Dołącz do nas

Piłka nożna

Koniec i początek

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Spieszmy się doceniać Ekstraklasę, bo tak szybko odchodzi… ale na szczęście, tylko na przerwę zimową. Nadchodząca kolejka zwiastuje wszystkim kibicom ostatnie 90 minut spędzonych na dopingowaniu swoich zawodników w tym roku, a zarazem początek rundy rewanżowej i możliwość zweryfikowania poczynionych progresów przez ostatnie parę miesięcy. 

W piątek wypadają Mikołajki, lecz żadna z drużyn nie ma zamiaru rozdawać prezentów. Pierwszy rewanż sprawdzi aklimatyzację i rozwój GieKSy w Ekstraklasie – pierwsza kolejka brutalnie przywitała katowiczan w najwyższej klasie rozgrywkowej, kiedy to Leonardo Rocha dwukrotnie wsadził piłkę do siatki Dawida Kudły. Brazylijsko-portugalski Radomiak walczy o utrzymanie na dole tabeli, jednak pojedynczy piłkarze dalej prezentują sobą jakość i mówi się, że zarząd ekipy z Radomia ma szansę zarobić trochę zagranicznej waluty na sprzedaży Peglowa i wyżej wspomnianego Rochy. Rozpędzony Górnik Zabrze daje nadzieję swoim sympatykom na pozytywny wynik dla Trójkolorowych w domowym pojedynku przeciwko okupującemu fotel lidera od jedenastu kolejek Lechowi Poznań. Podopieczni Jana Urbana zaliczyli spektakularną końcówkę rundy, zgarniając komplet punktów w pięciu z sześciu ostatnich meczach. Trener Kolejorza, Niels Frederiksen, mimo pozycji w tabeli, wprost mówi o potrzebach wzmocnień i zapowiada, że nie ma zamiaru przespać zimowego okienka transferowego.

Mecz drużyn, pod którymi jest już tylko dno mułu, a nad którymi znajduje się 16 innych ekip i widmo spadku do Betclic 1. Ligi, czyli Lechia Gdańsk przeciwko Śląskowi Wrocław. Uczestnikom tego widowiska udało się zebrać łącznie zawrotne 21 punktów. To dokładnie tyle, ile po pierwszej rundzie zdobył Piast Gliwice, wygrywając tylko raz w ostatnich dziesięciu kolejkach. Jeśli jednak kiedyś zaczynać remontadę w tabeli, to w pojedynku z bezpośrednim rywalem w niedoli. Stal Mielec rzuci rękawicę Widzewowi Łódź w nadziei na wyrównanie stanu punktowego, co by pozwoliło biało-niebieskim na wejście w przerwę zimową z dobrymi humorami, gdyż ponad 20 punktów po połowie sezonu to wynik oddalający widmo spadku. Na najciekawsze spotkanie kolejki kreuje się starcie Rakowa Częstochowa z Motorem Lublin. Dwaj szkoleniowcy, będący twarzami swoich projektów, na tym etapie sezonu radzą sobie bardzo dobrze – Marek Papszun, mimo wakacyjnej wyprzedaży Rakowa, trzyma bardzo wysoki poziom drużyny, natomiast Mateusz Stolarski powoli buduje swój pomnik w Lublinie, najpierw go wyprowadzając z zaplecza Ekstraklasy, a zaraz potem kończąc pierwszą połowę sezonu w górnej połowie tabeli.

Piast Gliwice, dzięki dobremu początkowi sezonu, znajduje się w środku tabeli. Nie zmienia to jednak faktu, że ostatnie zwycięstwo odnieśli w połowie października, remisując w międzyczasie z Lechią i Radomiakiem, a na stadion obok Okrzei przyjedzie Cracovia, która zmarnowała ostatnie trzy prezenty od Jagiellonii i dalej jest na najwyższej lokacie poza podium i na pewno nie będzie chciała przedłużać swojej serii trzech meczów bez zwycięstwa. Puszcza Niepołomice, po zwycięstwie ze Śląskiem, opuściła strefę spadkową i z podniesioną głową zagra w Krakowie przeciwko remisującej trzykrotnie swoje ostatnie starcia Jagiellonii Białystok, dumnie trzymającej serię dziesięciu spotkań w lidze (a licząc puchary) siedemnastu meczów bez porażki. Zagłębie Lubin podejmie u siebie Legię Warszawa. Obie drużyny nie mają do dyspozycji pełni swojej kadry: Legioniści będą musieli sobie poradzić bez swojego młodzieżowca Wojciecha Urbańskiego, natomiast Michał Nalepa idzie na rekord, gdyż w ostatniej kolejce został ukarany czerwienią trzeci raz w tym sezonie, co jest osiągnięciem niebanalnym.

Ostatnim meczem tej kolejki Ekstraklasy będzie poniedziałkowy pojedynek Korony Kielce przeciwko Pogoni Szczecin. Portowcy odczarowali klątwę przegrywania na nieswoim stadionie w szesnastej kolejce, kiedy to wywieźli 3 punkty z Gdańska. Korona za to znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie strefy spadkowej i w razie porażki ani trochę nie może być pewna, że się w niej nie znajdzie na całą zimę.


Piątek (6 grudnia):
Radomiak Radom (16. miejsce) – (9.) GKS Katowice | 18:00 (Canal+ Sport 3, Canal+ Sport 5)

Górnik Zabrze (6.) – (1.) Lech Poznań | 20:30 (Canal+ Sport, Canal+ Sport 3, Canal+ 4K)

Sobota (7 grudnia):
Lechia Gdańsk (17.) – (18.) Śląsk Wrocław | 14:45 (Canal+ Sport 3)
Widzew Łódź (10.) – (12.) Stal Mielec | 17:30 (Canal+ Sport 3)
Raków Częstochowa (2.) – (7.) Motor Lublin | 20:15 (Canal+ Sport 3, Canal+ 4K) 

Niedziela (8 grudnia):
Piast Gliwice (11.) – (4.) Cracovia | 12:15 (Canal+ Sport 3, Canal+ 360)
Puszcza Niepołomice (14.) – (3.) Jagiellonia Białystok | 14:45 (Canal+ Sport 3)
Zagłębie Lubin (13.) – (5.) Legia Warszawa | 17:30 (TVP SPORT, Canal+ Sport 3, Canal+ Premium, Canal+ 4K)

Poniedziałek (9 grudnia):
Korona Kielce (15.) – (8.) Pogoń Szczecin | 19:00 (Canal+ Sport 3, Canal+ Sport 5)

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria Kibice SK 1964

Odsłonięto mural stworzony przez kibiców GieKSy

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Dziś o godzinie 11:00 uroczyście odsłonięto mural wykonany z inicjatywy i siłami członków Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK 1964”.

Odsłonięcia muralu dokonał Robert Ciupa – dyrektor Śląskiego Centrum Wolności i Solidarności oraz przedstawiciel Stowarzyszenia Kibiców „SK 1964” – Marcin Gruszczyński. W wydarzeniu wzięła również udział Joanna Bojczuk – Członek Zarządu Województwa Śląskiego.

Mural stworzony na bocznej ścianie dobrze znanej wszystkim mieszkańcom Brynowa kawiarni „Gruba Ciotka” znajduje się zaledwie 800 metrów od Kopalni Wujek. Na przygotowanym przez fanów GieKSy muralu oprócz nazwisk poległych górników znajdziemy panoramę Brynowa, podkreśloną na czerwono datę 16.12.1981 oraz tekst będący pierwszą zwrotką wiesza „Chłopcy z Kopalni Wujek”, którego autorką jest Maria Szcześniak. Mural zrealizowany przy ul. Pięknej 48 to czwarty mural o tej tematyce w Katowicach, w tym trzeci powstały z inicjatywy kibiców GieKSy !

„Od wielu lat staramy się na różne sposoby przypominać o tych tragicznych wydarzeniach w historii naszego Miasta i Kraju. Robimy to na różne sposoby, w tym również te nam najbliższe jak graffiti. Jestem szczęśliwy, że w sercu Brynowa, w które miejscu dziennie odwiedzają dziesiątki osób, udało się stworzyć pracę, która rzuca się w oczy i niesie za sobą wyraźny przekaz. Bardzo bym chciał, by ludzie chociaż na chwilę zastanowili się nad jego przesłaniem i nad tym, że w dzielnicy, w której mieszkają, nie tak dawno tworzyła się historia wolnej Polski” – podsumował Gruszczyński.

Historię strajku w kopalni „Wujek” w stanie wojennym i jego pacyfikacji przez siły milicyjno-wojskowe 16 grudnia 1981 roku dokumentuje i upowszechnia Śląskie Centrum Wolności i Solidarności w Katowicach. Tu czynna jest stała wystawa opowiadająca o tych wydarzeniach, a także szerzej o walce o wolność i godność w latach PRL.

FOT. Sylwester Strzałkowski/ŚCWIS

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna Podcasty Wywiady

Rafał Górak podsumowuje jesień dla GieKSa.pl

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy serdecznie do odsłuchania ponad dwugodzinnej rozmowy, którą przeprowadziliśmy z trenerem GKS Katowice – Rafałem Górakiem. Szkoleniowiec GieKSy podzielił się z nami swoimi spostrzeżeniami na temat rundy jesiennej.

Podczas wywiadu przeanalizowaliśmy każdy mecz, który nasz zespół rozegrał w tym sezonie, pogadaliśmy o zawodnikach i wszelkich nurtujących kibiców kwestiach. Dowiecie się jakie zadania mają zawodnicy… bezpośrednio po meczach, co powiedział Jakub Arak trenerowi Gonçalo Feio po wiosennym spotkaniu z Motorem, dlaczego najtrudniejszym momentem jesieni były Skierniewice, będzie rozwinięcie tematu „frycowego” i dlaczego trener uśmiechał się na myśl o Jagiellonii. Nie zabraknie także naszego redakcyjnego przekazu do trenera, który to przekaz czekał na to, żeby go wygłosić, całe pięć lat 😉 Wybaczcie pewne niedociągnięcia techniczne, natomiast nasza stara, kochana Bukowa, dała o sobie znać i nic nie mogliśmy zrobić. Wierzymy, że wartość merytoryczna wywiadu wynagrodzi Wam to. Zapraszamy!

Podcastu posłuchasz na YouTubie, Spotify, Spreakerze, a także na większości pozostałych platform.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Trener Radomiaka: Nie zostawiajcie nas

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Radomiak kolejny sezon jest uwikłany w walkę o utrzymanie w PKO BP Ekstraklasie. Wydawało się, że ten sezon będzie inny: zatrudniono trenera z Portugalii, a kibice i zarząd mieli nadzieję, że utrzymanie zostanie uzyskane dużo wcześniej. Tabela pokazuje, że jest inaczej.

Radomiak po szesnastu (RKS ma jeszcze do rozegrania zaległe spotkanie ze Śląskiem) spotkaniach ligowych zajmuje miejsce tuż pod kreską – do pełni szczęścia brakuje jednego punktu. Zespół z Radomia łącznie zdobył 16 punktów (bilans: 5-1-10, bramki: 20-24), z tego u siebie zdobył 10 punktów. Radomiak razem z Lechią przegrał najwięcej spotkań w lidze. Drużyna jutrzejszych gospodarzy wygrała u siebie w trzech spotkaniach (z Cracovią 2:1, Koroną 4:0 i Puszczą 2:0), zremisowała z Piastem (1:1) i przegrała 4 mecze (z Jagiellonią 2:3, Górnikiem 1:2, Rakowem 0:2 i Stalą 1:2). Bramki: 13-11.

Od końca maja trenerem RKS-u jest Bruno Baltazar, który miał odmienić drużynę w trwającym sezonie. Pomimo zapowiedzi trenera, który mówił przed sezonem: – Naszym celem na ten sezon jest uzyskanie najlepszego miejsca w historii startów Radomiaka w ekstraklasie (czyli zajęcie co najmniej 6. miejsca), drużyna w dalszym ciągu walczy o utrzymanie. Baltazar ma 47 lat i całkiem ciekawy życiorys jako trener. Do tej pory pracował m.in. w AEL Limassol, APOEL Nikosia, Nottingham Forest, Botev Plovdiv. Przed trwającym sezonem trener wraz z działaczami zdecydowali się na przeprowadzenie małej rewolucji w składzie drużyny: odeszło dwunastu zawodników, a podpisano umowy z dziesięcioma.

Najskuteczniejszym strzelcem Radomiaka jest Leonardo Rocha, który strzelił połowę, bo dziesięć goli z wszystkich zdobytych przez RKS w trwających rozgrywkach. Rocha jest wiceliderem strzelców PKO BP Ekstraklasy. Następny na liście jest Zié Ouattara z trzema trafieniami. Najdokładniej podającymi są Jan Grzesik z pięcioma ostatnimi podaniami. Kolejni na tej liście są: João Peglow, Leândro oraz Rafał Wolski wszyscy po dwie asysty. Na boisku nie zobaczymy Bruno Jordão, który w ostatnim meczu zobaczył czwartą żółtą kartkę.  Do składu drużyny będzie mógł wrócić Leândro, który odcierpiał karę za nadmiar żółtych kartek, tylko nie wiadomo, jaka jest jego dyspozycja, bo w przedostatnim meczu (ze Stalą) zszedł po 10 minutach gry z boiska i żółtą kartką. W dalszym ciągu leczą kontuzje Jakub Snopczyński, Mikołaj Molendowski i Mateusz Cichocki.

Po ostatnim meczu ligowym (przegranym z Motorem 0:1) trener Bruno Baltazar zaapelował do kibiców:

 – Jesteśmy w tabeli w miejscu, w którym nie chcielibyśmy być. To dla nas wszystkich trudna sytuacja. Prośba do kibiców: nie zostawiajcie nas.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga