Trzeci mecz wyjazdowy GKS rozegra w Gdańsku, z przeciwnikiem który przechodził tuż przed sezonem spory kryzys organizacyjno-finansowy, spowodowany rezygnacją ze sponsorowania drużyny przez firmę LOTOS.
Choć z powodu tych problemów start klubu w tegorocznych rozgrywkach nie był pewny, wszystko wskazuje na to, że gdańszczanie w PlusLidze pokażą się z jak najlepszej strony i to właśnie w takim składzie, w jakim planowali. W obliczu trudnej sytuacji wszyscy powtarzali, że myślą pozytywnie i chyba naprawdę tak było i jest. Sami siatkarze zgodzili się na zmniejszenie wysokości swych kontraktów, a szerokim echem odbiła się akcja crowdfundingowa ogłoszona przez klub. Dla ratowania dziury w budżecie ogłoszono zbiórkę pieniędzy wśród sympatyków gdańskiego klubu. Projekt pt. „doLEWamydopełna” stawiał sobie ambitny cel w postaci zebrania sporej kwoty, tzn. 400 tys. zł. Ostatecznie udało się zebrać sumę 283 tys zł co i tak trzeba mocno docenić.
Drużyna z Gdańska ostatecznie gra w PlusLidze i może sporo namieszać w ścisłej czołówce krajowej. Po niezbyt udanym sezonie 2016/2017, w którym gdańszczanie zajęli dopiero ósme miejsce, można było spodziewać się dużych zmian w składzie. I takie nastąpiły… a o nich poniżej.
Gdańszczanie zmienili parę rozgrywających. Ich podstawowy gracz z zeszłego sezonu Słowak Michal Masny przeszedł do Cuprum Lubin, a zmiennik Przemysław Stępień kieruje teraz grą Dafi Społem Kielce. Numerem jeden na tej pozycji ma być Tyler James Sanders. 26-letni Kanadyjczyk ma już spore doświadczenie, ponieważ oprócz swego kraju, grywał już w klubach z Holandii, Szwajcarii, Czarnogóry i Turcji. Sanders zaliczył również epizod w Polsce, gdy od połowy lutego 2016 roku do końca sezonu zagrał 11 meczów w barwach MKS-u Będzin. Największe sukcesy w siatkówce klubowej odniósł w Szwajcarii, tytuł mistrzowski w 2015 roku z PV Lugano oraz w Turcji, tytuł wicemistrzowski w bieżącym roku z Arkas Spor Izmir. Z reprezentacją Kanady w Mistrzostwach Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów zajął 1 i 3 miejsce, trzeci był również w Igrzyskach Panamerykańskich. Największy sukces osiągnął z kadrą narodową w 2017 roku, gdy w prestiżowych rozgrywkach Ligi Światowej, Kanada zajęła 3 miejsce pokonując w decydującym spotkaniu USA 3:1. Jego zmiennikiem został 32-letni Michał Kozłowski, który zaliczył już sporo klubów polskich. Po powrocie z zagranicznych wojaży po Słowenii oraz Francji, końcówkę zeszłego sezonu spędził w Espadonie Szczecin.
Numerem 1 na ataku pozostał Damian Schulz (zdobył w poprzedniej kampanii aż 573 punkty), natomiast pożegnano rezerwowego Szymona Romacia, który dalej jest… rezerwowym, ale w Bełchatowie. Nowym graczem na tej pozycji jest drugi z Kanadyjczyków, Bradley Gunter. Ten leworęczny 24-latek edukację siatkarską odbył podczas studiów na Thompson Rivers University, Rok temu ukończył uczelnię i przeniósł się do Europy, kontynuując karierę w estońskim Bigbanku Tartu. Jego klub wygrał fazę zasadniczą Ligi Bałtyckiej, przegrywając jednak półfinałową rywalizację i ostatecznie ukończył zmagania z brązowym medalem. Gunter w tym roku po raz pierwszy znalazł się w składzie reprezentacji Kanady na Ligę Światową. Teraz przed nim sprawdzian umiejętności w jednej najlepszych lig europejskich – PlusLidze.
Na środku siatki pożegnano podstawowego siatkarza Dmytro Paszyckiego. Ukrainiec przeniósł się do rosyjskiego Kuzbassa Kemerowo. Bartosz Gawryszewski gra obecnie w Szczecinie w barwach Espadonu. Zostali doświadczony, były reprezentant Polski, Wojciech Grzyb oraz głęboki rezerwowy Patryk Niemiec. Głośnych echem odbił się transfer obecnego polskiego kadrowicza, Piotra Nowakowskiego z Resovii. To na pewno było spore zaskoczenie, że po sześciu latach zdecydował się opuścić Rzeszów. Nowym graczem na tej pozycji został Amerykanin, Daniel McDonnell. Reprezentant Stanów Zjednoczonych grał wcześniej na uniwersytecie kalifornijskim oraz w Brazylii i we Francji. I właśnie w kraju nad Sekwaną McDonnell został dwa razy mistrzem Francji, zdobył również Puchar i Superpuchar tego kraju. Z drużyną Chaumont VB 52, Amerykanin przegrał w tegorocznym finale Pucharu Challenge z rosyjskim Fakiełem Nowy Urengoj.
Na pozycji przyjmującego gdańszczanie stracili podstawowego gracza Miłosza Hebdę, który przeszedł do klubu włoskiego Materdomini Volley Castellana Grotte oraz Bartosza Pietruczuka, grającego obecnie w austriackim Hypo Tirol Innsbruck. Zostali młody i utalentowany, Szymon Jakubiszak oraz będący po ciężkiej kontuzji Wojciech Ferens, Graczem wyjściowej szóstki obok Mateusza Miki, został pozyskany ze Skry Bełchatów, Artur Szalpuk. Po zdobyciu srebrnego medalu w zeszłej kampanii, to również był zaskakujący transfer. Widać jak na dłoni, że na tej pozycji Trefl ma największe braki, bo zmiennicy na pewno nie dorównują klasą reprezentantom Polski.
Doświadczony libero, Piotr Gacek zakończył swoją bogatą karierę siatkarską. Na jego miejsce raczej niespodziewanie sprowadzono Macieja Olenderka z ONICO Warszawa. Zmiennikiem pozostał nadal Fabian Majcherski.
Aktualna kadra Trefla Gdańsk
rozgrywający: Tyler James Sanders (Kanada – numer 3), Michał Kozłowski (numer 18), Jan Tomczak (numer 11)
atakujący: Bradley Gunter (Kanada – numer 19), Damian Schulz (numer 7)
środkowi: Piotr Nowakowski (1), Wojciech Grzyb (2), Daniel McDonnell (USA – 10), Patryk Niemiec (9)
przyjmujący: Mateusz Mika (15), Artur Szalpuk (12), Wojciech Ferens (5), Szymon Jakubiszak (6)
libero: Maciej Olenderek (numer 14), Fabian Majcherski (numer 16)
trener: Andrea Anastasi (Włochy)
asystent trenera: Bogdan Kotnik (Słowenia)
trener przygotowania fizycznego: Wojciech Sibiga
fizjoterapeuta: Piotr Ślugajski
statystyk: Karol Rędzioch
Najnowsze komentarze