Dołącz do nas

Hokej

[ZAPOWIEDŹ] W drodze po złoto… ćwierćfinał z Unią

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Po przerwie spowodowanej zakończeniem sezonu zasadniczego, którą dodatkowo trener reprezentacji Polski Tomasz Valtonen wykorzystał na zgrupowanie kadry na Ukrainie, hokeiści Polskiej Hokej Ligi powracają na tafle, by przystąpić do najważniejszej części sezonu, do długo wyczekiwanej przez wszystkich fazy play-off.

Hokeiści TAURON KH GKS-u Katowice po sezonie zasadniczym zajęli pierwsze miejsce w ligowej tabeli i w najważniejszej części sezonu na każdym szczeblu tej fazy rozgrywek będą mieli ewentualny atut większej ilość spotkań na własnym lodowisku. Podopieczni Toma Coolena po 42 spotkaniach zgromadzili na swoim koncie 103 punkty z bilansem bramkowym 201-77. Na ten wynik złożyło się 35 zwycięstw w tym 2 po dogrywce oraz 7 porażek w regulaminowym czasie. Najlepiej punktującymi zawodnikami GieKSy w pierwszej części sezonu byli Patryk Wronka, który zgromadził na swoim koncie 56 punktów za 21 goli oraz 35 asyst, a także Janne Laakkonen zdobywca 48 punktów za 15 bramek i 33 kluczowe podania. Wciąż nie wiadomo czy wszystkich zawodników będzie miał do dyspozycji w ćwierćfinałowych bataliach kanadyjski szkoleniowiec GieKSy. Wprawdzie treningi na lodzie z drużyną po większych czy mniejszych urazach wznowili m.in. Grzegorz Pasiut, Jakub Wanacki oraz Bartosz Fraszko i oni powinni być gotowi na rozpoczynającą się w piątek rywalizację. Najgorzej przedstawia się sytuacja z naszym obrońcą Martinem Cakajikiem, który pomimo lekkich treningów czeka jeszcze na wyniki szczegółowych badań. Pozostali zawodnicy intensywnie trenują i czekają już na pierwszy gwizdek sędziego.

Pierwszym przeciwnikiem hokeistów TAURON KH GKS-u Katowice w drodze po upragnione mistrzostwo Polski będzie w ćwierćfinale fazy play-off KS Unia Oświęcim. Oświęcimianie sezon zasadniczy zakończyli na 7 miejscu w tabeli Polskiej Hokej Ligi z dorobkiem 57 punktów i bilansem bramkowym 139-130 za 20 zwycięstw w tym 6 po dogrywce i 22 porażki w tym 3, które doznali w dodatkowym czasie gry. W punktacji kanadyjskiej w drużynie Unii Oświęcim najwięcej punktów zdobył nasz były napastnik Andrej Themár, który do siatki rywali trafiał aż 26 razy, stając się przy tym współkrólem strzelców sezonu zasadniczego wraz z Siemionem Garszynem z toruńskiej Energy. Themár do swojego wyniku dorzucił również 25 asyst. Drugim najlepiej punktującym zawodnikiem u naszych przeciwników był Alexei Trandin, zdobywca 45 punktów za 22 gole i 23 asysty. Według regulaminu Polskiego Związku Hokeja na Lodzie, hokeiści Unii, by znaleźć się ćwierćfinanale, musieli najpierw stoczyć pojedynek do 2 zwycięstw w tak zwanej fazie pre-play-off. Sytuacja w tabeli tak się ułożyła, iż podopiecznych Jiří Šejby czekały dodatkowe spotkania z Zagłębiem Sosnowiec. Pierwsze spotkanie na własnym lodowisku Unia wygrała po niezwykle zaciętym meczu 2:1. W rewanżowym starciu w Sosnowcu to Zagłębie było „górą”, wygrywając 5:3. Mieliśmy więc po tym spotkaniu wyrównanie w rywalizacji. Decydujący mecz został rozegrany ponownie w Oświęcimiu i ponownie wygrał gospodarz obiektu, tym razem oświęcimianie pokonali Zagłębie 5:2 i zameldowali się w ćwierćfinale rozgrywek Polskiej Hokej Ligi. Radość po zwycięskiej batalii zmącił nieco wcześniejszy konflikt na linii dwóch graczy z Chemików z zarządem klubu. Mowa tutaj o Miloslavie Jáchymie i Alešie Ježek, lecz nie będziemy wchodzić w szczegóły. Obaj zawodnicy opuścili już Oświęcim.

W bezpośrednich pojedynkach obu zespołów w tym sezonie wszystkie cztery mecze wygrywali hokeiści GieKSy. Pierwsze spotkanie rozegrane pod koniec września w „Satelicie” wygraliśmy 4:1. Takim samym wynikiem na naszą korzyść zakończył się mecz rewanżowy rozegrany na terenie rywala. W trzecim spotkaniu hokeiści TAURON KH GKS-u Katowice zwyciężyli ponownie przy Chemików Unię 2:4, a w ostatnim meczu sezonu zasadniczego pokonaliśmy oświęcimian 5:1.

Na koniec zapowiedzi „naszej” pary ćwierćfinałowej warto jeszcze porównać oba zespoły w kontekście nieco indywidualnym jako taką ciekawostkę. Wspomnieliśmy o tym, że najlepiej punktującym graczem w naszym zespole w sezonie zasadniczym był Wronka, a w zespole Unii Themár. Nasz zawodnik zdobył 21 bramek, co dało średnią 0,51 goli na mecz, natomiast Słowak uzyskał 26 bramek ze średnią 0,6 bramki na mecz. Dobrze wiemy, jak ważną rolę w hokeju na lodzie odgrywają bramkarze i pewnie w play-offach będzie podobnie. W tym aspekcie jednak widać wyraźną przewagę na korzyść Kevina Lindskouga, który bronił dostępu do naszej bramki i tak na 1189 strzałów oddanych przez rywali, Szwed wybronił 1117, co przełożyło się na wysoką skuteczność 93,9% i średnią puszczonych bramek na mecz 1,76. Bramkarz oświęcimian Michal Fikrt wypada w tym zestawieniu nieco słabiej. Na 1198 strzały oddane w jego kierunku, wybronił 1087, co daje skuteczność na poziomie 91% i średnią puszczonych bramek na mecz aż 2,85.
Przypominamy również że wszystkie spotkania rozgrywane w „Satelicie” w ćwierćfinale i później również (mamy nadzieję, że aż do finału) obejrzy komplet publiczności.

Redakcja GieKSa.pl planuje również ze wszystkich spotkań ćwierćfinałowych przeprowadzić transmisje radiowe LIVE.

MARSZ HOKEIŚCI PO ZŁOTO !
DO BOJU GKS !

Terminarz ćwierćfinałów play-off TAURON KH GKS Katowice – KS Unia Oświęcim

15.02 godz.18:30 TAURON KH GKS Katowice – KS Unia Oświęcim
18.02 godz.18:00 KS Unia Oświęcim – TAURON KH GKS Katowice
21.02 godz.20:00 TAURON KH GKS Katowice – KS Unia Oświęcim
24.02 godz.18:00 KS Unia Oświęcim – TAURON KH GKS Katowice
27.02 – TAURON KH GKS Katowice – KS Unia Oświęcim*
02.03 – KS Unia Oświęcim – TAURON KH GKS Katowice*
05.03 – TAURON KH GKS Katowice – KS Unia Oświęcim*
* – gra toczona jest do czterech zwycięstw.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hokej

Kalaber w Katowicach!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Po ostatnim meczu JKH GKS Jastrzębie, słowacki szkoleniowiec powiedział, że może to być jego ostatni mecz na ławce trenerskie JKH. Dziś już wiadomo, że selekcjoner reprezentacji przenosi się do Katowic.

Jacek Płachta może jednak spać spokojnie, Robert Kalaber będzie w Katowicach szefem hokejowej Akademii Młodej GieKSy. Władze Katowic chcą mocno postawić na hokej, głośno mówi się o budowie nowego lodowiska, stąd potrzeba podniesienia jakości szkolenia młodych hokeistów i połączenia sił (w Katowicach szkolenie prowadzi się w dwóch klubach – GKS i Naprzód) oraz wykorzystania potencjału lodowych tafli. Plan szkolenia przygotował Henryk Gruth (współtwórca szwajcarskiej szkoły hokejowej) we współpracy z Robertem Kalaberem oraz specjalistami z katowickiej AWF i słynnej fińskiej szkoły hokejowej Vierumaki. Za realizację programu będzie odpowiedzialny słowacki szkoleniowiec.

Jacek Płachta cieszy się w Katowicach pełnym kredytem zaufania, w dalszym ciągu będzie odpowiedzialny z prowadzenie Hokejowej Dumy Katowic. Jego kontakty oraz fakt, że syn trenera Mathias Plachta gra w drużynie Adler Mannheim spowodowały, że oba kluby są na drodze do podpisania porozumienia o współpracy sportowej. Adler ma najlepszą szkółkę hokejową, która jest wzorem szkolenia w Niemczech. Nieaktualny jest zatem temat przenosin Płachty do Oświęcimia, tamtejsi działacze w swoim stylu próbowali nakłonić katowickiego szkoleniowca do zmiany otoczenia. Szkoleniowiec miał razem z obecnym dyrektorem sportowym GieKSy pomóc tamtejszej ekipie wrócić na salony.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Popłynęli w Szczecinie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W niedzielne popołudnie piłkarze GKS-u Katowice pojechali na wyjazdowe spotkanie do Szczecina w ramach 27. kolejki PKO BP Ekstraklasy. W wyjściowej jedenastce doszło do czterech zmian i od pierwszej minuty zagrali Szymczak, Kuusk, Drachal i Gruszkowski.

Pierwszą połowę zaczęli zawodnicy GieKSy, ale nie stworzyli realnego zagrożenia. W trzeciej minucie Filip Szymczak wyszedł sam na sam z bramkarzem i mimo tego, że i tak był na spalonym, to nie zdołał pokonać Cojocaru. Chwilę później Alan Czerwiński ruszył prawą stroną boiska aż do linii końcowej i wrzucił piłkę w pole karne. Obrońca gospodarzy strącił futbolówkę wprost pod nogi Oskara Repki, który pokusił się o strzał zza pola karnego, ale został on zablokowany. Pierwszy kwadrans spotkania nie porwał piłkarsko, ale GieKSa częściej zapędzała się pod bramkę Pogoni i dłużej utrzymywała się przy piłce. W 15. minucie Kudła źle wybił piłkę i zrobiło się groźnie pod bramką GieKSy, na szczęście nasz bramkarz zdołał się zrehabilitować i wybronił strzał Kolourisa. Chwilę później znów Pogoń była bliska zdobycia bramki, ale zawodnik gospodarzy uderzył niecelnie. W 19. minucie zrobiło się sporo zamieszania w polu karnym Cojocaru, gdy Mateusz Kowalczyk delikatnie trącił piłkę głowa, zmieniając jej tor lotu, ale nic z tego nie wyszło. W kolejnych minutach gra przeniosła się głównie w środkową strefę boiska i żadna drużyna nie była w stanie skonstruować składnej akcji. W 33. minucie Koutris przeniósł piłkę nad bramką Kudły, uderzając lewą nogą. Chwilę później Drachal był bliski zdobycia bramki, ale w ostatnim momencie piłka mu odskoczyła. W 42. minucie Loncar uderzył głową z bliskiej odległości, ale Kudła zdołał ją wybić końcówkami palców. Po wznowieniu z rzutu rożnego Dawid Drachal chciał oddalić zagrożenie i w momenciem gdy wybijał piłkę, to podbiegł Kurzawa, który dostał prosto w skroń i potrzebował pomocy medycznej. W doliczonym czasie pierwszej połowy Gruszkowski rzucił się, aby zablokować strzał Koutrisa i piłka niefortunnie odbiła mu się od ręki. Po długiej przerwie i analizie VAR sędzia wskazał na jedenastkę, którą  pewnie wykorzystał Koulouris. Po tej bramce arbiter zakończył pierwszą połowę.

Na drugą połowę GieKSa wyszła w takim samym składzie, natomiast w drużynie Pogoni doszło do jednej zmiany. Po czterech minutach drugiej połowy Koulouris znów wpisał się na listę strzelców – tym razem pokonał Kudłę z bardzo bliskiej odległości, a piłkę wrzucił Kamil Grosicki, który przepchał i objechał bezradnego Alana Czerwińskiego. W kolejnych minutach GieKSa, chcąc odrabiać straty, odsłoniła się jeszcze bardziej, co próbował wykorzystać Wahlqvist, ale uderzył bardzo niecelnie. Po upływie godziny gry trener Rafał Górak pokusił się o potrójną zmianę. Na boisko weszli Błąd, Bergier i Galan. Chwilę późnej Arkadiusz Jędrych wpuścił swojego bramkarza na minę. Źle obliczył odległość do Kudły i zagrał zbyt lekko i niedokładnie do tyłu. Kudła musiał opuścić bramkę, aby ratować sytuację i po serii niefortunnych podań piłka trafiła pod nogi Grosickiego, jednak jego strzał został zablokowany przez naszego bramkarza. W 68. minucie Sebastian Bergier wyszedł sam na sam z bramkarzem, ale nie trafił w światło bramki, była to idealna okazja na złapanie kontaktu. Chwilę później Loncar został sfaulowany przez Kuuska, ale sędzia puścił akcję i do piłki dobiegł Sebastian Bergier, który zaliczył… soczysty upadek. W kolejnych minutach gra zrobiła się bardzo rwana i było dużo niedokładności w obu zespołach. W 82. minucie Kacper Łukasiak pokonał Dawida Kudłę strzałem na dalszy słupek. Warto zaznaczyć, że ten zawodnik wszedł na boisko… minutę wcześniej. Pięć minut później Koulouris trzeci raz wpisał się na listę strzelców, pokonując Kudłę strzałem na długi róg. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie.

6.04.2025, Szczecin
Pogoń Szczecin – GKS Katowice 4:0 (1:0)
Bramki: Koulouris (45-k, 49, 87), Łukasiak (82).
Pogoń Szczecin: Cojocaru – Wahlqvist, Loncar, Borges, Koutris (86. Lis), Gamboa, Ulvestad, Kurzawa (80. Smoliński), Przyborek (46. Wędrychowski), Grosicki (81. Łukasiak), Kolouris (88. Paryzek).
GKS Katowice: Kudła – Gruszkowski (62. Galan), Czerwiński, Jędrych, Kuusk (80. Komor), Wasielewski – Drachal (62. Błąd), Kowalczyk, Repka, Nowak (88. Marzec) – Szymczak (62. Bergier).
Żółte kartki: Kowalczyk.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).
Widzów: 19 938.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Live: EUFORIA W KATOWICACH!!!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

30.03.2025 Katowice
GKS Katowice – Górnik Zabrze 2:1
Bramki: Olkowski (38-sam.), Szymczak (90) – Zahović (51)
GKS: Kudła – Wasielewski (88. Marzec), Czerwiński, Jędrych, Klemenz, Galan (80. Gruszkowski) – Kowalczyk, Repka, Nowak, Błąd (78. Drachal) – Bergier (78. Szymczak).
Górnik: Majchrowicz – Kmet (78. Josema), Szcześniak, Janicki, Janża, Olkowski (46. Sow), Sarapata, Hellebrand, Podolski, Furukawa, Zahović (87. Bakis).
Ż.kartki: Jędrych – Podolski
Cz.kartki:
Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)
Widzów: 15048

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga