Dołącz do nas

Felietony

Wspomnienia cz. 6 – Lubin

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Po kilku spotkaniach z ekipami, z którymi nie mogłem dokonać wspomnień w końcu nadchodzi rywalizacja z Zagłębiem w Lubinie. Już w niedzielę katowiczanie będą tam walczyć o ligowe punkty, a ja mogę sięgnąć pamięcią wstecz…

W Lubinie na wyjazdowym meczu byłem zaledwie dwa razy. Ominęła mnie ekstraklasa, ale stary obiekt Zagłębia miałem jeszcze okazję zobaczyć. 8 listopada 2006 GKS Katowice grał z rezerwami lubinian w ramach rozgrywek III ligi. Katowiczanie byli po czterech wygranych i jechali na potyczkę z Miedziowymi po trzy punkty. Obiekt Zagłębia to był niesamowity moloch. Rozległe trybuny, z których tylko niewielka część była dopuszczona do użytku, robiła spore wrażenie ilościowe, ale jakościowe już nieciekawe. Aż dziw, że na tym obiekcie grał kiedyś AC Milan. Pamiętam, że w kawiarni klubowej (PRL jeszcze większy niż duża sala konferencyjna na Bukowej) spotkaliśmy Dawida Plizgę – łudziliśmy się, że zagra przeciw GKS, ale przyjechał tylko oglądać spotkanie. A na trybunę wjeżdżaliśmy widną chyba z… 7 pięter. To najwyższa przejażdżka jakiej doświadczyłem na stadionie sportowym. Oczywiście w tej opowieści może zawierać się nieco przesady, ale naprawdę tak to zapamiętałem.

Jako, że wówczas filmowałem mecze, musiałem udać się na gniazdo dla kamer, które było zawieszone pod dachem… Droga i sam pobyt tam przysparzał o lęk wysokości, bo to naprawdę było bardzo wysoko i można było mieć wrażenie, że jak to pierdolnie to ino roz. Na szczęście tak się nie stało, a dodatkowo GieKSa wygrała 1:0 po bramce Sebastiana Gielzy. Tym samym GKS wygrał drugi wyjazdowy mecz w ciągu 5 dni, a jeszcze wcześniej wygrał – uwaga – z Chrobrym Głogów u siebie. Chyba nie muszę przypominać, z kim GieKSa się zmierzy już w najbliższym meczu przy Bukowej…

Drugi raz byłem w Lubinie 22 kwietnia 2009. To był czas Adama Nawałki w GKS. Katowiczanie byli świeżo po porażce w Jaworznie z Koroną Kielce i chcieli się zrehabilitować z Zagłębiem. Ten mecz odbywał się już na nowym, choć niewykończonym stadionie – nie było na przykład obecnej trybuny głównej, tylko wylewki. Co ciekawe, spora część trybun starego obiektu nie została wtedy jeszcze zburzona, w związku z czym nowy stadion znajdował się jakoby… wewnątrz starego, co doskonale widziałem ze swojego stanowiska z kamerą. Robiło to dość dziwne wrażenie. Szczerze mówiąc niewiele z tego spotkania pamiętam. Wiem, że GKS miał spory problem w ofensywie, a jedynego gola zdobył dla Zagłębia Iljan Micanski, po czym odstawił niebywale głupi taniec radości. Fatalny błąd popełnił Maciej Budka, który wypluł niezbyt groźny strzał rywala, a Bułgar dobił. Staram się sobie przypomnieć więcej, ale nie potrafię. Trenerem Zagłębia był wówczas chyba Orest Lenczyk, ale nie pamiętam czy przyszedł na konferencję czy wysłał asystenta… To spotkanie bardzo dobrze mogą pamiętać Kamil Cholerzyński, Mateusz Kamiński i Grzegorz Goncerz – cała trójka zagrała w pierwszym składzie. U rywali grali Szymon Kapias i Dawid Plizga. Za to pamiętam doskonale, jak musiałem tyrać o 7.00 rano następnego dnia, żeby trenerowi Nawałce wręczyć płytkę z tego spotkania. Zazwyczaj po płytki podjeżdżał do mnie do pracy kierownik drużyny Paweł Maźniewski, ale teraz obecny selekcjoner chciał mieć nagranie meczu „skoro świt”. W sumie słońce jeszcze na dobre nie wzeszło, gdy już byłem na Bukowej 😉

Jeszcze raz na obiekcie Zagłębia byłem na meczu reprezentacji Polski z Gruzją. Wypad totalnie do zapomnienia, jednobramkowe zwycięstwo i mecz bez historii… Wówczas mieliśmy okazję zobaczyć ze starego obiektu charakterystyczną wieżę, która ma chyba przywoływać duch starych czasów…

Jak będzie teraz? Trudno to przewidzieć. Zapowiada się arcyciekawe widowisko, olbrzymia mobilizacja kibiców GieKSy na to spotkanie może sprawić, że będziemy ten mecz wspominać przez lata. Oby ja miał za kilka lat więcej treści na temat tego pojedynku do napisania niż wyżej…

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: stowarzyszenie@sk1964.pl

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

1 Komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

1 Komentarz

 1. Avatar photo

  łukasz

  28 września 2014 at 11:06

  Jeżeli chodzi o przejażdzkę windą w starym budynku,to było 6 piętro.Jestem z Lubina więc wiem.Ta trybuna potocznie zwana jaskółką.Dobry artykuł pozdrawiam.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Galeria Piłka nożna

Kibice odpalili w Płocku

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do pierwszej galerii z Płocka. GieKSa przegrała z Wisłą 1:2, a zdjęcia przygotowała dla Was Madziara.

Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Post scriptum z wyjazdu do Płocka

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Za nami pierwszy wyjazd w 2024 roku, więc czas na tradycyjne „Post scriptum”.

 1. Na wyjazd do Płocka udaliśmy się w cztery osoby: ja (relacja meczowa), Łukasz (Live), Madziara (foto) i debiutująca w redakcji Werka (foto).
 2. Niestety mój samochód nie był do końca sprawny, a terminy do mechanika są zbliżone do tych, które widzimy w NFZ, więc Łukasz wziął na siebie logistykę.
 3. Planowo umówiliśmy się na godzinę 10:20, ale już na starcie mieliśmy kilka minut opóźnienia, a ja dołożyłem kolejne dziesięć – okazało się, że zostawiłem w domu czytnik kart pamięci.
 4. W efekcie z Katowic ruszyliśmy koło 10:45, mając jeszcze spokojny zapas czasu.
 5. Niestety na jednym z MOP-ów przed Częstochową, okazało się, że śmierdzi z tylnego koła i jest całe gorące. Wtedy zaczęła się nerwówka. Postanowiliśmy podjechać, jeszcze kawałek, żeby zobaczyć, co się dzieje, a ja już zacząłem szukać jakiegoś samochodu na wynajem.
 6. Na kolejnym postoju Łukasz załapał się na e-wizytę i jego mechanik zabronił dalszego przemieszczania się, a ja nadal szukałem auta zastępczego, które nie będzie kosztowało miliony.
 7. W końcu się udało! Niespełna dziesięć kilometrów dalej była wypożyczalnia, która słysząc naszą historię, już czekała z kluczykami i prawie gotowymi papierami do podpisania.
 8. Kiedy ja poszedłem wypełnić formalności, reszta ekipy przekładała cały sprzęt. Najgorsze było to, że nie dało się oddać samochodu tego samego dnia, bo nikogo nie było w firmie po godzinie 15:00 i już na starcie wiedzieliśmy, że będzie trzeba jechać tam w niedzielę, ale w tym momencie nie miało to żadnego znaczenia.
 9. Ruszając z Częstochowy na nawigacji, pokazywało, że na miejscu będziemy równo z pierwszym gwizdkiem sędziego, co nas nie satysfakcjonowało, ponieważ Magda musiała jeszcze ustawić kamerę na kibiców, którzy na to spotkanie przygotowali oprawę.
 10. Na szczęście na trasie udało się trochę podgonić i o 14:45 zameldowaliśmy się pod stadionem.
 11. Szybki odbiór akredytacji i w biegu na sektor prasowy. Dziewczyny udały się na murawę i wszystko udało się dopiąć na ostatnią chwilę.
 12. W 30. minucie kibice zaprezentowali sektorówkę przedstawiającą kominiarkę w żółto-zielono-czarnych barwach, a całość została uzupełniona racami. Podczas prezentacji oprawy zmienili swój ubiór z czarnego na żółty, co po odsłonięciu dało świetny efekt.
 13. Sam mecz nie był zły i remis w drugiej połowie uważałem za pewnik, co jak się później okazało, było złudne. GieKSa znów straciła bramkę w końcówce spotkania i komplet punktów został w Płocku.
 14. Następnie udaliśmy się na konferencję, na której trener dostał jakiś lipny mikrofon i nikt nie słyszał, co mówił. Ale to może i dobrze.
 15. W drodze powrotnej mieliśmy kibica na gapę, który za wszelką cenę chciał z nami wracać, ale do dzisiaj tak naprawdę nie wiemy dlaczego. Trzeba przyznać, że powrót był urozmaicony jego historiami, które pod „lekkim” wpływem alkoholu po trzech godzinach były już lekko męczące. Ale co my się uśmialiśmy to nasze.
 16. W domach byliśmy koło 22:30, ale to nie był koniec naszego wyjazdu, ponieważ Łukasz zamówił już lawetę, która dokładnie za 12 godzin czekała na nas w Częstochowie.
 17. W niedzielę po 9:00 ruszyliśmy z Łukaszem z powrotem do Częstochowy, aby oddać samochód do wypożyczalni i przywieźć jego.
 18. W tym miejscu bardzo chciałem podziękować „TOP Auto” za bezproblemowe wypożyczenie samochodu i lekkie obniżenie ceny.
 19. Oficjalnie wyjazd zakończyliśmy o 12:30 w niedzielę.
 20. Dziękuję wszystkim za pomoc i zaangażowanie. Nawet przez chwilę nie było myśli, aby wracać do Katowic, tylko jak dostać się do Płocka i jeszcze zdążyć na mecz. Trzeba przyznać, że Werka miała debiut, jakiego nikt w redakcji nigdy wcześniej nie zaliczył.
 21. Teraz trzeba skupić się na obchodach 60-lecia GKS-u Katowice. Aviva GKS!
Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Pechowa porażka w Płocku

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W sobotnie popołudnie GieKSa pojechała na wyjazdowe spotkanie do Płocka. Była to pierwsza wizyta na nowym stadionie, więc nie trzeba było mobilizować kibiców, którzy w komplecie zjawili się w Płocku.

Pierwszą połowę zaczęli zawodnicy GieKSy, ale przed pierwszym gwizdkiem minutą ciszy został upamiętniony młody kibic, który przegrał walkę z chorobą. W pierwszych minutach oba zespoły badały rywala, a gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. W dziesiątej minucie Shibata dośrodkował z rożnego i zrobiło się zamieszanie w polu karnym Wisły, po czym sędzia czekał na informacje z wozu VAR. Po krótkiej weryfikacji wskazał na jedenasty metr za zagranie ręką. Do karnego podszedł Jędrych i pewnym strzałem tuż przy lewym słupku pokonał bramkarza. Pięć minut później Adrian Błąd został przewrócony na linii pola karnego i sędzia odgwizdał przewinienie. Do wolnego podszedł Shibata, jednak piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką. W 25. minucie Antonii Kozubal faulował rywala na linii pola karnego i sędzia wskazał na jedenasty metr tym razem dla gospodarzy, jednak po informacji z wozu VAR sędzia cofnął piłkę na rzut wolny. Fabian Hiszpański długo przymierzał się do oddania strzału, jednak wszystko na marne, bo piłka zatrzymała się na murze. Chwilę później kibice GieKSy zaprezentowali sektorówkę przedstawiającą kominiarkę w żółto-zielono-czarnych barwach, a całość została uzupełniona racami. Podczas prezentacji oprawy zmienili swój ubiór z czarnego na żółty, co po odsłonięciu dało świetny efekt. W międzyczasie Wisła coraz częściej zaczęła stwarzać sobie okazje pod polem karnym GieKSy. W 42. minucie Antoni Kozubal dopuścił się faulu na dwudziestym metrze, za co zobaczył żółtą kartkę. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Jesper Westermark urwał się obrońcą i doprowadził do wyrównania. W końcówce pierwszej połowy nic godnego uwagi się nie wydarzyło i zespoły schodziły do szatni przy jednobramkowym remisie.

Na drugą połowę oba zespoły wyszły w takich samych składach, a obraz gry był bardzo podobny jak na początku spotkania i nikt nie chciał zaryzykować. Z upływem kolejnych minut GieKSa częściej zapędzała się pod pole karne gospodarzy i najpierw wywalczyła sobie rzut wolny, a chwilę później rożny, który był powtarzany z powodu nadmiernych przepychanek w polu karnym. W dalszej części spotkania GieKSa skupiła się na posiadaniu piłki, ale nie przekładało się to na sytuacje bramkowe. W 63. minucie Fabian Hiszpański pokusił się o uderzenie zza pola karnego, co sprawiło małe problemu Kudle, ale finalnie zdołał sparować piłkę w bok pola karnego. Dwadzieścia minut przed końcem spotkania Jime uderzył bardzo nieprzyjemnie między obrońcami, ale bramkarz GieKSy nie dał się zaskoczyć. Chwilę później ten sam zawodnik uderzył z pierwszej piłki minimalnie nad poprzeczką. W końcówce spotkania oba zespoły chciały przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, niestety efekt był całkiem inny i wkradło się sporo niedokładności i chaosu. Trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry sędzia stracił łączność z bazą i przerwał na chwilę mecz, aby naprawić awarię. W doliczonym czasie gry Haglin-Sangre wykorzystał zamieszanie w polu karnym i rzutem na taśmę wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. GieKSa musiała uznać wyższość rywala, mimo że to ona częściej była przy piłce w drugiej połowie. 

24.02.2023, Płock
Wisła Pock – GKS Katowice 2:1 (1:1)
Bramki: Westermark (42), Sangre (90) – Jędrych (14-k).
Wisła Płock: Kamiński – Lorenc (68. Gric), Janus (68. Szwoch), Vallo, Hiszpański, Jime (80. Laskowski), Gerbowski (87. Tomczyk), Jach, Sangre, Westermark (80. Lewadnowski), Szymański.
GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Jędrych, Kuusk, Komor, Danek – Shibata (66. Aleman), Kozubal, Repka, Błąd (80. Arak) – Bergier (80. Marzec).
Żółte kartki: Szymański, Jach – Kozubal.
Sędzia: Piotr Rzucidło (Warszawa).
Widzów: (w tym 755 kibiców GieKSy).

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga