Dołącz do nas

Piłka nożna

Dziarski staruszek z Niepołomic…

Avatar photo

Opublikowany

dnia

W bieżącym roku klub MKS Puszcza Niepołomice będzie obchodzić okrągłą setną rocznicę swojego założenia. Wyniki trwającego sezonu drużyny piłkarskiej wskazują, że zespół w roku jubileuszu klubu, będzie mógł się pochwalić zajęciem w tabeli I ligi najwyższej pozycji w historii istnienia sekcji, a może nawet historycznym awansem do PKO Ekstraklasy. Do tej pory najwyższą lokatą było ósme miejsce na zakończenie sezonu I ligi w sezonie 2019/20.

Po meczach rozgrywanych jesienią Żubry zajmowały drugą pozycję w tabeli z trzydziestoma czterema zdobytymi. Puszcza traciła wtedy trzy punkty do prowadzącego ŁKS-u i miała dwa punkty przewagi nad trzecią drużyną. Na ostatniej prostej pierwszoligowych zmagań MKS w dalszym ciągu dzielnie walczy o awans i znajduje się na czwartej pozycji. Ekipa z Niepołomic traci dwa punkty do miejsca dającego bezpośredni awans i ma siedem „oczek” przewagi nad miejscem niedającym prawa do udziału w meczach barażowych. W meczach rozgrywanych wiosną sobotni rywale GieKSy zdobyli siedemnaście punktów (cztery wygrane, pięć remisów i trzy porażki), ale tylko sześć punktów zdobyli na wyjeździe (jedna wygrana z Sandecją 3:2, trzy remisy z tym samym wynikiem 1:1 z Chojniczanką, Zagłębiem i Arką oraz dwiema porażkami: ze Stalą 0:1 i Bruk-Betem 1:2).

W pierwszym z trzech ostatnich spotkań wyjazdowych Żubry przegrały z Niecieczą. Bruk-Bet już w pierwszej minucie strzelił bramkę i posiadał przewagę, goście stwarzali sobie sytuacje bramkowe, tradycyjnie po stałych fragmentach gry. W dwudziestej minucie Słonie strzeliły drugą bramkę i oddały inicjatywę przeciwnikowi. W przerwie spotkania trener MKS-u, Tomasz Tułacz dokonał trzech zmian i w 47. minucie drużyna strzeliła bramkę kontaktową. Przez następne minuty Puszcza mocniej zaatakowała i kiedy wydawało się, że wyrównanie jest tuż-tuż, w 60. minucie za drugą żółtą kartkę musiał zejść z boiska jeden z ich piłkarzy, dzięki czemu mecz się wyrównał. Pomimo kilku dobrych okazji z obu stron wynik nie uległ zmianie. W „wyjazdowo-domowym” meczu z Sandecją w pierwszym kwadransie padły trzy gole i Puszcza prowadziła 2:1. Wynik nie zadowalał żadnej ze stron i obie drużyny starały się strzelić kolejną bramkę. Dzięki temu widzowie oglądali ciekawe widowisko z okazjami do strzelenia bramek po obu stronach. „Goście” dopięli swego tuż przed przerwą, po wyjście sam na sam z bramkarzem Sandecji, Żubry strzeliły trzecią bramkę. Druga połowa była podobna do pierwszej: obie drużyny miały dużą chęć do gry, co przekładało się na okazje do strzelenia bramki po obu stronach. Na pięć minut przed końcem spotkania Sandecja zdołała strzelić drugą bramkę, ale na wyrównanie zabrakło czasu. W spotkaniu z Arką, przez większą część pierwszej połowy przewagę miała drużyna z Niepołomic, w 33. minucie objęła prowadzenie po rzucie rożnym. W drugiej połowie mocniej zaatakował Arka, ale obrona gości nie pozwalała na zbyt wiele, dopiero strzał z 25 metrów w okienko bramki Puszczy wyrównał stan meczu. Przez ostatnie 20 minut spotkania obie drużyny miały okazje do strzelenia kolejnej bramki, ale skończyło się na remisie.

W ostatnim meczu Puszcza wygrała z Odrą (1:0), ale trzy punkty okupiła pięcioma żółtymi kartkami z konsekwencjami pauzy w meczu z GieKSą dla pomocników Dominika Frelek, Huberta Tomalskiego i Kamila Zapolnika. Puszcza strzeliła przeciwnikom 42 bramki, z czego najwięcej Piotr Mroziński –  siedem, Lucjan Klisiewicz – pięć oraz Rok Kidrič i Łukasz Sołowiej po cztery. Co ciekawe trzech z nich: Mroziński, Klisiewicz i Sołowiej strzeliło swoją ostatnią bramkę ligową jesienią, a Kidrič strzelił wszystkie bramki na wiosnę. Wśród „asystentów” prym wiodą: Lucjan Klisiewicz i Marcel Pięczek po cztery ostatnie podania oraz Émile Thiakane i Tomasz Wojcinowicz po trzy podania.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria Kibice

Kibicowski turniej na Bukowej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do galerii z Turnieju Kibiców GKS Katowice, który odbył się w sobotę na Bukowej. Zdjęcia przygotowała dla Was Madziara. 

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna Stadion Wideo

Bukowa gotowa na Ekstraklasę!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Przez ostatnie tygodnie na stadionie przy Bukowej toczyły się prace mające na celu dostosowanie obiektu do wymogów Ekstraklasy oraz transmisji telewizyjnych. Wybraliśmy się z kamerą na stadion, by sprawdzić, jak po zmianach prezentuje się obiekt. 

Co dokładnie uległo zmianie?

  • na Trybunie Głównej pojawiły się nowe podesty na kamery,
  • utworzono strefę dla wozów transmisyjnych przy sektorze 6,
  • utworzono nowe przejścia pomiędzy sektorem 5 i 6,
  • na górze sektora 3 powstała nowa loża prasowa,
  • powstały nowe miejsca dla komentatorów i statystyków,
  • rozbudowana została trybuna dla kibiców niepełnosprawnych,
  • zwiększono moc oświetlenia jupiterów do 1600 luxów,
  • powiększono sektor C o „połowę sektora D”,
  • powstały nowe podjazdy dla straży pożarnej przy trybunie gości oraz dla zwyżki telewizyjnej pod łukiem.
Kontynuuj czytanie

Kibice Piłka nożna

Radomiak Radom kibicowsko

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Warchoły, bo tak potocznie nazywa się kibiców Radomiaka Radom, są naprawdę starą i solidną ekipą kibicowską na piłkarskiej mapie Polski. Ich wizerunkowy problem polegał na tym, że nie grali 36 lat w Ekstraklasie, więc nie było za bardzo możliwości, by o nich usłyszeć. W latach 90., kiedy kształtowały się wszystkie chuligańskie składy, Zieloni grali na poziomie obecnej II i III ligi, siejąc spustoszenie po okolicznych miejscowościach.

Ich żywot na trybunach zapoczątkował się pod koniec lat 70., a na dobre weszli w kibicowską mapę Polski w latach 80. Od zawsze byli pozytywni nastawieni do Legii Warszawa, natomiast wzajemna nienawiść między miastami Kielce – Radom, sprawiła, że z Koroniarzami mają do dziś największą kosę.

W sezonie 1984/1985, który był ich wtedy jednosezonowym epizodem, a my graliśmy ze sobą ostatni raz, zawarli zgodę z Legią, jadąc do stolicy w 1000 głów. Przyjaźń ta nie przetrwała ze względu na ostatnią kolejkę sezonu, w której Legia zremisowała  z Pogonią Szczecin, przez co Portowcy utrzymali się w elicie, zaś Warchoły spadli z ligi.

W 1994 roku była ponowna próba nawiązania sztamy z Legią, jednak kością niezgody była Pogoń, z którą Legioniści kilka miesięcy wcześniej odnowili zgodę i fani z Radomia mieli w pamięci, przez kogo spadli z ligi, więc temat poszedł w zapomnienie.

Przez cały kolejny okres kibicowski fani Radomiaka związali się jedynie układem chuligańskim z GKS-em Bełchatów i Stalą Rzeszów, ale czas zweryfikował, że do siebie nie pasowali i relacje zostały zakończone. Okres bycia osamotnioną ekipą nie oznaczał, że stali w miejscu. Klub się piął w górę i grali na zapleczu Ekstraklasy, a dzięki temu, że polska scena kibicowska się mocno rozwijała, to dorobili się solidnych fan clubów takich ekip jak: Polonia Iłża, Proch Pionki czy Szydłowianka Szydłowiec (wszystkie już wymarły), które w swoim „primie” mocno się udzielały w regionie i trwała ciekawa regionalna rywalizacja z koalicją Broni Radom i Powiślanki Lipsko.

Odnośnie do derbowego rywala – Chłopców z placu Broni, którzy w latach 90. mieli naprawdę solidną bandę i dobrze funkcjonowali. W 2004 roku było apogeum wyjaśnienia kto „nosi spodnie” w mieście. Podczas derbów Broń – Radomiak, Zieloni wjechali na stadion gospodarzy i zajęli ich młyn, śpiewając: „Nie ma już Broni, w Radomiu nie ma już Broni”. Na uratowanie honoru gospodarzy wybiegła garstka kibiców Broni na przegrane starcie, ale było już po wszystkim. Po tym meczu ówczesna zgoda Broni – Hutnik Kraków podziękował im za przyjaźń.

Wiosną 2016 roku Radomiak zawarł układ chuligański z warszawską Legią, a finałem był mecz Radomiak – Siarka Tarnobrzeg jesienią 2017 roku, gdzie ogłoszono kibicowskiej Polsce, że Radom i Warszawę łączy sztama.

Nasze relacje z Radomiakiem ciężko opisać… Ostatni mecz ligowy na Bukowej graliśmy w październiku 1984 roku, czyli chwilę po tym jak Blaszok został oddany do użytku. Wtedy „luksusowa” trybuna i nikt nie zakładał, że będzie to siedlisko jednych z najwierniejszych grup kibicowskich w Polsce, które wyznaczą standardy, czym jest niezłomność w walce o swój klub.

W maju 1996 roku podczas meczu z Legią Warszawa, kiedy dostaliśmy sromotne lanie 0:5, doszło do zakończenia zgody z Avią Świdnik, która przyjeżdżając, usłyszała, że nic już nas nie łączy i nieświadoma tego dnia ekipa Radomiaka zawitała „po zgodę”, ale nie znalazła uznania ani chętnych do przybicia tej relacji, mimo bycia goszczonym wielokrotnie w Katowicach.

Jesienią 1996 roku na Bukowej odbył się mecz reprezentacji Polski z Mołdawią, który wygraliśmy 2:1, a samo spotkanie miało historyczny moment na naszym obiekcie, gdyż został wprowadzony przepis, że na meczach reprezentacji mogą obowiązywać tylko i wyłącznie biało-czerwone barwy, do których oczywiście nie wszyscy się zastosowali. Na Blaszoku (przy pełnym stadionie) zasiadło mnóstwo ekip, ale to chuligani GieKSy byli w tym dniu gospodarzami swojej trybuny i widząc 50-osobową ekipę Radomiaka w sektorze A, stojącą razem ze Stomilem Olsztyn i Polonią Bydgoszcz, wpadli w nich, przez co doszło do mocnej awantury, zaś „goście” musieli zostać wyprowadzeni przez policję ze stadionu. Na „pożegnanie” nasi chuligani wybili szyby w ich autokarze i niemal go wywrócili.

Jesienią 2016 roku los skrzyżował nas w Pucharze Polski, ale wtedy Szaleńcy z Bukowej nie mogli zawitać z powodu „remontu sektora gości”, co w późniejszych latach stało się mottem działaczy z Radomia. Obecnie Radomiak posiada nowy obiekt, powstał sektor gości, ale… nikt na nim nie zasiada. Miasto jest specyficznie uzależnione politycznie od służb mundurowych, które skutecznie wpływają na działaczy, przez co fani Radomiaka na meczach domowych bawią się sami. Jedynie mecz zgodowy z Legią Warszawa ma inny charakter widowiska, przez wspólny doping na jednej trybunie.

Do zobaczenia na Bukowej, bo Warchoły pierwszy i ostatni raz usłyszą huk z Blaszoka!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga