Dołącz do nas

Piłka nożna

[RELACJA] Z nieba do piekła

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Piąta kolejka Fortuna I Ligi zaczęła się nietypowo, bo we wtorek 9 sierpnia 2022 roku. Na Stadionie Miejskim im. Henryka Reymana w Krakowie zmierzyły się ze sobą drużyny Wisły Kraków oraz GKS Katowice.

Podopieczni Jerzego Brzęczka podchodzili do tego spotkania jako wiceliderzy tabeli, nie mając na swoim koncie żadnej straconej bramki po czterech kolejkach. Przed meczem odbyła się ceremonia wręczenia nagrody dla Piłkarza Miesiąca Fortuna I Ligi – Michała Żyro. Gwizdek sędziego głównego tego spotkania – Damiana Kosa – poprzedziła minuta ciszy na cześć zmarłego w tym tygodniu Tadeusza Kotlarczyka – legendarnego piłkarza Wisły.

Chwilę po rozpoczęciu spotkania przed szansą stanęli piłkarze gospodarzy, kiedy najpierw strzału a później dośrodkowania próbował Balta, ale pierwszą interwencję zaliczył Kudła. Wtedy z kontrą wyszli zawodnicy GieKSy. Rajdem lewą stroną popisał się Szwedzik i przytomnie podał do Błąda, który jeszcze nabrał bramkarza i mając przed sobą pustą bramkę, umieścił piłkę w siatce z odległości około 16 metrów, kończąc tym samym serię meczów Wisły z czystym kontem już w trzeciej minucie tego spotkania. W 8. minucie z rożnego wrzucał Kacper Duda, po czym Bartosz Jaroch oddał strzał głową prosto w ręce Kudły. Kolejne fazy pierwszej części spotkania opierały się głównie na atakach pozycyjnych gospodarzy, jednak często kończyły się one bardzo niecelnymi zagraniami do kolegów, co było niejednokrotnie kwitowane przez trybuny gwizdami. W 22. minucie po faulu Dudzińskiego, za który otrzymał żółtą kartkę, strzelał bezpośrednio z rzutu wolnego Michał Żyro, a piłka, odbijając się od muru, spadła pod nogi Mehremića. Ten uderzył bardzo mocno i kapitalną interwencją popisał się nasz bramkarz. W 36. minucie dośrodkowanie Dudy z rzutu rożnego zostało przez kogoś strącone i piłka minęła dalszy słupek dosłownie o centymetry. W końcowej fazie pierwszej części spotkania piłkarze GieKSy byli zamykani całą jedenastką na własnej połowie, momentami heroicznie broniąc jednobramkowego prowadzenia. Często ratując się wybiciami na oślep, co powodowało narastającą frustrację w szykach gospodarzy. Jednym z takich momentów był ostry faul Dudy na Błądzie, kiedy nasz zawodnik próbował wyjść z kontratakiem, przez co drugą połowę bez niego w składzie zaczynali katowiczanie.

Zmieniony został przez Dominika Kościelniaka, który nie miał dużo szczęścia, bo już po kwadransie gry również opuścił boisko wskutek groźnie wyglądającego urazu barku. W 54. minucie po dośrodkowaniu Wachowiaka główkował Mehremić, niewiele się myląc. Ataki Wiślaków były bardzo groźne i co chwilę niepokoiły naszych obrońców oraz bramkarza. W 67. minucie tuż zza pola karnego strzelał Fernandez, niewiele nad bramką. Zrehabilitował się już chwilę później, bo w 71. minucie stało się to, na co zanosiło się od dłuższego czasu. Precyzyjne dośrodkowanie do Luisa Fernandeza, który widowiskowo odwrócił się podczas przyjmowania piłki i pewnie pokonał pozostającego bez szansy Kudłę. Bramka ta chyba dobiła zawodników GKS-u, bo 4 minuty później Kudła musiał ponownie wyjmować piłkę z siatki. Po strzale z dystansu tego samego zawodnika piłka odbiła się kozłem tuż przed naszym golkiperem i mieliśmy już 2:1 dla gospodarzy. Po tej bramce katowiczanie częściej gościli pod bramką Wisły, niestety z tych ataków niewiele wynikało. Rzadko były one zagrożeniem dla Biegańskiego, który nie miał tego dnia wielu okazji do interwencji. Po doliczeniu czterech minut sędzia Kos zakończył spotkanie.

Piłkarze GieKSy musieli tego dnia uznać wyższość spadkowicza z Ekstraklasy i aktualnego lidera Fortuna I Ligi, chociaż do 71. minuty bronili się bardzo dzielnie i mogli mieć nadzieję na korzystniejszy wynik.

09.08.2022, Kraków
Wisła Kraków – GKS Katowice 2:1 (0:1)
Bramki: Fernandez (71, 75) – Adrian Błąd (3).
Wisła Kraków: Biegański – Wachowiak, Mehremić, Łapicki, Jaroch, Plewka, Jelić Balta, Cisse (77. Młyński), Duda (57. Fernandez), Starzyński (77. Gruszkowski), Żyro (90. Fazlagić).
GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Janiszewski, Jędrych, Kołodziejski, Rogala – Błąd (46. Kościelniak, 61. Roginić), Dudziński, Urynowicz, Szwedzik – Arak (70. Wojciechowski).
Żółte kartki: Duda, Jaroch, Jelić Balta, Łasicki – Dudziński, Jędrych, Rogala.
Arbiter:
Damian Kos.
Widzów:
14 241 (0 kibiców GieKSy – zakaz wyjazdowy).

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna

Aleksander Paluszek w GieKSie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

GKS Katowice poinformował o podpisaniu umowy z 24-letnim obrońcą Aleksandrem Paluszkiem. Zawodnik związał się z naszym klubem kontraktem ważnym do 2027 roku, z opcją przedłużenia o kolejny sezon.

Paluszek trafił do GieKSy ze Śląska Wrocław, z którym w minionym sezonie spadł z Ekstraklasy. W barwach ekipy z Dolnego Śląska rozegrał 20 meczów i zdobył w nich jedną bramkę. Rok wcześniej sięgnął z nią po wicemistrzostwo Polski.

Łącznie w najwyższej klasie rozgrywkowej 24-latek wystąpił w 67 spotkaniach, strzelając pięć goli. Wcześniej reprezentował również Górnik Zabrze.

Życzymy powodzenia i sukcesów w naszych barwach!

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna kobiet

Znamy rywalki w Lidze Mistrzyń

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Drużyna GKS-u Katowice poznała przeciwniczki w II rundzie eliminacyjnej UEFA Women’s Champions League. Katowiczanki zagrają w miniturnieju, który odbędzie się 27-30 sierpnia. W rywalizacji wezmą udział cztery drużyny, a mecze zostaną rozegrane w Słowenii.

W pierwszym spotkaniu GieKSa zmierzy się z WFC BIIK-Shymkent (Kazachstan), a w przypadku zwycięstwa awansuje do finału, gdzie czekać będzie lepszy z pary ZNK Mura (Słowenia, Murska Sobota) – zwycięzca drugiej grupy pierwszej rundy kwalifikacji. 

Druga grupa pierwszej rundy kwalifikacji (finał 2 sierpnia):
Agarista CSF Anenii Noi 2020 (MDA) – Swieqi United FC (MLT) | Spartak Myjava (SVK) – ŽFK Budućnost (MNE)

Awans do ostatniej rundy eliminacyjnej uzyska tylko triumfator każdego miniturnieju (czeka na niego bezpośredni dwumecz o fazę ligową LM, przegrany finału zagra w Lidze Europy), a druga i trzecia drużyna turnieju eliminacyjnego spadną do Ligi Europy. W przypadku remisu po 90 minutach spotkania przewidziana jest dogrywka, a jeśli nie przyniesie rozstrzygnięcia – rzuty karne.


Wszystkie drużyny drugiej rundy eliminacyjnej to:

Rozstawione: SK Slavia Praha (CZE), FC Rosengård (SWE), FC Twente (NED), Vålerenga Fotball (NOR), FC Vorskla Poltava (UKR), WFC BIIK-Shymkent (KAZ), KFF Vllaznia (ALB), Apollon Ladies FC (CYP), ŽNK Mura (SVN), SFK 2000 Sarajevo (BIH), FC Gintra (LTU), Ferencvárosi TC (HUN), Fortuna Hjørring (DEN), Breidablik (ISL)

Nierozstawione: FC Dinamo-BSUPC (BLR), BSC Young Boys (SUI), Hibernian FC Women (SCO), ŽFK Crvena Zvezda (SRB), OH Leuven (BEL), FCV Farul Constanța (ROU), HJK Helsinki (FIN), GKS Katowice (POL), Zwycięzca CH-P Q1 Gr 1, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 2, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 3, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 4, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 5, Zwycięzca CH-P Q1 Gr 6


Faza zasadnicza Ligi Europy odbywa się w formacie pucharowym (mecz i rewanż, eliminacja bezpośrednia).

Do pierwszej rundy kwalifikacyjnej nowej Ligi Europy kobiet bezpośrednio awansuje 11 drużyn. Dołączą do nich również zespoły, które zajęły trzecie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń kobiet – także 11 drużyn.

W drugiej rundzie kwalifikacyjnej do turnieju dołączy jedna drużyna z bezpośrednim awansem (Slovácko) oraz zespoły, które zajęły drugie miejsce w miniturniejach drugiej rundy eliminacyjnej Ligi Mistrzyń (11 drużyn), a także kluby, które odpadły w trzeciej rundzie kwalifikacji Ligi Mistrzyń (9 drużyn). Do nich dołączą zwycięzcy pierwszej rundy kwalifikacyjnej Women’s Europa Cup.

Liga Mistrzów odbywa się w formacie ligowym (format tabeli, dzięki któremu awansuje się do fazy pucharowej).

Kontynuuj czytanie

Hokej

Polscy liderzy zostają

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Grzegorz Pasiut, Bartosz Fraszko i Patryk Wronka przedłużyli swoje kontrakty o dwa lata.

Dla Pasiuta i Fraszki będą to już ósme sezony w GieKSie – choć Fraszko rozpoczął swoją przygodę w Katowicach rok wcześniej, to później na jeden sezon wrócił do Torunia. Nasz kapitan już 369 razy ubierał bluzę GieKSy w oficjalnych meczach, a jego asystent o 2 mniej. Pasiut zdobył 159 goli i zanotował 248 asyst, zaś Fraszko – odpowiednio 150 i 223. Obaj byli kluczowymi postaciami drużyny, która dwukrotnie wygrywała mistrzostwo Polski.

Mniejszy staż w barwach GKS-u ma Wronka, jest za to rekordzistą pod względem powrotów do Katowic – właśnie trwa jego już trzecia przygoda z GieKSą. W złoto-zielono-czarnych kolorach wystąpił 222-krotnie. Zdobył dla nas 87 bramek, a 177 razy asystował. Z GieKSą zdobył swój jedyny do tej pory złoty medal mistrzostw Polski.

Gratulujemy kontraktów!

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga