Dołącz do nas

Felietony

Prawdziwa historia Malinowego Króla – cz.1

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przedstawiamy pierwszą część artykułu na temat działalności Ireneusza Króla w GKS Katowice. Autorem tekstu jest koles1989.

Przygoda Króla z GieKSą nie zaczęła się w lipcu 2010 roku, czyli w momencie przejęcia przez firmę Centrozap większościowego pakietu akcji GieKSy. Król był zastępcą Mariana Dziurowicza już w latach 90-tych, sam ten okres oceniał tak:

„To był ciekawy czas dla GKS-u. Potem Marian poszedł do PZPN-u, a mnie przyszło szefować klubowi. Bywało ciężko, bo mentalność Mariana była taka, że np. klub nie płacił podatków. Staraliśmy się wszystko prostować. Pierwszy raz przekształciliśmy też klub w spółkę akcyjną”.

Widać już tu pierwsze zapędy Króla w kierunku spółek akcyjnych i giełdy. W latach 1996-1997 Król przesiadywał na stanowisku prezesa. W dalszej historii 'sportowej’ Król był prezesem bokserskiego Kleofasa oraz przewodniczącym rady nadzorczej Górnika Zabrze. Wiadomo też, że działacze SSK GKS Katowice w czasie swojej działalności kilkakrotnie zwracali się o pomoc do Ireneusza Króla by ten wsparł finansowo klub, lecz ten nie był przychylny GieKSie. Najgłośniej o Królu było latem 2009 roku, gdy toczyły się pierwsze przymiarki Cetrozapu do GieKSy.

W maju 2009 roku w wywiadzie, Jan Furtok Prezes GieKSy poinformował o toczących się rozmowach z firmą Króla, kolejne tygodnie przynosiły sprzyjające wieści, na treningach pojawiały się nowe twarze, przedłużano kontrakty. Wszyscy żyli w przekonaniu, że lada dzień przyniesie podpisanie umowy. W połowie czerwca Prezes Zarządu Spółki Centrozap SA, Ireneusz Król, wystosował do GKS-u Katowice pismo w którym przedstawił wstępne warunki, na jakich zamierza przejąć klub z Bukowej. Warunkami było:

-podania wyceny znaku klubowego GKS Katowice i podpisania warunkowej umowy sprzedaży tego znaku,

– zgody (pisemne) władz miasta na używanie nazwy Katowice,

– podpisanej umowy dzierżawy stadionu lub użytkowania odpłatnego boisk i obiektów towarzyszących na okres co najmniej 10 lat,

-z otrzymanych środków finansowych od Centrozap SA i innych sponsorów, całkowita spłata zobowiązań przez Stowarzyszenie (w tym publiczno-prawnych w pierwszej kolejności) i wygaszenie działalności Stowarzyszenia.

Jedynie na pierwszy warunek SSK nie chciało przystać, szczególnie patrząc na historie naszej GieKSy i niechlubną przygodę z firmą Dospel, która nauczyła wszystkich, że nazwa i herb to jest sprawa święta i bezcenna.

Każda próba negocjacji, dojścia do kompromisu kończyła się porażką. W międzyczasie Jan Furtok nie wytrzymał ciśnienia i zrezygnował z funkcji prezesa GieKSy. Sprawa ciągle toczyła się wokół zabezpieczenia herbu i nazwy, aż w końcu doszło do wstępnego porozumienia. Nad bezpieczeństwem tych dwóch elementów miało czuwać miasto. Gdyby Centrozap naruszył te elementy , musiałby zapłacić karę w wysokości 5 mln złotych. Walne Zebranie Członków SSK GKS Katowice 30 czerwca zaakceptowało wszystkie warunki, nawet ten, który mówił o likwidacji Stowarzyszenia, które uratowało przed laty GKS. Niespodziewanie Ireneusz Król w bardzo nieelegancki sposób w programie emitowanym na TVP 3 zrezygnował ze wsparcia GieKSy. Powód? GKS Katowice jest upolityczniony! A katowiccy chuligani dewastują bloki..

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Arka Gdynia – GKS Katowice Live

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

26.05.2024 Gdynia

Arka Gdynia – GKS Katowice 0:1 (0:1)

Bramki: – Błąd (26)

Arka Gdynia: Lenarcik – Navaro, Marcjanik, Dobrotka, Azackiv (59. Gagrindaszwili), Borecki (82. Turski), Skóra (59. Lipkowski), Milewski, Adamczyk (67. Sidibe), Kobacki, Czubak

GKS Katowice: Kudła – Wasielewski (83. Jaroszek), Jędrych, Kuusk, Komor, Repka, Rogala (76. Shibata)– Błąd (82., Kozubal, Mak (69. Marzec) – Bergier (83. Arak)

Żółte kartki:  Milewski – Bergier

Sędzia: Bartosz Frankowski (Toruń)

Widzów:

 

  Kontynuuj czytanie

  Galeria Piłka nożna

  Komplet kibiców na Bukowej

  Avatar photo

  Opublikowany

  dnia

  Przez

  Zapraszamy do obszernej galerii z Bukowej. GieKSa pokonała Wisłę Kraków 5:2, a spotkanie oglądał komplet publiczności. Zdjęcia przygotowała dla Was Madziara. 

  Kontynuuj czytanie

  Piłka nożna

  Łobodziński: Awansujemy w niedzielę do tej ekstraklasy

  Avatar photo

  Opublikowany

  dnia

  Przez

  W niedzielę drużyny Fortuna I Ligi rozegrają ostatnią kolejkę sezonu zasadniczego. GieKSa w swoim spotkaniu zmierzy się na wyjeździe z innym kandydatem do bezpośredniego awansu do PKO Ekstraklasy – ekipą Arki Gdynia.

  Obecnie MZKS zajmuje drugą lokatę w tabeli z przewagą trzech punktów nad GKSem. Gra Arki na swoim boisku budzi respekt. Z sześćdziesięciu dwóch punktów, Arkowcy u siebie zdobyli trzydzieści siedem. Bilans spotkań: jedenaście zwycięstw, cztery remisy i jedna porażka (w trzeciej kolejce, było to w sierpniu, z Polonią 2:3), bramki 30-13. Pod względem zdobytych punktów w Gdyni, żółto-niebiescy ustępują tylko Lechii. W ostatnich czterech meczach Arkowcy odprawili z kwitkiem Chrobrego (2-1), Wisłę Płock (2-0), Resovię (3-2) i Zagłębie (1-0).

  Z pięćdziesięciu dwóch bramek strzelonych (GieKSa zdobyła ich piętnaście więcej) przez Arkę przeciwnikom, piętnaście jest dziełem wicelidera wśród najskuteczniejszych I ligi Karola Czubaka. Następny na liście jest Olaf Kobacki z trzynastoma trafieniami. Później długo, długo nikt i trzecie miejsce zajmują: Michał Marcjanik i Kacper Skóra z pięcioma trafieniami. Pod względem liczby ostatnich podań prowadzi Dawid Gojny z sześcioma, następni to wymienieni wcześniej najlepsi strzelcy w Arce: Karol Czubak i Olaf Kubacki oraz Hubert Adamczyk po pięć podań. Na ostatnim miejscu podium znajduje się Kacper Skóra z trzema ostatnimi podaniami.

  Trener Wojciech Łobodziński w meczu z GieKSą nie będzie mógł skorzystać z dwóch piłkarzy, którzy w spotkaniu z Lechią „zapracowali” na kartki – Abdallaha Hafeza i Przemysława Stolca. Ponadto nie zagrają Janusz Gol i Dawid Gojny, którzy leczą kontuzję. Ponadto zagadką jest czy Alassane Sidibe będzie gotowy do gry w niedzielę, w czwartek nie wziął udziału w treningu drużyny.

  Przed meczem z GieKSą trener Łobodziński powiedział: „Taka pierwsza pozytywna wiadomość u nich była taka, że bardzo chcą zagrać z Katowicami i widać, że te emocje negatywne przechodzą w takie pozytywne, sportowe… Nie możemy myśleć o barażach w tej chwili, bo bardzo mocno motywujemy zespół na niedzielę… Nie uważam, żeby dramatyzować, bo naprawdę awansujemy w niedzielę do tej ekstraklasy i ja w to mocno wierzę.

  PS GieKSa w Gdyni wygrała tylko jedno spotkanie – było to sezonie 2012/13.

  Kontynuuj czytanie

  Zobacz również

  Made with by Cysiu & Stęga