce liga stanie się ligą – miejscem, gdzie trzeba wykonać solidną cotygodniową pracę (plus oczywiście w ciągu tygodnia na treningach) i walczyć o ligowe punkty.

Drugim rywalem będzie Stal Mielec. Terminarz ułożył nam się tak, że – przynajmniej na papierze – oszczędził nam rywali z najwyższej półki. Że jednak do tego wagi przykładać za bardzo nie ma co, przekonaliśmy się w ostatnią sobotę, kiedy to Radomiak pokonał nas ekstraklasowym wyrachowaniem.

To nie jest jednak tak, że GKS nie miał w tym meczu nic do powiedzenia. W drugiej połowie, gdy piłkarze Rafała Góraka nie mieli już nic do stracenia, przycisnęli rywala, który decydował się grać na czas. Widać było u zawodników Bruno Baltazara obawę przed utratą tego prowadzenia. Można więc powiedzieć, że doświadczyliśmy w jednym meczu tego, że nie taka ta liga straszna, ale też, że gdy przeciwnik włączy ekstraklasowe doświadczenie – możemy mocno się pogubić.

GieKSa w ostatnich latach bardzo dobrze spisywała się na wyjazdach. Teraz jest okazja przypomnieć się szerszej publiczności na stadionach w najwyższej klasie rozgrywkowej. W pierwszej lidze w ostatniej dekadzie w Mielcu nie wiodło nam się zbyt dobrze. Potem drogi obu klubów się rozeszły, a Stal budowała swoją markę właśnie w Ekstraklasie.

W ciągu tygodnia doszło w Katowicach do kilku wzmocnień, z wyczekanym niczym legendarny Artur Siemaszko – Bartoszem Nowakiem na czele. Trzeba przyznać, że przyjście tego zawodnika do GieKSy wydaje się być tym, czego ten zespół naprawdę może potrzebować. Zawodnik bowiem ostatecznie nie został chyba doceniony w Rakowie, jak należy, a przecież i tak miał swój wkład i w mistrzostwo i inne osiągnięcia częstochowian.

Na ile zawodnik po tych perturbacjach transferowych jest gotowy do gry? Miejmy nadzieję, że w pełni, bo intuicja podpowiada, że może to być gracz odnotowujący dwucyfrowe liczby w sezonie.

Czekamy na dobry futbol piłkarzy z Katowic, niech to będzie w tym sezonie wizytówka naszego klubu i miasta, a pewne powiedzenie o naszym rywalu niech zostanie sparafrazowane tak, jak w tytule tego artykułu.

Wprowadzamy w felietonie małą modyfikację w porównaniu do tego, co było sygnalizowane przed rozgrywkami. Ciekawostki o karierach rywali pozostawiamy na mecze domowe, kiedy to dani zawodnicy po prostu przyjadą na Bukową. Dzięki temu moduł ten będzie obowiązywał przez cały sezon, a ci, którzy lubią takie smaczki na Bukowej, będą mogli ich doświadczać w większej ilości.

Kontynuuj czytanie

Galeria Piłka nożna

Wyjazdowa wygrana w obiektywie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do pierwszej ekstraklasowej galerii z wyjazdu. GieKSa pokonała na wyjeździe Stal Mielec 1:0. Zdjęcia przygotowała dla Was Madziara. 

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga