Dołącz do nas

Hokej

[RELACJA] Porażka w Oświęcimiu. Wyrównany stan rywalizacji

Avatar photo

Opublikowany

dnia

18 lutego o godzinie 18:00 rozpoczął się mecz numer 2 w ćwierćfinałowej rywalizacji TAURON KH GKS-u Katowice z Unią Oświęcim. W składzie GieKSy zabrakło kontuzjowanego Dusana Devecki i zawieszonego Jakuba Wanackiego, powrócił natomiast Martin Cakajik.

Od pierwszych sekund Unici ruszyli do ataku z zamiarem zmazania plany z pierwszego meczu. Po pierwszym odbiorze krążka kontrę wyprowadził Mikołaj Łopuski, który oddał niezły strzał, ale za słaby na Michala Fikrta. W trzeciej minucie karę za atak kijem trzymanym oburącz otrzymał Vehmanen. Hokeiści GieKSy niemal 2 minuty spędzili w tercji Unii, oddali kilka strzałów, ale żaden z nich nie zakończył się w bramce. Zaledwie kilka sekund po zakończonej karze Vehmanena Oświęcimianie otrzymali karę za nadmierną ilość zawodników na lodzie. Druga przewaga została rozegrana jednak znacznie gorzej. W 10 minucie Oleg Yashin z ostrego kąta trafił w słupek. W kolejnej minucie krążek stracił Laakkonen, Oświęcimianie wyprowadzili atak tranzycyjny 3 na 2, Lindskoug odbił pierwszy strzał Gruszki, ale przy dobitce Malickiego był już bezradny. W 13 minucie Unia otrzymała kolejną karę – tym razem za spowodowanie upadku Patryka Wronki. Również i tym razem nie zdołaliśmy zdobyć bramki z przewagą jednego zawodnika na lodzie. W 16 minucie potężne uderzenie zawodnika Unii z pierwszego krążka wybronił Lindskoug. Na niecałe 2 minuty przed końcem tercji udało się doprowadzić nam do wyrównania. Długo z krążkiem jeździł Patryk Wronka, aż wreszcie podał do Damiana Tomasika, ten uderzył spod niebieskiej, a ,,guma” po odbiciu od parkanu Fikrta trafiła prosto na kij Grzegorza Pasiuta, który dopełnił formalności. Ostatnie kilkanaście sekund tercji należało do tercji, a najbliżej zdobycia bramki był Tomasz Malasiński, ale krążek po jego uderzeniu zatrzymał się na słupku. Po 20 minutach na tablicy wyników widniało 1:1.

Już w 14 sekundzie drugiej tercji na ławkę kar odesłany został Petr Tabacek. Ponownie w naszej grze w przewadze nie było widać żadnego pomysłu. W 23 minucie ponownie pozwoliliśmy Unii wyprowadzić kontrę z przewagą liczebną – tym razem 2 na 1, a po oszukaniu naszego bramkarza swoją drugą bramkę zdobył Malicki. Po chwili Bartosz Fraszko trafił w słupek. W 27 minucie karę otrzymał Paszek. Do wyrównania ponownie doprowadził Grzegorz Pasiut, który podobnie jak w pierwszej sytuacji, dobił bezpański krążek. Szybko jednak Unici odzyskali prowadzenie. Po wygranym wznowieniu Saur oszukał naszych zawodników i oddał mocny strzał, a w zamieszaniu pod bramką najlepiej odnalazł się Sebastian Kowalówka. Chwilę później Fraszko nie wykorzystał sytacji sam na sam, a po kilku sekundach na ławkę kar trafił Rohtla. Kontrę w osłabieniu przeprowadzili Yashin ze Starzyńskim, która zakończyła się strzałem w słupek. W 34 minucie niewiele brakowało, żeby samobójczego gola zdobył Cakajik, ale czujny był Lindskoug. 2 minuty później nasz bramkarz dwukrotnie w krótkim odstępie czasu uratował nas od straty gola po strzałach z bliska. W 38 minucie było już 4:2. Wrzutka spod niebieskiej zaskoczyła Lindskouga. Po 40 minutach przegrywaliśmy 4:2.

Od początku trzeciej tercji GieKSa atakowała, ale nie umiała znaleźć sposobu, by przedrzeć się przez szczelną defensywę Oświęcimian. W 43 minucie karę otrzymał Starzyński. Podczas gry w przewadze krążek wpadł do bramki, jednak został on skierowany nogą, przez co bramka nie została uznana. W 49 minucie ukarany został Laakkonen za uderzanie kijem pod bramką Unii. Po 85 sekundach na ławce kar dołączył do niego Martin Cakajik. Udało nam się przetrwać ten ciężki okres w dużej mierze dzięki Lindskougowi. W 54 minucie Konig otrzymał karę za atak kijem trzymanym oburącz. Mecz zbliżał się do końca, a my ponownie nie umieliśmy stworzyć sobie dogodnej okazji do strzału. Na 140 sekund przed syreną kończącą trzecią tercję do boksu zjechał Lindskoug. Na niecałe 2 minuty przed końcem meczu Tuhkanen oddał krążek na niebieskiej, a Themar umieścił go w pustej bramce. Przed końcem spotkania jeszcze obustronne wykluczenia zaliczyli Strzyżowski i Vehmanen, a 9 sekund później do Strzyżowskiego dołączył Jyrkkio. Mecz zakończył się zwycięstwem Unii 5:2, czym doprowadziła do wyrównania stanu rywalizacji w ćwierćfinale.

KS Unia Oświęcim – TAURON KH GKS Katowice 5:2 (1:1, 3:1, 1:0)
1:0 Patryk Malicki (Dariusz Grusza, Dariusz Wanat) 10:43
1:1 Grzegorz Pasiut (Damian Tomasik, Patryk Wronka) 18:07
2:1 Patryk Malicki (Damian Piotrowicz, Kamil Paszek) 22:54
2:2 Grzegorz Pasiut (Tomasz Malasiński, Damian Tomasik) 27:33 5/4
3:2 Sebastian Kowalówka (Jakub Saur, Iiro Vehmanen) 28:29
4:2 Dariusz Wanat (Peter Bezuska, Dariusz Gruszka) 38:49
5:2 Andrej Themar (Dariusz Wanat) 58:18

KS Unia Oświęcim: Fikrt (Lipiński) – Vehmanen, Saur, Tabacek, Kiiholma, Themar – Bezuska, Konig, Adamus, Trandin, Przygodzki – A. Kowalówka, Maciejewski, Piotrowicz, Danecek, S. Kowalówka – Noworyta, Paszek, Malicki, Wanat, Gruszka.

TAURON KH GKS Katowice: Lindskoug (Kieler) – Jyrkkio, Tuhkanen, Łopuski, Rohtla, Laakkonen – Jass, Cakajik, Malasiński, Pasiut, Wronka – Tomasik, Krawczyk, Urbanowicz, Sawicki, Strzyżowski – Skokan, Krężołek, Fraszko, Starzyński, Yashin.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria Kibice

Kibicowski turniej na Bukowej

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do galerii z Turnieju Kibiców GKS Katowice, który odbył się w sobotę na Bukowej. Zdjęcia przygotowała dla Was Madziara. 

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna Stadion Wideo

Bukowa gotowa na Ekstraklasę!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Przez ostatnie tygodnie na stadionie przy Bukowej toczyły się prace mające na celu dostosowanie obiektu do wymogów Ekstraklasy oraz transmisji telewizyjnych. Wybraliśmy się z kamerą na stadion, by sprawdzić, jak po zmianach prezentuje się obiekt. 

Co dokładnie uległo zmianie?

  • na Trybunie Głównej pojawiły się nowe podesty na kamery,
  • utworzono strefę dla wozów transmisyjnych przy sektorze 6,
  • utworzono nowe przejścia pomiędzy sektorem 5 i 6,
  • na górze sektora 3 powstała nowa loża prasowa,
  • powstały nowe miejsca dla komentatorów i statystyków,
  • rozbudowana została trybuna dla kibiców niepełnosprawnych,
  • zwiększono moc oświetlenia jupiterów do 1600 luxów,
  • powiększono sektor C o „połowę sektora D”,
  • powstały nowe podjazdy dla straży pożarnej przy trybunie gości oraz dla zwyżki telewizyjnej pod łukiem.
Kontynuuj czytanie

Kibice Piłka nożna

Radomiak Radom kibicowsko

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Warchoły, bo tak potocznie nazywa się kibiców Radomiaka Radom, są naprawdę starą i solidną ekipą kibicowską na piłkarskiej mapie Polski. Ich wizerunkowy problem polegał na tym, że nie grali 36 lat w Ekstraklasie, więc nie było za bardzo możliwości, by o nich usłyszeć. W latach 90., kiedy kształtowały się wszystkie chuligańskie składy, Zieloni grali na poziomie obecnej II i III ligi, siejąc spustoszenie po okolicznych miejscowościach.

Ich żywot na trybunach zapoczątkował się pod koniec lat 70., a na dobre weszli w kibicowską mapę Polski w latach 80. Od zawsze byli pozytywni nastawieni do Legii Warszawa, natomiast wzajemna nienawiść między miastami Kielce – Radom, sprawiła, że z Koroniarzami mają do dziś największą kosę.

W sezonie 1984/1985, który był ich wtedy jednosezonowym epizodem, a my graliśmy ze sobą ostatni raz, zawarli zgodę z Legią, jadąc do stolicy w 1000 głów. Przyjaźń ta nie przetrwała ze względu na ostatnią kolejkę sezonu, w której Legia zremisowała  z Pogonią Szczecin, przez co Portowcy utrzymali się w elicie, zaś Warchoły spadli z ligi.

W 1994 roku była ponowna próba nawiązania sztamy z Legią, jednak kością niezgody była Pogoń, z którą Legioniści kilka miesięcy wcześniej odnowili zgodę i fani z Radomia mieli w pamięci, przez kogo spadli z ligi, więc temat poszedł w zapomnienie.

Przez cały kolejny okres kibicowski fani Radomiaka związali się jedynie układem chuligańskim z GKS-em Bełchatów i Stalą Rzeszów, ale czas zweryfikował, że do siebie nie pasowali i relacje zostały zakończone. Okres bycia osamotnioną ekipą nie oznaczał, że stali w miejscu. Klub się piął w górę i grali na zapleczu Ekstraklasy, a dzięki temu, że polska scena kibicowska się mocno rozwijała, to dorobili się solidnych fan clubów takich ekip jak: Polonia Iłża, Proch Pionki czy Szydłowianka Szydłowiec (wszystkie już wymarły), które w swoim „primie” mocno się udzielały w regionie i trwała ciekawa regionalna rywalizacja z koalicją Broni Radom i Powiślanki Lipsko.

Odnośnie do derbowego rywala – Chłopców z placu Broni, którzy w latach 90. mieli naprawdę solidną bandę i dobrze funkcjonowali. W 2004 roku było apogeum wyjaśnienia kto „nosi spodnie” w mieście. Podczas derbów Broń – Radomiak, Zieloni wjechali na stadion gospodarzy i zajęli ich młyn, śpiewając: „Nie ma już Broni, w Radomiu nie ma już Broni”. Na uratowanie honoru gospodarzy wybiegła garstka kibiców Broni na przegrane starcie, ale było już po wszystkim. Po tym meczu ówczesna zgoda Broni – Hutnik Kraków podziękował im za przyjaźń.

Wiosną 2016 roku Radomiak zawarł układ chuligański z warszawską Legią, a finałem był mecz Radomiak – Siarka Tarnobrzeg jesienią 2017 roku, gdzie ogłoszono kibicowskiej Polsce, że Radom i Warszawę łączy sztama.

Nasze relacje z Radomiakiem ciężko opisać… Ostatni mecz ligowy na Bukowej graliśmy w październiku 1984 roku, czyli chwilę po tym jak Blaszok został oddany do użytku. Wtedy „luksusowa” trybuna i nikt nie zakładał, że będzie to siedlisko jednych z najwierniejszych grup kibicowskich w Polsce, które wyznaczą standardy, czym jest niezłomność w walce o swój klub.

W maju 1996 roku podczas meczu z Legią Warszawa, kiedy dostaliśmy sromotne lanie 0:5, doszło do zakończenia zgody z Avią Świdnik, która przyjeżdżając, usłyszała, że nic już nas nie łączy i nieświadoma tego dnia ekipa Radomiaka zawitała „po zgodę”, ale nie znalazła uznania ani chętnych do przybicia tej relacji, mimo bycia goszczonym wielokrotnie w Katowicach.

Jesienią 1996 roku na Bukowej odbył się mecz reprezentacji Polski z Mołdawią, który wygraliśmy 2:1, a samo spotkanie miało historyczny moment na naszym obiekcie, gdyż został wprowadzony przepis, że na meczach reprezentacji mogą obowiązywać tylko i wyłącznie biało-czerwone barwy, do których oczywiście nie wszyscy się zastosowali. Na Blaszoku (przy pełnym stadionie) zasiadło mnóstwo ekip, ale to chuligani GieKSy byli w tym dniu gospodarzami swojej trybuny i widząc 50-osobową ekipę Radomiaka w sektorze A, stojącą razem ze Stomilem Olsztyn i Polonią Bydgoszcz, wpadli w nich, przez co doszło do mocnej awantury, zaś „goście” musieli zostać wyprowadzeni przez policję ze stadionu. Na „pożegnanie” nasi chuligani wybili szyby w ich autokarze i niemal go wywrócili.

Jesienią 2016 roku los skrzyżował nas w Pucharze Polski, ale wtedy Szaleńcy z Bukowej nie mogli zawitać z powodu „remontu sektora gości”, co w późniejszych latach stało się mottem działaczy z Radomia. Obecnie Radomiak posiada nowy obiekt, powstał sektor gości, ale… nikt na nim nie zasiada. Miasto jest specyficznie uzależnione politycznie od służb mundurowych, które skutecznie wpływają na działaczy, przez co fani Radomiaka na meczach domowych bawią się sami. Jedynie mecz zgodowy z Legią Warszawa ma inny charakter widowiska, przez wspólny doping na jednej trybunie.

Do zobaczenia na Bukowej, bo Warchoły pierwszy i ostatni raz usłyszą huk z Blaszoka!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga