Dołącz do nas

Piłka nożna

Noty i opisy po Cracovii

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Piłkarze GieKSy w komplecie pokazali się w Krakowie z dobrej strony. Bramkarz zagrał świetnie, obrona bardzo dobrze, pomocnicy również w destrukcji i dobrze w konstruowaniu akcji. Zabrakło jednak ostatniego podania i wykończenia, dlatego wynik jest niekorzystny, a meczu nie można nazwać idealnym. Mimo to należy pochwalić naszych zawodników za szybkość przeprowadzania akcji, walkę na boisku silnego rywala i wlanie nadziei w serca kibiców. Oto jak spisali się poszczególni piłkarze w meczu z Cracovią.

Łukasz Budziłek – 8
Zawodnik już z ŁKS i Wartą spisywał się bardzo dobrze, z Cracovią spisał się świetnie. W końcu miał do obrony strzały oraz konieczność szybkiego wyjścia do wyścigu z napastnikiem. Plus obronione sytuacje sam na sam. Przy straconej bramce bez szans. Rośnie nam bardzo dobry golkiper.

Dominik Sadzawicki – 6
Cracovia raczej preferowała grę środkiem, ale na skrzydłach również sobie nie pograła. Młody obrońca popełnił jednak jeden fatalny błąd, po którym rywal znalazł się sam na sam. Dał się również ograć w początkowej fazie akcji, po której Cracovia strzeliła gola. W końcówce aktywny w ofensywie. Poza wspomnianymi dwoma błędami niezły mecz, ale rzutują one na ocenę zawodnika, gdyby nie te pomyłki, zapewne miałby ją większą.

Mateusz Kamiński – 7
Jeden błąd – tradycyjnie – popełnił, zbyt krótkie wybicie w swoim polu karnym, po którym był dobry strzał rywali. Poza tym dobry mecz, dobra gra w destruckji i częste przerywanie akcji Cracovii z uruchomieniem kontry.

Adrian Napierała – 7,5
Również bardzo dobry występ stopera, czyszczenie ataków Cracovii bardzo dobre. Zdarzają się lekkie nieporozumienia, ale są one bez konsekwencji.

Bartłomiej Chwalibogowski – 6,5
Bartek ma takie mecze, w których zalicza asystę i wówczas są one oceniane dużo lepiej. Tutaj ustrzegł się błędów, swoją rolę jako defensora spełniał dobrze, brakowało jednak włączenia się w większym stopniu do akcji ofensywnych, a jak już, to dośrodkowania nie były najlepsze.

Alan Czerwiński – 6,5
Trudno ocenić jednoznacznie jego występ. Dużo aktywności, do czego nas przyzwyczaił, ale zabrakło efektu, ostatniego podania, strzału. Dodatkowo przy straconej bramce miał udział, bo dał się ograć w narożniku boiska, a w pierwszej połowie nie trafił do pustej bramki.

Sławomir Duda – 7,5
Dobry w destrukcji, a ma też tendencję do rozgrywania piłki i udziela się w ofensywie. W przypadku straty, często udaje mu się szybko naprawić swój błąd. Dobry nabytek GieKSy, będą z niego ludzie. Bardzo dobry strzał z dystansu w końcówce.

Grzegorz Fonfara – 7
Brakowało tego czegoś w grze Fonfiego, często miał piłkę, ale nie udawało się zagrać kluczowego podania. W destrukcji pół na pół, często brakowało mu dosłownie minimum przy przebitkach, żeby odebrać rywalowi piłkę. Z drugiej strony jak już przechwycił piłkę, to szybko uruchamiał kontrę.

Przemysław Pitry – 7,5
Bardziej widoczny niż w poprzednich meczach, ale był problem z podejmowaniem decyzji. Udzielał się w destrukcji, co mu dobrze wychodziło, natomiast największym mankamentem był czasami brak decyzji o strzale czy podaniu i w efekcie strata piłki. Gdyby Pitry i Fonfara zagrali o pół poziomu wyżej, GieKSa by tego meczu nie przegrała. Szkoda minimalnie niecelnych podań do Rakelsa.

Krzysztof Wołkowicz – 7
Bardzo dobry mecz młodego zawodnika, choć widoczny brak doświadczenia. Nie boi się brać odpowiedzialności, jest waleczny w w tym meczu naprawdę mógł się podobać. Na razie brakuje efektywności z ataków.

Deniss Rakels – 7
Bardzo aktywny, rozgrywał piłkę z pomocnikami – właśnie rozgrywał, a wolelibyśmy, aby był egzekutorem. Rakels praktycznie nie oddawał strzałów na bramkę, poza jednym lub dwoma. Samo rozgrywanie – na wysokim poziomie, choć zdarzały się niecelne podania czy przegrane pojedynki jeden na jeden.

Janusz Gancarczyk (grał od 72. minuty) – niesklas.
Wszedł na boisko na ostatnie 20 minut i dostosował się pozytywnie do reszty. Grał za krótko, by były z tego efekty, ale doświadczeniem może pomóc w następnych meczach.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

3 komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

3 komentarze

  1. Avatar photo

    Lukas

    25 marca 2013 at 11:27

    czy Budziłek zagrał świetnie? troche w to wątpię… Katastrofalna gra nogami.

  2. Avatar photo

    sliwka

    25 marca 2013 at 11:27

    pitry moim zdaniem zasluguje conajwyzej na 5… gral na stojaco caly czas malo zaangazownaia w mecz… takie moje zdanie

  3. Avatar photo

    Marcin

    25 marca 2013 at 12:08

    Budziłek pewnie, że świetnie. Gra nogami zdecydowanie do poprawy, ale nie może też dostawać takich piłek od kolegów, gdy rywal jest parę metrów obok..

    A co do oceny to się nie zgodzę z Rakelsem, dla mnie to nie był jego dobry mecz.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stadion

Trzy lata wielkich zmian

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do kolejnego tekstu o Nowej Bukowej, który przygotował dla Was Matma85. Nie zabraknie ciekawych informacji, a całość została okraszona wieloma zdjęciami. Przeczytajcie (i zobaczcie), jak wiele zmieniło się przez ostatnie trzy lata. Oddajemy głos autorowi.

W połowie października 2024 roku minęły dokładnie trzy lata od bardzo ważnego momentu w historii GKS Katowice – wbicia pierwszej łopaty pod budowę nowego domu. W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Prezes zarządu Grupy NDI Małgorzata Winiarek-Gajewsk oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK 1964” Piotr Koszecki. Po 36 miesiącach w miejscu, które klasyfikowane było jako grunty pod wodami stojącymi, nieużytkami rolnymi, a w mniejszym stopniu pastwiskami oraz gruntami zadrzewionymi, została rozłożona pierwsza rolka murawy, co pokazuje, jak diametralnie zmieniło się to miejsce.

Ostatnie miesiące prac przy obiekcie to przede wszystkim gigantyczny wzrost zainteresowania kibiców, ciekawych jak prezentuje się nasz nowy obiekt, którego budowa już się zakończyła i który już niedługo, będzie gościł ponad 15 tysięcy fanów.

Dosyć istotne i co można podkreślić to samo miejsce, w którym powstał stadion. Lokalizacja bardzo wyraźnie nawiązuje do górniczej historii i charakteru klubu. Dlaczego? Może warto przytoczyć kilka faktów na temat tego terenu, na którym GieKSa już za moment będzie gospodarzem.

Nowy stadion znajduje się na terenie Załęskiej Hałdy, tuż przy autostradzie A4, która niewątpliwie dodaje atrakcyjności tej lokalizacji. Lokalizacji, która ma bardzo bogatą historię przemysłową. Na przełomie XIX i XX wieku w tym miejscu zlokalizowana była huta o nazwie Joanna, która eksploatowała glin ceramiczny metodą odkrywkową. Znajdowały się tu budynki huty oraz składowisko odpadów pohutniczych. W późniejszym czasie rozpoczęto w tym miejscu wieloletnią eksploatację, w pokładach na różnych głębokościach, złoża węgla kamiennego. Płytka eksploatacja prowadzona była w latach… 1865-1867 przez dawne kopalnie Charlotte i Wiktor, czyli poprzedniczki KWK „Wujek”.

Przykładowa mapa pokładu KWK Wujek z naniesionym obrysem inwestycji. GIG

Co wynika z wielu dostępnych map, część północna naszego nowego obiektu znajduje się na terenie dawnej huty, pod którym nie prowadzono eksploatacji węgla. Natomiast część południowa stadionu, w tym trybuna dopingowa Blaszok, znajduje się na terenie eksploatacji węgla w kilku pokładach. Były tutaj zarówno dukle jak i szyby wydobywcze – naliczono 16 wyrobisk o głębokości od kilku do dwudziestu kilku metrów. Można śmiało przypuszczać, że Skarbnik, który kiedyś ostrzegał górników, a teraz jest na emeryturze, będzie miał na mecze GieKSy jakieś tajemne, ukryte wejście.

Załęska Hałda, dzięki okolicznym lasom, od zawsze charakteryzowała się znacznym zazielenieniem. Pomimo tak dużej inwestycji, teren nadal pozostanie w zdecydowanej większości „zielony”. Podczas ostatnich trzech lat otoczenie diametralnie się zmieniło, co najlepiej pokażą poniższe fotografie.

Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85

Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85

Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85

Pierwszy rok od uroczystego wbicia pierwszej łopaty to były głównie roboty ziemne, wycinka drzew, budowa zbiorników retencyjnych, odwierty, wykonanie sieci kanalizacyjnej, części fundamentów. Pod koniec 2022 roku, spod leżącego wszędzie śniegu, pojawiły się pierwsze elementy kubatury stadionu miejskiego. Konkretnie 3-kondygnacyjne klatki schodowe hali sportowej. W pierwszych cieplejszych dniach 2023 roku obiekt prezentował się następująco.

Źródło: K.Kalkowski

Od tego momentu prace nabrały prędkości, a dzięki bardzo dobremu zarządzaniu przez wykonawcę dostawami elementów żelbetowych – montaż przebiegał bardzo sprawnie. W maju pojawiły się pierwsze konstrukcje stalowych kratownic dachu nad trybunami stadionu piłkarskiego, a dokładnie 29 czerwca 2023 roku uroczyście została zawieszona wiecha na jej konstrukcji.

Jak wiele zmieniło się w krótkim czasie, pokazują kompilacje fotografii:

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

31 października 2024 roku oficjalnie wykonawca (firma NDI_ zakończył prace budowlane na obiekcie i od 1 listopada trwają odbiory. Obiekt w ostatnim dniu października posiadał już bramki, siatki, a nawet namalowane linie na murawie.

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Mamy teraz głęboką nadzieję, że odbiory odbędą się beż żadnych przeszkód i z początkiem rundy wiosennej spotkamy się przy sztucznym świetle na meczu otwarcia stadionu, na który czekaliśmy tak długo. Stadionu, który da nam wielkie perspektywy.

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Matma85

Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Post scriptum z wyjazdu do Krakowa

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Za nami kolejny wyjazd na stadion Cracovii, tym razem na mecz z prawdziwym gospodarzem tego obiektu. Czas na tradycyjne „Post scriptum”.

  1. Na wyjazd do Krakowa złożyliśmy cztery wnioski o akredytację i bez problemu zostały nam przyznane: Madziara i Kazik (foto), Shellu i ja (press).
  2. Dzień przed wyjazdem napisał do mnie Łukasz, który w zeszłym sezonie kilkukrotnie pisał dla Was relację tekstową na żywo z pierwszoligowych boisk. Później w oczekiwaniu na nowe okulary musiał na chwile zaprzestać jeżdżenia. Oznajmił, że mógłby czasami pomóc, na co mu odpisałem – że będę miał go na uwadze i jakby była taka potrzeba, to będę dzwonił.
  3. Chciałbym widzieć jego zdziwienie, gdy w sobotę przed godziną ósmą dostał ode mnie wiadomość: czy nie chciałby pojechać do Krakowa? Shellu obudził się z wysoką gorączką. W momencie, kiedy Łukasz wyraził chęć, zacząłem ogarniać mu akredytację.
  4. Równo o godzinie dziewiątej wykręciłem numer do Marzeny Młynarczyk-Warwas, która pełni rolę rzecznika pasowego w Cracovii. Przedstawiłem jej sytuację i poprosiłem o przyznanie akredytacji Łukaszowi, a anulowanie Shellowi. Muszę przyznać, że wiele klubów powinno się uczyć od tej pani podejścia do człowieka. Była bardzo życzliwa i nie widziała żadnych problemów, aby podmienić akredytację. W wielu klubach zostalibyśmy zrugani, że w ogóle dzwonimy.
  5. Do Krakowa dojechaliśmy godzinę przed meczem, sprawnie zaparkowaliśmy samochód i udaliśmy się po akredytację. Ja z Łukaszem odebraliśmy je bardzo szybko, ale Magda z Kazikiem mieli je w innym miejscu, którego musieli się trochę naszukać.
  6. W tym dniu pod stadionem odbywały się obchody z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla kibiców była grochówka z kotła, sporo pojazdów wojskowych i żołnierzy w pełnym umundurowaniu. Dodatkowy akcent mieliśmy jeszcze przed pierwszym gwizdkiem: żołnierze wynieśli na murawę 80-metrową biało-czerwoną flagę i zostały odśpiewane trzy zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
  7. Z Łukaszem udałem się na sektor prasowy, a Madziara z Kazikiem postanowili jeszcze pokrążyć pod stadionem, aby popstrykać trochę fotek i polatać dronem.
  8. Spotkanie rozpoczęło się dla nas bardzo dobrze i z niedowierzaniem oglądaliśmy poczynania naszych piłkarzy, którzy bez problemu stwarzali sobie sytuacje bramkowe, a to, co robił Mateusz Mak, przechodziło nasze najśmielsze oczekiwania.
  9. W drugiej połowie Adrian Błąd zdobył bramkę kolejki, którą zobaczyłem dopiero z odtworzenia, bo w trakcie meczu mi umknęła.
  10. Końcówka spotkania to istny rollercoaster, z którego wyszliśmy obronną ręką. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie spodziewał się, po utracie bramki w 93. minucie, że jeszcze wygramy ten mecz.
  11. Po meczu poszedłem do mix zony, aby przeprowadzić wywiad z Adrianem Błądem, który możecie przeczytać TUTAJ, a reszta ekipy udała się na konferencję.
  12. Po konferencji podszedłem do pani rzecznik, aby osobiście podziękować za przyznanie akredytacji na ostatnią chwilę – co ją niezmiernie zdziwiło. Stwierdziła, że takie drobnostki to ona załatwia od ręki i była zdziwiona, że w innych klubach tak to nie działa.
  13. Następnie udaliśmy się w kierunku Katowic. Ostatnia osoba (ja ;)) zameldowała się w domu po godzinie 20:00.
  14. Teraz trochę przerwy na mecze naszych „Orłów”, a następnie udamy się na wyjazd do Poznania.
Kontynuuj czytanie

Galeria Piłka nożna

Katowickie złudzenia, poznański tryumf

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do trzeciej, a zarazem ostatniej galerii z Poznania. 

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga