Górnik Łęczna mistrzem jesieni – podsumowanie 17. kolejki

bgRunda jesienna na zapleczu ekstraklasy zakończona. Wprawdzie do rozegrania został przełożony mecz Arki z Niecieczą, ale najważniejsze już wiemy. Mistrzem jesieni dość niespodziewanie został Górnik Łęczna, a tuż za jego plecami uplasował się katowicki GKS. Tabelę zamyka Okocimski Brzesko, a w strefie spadkowej znaleźli się jeszcze Termalica Nieciecza (jeżeli wygra z Arką opuści „czerwoną strefę”), ROW i Flota. Ligowa tabela jest niesamowicie spłaszczona, a taka sytuacja gwarantuje emocje do ostatniej kolejki zarówno w kontekście utrzymania, jak i awansu. Na podsumowanie całej rundy będziemy mieli mnóstwo czasu w trakcie długiej zimy, prześledźmy więc wydarzenia związane z 17. kolejką.

Zaczęło się już w piątek w Rybniku, gdzie ROW pod wodzą Marka Wleciałowskiego przegrał 1:2 z Olimpią Grudziądz. Gospodarze objęli prowadzenie w 61. minucie po trafieniu Cisse, ale potem było już tylko gorzej. Zaledwie 60. sekund później czerwoną kartkę w konsekwencji drugiej żółtej obejrzał Kostecki, a po kolejnych 5 minutach Marcin Grolik skosił w polu karnym Cieślińskiego prokurując w ten sposób karnego i opuszczając boisko po czerwonej kartce. Sam poszkodowany okazał się pewnym egzekutorem jedenastki, a na 5 minut przed końcowym gwizdkiem Ruszkul strzelił dla przyjezdnych gola na wagę trzech punktów. Dobrze układały się boiskowe wydarzenia miejscowym do momentu, kiedy zmuszeni byli kończyć mecz w dziewiątkę, Olimpia skorzystała z okazji i przełamała kiepską ostatnio passę.

Sobota rozpoczęła się od dwóch meczów, w których zespoły podzieliły się punktami. W Brzesku w starciu dwóch zespołów zagrożonych spadkiem Okocimski 1:1 zremisował z Flotą. Po golu Bodzionego goście prowadzili, aż do 91. minuty, kiedy to punkt gospodarzom zapewnił Wojcieszyński. 4. minuty wcześniej za drugą żółtą kartkę z boiska wyleciał piłkarz Floty Marek Opalacz. Sytuacja obu drużyn w tabeli nie uległa, więc poprawie. Remis padł również w Ząbkach w starciu Dolcanu z Chojniczanką. Spotkanie stało na żenującym poziomie, a zakończyło się najbardziej nielubianym przez kibiców bezbramkowym remisem.

Bardzo dobry z kolei mecz obejrzeli kibice w Nowym Sączu, gdzie na stadionie im. Ojca Władysława Augustynka Sączersi pokonali 2:0 GKS Bełchatów. Mecz toczył się w szybkim tempie i obfitował w sporo bramkowych sytuacji. Coś nie tak dzieje się z zespołem „Torfiorzy”, gdyż Sandecja zwyciężyła w pełni zasłużenie. Zespół Kamila Kieresia już wie, że z ekstraklasy łatwiej spaść niż do niej wrócić.

2000 kibiców w Łęcznej obejrzało, jak Górnik pieczętuje mistrzostwo jesieni. Początek sezonu nie zapowiadał tak wspaniałej rundy ekipy prowadzonej przez Jurija Szatałowa. Zespół z Lubelszczyzny rozbił nieistniejący tego dnia Stomil 3:0. Górnik ma na koncie trzy porażki w tej rundzie, odniesione w 1., 2. i 10. kolejce, to najmniejsza ilość porażek wśród pierwszoligowców. Wiosna będzie pracowita dla obu zespołów, jednak zgoła odmienna jeśli chodzi o cele. Duma Lubelszczyzny powalczy o awans, a Olsztyn będzie chciał zachować dla siebie pierwszą ligę.

GKS Katowice jesień zakończył na pozycji wicelidera dzięki wygranej z bardzo wymagającym beniaminkiem z Płocka. Grzegorz Fonfara pięknym golem zapewnił Trójkolorowym cenny komplet punktów, a o samym meczu poczytacie w innym miejscu naszej strony.

Zawód w Legnicy, gdzie po słabym meczu Miedź zremisowała z GKS-em Tychy 0:0. Runda jesienna to duże rozczarowanie dla jednych i drugich, ale po zmianach na ławce trenerskiej oba zespoły bardzo odżyły. Miedź deklarowała walkę o ekstraklasę, ale strata do miejsca premiowanego awansem wynosi 9 punktów, w tej lidze to jednak niewiele. Tyszanie tylko punkt za Miedzianką.

Kolejka zakończyła się niespodzianką w Stróżach. Puszcza Niepołomice wygrała z Kolejarzem 2:3 i w tabeli awansowała na 13 miejsce, a jeszcze niedawno okupowała ostatnią lokatę. Podopieczni trenera Wójtowicza całkowicie zdominowali Kolejarza, a nie jest to łatwa sprawa na „takim” boisku. Puszcza po golach Cholewiaka, Kałata i Janika z karnego prowadziła już 0:3. Kolejarz uratował honor trafieniami Wolańskiego i Szymańskiego w 85’ i 87’ minucie. To był prawie idealny mecz gości, jednak kubeł zimnej wody na głowy za to, że dali sobie wbić dwie bramki w dwie minuty.