Dołącz do nas

Felietony Piłka nożna

[FELIETON] Alfabet rozwija żagle po 13. kolejce

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Liczba 13 z reguły jest pechowa. Po takiej właśnie liczbie meczów jesteśmy i w końcu ta kolejka okazała się dla nas szczęśliwa, a nie pechowa. Niewiarygodne, ale nie przegraliśmy meczu. Do takiego stanu pojmowania rzeczywistości przyzwyczaiła nas drużyna w tym roku.

N jak Nareszcie, czyli 3 punkty wsiadły do autokaru wyjeżdżającego z Warmii.

„Nareszcie!” – pomyśli wyczerpana kobieta, długo rodząc swoje dziecko w bólu i cierpieniach. Tak samo mógł w sobotę wieczorem pomyśleć i krzyknąć kibic klubu z Bukowej. Po niecałych dwóch miesiącach bez zwycięstwa w końcu wygrywamy z przeciwnikiem różnicą jednej bramki. Aż nie chcę myśleć, co by się działo, gdybyśmy z Olsztyna wrócili na tarczy i przerąbali z zespołem, o którym już pisałem, że jest na skraju przepaści i ledwo stoi na dwóch nogach. W przeszłości wiele razy przegrywaliśmy na dalekiej północy i tym razem także serce drżało. Jednak udało się! I tym samym liczę na to, że w końcu piłkarze się odblokują i zaliczą serię zwycięskich meczów. Potencjał jest, wykorzystajmy to.

O jak Opierdol, czyli nerwy puściły w „sypialni” Katowic, w Tychach dokładniej.

Był mecz przyjaźni. Była dobra atmosfera. Były emocje. To wszystko przy stadionie przy Alei Edukacji w Tychach. Jednak po końcowym gwizdku, kibice tyskiej drużyny wdarli się mocnymi słowami w sprzeczkę z piłkarzami. Najbardziej oberwał kapitan zespołu. Z racji tej, że jest kapitanem, ale także pewnie dlatego, że nie wykorzystał „jedenastki”. I to w jaki sposób!

Biorąc pod uwagę, że piłkarz i bramkarz mają 33% na poprawną decyzję, pierwszy gdzie strzelić, a drugi gdzie się rzucić zostać w miejscu, to Grzeszczyk na ten moment wybrał chyba najlepiej, a bramkarz gości dużo zaryzykował, po prostu stojąc i wyciągając ręce delikatnie w górę. Dawno nie widziałem tak zmarnowanego karnego, bo zawsze przy próbie strzału w bok można jakoś tam się usprawiedliwić: za słabo, za mocno, nie na tej wysokości i tak dalej. Natomiast przy próbie strzału w środek piłkarz może jednak czuć pewien dyskomfort, bo z 11 metrów mając prawie całą bramkę pustą, trafia w stojącego golkipera…

Kibice nie mają cierpliwości, jak dziecko czekające na otwarcie lizaka z papierka. To niezaprzeczalny fakt. W Tychach nie dzieje się dobrze i długo nie trzeba było czekać na wybuch negatywnej energii. Kto będzie niedługo ofiarą tej eskalacji niepowodzeń? Myślę, że tak jak u nas: dowodzący!

S jak Sternik, czyli casting na trenera trwa w najlepsze.

Łódź bez dobrego lidera nie popłynie szybko. Jakoś tam popłynie, ale zamiast płynąć pełnym wiatrem, to będzie halsować aż do usranej śmierci. U nas za sterami teraz jest bosman, a my potrzebujemy na wczoraj dobrego, doświadczonego i ambitnego kapitana. Faceta, który będzie miał wizję i pomysł na tę grupę ludzi. Mężczyznę, który z daleka będzie widział skały oraz który dostrzeże, że 15 stopni na zachód wieje trochę mocniej i tam każe płynąć swojej załodze.

Kto nim zostanie? Jest kilka plotek, doniesień dziennikarskich i życzeń kibiców, ale coś czuję, że Zarząd nas zaskoczy. Ostatnio jak dowiedziałem się, że Cracovia znów przegrała, i to w „świętej wojnie” z odwiecznym rywalem, to pomyślałem: a może tak Probierz…?

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria Kibice

Kibicowski turniej na Bukowej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do galerii z Turnieju Kibiców GKS Katowice, który odbył się w sobotę na Bukowej. Zdjęcia przygotowała dla Was Madziara. 

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna Stadion Wideo

Bukowa gotowa na Ekstraklasę!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Przez ostatnie tygodnie na stadionie przy Bukowej toczyły się prace mające na celu dostosowanie obiektu do wymogów Ekstraklasy oraz transmisji telewizyjnych. Wybraliśmy się z kamerą na stadion, by sprawdzić, jak po zmianach prezentuje się obiekt. 

Co dokładnie uległo zmianie?

  • na Trybunie Głównej pojawiły się nowe podesty na kamery,
  • utworzono strefę dla wozów transmisyjnych przy sektorze 6,
  • utworzono nowe przejścia pomiędzy sektorem 5 i 6,
  • na górze sektora 3 powstała nowa loża prasowa,
  • powstały nowe miejsca dla komentatorów i statystyków,
  • rozbudowana została trybuna dla kibiców niepełnosprawnych,
  • zwiększono moc oświetlenia jupiterów do 1600 luxów,
  • powiększono sektor C o „połowę sektora D”,
  • powstały nowe podjazdy dla straży pożarnej przy trybunie gości oraz dla zwyżki telewizyjnej pod łukiem.
Kontynuuj czytanie

Kibice Piłka nożna

Radomiak Radom kibicowsko

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Warchoły, bo tak potocznie nazywa się kibiców Radomiaka Radom, są naprawdę starą i solidną ekipą kibicowską na piłkarskiej mapie Polski. Ich wizerunkowy problem polegał na tym, że nie grali 36 lat w Ekstraklasie, więc nie było za bardzo możliwości, by o nich usłyszeć. W latach 90., kiedy kształtowały się wszystkie chuligańskie składy, Zieloni grali na poziomie obecnej II i III ligi, siejąc spustoszenie po okolicznych miejscowościach.

Ich żywot na trybunach zapoczątkował się pod koniec lat 70., a na dobre weszli w kibicowską mapę Polski w latach 80. Od zawsze byli pozytywni nastawieni do Legii Warszawa, natomiast wzajemna nienawiść między miastami Kielce – Radom, sprawiła, że z Koroniarzami mają do dziś największą kosę.

W sezonie 1984/1985, który był ich wtedy jednosezonowym epizodem, a my graliśmy ze sobą ostatni raz, zawarli zgodę z Legią, jadąc do stolicy w 1000 głów. Przyjaźń ta nie przetrwała ze względu na ostatnią kolejkę sezonu, w której Legia zremisowała  z Pogonią Szczecin, przez co Portowcy utrzymali się w elicie, zaś Warchoły spadli z ligi.

W 1994 roku była ponowna próba nawiązania sztamy z Legią, jednak kością niezgody była Pogoń, z którą Legioniści kilka miesięcy wcześniej odnowili zgodę i fani z Radomia mieli w pamięci, przez kogo spadli z ligi, więc temat poszedł w zapomnienie.

Przez cały kolejny okres kibicowski fani Radomiaka związali się jedynie układem chuligańskim z GKS-em Bełchatów i Stalą Rzeszów, ale czas zweryfikował, że do siebie nie pasowali i relacje zostały zakończone. Okres bycia osamotnioną ekipą nie oznaczał, że stali w miejscu. Klub się piął w górę i grali na zapleczu Ekstraklasy, a dzięki temu, że polska scena kibicowska się mocno rozwijała, to dorobili się solidnych fan clubów takich ekip jak: Polonia Iłża, Proch Pionki czy Szydłowianka Szydłowiec (wszystkie już wymarły), które w swoim „primie” mocno się udzielały w regionie i trwała ciekawa regionalna rywalizacja z koalicją Broni Radom i Powiślanki Lipsko.

Odnośnie do derbowego rywala – Chłopców z placu Broni, którzy w latach 90. mieli naprawdę solidną bandę i dobrze funkcjonowali. W 2004 roku było apogeum wyjaśnienia kto „nosi spodnie” w mieście. Podczas derbów Broń – Radomiak, Zieloni wjechali na stadion gospodarzy i zajęli ich młyn, śpiewając: „Nie ma już Broni, w Radomiu nie ma już Broni”. Na uratowanie honoru gospodarzy wybiegła garstka kibiców Broni na przegrane starcie, ale było już po wszystkim. Po tym meczu ówczesna zgoda Broni – Hutnik Kraków podziękował im za przyjaźń.

Wiosną 2016 roku Radomiak zawarł układ chuligański z warszawską Legią, a finałem był mecz Radomiak – Siarka Tarnobrzeg jesienią 2017 roku, gdzie ogłoszono kibicowskiej Polsce, że Radom i Warszawę łączy sztama.

Nasze relacje z Radomiakiem ciężko opisać… Ostatni mecz ligowy na Bukowej graliśmy w październiku 1984 roku, czyli chwilę po tym jak Blaszok został oddany do użytku. Wtedy „luksusowa” trybuna i nikt nie zakładał, że będzie to siedlisko jednych z najwierniejszych grup kibicowskich w Polsce, które wyznaczą standardy, czym jest niezłomność w walce o swój klub.

W maju 1996 roku podczas meczu z Legią Warszawa, kiedy dostaliśmy sromotne lanie 0:5, doszło do zakończenia zgody z Avią Świdnik, która przyjeżdżając, usłyszała, że nic już nas nie łączy i nieświadoma tego dnia ekipa Radomiaka zawitała „po zgodę”, ale nie znalazła uznania ani chętnych do przybicia tej relacji, mimo bycia goszczonym wielokrotnie w Katowicach.

Jesienią 1996 roku na Bukowej odbył się mecz reprezentacji Polski z Mołdawią, który wygraliśmy 2:1, a samo spotkanie miało historyczny moment na naszym obiekcie, gdyż został wprowadzony przepis, że na meczach reprezentacji mogą obowiązywać tylko i wyłącznie biało-czerwone barwy, do których oczywiście nie wszyscy się zastosowali. Na Blaszoku (przy pełnym stadionie) zasiadło mnóstwo ekip, ale to chuligani GieKSy byli w tym dniu gospodarzami swojej trybuny i widząc 50-osobową ekipę Radomiaka w sektorze A, stojącą razem ze Stomilem Olsztyn i Polonią Bydgoszcz, wpadli w nich, przez co doszło do mocnej awantury, zaś „goście” musieli zostać wyprowadzeni przez policję ze stadionu. Na „pożegnanie” nasi chuligani wybili szyby w ich autokarze i niemal go wywrócili.

Jesienią 2016 roku los skrzyżował nas w Pucharze Polski, ale wtedy Szaleńcy z Bukowej nie mogli zawitać z powodu „remontu sektora gości”, co w późniejszych latach stało się mottem działaczy z Radomia. Obecnie Radomiak posiada nowy obiekt, powstał sektor gości, ale… nikt na nim nie zasiada. Miasto jest specyficznie uzależnione politycznie od służb mundurowych, które skutecznie wpływają na działaczy, przez co fani Radomiaka na meczach domowych bawią się sami. Jedynie mecz zgodowy z Legią Warszawa ma inny charakter widowiska, przez wspólny doping na jednej trybunie.

Do zobaczenia na Bukowej, bo Warchoły pierwszy i ostatni raz usłyszą huk z Blaszoka!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga