Dołącz do nas

Piłka nożna

Różnorodność ligowa w Pucharze Polski

Avatar photo

Opublikowany

dnia

32 drużyny, 16 meczów, jedna drabinka. Puchar Polski powraca w pełnej swojej okazałości, ścierając ze sobą drużyny z różnych poziomów rozgrywkowych. Ostatnia runda zaskoczyła sporo Ekstraklasowych ekip, które musiały uznać wyższość rywali z niższych lig – w ten sposób z turniejem pożegnało się aż 5 drużyn. W najbliższym tygodniu swoich sił spróbuje 11 pretendentów z Ekstraklasy, 9 składów z 1. Ligi, 4 z 2. Ligi i  8 ze wszystkich rozgrywek 3. Lig.

Pierwszy mecz rundy odbył się pomiędzy Siarką Tarnobrzeg a Wisłą Kraków 12 października. Mimo świetnej dyspozycji trzecioligowej Siarki Tarnobrzeg i pokazania pazurów z mocniejszym rywalem Wisła zdołała wygrać ten mecz 3:2.

Pierwsze spotkanie w tym tygodniu odbędzie się w Świdniku, gdzie miejscowa Avia, grająca na co dzień w czwartej, południowo-wschodniej grupie Betclic 3. Ligi podejmie u siebie Ruch Chorzów. Niebiescy zaliczyli tragiczny początek sezonu, wygrywając tylko jedno z siedmiu pierwszych spotkań. Wygląda jednak na to, że Ruch wraca do gry o powrót do Ekstraklasy, gdyż do miejsc promowanych barażami brakuje im aktualnie dwóch punktów. Do Opola w roli zdecydowanego faworyta przyjedzie Pogoń Szczecin. Aktualnie Odra po 14 kolejkach zdobyła zawrotne 10 punktów i zajmuje 16. miejsce w 1. Lidze. Jeden ze swoich najdalszych wyjazdów w sezonie odbędzie przyjeżdżająca na stadion Kotwicy Kołobrzeg Puszcza Niepołomice – w prostej linii odległość między tymi dwoma miastami wynosi prawie 600 kilometrów. Pojedynek drugoligowców odbędzie się w Grudziądzu, gdzie zmierzą się ze sobą Olimpia Grudziądz i Resovia, świeży spadochroniarz. Drużyny miały okazję się zmierzyć w pierwszej kolejce sezonu, z której zwycięsko wyszła Resovia, ale od tego czasu minęło już jednak 2,5 miesiąca. Aktualnie obie zajmują miejsca w środku tabeli. Ostatni pojedynek we wtorek odbędzie się pomiędzy klubami z Ekstraklasy. Radomiak Radom będzie gospodarzem w pojedynku przeciwko Śląskowi Wrocław. Obie ekipy znajdują się dosyć nisko w tabeli i dzielą je tylko trzy punkty, będzie to także pierwszy pojedynek między nimi w tym sezonie.

Mimo kompromitacji głównej drużyny Lecha Poznań w 1/32 Pucharu Polski, ich rezerwy dalej godnie reprezentują klub w tym turnieju. Drugą drużynę Lecha tym razem czeka jednak ciężka przeprawa. Do Poznania przyjedzie Korona Kielce, która, mimo kiepskiego sezonu, dalej jest zdecydowanym faworytem w tym zestawieniu. Zarówno Sandecja Nowy Sącz, jak i Pogoń Grodzisk Mazowiecki są liderami swoich lig, a także obie ekipy wyeliminowały ekstraklasowe kluby z tegorocznej walki w PP. Pogoń w dodatku dumnie ciągnie serię 18 meczów bez porażki, Sandecja za to w tym sezonie tylko raz nie zdobyła żadnych punktów. Jednostronne spotkanie zapowiada się w Chojnicach. Wicelider Ekstraklasy zmierzy się z piątą drużyną trzeciego poziomu rozgrywkowego, Chojniczanką. Trzecioligowy MKS Kluczbork zmierzy się z ŁKS-em Łódź. Oba kluby zaliczają dobry sezon, a czasem w takich meczach lubią zdarzyć się niespodzianki. Ekipa Wigier Suwałk wyjedzie do Warszawy, gdzie spróbuje pokonać średnio dysponowaną w tym sezonie Polonię. Drugie spotkanie w tej rundzie pomiędzy trzecioligowcem a reprezentantem polskiej czołówki, odbędzie się w Skierniewicach na stadionie OSiRu, czyli standardowym boisku miejscowej Unii. Teraz okazję spróbować swoich sił na tamtejszej murawie dostanie GieKSa, dla której awans powinien być formalnością. Arka Gdynia, która „prawie” awansowała w zeszłym sezonie do Ekstraklasy (dobrze to pamiętamy), spróbuje swoich sił z Piastem Gliwice.

W czwartek odbędzie się trzeci pojedynek między przedstawicielami pierwszej i ostatniej profesjonalnej ligi w Polsce. Lechia Zielona Góra ma nadzieję na cud w meczu z Widzewem Łódź, gdyż jak na razie nawet w swojej lidze nie potrafią wyjść ponad środek tabeli. Warta Poznań po spadku z Ekstraklasy nie radzi sobie najlepiej – po 14 kolejkach zdobyła całe 12 punktów i znajduje się dwa oczka nad strefą spadkową. Fakt ten spróbuje wykorzystać Zagłębie Lubin. W ostatnim meczu tej rundy Pucharu Polski o awans zagra Miedź Legnica przeciwko Legii Warszawa. Miedzianka na zapleczu Ekstraklasy radzi sobie bardzo dobrze i znajduje się na drugim miejscu w tabeli. Na ich nieszczęście, Legia ostatnimi czasy gra coraz lepiej i nie zapowiada się, żeby podopieczni Goncalo Feio mieliby przegrać to spotkanie.


Wtorek (29 października):
Avia Świdnik (3. Liga) – (1. Liga) Ruch Chorzów | 12:00 (TVP SPORT)
Odra Opole (1. Liga) – (Ekstraklasa) Pogoń Szczecin | 15:00 (TVP SPORT)
Kotwica Kołobrzeg (1. Liga) – (Ekstraklasa) Puszcza Niepołomice | 17:00
Olimpia Grudziądz (2. Liga) – (2. Liga) Resovia Rzeszów | 18:00
Radomiak Radom (Ekstraklasa) – (Ekstraklasa) Śląsk Wrocław | 21:00 (TVP SPORT)

Środa (30 października):
Lech Poznań II (3. Liga) – (Ekstraklasa) Korona Kielce | 13:00 (TVP SPORT)
Sandecja Nowy Sącz (3. Liga) – (2. Liga) Pogoń Grodzisk Mazowiecki | 13:00
Chojniczanka (2. Liga) – (Ekstraklasa) Jagiellonia Białystok | 17:30 (TVP SPORT)
MKS Kluczbork (3. Liga) – (1. Liga) ŁKS Łódź | 18:00
Wigry Suwałki (3. Liga) – (1. Liga) Polonia Warszawa | 18:00
Unia Skierniewice (3. Liga) – (Ekstraklasa) GKS Katowice | 19:00
Arka Gdynia (1. Liga) – (Ekstraklasa) Piast Gliwice | 20:30 (TVP SPORT)

Czwartek (31 października):
Lechia Zielona Góra (3. Liga) – (Ekstraklasa) Widzew Łódź | 13:00 (TVP SPORT)
Warta Poznań (1. Liga) – (Ekstraklasa) Zagłębie Lubin | 17:30 (TVP SPORT)
Miedź Legnica (1. Liga) – (Ekstraklasa) Legia Warszawa | 20:30 (TVP SPORT)

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Marzec na dłużej, kolejne odejścia

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Mateusz Marzec podpisał nowy kontrakt z GieKSą – umowa została przedłużona do czerwca 2027 roku.

30-latek w zakończonym sezonie rozegrał 29 spotkań w Ekstraklasie i był jednym z zawodników, którzy najczęściej wchodzili z ławki rezerwowych. W całym rozgrywkach zdobył dwie bramki, z czego najbardziej zapamiętamy pierwszą. Trafienie z Radomiakiem Radom było pierwszą bramką GKS Katowice po powrocie do Ekstraklasy. Marzec wystąpił również w dwóch spotkaniach Pucharu Polski.

Życzymy sukcesów w naszym klubie.

***

Jednocześnie w klubowym komunikacie o kadrze zespołu na zgrupowanie w Opalenicy przekazano, że bramkarz Przemysław Pęksa i obrońca Jakub Kaduk, którym wygasają kontrakty, nie pojadą na obóz przygotowawczy. Zawodnicy 30 czerwca tego roku staną się wolnymi graczami i opuszczą nasz klub.

Kontynuuj czytanie

Hokej

Do braci Hofman dołącza Hoffman

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Defensywę hokejowej GieKSy wzmocnił Zack Hoffman.

27-letni Kanadyjczyk do Europy trafił pod koniec zeszłego sezonu – rozpoczął go w ECHL, później jednak przeniósł się do Guildford Flames z brytyjskiej ligi EIHL, gdzie wystąpił w 14 meczach i zanotował 2 asysty. Mierzący 191 cm wzrostu obrońca odkąd tylko trafił do seniorskiego hokeja był zawodnikiem od zadań typowo defensywnych – więcej punktował jedynie w juniorskich rozgrywkach, ale grał tam tylko na niższych poziomach. Jego kontrakt będzie obowiązywać przez rok.

Witamy w GKS-ie!

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna kobiet

Znamy rywalki w Lidze Mistrzyń

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Drużyna GKS-u Katowice poznała przeciwniczki w II rundzie eliminacyjnej UEFA Women’s Champions League. Katowiczanki zagrają w miniturnieju, który odbędzie się 27-30 sierpnia. W rywalizacji wezmą udział cztery drużyny, a mecze zostaną rozegrane w Słowenii.

W pierwszym spotkaniu GieKSa zmierzy się z WFC BIIK-Shymkent (Kazachstan), a w przypadku zwycięstwa awansuje do finału, gdzie czekać będzie lepszy z pary ZNK Mura (Słowenia, Murska Sobota) – zwycięzca drugiej grupy pierwszej rundy kwalifikacji. 

Druga grupa pierwszej rundy kwalifikacji (finał 2 sierpnia):
Agarista CSF Anenii Noi 2020 (MDA) – Swieqi United FC (MLT) | Spartak Myjava (SVK) – ŽFK Budućnost (MNE)

Awans do ostatniej rundy eliminacyjnej uzyska tylko triumfator każdego miniturnieju (czeka na niego bezpośredni dwumecz o fazę ligową LM, przegrany finału zagra w Lidze Europy), a druga i trzecia drużyna turnieju eliminacyjnego spadną do Ligi Europy. W przypadku remisu po 90 minutach spotkania przewidziana jest dogrywka, a jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia – rzuty karne.


Wszystkie drużyny drugiej rundy eliminacyjnej to:

Rozstawione: SK Slavia Praha (CZE), FC Rosengård (SWE), FC Twente (NED), Vålerenga Fotball (NOR), FC Vorskla Poltava (UKR), WFC BIIK-Shymkent (KAZ), KFF Vllaznia (ALB), Apollon Ladies FC (CYP), ŽNK Mura (SVN), SFK 2000 Sarajevo (BIH), FC Gintra (LTU), Ferencvárosi TC (HUN), Fortuna Hjørring (DEN), Breidablik (ISL)

Nierozstawione: FC Dinamo-BSUPC (BLR), BSC Young Boys (SUI), Hibernian FC Women (SCO), ŽFK Crvena Zvezda (SRB), OH Leuven (BEL), FCV Farul Constanța (ROU), HJK Helsinki (FIN), GKS Katowice (POL), Zwycięzca CH-P Q1 Gr 1, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 2, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 3, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 4, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 5, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 6


Faza zasadnicza Ligi Europy odbywa się w formacie pucharowym (mecz i rewanż, eliminacja bezpośrednia).

Do pierwszej rundy kwalifikacyjnej nowej Ligi Europy kobiet bezpośrednio awansuje 11 drużyn. Dołączą do nich również zespoły, które zajęły trzecie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń kobiet – także 11 drużyn.

W drugiej rundzie kwalifikacyjnej do turnieju dołączy jedna drużyna z bezpośrednim awansem (Slovácko) oraz zespoły, które zajęły drugie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń (11 drużyn), a także kluby, które odpadły w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń (9 drużyn). Do nich dołączą zwycięzcy pierwszej rundy kwalifikacyjnej Women’s Europa Cup.

Liga Mistrzów odbywa się w formacie ligowym (format tabeli, dzięki któremu awansuje się do fazy pucharowej).

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga