Dołącz do nas

Piłka nożna

Kto jutro powinien grać, a kto nie?

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Trener Kazimierz Moskal zapowiedział zmiany w wyjściowym składzie na mecz z Niecieczą. Tym razem nie będziemy bawić się w typowanie podstawowej jedenastki, bo może to wyglądać na istne wróżenie z fusów – nie wiadomo ilu szkoleniowiec zmieni, ilu zostawi, jakich zmian dokona i czy będzie konsekwentny.

Kibice i nasza redakcja mają jednak swoje pomysły, które być może gdzieś tam są w jakimś procencie zbieżne z planami trenera na jutrzejszy pojedynek.

Przede wszystkim do końca sezonu i jeszcze dłużej należy podziękować piłkarzom, na których – z racji doświadczenia i umiejętności – liczono najbardziej, a którzy sromotnie przegrali ekstraklasę i to najprawdopodobniej nie tylko w kwestiach czysto sportowych. Mowa o starszych zawodnikach, którzy powinni wieść prym, liderować, pozytywnie wpływać na młodych – czyli Przemysław Pitry, Grzegorz Fonfara czy Tomasz Wróbel. Cała trójka przeszła nie tylko obok kilku meczów, ale także obok całej rundy wiosennej. Niektórzy dokładają jeszcze do tego Janusza Gancarczyka, ale akurat ten zawodnik w niektórych meczach pokazywał, że chce walczyć i tę walkę było momentami widać.

Inni doświadczeni – mający długi staż w GKS również zawodzą. Mateusz Kamiński jest niepewny i źle się ustawia, Kamil Cholerzyński ze zdolnego juniora kiedyś, poprzez momentami kapitalną formę (np. za Adama Nawałki czy nawet w końcówce jesieni) stał się zawodnikiem o poziomie okręgówki. Grzegorz Goncerz rzucany jest z pozycji na pozycję – dodajmy, nie dostaje szansy na skrzydle pomocy.

Zawiedli też młodzi zawodnicy, fatalnie w tej rundzie spisywał się Krzysztof Wołkowicz, który zapomniał podstawowych elementów gry w piłkę i na boisku wygląda jakby był w mentalnej rozsypce. Alan Czerwiński mimo, że nie notuje jakichś tragicznych występów, co wcześniej mu się zdarzało, również nie gra tak, żebyśmy byli pełni zachwytu. Rafał Pietrzak lepsze mecze przeplata słabszymi – musi popracować nad powrotami i miejmy nadzieję, że będzie nad tym pracował – w końcu na pewno będzie w najbliższym czasie grał w GieKSie, bo podpisał kontrakt. Adrian Jurkowski czasem ma lepsze mecze, ale jak złapie nerwowość w danym spotkaniu, to serce podchodzi do gardła. Do tego zawodnika mamy jednak najmniejsze pretensje – ma jeszcze czas trochę się poduczyć. Sławomir Duda jest cieniem samego siebie z rundy wiosennej poprzedniego sezonu. Rafał Figiel chyba nieco został stłamszony długim pobytem w głębokiej rezerwie.

Nie mamy napastników. Szymon Skrzypczak czy Michał Zieliński – Zielu miał niezłą chwilę, ale ostatnio znów gra słabo – nie ma w ogóle wsparcia od kolegów, a jak strzela – to Panu Bogu w okno.

Tak naprawdę więc to na ławce rezerwowych i trybunach powinno się posadzić praktycznie całą jedenastkę, jednak jest to niemożliwe, bo na ten moment nie miałby kto sensowny wybiec na boisko.

Całą jedenastkę, razem z Łukaszem Budziłkiem. Bramkarz to jest bowiem bardzo dobry i nie można mieć do niego zastrzeżeń, ale jaki jest sens wystawiania golkipera, który zaraz opuści klub, w meczach o pietruszkę? Dlatego w bramce powinna nastąpić zmiana i zagrać powinien ktoś z dwójki Rafał Dobroliński – Maciej Wierzbicki.

Z tego całego marazmu jaki ostatnio jest w zespole, w składzie pozostawić możnaby było jeszcze Alana Czerwińskiego, choć równie dobrze może zagrać Dominik Sadzawicki. Rafał Pietrzak powinien grać.

Zmiennikiem dla stoperów na ten moment mógłby być Adrian Napierała i kto wie – może duet z Jurkowskim na to spotkanie to byłoby jakieś rozwiązanie? Innych opcji nie widać na horyzoncie.

W pomocy widzielibyśmy Elvista Ciku (dlaczego nie grał w Grudziądzu???), szansę powinni dostać też młodzi Aleksander Januszkiewicz i Kamil Bętkowski, skoro już są w szerokiej kadrze. Być może Grzegorz Goncerz na skrzydle. Być może Janusz Gancarczyk.

W ataku od pierwszej minuty Paweł Szołtys. Owszem, może grać w pomocy, ale warto byłoby go spróbować w pierwszej linii. A kto wie, może trener postawi na skutecznego w rezerwach Szymona Skrzypczaka? 😉

Pytanie, co z defensywnymi pomocnikami. Na tej pozycji na ten moment nie ma ani jednego klasowego zawodnika i trener Moskal dość desperacko próbuje tam zawodników stworzonych do ofensywy. Najbardziej nadawałby się chyba Radosław Sylwestrzak, jeśli byłby zdolny do gry. Nie skreślajmy też mimo wszystko Sławomira Dudy. Na bezrybiu i rak ryba.

Co postanowi trener Moskal, stanowi jedną wielką niewiadomą. Jedno jest pewne – kilku panom z pierwszego składu należy już podziękować za grę w GieKSie. Mieli swoją wielką szansę, aby zrobić w klubie z Bukowej coś wielkiego, ale nie za bardzo im się chciało, więc niech próbują sił w innych klubach, mogą nawet iść do ekstraklasy…

A na koniec napiszemy z całą pewnością, że gdyby trener Moskal wystawił cały skład z roczników 95, 96 czy 97 i to zestawienie przegrałoby 0:6, to nikt nie będzie miał ani do trenera ani do tych chłopaków pretensji. To nie wysoka porażka świadczy o kompromitacji, a postawa na boisku. Tak jak w Grudziądzu, gdzie nikła przegrana 0:1 nie zaciemniła kompromitującej postawy pierwszego zespołu.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: stowarzyszenie@sk1964.pl

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

6 komentarzy
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

6 komentarzy

 1. Avatar photo

  MAJCK

  20 maja 2014 at 21:57

  95 GKS Gieksa Katowice -TRENER MOSKAL NIECH ZABIERZE TYCH GRAJKÓW NA SZPIL TEJ DRUŻYNY,I NIECH ZOBACZĄ AMBICJĘ ,WALKĘ I ZGRANIE DRUŻYNY.. NASTĘPNY SZPIL U SIEBIE CAŁA ,,PIERWSZA ,, DRUŻYNA NA SZPILU 🙂

 2. Avatar photo

  marianoITALIANO

  20 maja 2014 at 22:32

  Czerwiński , Figiel , Wróbel , Goncerz , Wołkowicz ŁAWA

 3. Avatar photo

  johann

  20 maja 2014 at 23:02

  Super artykuł, pełen profesjonalizm: niech wszyscy siądą na ławce a na murawę wybiegnie Kazek w lakierkach i 200-kilogramowy prezes Cygan.
  Panowie, leluje potrafią grać i pokazali(ły) to na jesieni. A że teraz nie mają motywacji… moja wersja jest taka: leśne dziadki, emeryci i prominenci klubowi podzielili między siebie kasowy tort na 50-lecie a chłopcom z boiska dali polizać przez szybę. Wiadomo, że chodzi o kasę. Sami mówią, że nie wiedzą, dlaczego przegrywają. Więc proste jak drut: nie grają, bo im ci…ato płacą. A „filozofia” na szczytach władzy jest taka: dla prezesa taniej jest dać podwyżkę sobie i trenerowi niż 20 chłopa. Więc oni se tam tyrkają na biegu jałowym na trawce, Kamiński ładuje Budziłkowi, zaś prezesowi idą kolejne kilogramy w korpus a Kazek kupuje kolejne lakierki z cielęcej skóry. I tyle. A my patrzymy i zalewa nas jasna krew. Ale kogo to obchodzi…

 4. Avatar photo

  Gerard

  20 maja 2014 at 23:15

  @johann
  Niech najpierw zaczną grać a nie myślą o kasie bo jak narazie to 2zł bym im nie dał. Olimpijczycy przygotowyją się bez kasy i profesjonalnych sprzętów a zdobywają medale i nie robią siary nie tylko w kraju ale i zagranicą a te (tfu) piłkarzyny tylko pi… o tym kto ile i gdzie zarobił. DO ROBOTY LEBRY

 5. Avatar photo

  johann

  20 maja 2014 at 23:46

  Gerard, no jasne, ale oni przecież zaczęli na jesieni grać! I co? Czy tak jak teraz gra ktoś, komu dobrze płacą? Jak Ci szef w robocie powie, że możesz porobić trochę za friko, to będziesz łaził jak Pitry, Kamiński i inni. Biega tylko Elvis, bo on tę kasę z gieksy wymienia na albańską walutę i jest królem wioski.
  Więc rozwiązania są dwa: albo chopy dostaną dobrą kasę za dobrą grę albo Elvis przywiezie zardzewiałym busem 20 kolegów z Albanii.

 6. Avatar photo

  luk

  21 maja 2014 at 16:56

  Mysle ,ze w tej chwili jednak lepiej stawiać na Sadzawickiego niz na Czerwinskiego.
  Prezentuja podobny poziom,a to Sadzawicki bedzie jeszcze młodzieżowcem w przyszłym sezonie.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Klub Piłka nożna

Nowak wyrzucił Szczerbowskiego z szatni piłkarzy!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W piątek w klubie pojawił się Marek Szczerbowski. Najpierw spotkał się z piłkarzami w ich szatni, a następnie miał udać się do trenerów. Został jednak wyrzucony z klubu przez prezesa Krzysztofa Nowaka. Jak do tego doszło?

Szczerbowski pojawił się na Bukowej w piątek przed południem. Dla znających plan dnia prezesa Nowaka było oczywiste, że obecnego sternika GKS Katowice nie będzie wtedy na stadionie. Ocenę tego, jak bardzo pewnie musi się czuć Szczerbowski, skoro wchodzi do klubu w trakcie tygodnia, spotyka się tam ze swoimi byłymi pracownikami i jest spokojny o to, że nie dotrze to do prezesa Nowaka, pozostawiamy Wam. Sielankowa atmosfera została zmącona przez niespodziewane przybycie prezesa Nowaka. Doszło do gwałtownej wymiany zdań i wyrzucania Szczerbowskiego z klubu. Tournée nie miało zakończyć się na szatni piłkarzy, bo w pokoju trenerów prezes Nowak zastał grupę największych beneficjentów Szczerbowskiego. Składała się ona nie tylko z trenera czy dyrektora, ale także dyrektora Akademii Młoda GieKSa Mariusza Pańpucha (wyznaczonego do tej roli przez Szczerbowskiego).

Od dawna informowaliśmy Was o tym, że Szczerbowski nie umie pogodzić się z tym, że musiał odejść z klubu. Wczorajsze wydarzenie to kolejna udokumentowana próba jego wtrącania się do działalności GKS Katowice. O pierwszych większych działaniach mogliśmy się dowiedzieć przy okazji kilku prób zmiany trenera, których podjął się prezes Nowak.

Pierwszą jego poważną propozycją był Marcin Brosz, który był gotów podjąć się misji awansu z GKS Katowice. Były szkoleniowiec Górnika Zabrze przedstawił profesjonalny plan (m.in. na jakie pozycje potrzeba wzmocnień — okazało się, że na większość), ale był on poza naszym zasięgiem finansowym, szczególnie że nad głową wciąż wisiała kilkuset tysięczna odprawa dla Góraka. Umowa nie rozbiła się jednak tylko o pieniądze, a prezes Nowak miał po tej sytuacji ogromne pretensje do Dawida Dubasa, który pełni w klubie rolę dyrektora sportowego (jego awans także odbył się podczas urzędowania Szczerbowskiego).

Tutaj warto przypomnieć kulisy umowy Góraka, która jest tak trudna i kosztowna do zerwania. Po dwuletniej batalii zakończonej awansem do pierwszej ligi umowa Góraka została automatycznie przedłużona o jeden sezon na zapleczu Ekstraklasy — do 30 czerwca 2022 roku. Jednak już w lutym 2022 roku, po rundzie jesiennej, którą zakończyliśmy na 13. miejscu z przewagą 7 punków nad strefą spadkową (ale też mieliśmy o jedno spotkanie rozegrane więcej, więc przewaga mogła stopnieć do 4 punktów), Szczerbowski przedłużył Górakowi umowę o… kolejne dwa lata — do 30 czerwca 2024. Sezon zakończyliśmy ostatecznie na ósmym miejscu, ale zostało ono wywalczone dzięki serii trzech wygranych w meczach… „o nic”. Do połowy rundy wiosennej biliśmy się o utrzymanie, w niektórych momentach wręcz rozpaczliwie (żeby przypomnieć tylko mecz w Olsztynie). W kolejnym sezonie Górak nie zrealizował „ambitnego” celu tj. utrzymania szybciej niż sezon wcześniej, ale pozostał w klubie. O aktualnych rozgrywkach nie ma sensu pisać — każdy może sam ocenić.

Druga próba zmiany szkoleniowca została przez prezesa Nowaka podjęta już dużo bardziej ostrożnie. Stracił on zaufanie do Dubasa, dlatego ten o jego spotkaniach i ustaleniach z trenerem Jarosławem Skrobaczem dowiedział się dopiero wtedy, kiedy „nic nie mogło się wysypać” — na kilka dni przed grudniowym meczem z Chrobrym w Głogowie. W poniedziałek po ostatnim spotkaniu GieKSy w 2023 roku nowym szkoleniowcem miał zostać ogłoszony trener Skrobacz, a sam Górak w SMS-ach żegnał się ze współpracownikami. Wszystko wysypało się jednak w przeddzień meczu w Głogowie, kiedy Górak i Dubas wsparci… Szczerbowskim tak zamieszali w Urzędzie Miasta, że umowa dla nowego szkoleniowca została zablokowana.

Bardzo zastanawia także to, dlaczego z szatni musiał Szczerbowskiego wyrzucić aktualny prezes, a nie sami piłkarze, skoro kilka dni wcześniej odmówili oni spotkania… prezesowi Krzysztofowi Nowakowi bez udziału Rafała Góraka.

Kontynuuj czytanie

Galeria Piłka nożna

Kibice odpalili w Płocku

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do pierwszej galerii z Płocka. GieKSa przegrała z Wisłą 1:2, a zdjęcia przygotowała dla Was Madziara.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Pechowa porażka w Płocku

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W sobotnie popołudnie GieKSa pojechała na wyjazdowe spotkanie do Płocka. Była to pierwsza wizyta na nowym stadionie, więc nie trzeba było mobilizować kibiców, którzy w komplecie zjawili się w Płocku.

Pierwszą połowę zaczęli zawodnicy GieKSy, ale przed pierwszym gwizdkiem minutą ciszy został upamiętniony młody kibic, który przegrał walkę z chorobą. W pierwszych minutach oba zespoły badały rywala, a gra toczyła się głównie w środkowej strefie boiska. W dziesiątej minucie Shibata dośrodkował z rożnego i zrobiło się zamieszanie w polu karnym Wisły, po czym sędzia czekał na informacje z wozu VAR. Po krótkiej weryfikacji wskazał na jedenasty metr za zagranie ręką. Do karnego podszedł Jędrych i pewnym strzałem tuż przy lewym słupku pokonał bramkarza. Pięć minut później Adrian Błąd został przewrócony na linii pola karnego i sędzia odgwizdał przewinienie. Do wolnego podszedł Shibata, jednak piłka przeleciała minimalnie nad poprzeczką. W 25. minucie Antonii Kozubal faulował rywala na linii pola karnego i sędzia wskazał na jedenasty metr tym razem dla gospodarzy, jednak po informacji z wozu VAR sędzia cofnął piłkę na rzut wolny. Fabian Hiszpański długo przymierzał się do oddania strzału, jednak wszystko na marne, bo piłka zatrzymała się na murze. Chwilę później kibice GieKSy zaprezentowali sektorówkę przedstawiającą kominiarkę w żółto-zielono-czarnych barwach, a całość została uzupełniona racami. Podczas prezentacji oprawy zmienili swój ubiór z czarnego na żółty, co po odsłonięciu dało świetny efekt. W międzyczasie Wisła coraz częściej zaczęła stwarzać sobie okazje pod polem karnym GieKSy. W 42. minucie Antoni Kozubal dopuścił się faulu na dwudziestym metrze, za co zobaczył żółtą kartkę. Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Jesper Westermark urwał się obrońcą i doprowadził do wyrównania. W końcówce pierwszej połowy nic godnego uwagi się nie wydarzyło i zespoły schodziły do szatni przy jednobramkowym remisie.

Na drugą połowę oba zespoły wyszły w takich samych składach, a obraz gry był bardzo podobny jak na początku spotkania i nikt nie chciał zaryzykować. Z upływem kolejnych minut GieKSa częściej zapędzała się pod pole karne gospodarzy i najpierw wywalczyła sobie rzut wolny, a chwilę później rożny, który był powtarzany z powodu nadmiernych przepychanek w polu karnym. W dalszej części spotkania GieKSa skupiła się na posiadaniu piłki, ale nie przekładało się to na sytuacje bramkowe. W 63. minucie Fabian Hiszpański pokusił się o uderzenie zza pola karnego, co sprawiło małe problemu Kudle, ale finalnie zdołał sparować piłkę w bok pola karnego. Dwadzieścia minut przed końcem spotkania Jime uderzył bardzo nieprzyjemnie między obrońcami, ale bramkarz GieKSy nie dał się zaskoczyć. Chwilę później ten sam zawodnik uderzył z pierwszej piłki minimalnie nad poprzeczką. W końcówce spotkania oba zespoły chciały przechylić szalę zwycięstwa na swoją korzyść, niestety efekt był całkiem inny i wkradło się sporo niedokładności i chaosu. Trzy minuty przed końcem regulaminowego czasu gry sędzia stracił łączność z bazą i przerwał na chwilę mecz, aby naprawić awarię. W doliczonym czasie gry Haglin-Sangre wykorzystał zamieszanie w polu karnym i rzutem na taśmę wyprowadził gospodarzy na prowadzenie. GieKSa musiała uznać wyższość rywala, mimo że to ona częściej była przy piłce w drugiej połowie. 

24.02.2023, Płock
Wisła Pock – GKS Katowice 2:1 (1:1)
Bramki: Westermark (42), Sangre (90) – Jędrych (14-k).
Wisła Płock: Kamiński – Lorenc (68. Gric), Janus (68. Szwoch), Vallo, Hiszpański, Jime (80. Laskowski), Gerbowski (87. Tomczyk), Jach, Sangre, Westermark (80. Lewadnowski), Szymański.
GKS Katowice: Kudła – Wasielewski, Jędrych, Kuusk, Komor, Danek – Shibata (66. Aleman), Kozubal, Repka, Błąd (80. Arak) – Bergier (80. Marzec).
Żółte kartki: Szymański, Jach – Kozubal.
Sędzia: Piotr Rzucidło (Warszawa).
Widzów: (w tym 755 kibiców GieKSy).

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga