Dołącz do nas

Siatkówka

Cerrad Czarni Radom – obronić miejsce w pierwszej ósemce

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Naszym pierwszym rywalem w nowym sezonie na parkietach PlusLigi będzie drużyna Czarnych Radom.

Po zdobyciu siódmego miejsca w zeszłej kampanii ligowej w zespole Roberta Prygla dokonano aż ośmiu zmian. Nie da się ukryć, że w tym sezonie radomianie zdecydowanie postawili na młodość. Z wyjątkowo uzdolnionego w polskiej siatkówce rocznika 1997 w drużynie z Radomia znajduje się aż trzech graczy – Fornal, Droszyński, Ziobrowski. A przecież reprezentantami Polski na szczeblu młodzieżowym są też Zwiech i Huber, który w tym sezonie zadebiutuje w PlusLidze. Po takim zespole możemy spodziewać się olbrzymiej woli walki, radomian nikt nie będzie mógł więc lekceważyć.

Na rozegraniu wymieniono obu zawodników. Podstawowy Michał Kędzierski będzie teraz kierował grą Resovii, a Kacper Gonciarz wylądował w 1 lidze w Suwałkach. Nowym „kierownikiem” gry Czarnych będzie doświadczony (31 lat) reprezentant Słowenii, Dejan Vincić, czterokrotny mistrz swojego kraju. Vincić grał również wcześniej w Turcji, Francji oraz w Rosji. Jest on również znany z polskich parkietów, gdy w 2012 roku zdobył Superpuchar Polski w barwach PGE Skry Bełchatów. Jego zmiennikiem będzie utalentowany 20-letni Kamil Droszyński, który poprzednią kampanię zagrał w lidze belgijskiej w klubie Lindemans Aalst.

 

Atak w zeszłym sezonie opierał się na Bartłomieju Bołądziu (432 punkty), który przeszedł do wicemistrza Niemiec – VfB Friedrichshafen. W końcówce kampanii coraz więcej szans dostawał młody 20-letni Jakub Ziobrowski (131 oczek), który będzie teraz rywalizował o miejsce w składzie z Michałem Filipem. Były gracz ONICO Warszawa ma za sobą bardzo dobry sezon, gdzie był najlepiej punktującym (aż 507 punktów) siatkarzem AZS-u Politechniki.

Środek siatki był domeną Emanuela Kohuta (297 punktów) oraz Davida Smitha (264 oczka). Jak wiadomo Słowak zagra w GKS-ie Katowice, a Amerykanin przeniósł się raczej niespodziewanie do beniaminka Warty Zawiercie. W ich miejsce przyszli doświadczony 30-letni Ukrainiec, Dmytro Teremienko który prawie całą swoją karierę spędził na pakietach swojego kraju w barwach Lokomotiwu Charków, zdobywając aż 9 razy tytuł mistrzowski. Dopiero w ostatnim sezonie zagrał na obczyźnie, w Rosji w klubie Biełogorje Biełgorod. Drugim nowym jest 19-letni Norbert Huber, który przyszedł ze szkółki w Spale, więc dla niego będzie to dopiero początek drogi w seniorskim zespole. Jako zmiennicy pozostają Michał Ostrowski i Jakub Zwiech, a to sprawia, że ta pozycja wydaje się być najsłabszą w zespole radomskim.

 

Na przyjęciu zostali podstawowi siatkarze z poprzedniego roku, kapitan Wojciech Żaliński (446 punktów) oraz Tomasz Fornal (330 oczek). Obaj znów będą musieli wziąć cały ciężar gry na siebie w tym elemencie siatkarskiego rzemiosła, ponieważ wymieniono zmienników i nowi nie gwarantują podobnego poziomu sportowego. Jakub Urbanowicz wylądował w 1 lidze w klubie z Siedlec, a Łukasz Wiese przeniósł się do wicemistrza Austrii – SK Posojilnica Aich/Dob – gdzie zagra razem z byłym zawodnikiem GKS-u Katowice, Janem Królem. Rezerwowymi będą teraz w Czarnych, Kamil Kwasowski, były siatkarz BBTS-u Bielsko-Biała (zdobył 171 punktów), który nie wyróżniał się zbytnio w tej przeciętnej drużynie oraz drugi gracz spalskiej szkoły – 19-letni Jakub Rybicki.

Podstawowym libero radomian pozostał doświadczony 31-letni Amerykanin Dustin Watten, który oprócz występów we własnym kraju, grał wcześniej w Finlandii, Francji oraz Brazylii. Zmiennikiem w miejsce Piotra Filipowicza został 19-letni Kacper Wasilewski, który ostatnio grywał w rozgrywkach Młodej Ligi.

 

Aktualna kadra Cerradu Czarnych Radom:

rozgrywający: Dejan Vincić (Słowenia – numer 5), Kamil Droszyński (numer 11)
atakujący: Michał Filip (numer 10), Jakub Ziobrowski (numer 9)
środkowi: Dmytro Teremienko (Ukraina – 1), Norbert Huber (15), Michał Ostrowski (2), Jakub Zwiech (3)
przyjmujący: Wojciech Żaliński (6), Tomasz Fornal (19), Kamil Kwasowski (20), Jakub Rybicki (14)
libero: Dustin Watten (USA – numer 7), Kacper Wasilewski (numer 8)

trener: Robert Prygiel
asystent trenera: Wojciech Stępień
trener przygotowania fizycznego: Marcin Grabowski
masażysta: Krzysztof Malczewski
statystyk: Krzysztof Michalski

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Pewne utrzymanie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GKS Katowice utrzymał się w Ekstraklasie.

To, co od dłuższego czasu było „pewne” (dla jednych już po Górniku, dla innych po Puszczy, a dla każdego po Wrocławiu) dziś zostało formalnie potwierdzone. Po stracie punktów przez Puszczę Niepołomice w meczu z Pogonią Szczecin (4:5) GieKSa oficjalnie utrzymała się w Ekstraklasie.

Po wielkosoboniej wygranej we Wrocławiu Śląsk stracił szansę na dogonienie nas w tabeli. W miniony wtorek Stal Mielec, po remisie z Górnikiem Zabrze, także przestała nam „zagrażać”. Dziś do tej dwójki dołączyła Puszcza Niepołomice, która nie może nas już wyprzedzić w tabeli.

Przypomnijmy, że nasza drużyna ani razu w tym sezonie nie znajdowała się na miejscu spadkowym, a matematyczne utrzymanie na początku 30. kolejki to duże osiągnięcie, które potwierdza tylko, jak świetny sezon rozgrywa GieKSa.

Kontynuuj czytanie

Galeria Piłka nożna

Świąteczna wygrana

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W wielkanocną sobotę GieKSa na wyjeździe pokonała Śląsk Wrocław 2:0. Zdjęcia zrobiła dla Was Madziara. 

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Osłabiona Legia przed meczem z GieKSą

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Drużyna Legii w sezonie 2024/25 rozegra największą liczbę spotkań z całej stawki zespołów PKO BP Ekstraklasy – aż 55. Na to składają się mecze w polskiej lidze, europejskich pucharach oraz Pucharze Polski. Najbardziej intensywnymi miesiącami pod tym względem były sierpień (9 rozegranych spotkań), oraz kwiecień – mecz z GieKSą będzie dla Legii siódmym w tym okresie. 

Taka liczba spotkań rzutuje na postawę drużyny w rozgrywkach ligowych. Legia zajmuje piątą pozycję z 47 punktami (bilans 13-8-8, bramki 52-38). Goście do trzeciego miejsca tracą 8 punktów, a do lidera 12. Legia jest drużyną własnego stadionu – na boiskach przeciwników zdobyła 17 punktów (bilans 4-5-5, bramki 22-23). Bilans ligowych wyjazdów przedstawia poniższa tabela (pogrubioną czcionką wyróżniono wygrane przez Legię mecze):

W ostatnich trzech spotkaniach ligowych na wyjeździe Legia zmierzyła się kolejno z Motorem, Rakowem i Górnikiem. W meczu z Motorem goście przez pierwsze dwa kwadranse przeważali, ale Motor po wyrównaniu w 37. minucie zaczął śmielej atakować. Początek drugiej połowy wyglądał jak pierwszej minuty meczu: Legia miała sporą przewagę i dwukrotnie prowadziła. Gola na 3:3 Motor strzeli po dobitce rzutu karnego w ostatniej akcji meczu. W spotkaniu z Rakowem Legia przegrywała po 47 minutach gry 0:3. Przy takim prowadzeniu Medaliki oddały inicjatywę gościom i na efekt nie trzeba było długo czekać. W 50. minucie padła pierwsza bramka dla Legii, która coraz bardziej zaczęła przeważać… Drugą bramkę przyjezdni strzelili na pięć minut przed końcem spotkania, jednak Raków nie dał sobie wbić gola dającego remis. W ostatnim wyjazdowym meczu Legia w pierwszej połowie nie miała zbyt wiele do powiedzenia – Górnik osiągnął sporą przewagę, jedna strzelona bramka był najmniejszym wymiarem kary. Drugą połowę obie drużyny rozpoczęły bardzo spokojnie od długich ataków pozycyjnych. Prawie po kwadransie Legia wyrównała, a KSG stracił animusz z pierwszej połowy. W 67. minucie Legia strzeliła drugiego gola i Górnik nie miał specjalnie pomysłu jak wyrównać.

Od 10 kwietnia ubiegłego roku trenerem Legii jest kontrowersyjny Gonçalo Feio. Co jakiś czas, według doniesień medialnych, okazuje się, że dalsza praca z drużyną z Warszawy staje pod znakiem zapytania. Jak na razie pozycja trenera, mimo wszystko, wydaje się być niezagrożona. Oczywiście, może się to zmienić w przypadku braku awansu Legii do europejskich pucharów. Ostatnie doniesienia sprzed około tygodnia mówią, że zarząd Legii już wybrał następcę: zostanie nim Białorusin Aleksiej Szpilewski.

Z 52 bramek strzelonych przez Legię, 9 zdobył Bartosz Kapustka, 7 Marc Gual, a następny na liście z 6 trafieniami jest Luquinhas. Najdokładniej podający to Rúben Vinagre z 5 asystami, Ryōya Morishita z 4 oraz Paweł Wszołek, Luquinhas i Kacper Chodyna z 3 ostatnimi podaniami.

Sytuacja kadrowa ze względu na kontuzje jest mocno komplikowana: najlepszy strzelec gości Bartosz Kapustka doznał urazu kolana i nie zagra do końca sezonu. Najprawdopodobniej również do końca sezonu nie zagra Paweł Wszołek, który naderwał mięsień dwugłowy uda. Z kolei Juergen Elitim we wcześniejszych trzech meczach grał ze złamaną ręką, przeszedł operację i podobno może zagrać w sobotnim meczu. Marc Gual, który na początku kwietnia doznał urazu uda, po rehabilitacji wraca do zdrowia i rozpoczął treningi z drużyną. Podobnie bramkarz Gabriel Kobylak, po przejściu zabiegu stawu skokowego wrócił do treningów.  Obrońca Jan Leszczyński zerwał więzadło krzyżowe we wrześniu, do końca sezonu nie pojawi się boisku.

Ze względu na nadmiar kartek nikt z zawodników gości nie pauzuje.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga