Dołącz do nas

Piłka nożna

Piłka głowna i dwa oblicza GieKSy

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Zagłębie Sosnowiec jest stałym sparingpartnerem GKS Katowice czy to w zimowych, czy to w letnich przygotowaniach. Dzisiaj na Stadionie Ludowym znów katowiczanie mieli okazję zmierzyć się z drugoligowym przeciwnikiem. Po porażce z Górnikiem Zabrze oczekiwaliśmy jednak lepszej gry naszego zespołu.

Trener Kazimierz Moskal próbuje ustawienia z piątką obrońców i tak było tym razem. Na środku oglądaliśmy jednak tym razem Radosława Sylwestrzaka, któremu partnerowali Sławomir Duda i Mateusz Kamiński, a skrajnymi obrońcami, uczestniczącymi w ofensywie – byli Alan Czerwiński i Bartosz Sobotka. W pomocy od początku zagrali Kamil Cholerzyński, Jarosław Wieczorek i Krzysztof Wołkowicz, natomiast z przodu Kamil Bętkowski i Rafał Kujawa.

Początek spotkania toczonego w dość wysokiej temperaturze, ale nie w wielkim upale, należał do Zagłębia. To rywale przeprowadzali groźniejsze akcje i dwa razy zrobiło się groźnie pod bramką Macieja Wierzbickiego. Dominacja Zagłębia trwała ponad kwadrans i nieoczekiwanie po 217 minutach gola zdobyła GieKSa. Świetne dośrodkowanie z lewej strony Sobotki trafiło na głowę niepilnowanego Kujawy, a ten z bardzo bliska pokonał bramkarza gospodarzy. Od tej chwili to GieKSa przejęła inicjatywę i raz po raz zbliżała się pod pole karne sosnowiczan. Bardzo dobre zawody rozgrywał Kamil Bętkowski, który imponował przebojowością (choć później w sytuacjach podbramkowych dwa razy zabrakło mu chłodnej głowy). Ofensywnie usposobieni boczni obrońcy grali dobrze, ale zwłaszcza podobał się Sobotka, który wręcz szalał na skrzydle i nie bał się pojedynków jeden na jeden. W 24. minucie Kujawa posłał prostopadłą piłkę do Bętkowskiego, ten jednak próbując minąć bramkarza w sytuacji sam na sam stracił futbolówkę. Potem Bętkowski sam wypuścił Krzysztofa Wołkowicza, który również w sytuacji jeden na jeden z bramkarzem nie pokonał rywala. Co się odwlecze, to nie uciecze – w 33. minucie piłkę na prawym skrzydle dostał niepilnowany Czerwiński. Bardzo dobra kozłująca centra w pole karne i ponownie Rafał Kujawa głową skierował piłkę do bramki. To był naprawdę dobry okres gry katowiczan. Niestety kilka minut później Zagłębie zdobyło bramkę kontaktową. Dośrodkowanie z rzutu wolnego, jeden z zawodników przedłużył piłkę wzdłuż linii bramkowej, a Sławomir Jarczyk dopełnił formalności. Do przerwy GKS prowadził 2:1.

Na drugą połowę wyszli Przemysław Pitry, Sławomir Duda i Antonin Bucek, którzy zmienili Łukasza Pielorza, Mateusza Kamińskiego i Macieja Wierzbickiego. W 50. minucie dobrą dwójkową akcję rozegrali Pitry z Sobotką, ale dobrze interweniował bramkarza Zagłębia. Gospodarze dążyli jednak do wyrównania i udało im się to w 56. minucie. Dośrodkowanie z rzutu rożnego mocnym strzałem głową pod poprzeczkę zamienił Krzysztof Markowski, który pojawił się na boisku w drugiej połowie. Obrona GKS nie grała dobrze i chwilę później mogło być już 3:2, ale fatalnie spudłował jeden z rywali w sytuacji sam na sam. Po 60. minucie trener Kazimierz Moskal dokonał aż pięciu zmian. Zeszli z boiska Sobotka, Czerwiński, Bętkowski, Wieczorek i Kujawa, a na ich miejsce pojawili się Rafał Pietrzak, Aleksander Januszkiewicz, Mateusz Mazurek, Krzysztof Bodziony i Paweł Szołtys. Chwilę wcześniej kontuzji nabawił się Sobotka, który przez kilka minut opatrywany był przez masażystów, ale ostatecznie o własnych siłach opuścił boisko.

W 67. minucie GKS ponownie wyszedł na prowadzenie. Świetne dośrodkowanie z rzutu rożnego Bodzionego, tam bardzo dobrze naszedł na piłkę Szołtys i mocnym strzałem – dodajmy nogą – strzelił pod poprzeczkę trzeciego gola dla GKS. Zagłębie próbowało się odgryzać i miało niezłe sytuacje, ale zawodnicy gospodarzy nie grzeszyli skutecznością. Dobrą akcję miała też GieKSa, kiedy po dośrodkowaniu Pietrzaka ładnie głową uderzał Mazurek. Swoją sytuację miał Pitry, ale również jego strzał obronił golkiper. W końcówce w Manuela Neuera postanowił zabawić się Bucek i wyszedł na 40. metr, a że źle obliczył to wyjście, rywal próbował strzelić do odkrytej bramki – na szczęście pomylił się znacznie. Jeszcze pod koniec spotkania świetną piłkę na 16. metrze miał Bodziony, ale strzał okazał się bardzo nieudany.

Ten dość dziwny mecz – ze względy na to, że aż 4 gole z 5 padły po uderzeniach głową – miał dwa oblicza, jeśli chodzi o GieKSę. Słaba i niepewna gra obronna z jednej strony oraz naprawdę ciekawa, urozmaicona i skuteczna ofensywa. Należy pochwalić Kamila Bętkowskiego i Bartosza Sobotkę, którzy byli najlepsi w tym meczu, skutecznością błysnął Rafał Kujawa, który bardzo pewnie wykończył sytuacje, dobrze na skrzydle grał Alan Czerwiński.

Trener Moskal musi jednak popracować nad wspomnianą defensywą, bo skoro drugoligowe Zagłębie stworzyło sobie sporo groźnych sytuacji, to strach pomyśleć, co będzie w lidze z mocniejszymi rywalami. Cieszy jednak zwycięstwo i fakt, że rywalizacja w zespole trwa – co może być tylko z korzyścią dla naszego zespołu.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Ekstraklasa zweryfikowała – Trener

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W ostatnich kilkunastu dniach mogliście przeczytać na stronie moje opinie na temat tego, jak Ekstraklasa zweryfikowała poszczególnych piłkarzy GKS Katowice. Dziś przyjrzę się pracy trenera Rafała Góraka i zastanowię się nad tym, jak „zweryfikowała” go Ekstraklasa. 

Rafał Górak – debiutancki bilans w Ekstraklasie wygląda nieźle. Nie było większych wpadek, ponieważ przegrane z Legią czy Lechem były wkalkulowane. Były pozytywne zaskoczenia, jak np. wygrane z Jagą i Cracovią czy zdemolowanie Puszczy. Mieliśmy też mecze, które powinniśmy wygrać, a które przegraliśmy – Korona i Zagłębie. Resztę raczej można ocenić normalnie, czyli dostawaliśmy taki rezultat, jaki wynikał z boiska. Samo wejście trenera w ligę oceniam pozytywnie. Ogarnął zespół po pierwszej porażce, drużyna dobrze przeszła przez tryb adaptacji. Odpowiednio zarządzamy szatnią i zawodnikami, którzy wywalczyli awans. Myślę, że nikt nie może się czuć pominięty, że nie dostał swojej szansy.

GieKSa w Ekstraklasie pokazała różne oblicze i dobrze byłoby, by trener Górak starał się równać do tego, które docenili inni, czyli „Bandy Zakapiorów”. Niestety kilka spotkań odbiegło od tego wizerunku i w tym rola trenera byśmy się prezentowali tak cały czas. Cieszy to, że pozostaliśmy wierni swojej taktyce, a nie przeszliśmy nagle na obronę i „lagę” do przodu. Brakuje trochę stabilności w zespole wobec kontuzji i zmian w składzie, ale nie można powiedzieć, że Górak nie próbuje i nie szuka nowych rozwiązań. W przypadku niektórych eksperymentów potrzeba ostatecznej decyzji, ponieważ wydaje mi się, że zawodnicy tacy jak Galan, Czerwiński, Kuusk, Klemenz będą lepiej prezentować się w momencie, w którym będą przywiązani do jednej pozycji.

Na plus stałe fragmenty, po których stwarzaliśmy zagrożenie i strzeliliśmy parę bramek. Na minus fatalnie przegrane derby z Górnikiem. Tutaj trener Górak powinien znaleźć receptę, by takich spotkań GieKSa nie przegrywała już w szatni. To, co może się jeszcze podobać to wychodzenie z kłopotów. W drugiej oraz pierwszej lidze szkoleniowiec przeszedł przez wszystkie możliwe kryzysy z drużyną. Ekstraklasa nie wybacza błędów i kiedy – po kilku ligowych porażkach oraz odpadnięciu w Pucharze Polski – mieliśmy zalążki kryzysu, to trener ogarnął to dość spokojnie. Brawo.

Ogólnie brawa za rundę, ale nie spoczywajmy na laurach. Weryfikacja pozytywna.

Kontynuuj czytanie

Hokej

Śmierć, podatki i porażka GieKSy w półfinale Pucharu Polski

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

28 grudnia w Krynicy-Zdrój kilka minut po godzinie 17:30 rozpoczął się pierwszy półfinał turnieju o Puchar Polski, a kije skrzyżowali GKS Katowice i GKS Tychy.

W 3. minucie meczu powinno być 1:0 dla drużyny z Tychów, ale Murray efektownie wyłapał strzał Jeziorskiego. Chwilę później po prostym błędzie tyszan w dobrej okazji znalazł się Sokay, ale nie dość, że wystrzelił prosto w Fucika, to w dodatku w międzyczasie ruszona została jego bramka. W kolejnych minutach, zgodnie z przewidywaniami, przeważał GKS Tychy, jednak w swoich akcjach nie byli już tak blisko zdobycia gola, jak przy wspomnianej sytuacji Jeziorskiego. Katowiczanie jednak nawet nie zagrażali bramce rywala. Na nieco ponad minutę przed końcem tercji sędziowie podyktowali pierwszą karę w tym spotkaniu – na ławkę za uderzanie kijem odesłany został Koponen. Pierwsza część meczu zakończyła się bezbramkowym remisem, choć w oddanych strzałach tyszanie prowadzili aż 11 do 2.

Drugą tercję rozpoczęliśmy od wybronienia pozostałej niecałej minuty w osłabieniu. Co nie udało się tyszanom w 3. minucie, udało się w 23. Po akcji złożonej z kilku podań Łyszczarczykowi pozostało umieścić krążek w odsłoniętej bramce. Zdołaliśmy wyjść z akcją 2 na 1, Mroczkowski postanowił indywidualnie zakończyć akcję, najpierw próbując wyminąć obrońcę, ale ostatecznie nie oddał nawet strzału, a po chwili został ukarany za ostrość w sytuacji pod bandą w tercji neutralnej. Tyszanie zagrozili głównie na początku przewagi, ale dobrze zachował się Murray. Nawet, gdy GieKSa przedostawała się do tercji rywala, to rzadko kończyło się to celnym strzałem. Zupełnie niespodziewanie pod koniec tercji Jakub Hofman uprzedził Kaskinena do krążka, przymierzył i precyzyjnie wystrzelił z nadgarstka, dając nam wyrównanie. Po chwili już drugi raz w tym spotkaniu ukarany został Mroczkowski, a co więcej – była to kara 5-minutowa za atak na głowę. Murray zupełnie nie wiedział, gdzie jest krążek i na 7 sekund przed syreną kończącą drugą odsłonę spotkania Lehtonen zdobył gola na 2:1.

Jako, że kara meczu nie anuluje się po straconym golu – trzecią tercję rozpoczęliśmy od jeszcze niespełna 4 minut w osłabieniu, ale wynik w tym czasie nie uległ zmianie. W 45. minucie Fraszko umieścił krążek w bramce, ale sędziowie zażądali weryfikacji wideo, bo w kontakcie z Fucikiem był Patryk Wronka. Po analizie stwierdzili jednak, że była to wina obrońcy GKS-u Tychy i wyrównująca bramka została uznana. Szybko zrobiło się groźnie w naszej tercji, ale Murray świetnie kijem wybił krążek Jeziorskiemu. Trzecia tercja była zdecydowanie najbardziej wyrównaną odsłoną tego półfiału, ale w 52. minucie tyszanie trzeci raz wyszli na prowadzenie – Heljanko dobił krążek do pustej bramki. Niedługo potem było już 4:2 – z kontrą 2 na 1 wyszli tyszanie, Łyszczarczyk wyczekał Murray’a, który położył się jeszcze przed jego strzałem i znów straciliśmy gola praktycznie do pustej bramki. Równie szybko złapaliśmy ponownie kontakt, bo dobrze pod bramką Fucika po raz drugi odnalazł się Fraszko. Korzystając z przerwy w grze o timeout na niecałe 2 minuty przed końcem tercji poprosił trener Płachta. Niedługo potem Murray zjechał do boksu, ale błyskawicznie Heljanko strzałem z własnej tercji strzelił na 5:3. Nasz bramkarz jeszcze raz zjechał z lodu, by jego miejsce zajął dodatkowy napastnik, ale wynik już nie uległ zmianie.

GKS Tychy – GKS Katowice 5:3 (0:0, 2:1, 3:2)
1:0 Alan Łyszczarczyk (Rasmus Heljanko, Filip Komorski) 22:54
1:1 Jakub Hofman (Mateusz Michalski, Igor Smal) 38:08
2:1 Matias Lehtonen (Rasmus Heljanko, Joona Monto) 39:53 5/4
2:2 Bartosz Fraszko (Grzegorz Pasiut, Pontus Englund) 45:31
3:2 Ramus Heljanko (Filip Komorski, Alan Łyszczarczyk) 51:59
4:2 Alan Łyszczarczyk 54:02
4:3 Bartosz Fraszko (Albin Runesson) 54:57
5:3 Rasmus Heljanko 58:45

GKS Tychy: Fucik – Kaskinen, Bizacki, Lehtonen, Monto, Jeziorski – Viinikainen, Kakkonen, Łyszczarczyk, Komorski, Heljanko – Ciura, Pociecha, Viitanen, Turkin, Paś – Bryk, Krzyżek, Larionovs, Ubowski, Gościński.

GKS Katowice: Murray – Englund, Runesson, Wronka, Pasiut, Fraszko – Norberg, Verveda, Dupuy, Sokay, Mroczkowski – Koponen, Varttinen, Salituro, Anderson, Kallionkieli – Maciaś, Smal, Michalski, Jakub Hofman, Jonasz Hofman.

Kontynuuj czytanie

Kibice Klub Piłka nożna Wideo

Film „Bukowa. Nasz Dom”

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Film dokumentalny „Bukowa. Nasz dom” powstał przy okazji obchodzonego w 2024 roku jubileuszu 60-lecia GKS Katowice. To wyjątkowy projekt poświęcony Stadionowi Miejskiemu przy ul. Bukowej w Katowicach oraz kibicom, którzy przez lata tworzyli i tworzą jego klimat. Reżyserem filmu jest Michał Muzyczuk, który ma w dorobku m.in. „Dekadę GieKSy”. Zapraszamy do seansu.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga