Dołącz do nas

Felietony

Na co należy uważać wiosną?

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Do rozpoczęcia rundy pozostało jeszcze półtora miesiąca, ale już dziś trzeba pracować – nie tylko piłkarsko, ale i mentalnie nad wieloma kwestiami koniecznymi do awansu. GKS się wzmacnia, pozyskaliśmy Kamila Jóźwiaka, za wzmocnienie należy też uznać pozostanie w klubie Alana Czerwińskiego. Liga jednak się będzie przybliżać wielkimi krokami, dlatego już teraz należy zwrócić uwagę na zagrożenia i na te kwestie, na które będzie trzeba bardzo uważać począwszy od pierwszego meczu w Chojnicach. Na co więc należy zwrócić uwagę:

1. Początek rundy
Często niedoceniane są punkty z pierwszych kolejek. A wystarczy tylko spojrzeć na fakt, że gdybyśmy w pierwszej serii spotkań nie przegrali, tylko wygrali z Wigrami Suwałki – przezimowalibyśmy na fotelu lidera. Jak ważny jest początek wiosny pokazywały też poprzednie sezony – kiedy za Moskala przegraliśmy z Sandecją i Okocimski i cały czar udanej jesieni prysł bardzo szybko. Rok temu jeszcze łudziliśmy się, że meczem z Arką uda się coś zdziałać. Niestety przegraliśmy i wiosna to były sparingi o punkty.

2. Pierwsze mecze z bezpośrednimi rywalami
Nie ma się co oszukiwać – po domowych remisach z Chojniczanką i Zagłębiem obowiązkowo trzeba zapunktować z tymi rywalami na wyjeździe. Optymalnie byłoby z oboma mieć w dwumeczu lepszy bilans, a więc co najmniej musimy zremisować 1:1 w Sosnowcu i 2:2 w Chojnicach. Ale jeśli udałoby się któryś z tych meczów wygrać – będzie idealnie.

3. Grupa pościgowa
Nie tylko ci dwaj rywale są zagrożeniem. Za podium jest silna grupa pościgowa, z której najgroźniejsza może być Miedź Legnica. Naszym atutem jest 8 punktów przewagi, ale trzeba być ostrożnym, bo nawet gdzieś tam trzy razy z rzędu remisując, przeciwnik wygrywając swoje mecze może się zbliżyć na bardzo niebezpieczną i nerwową odległość.

4. Kiksy w defensywie
Nawet grając super mecze takowe nam się zdarzały, ale Opatrzność była po naszej stronie i nie traciliśmy bramek. Tym razem trzeba się wzmocnić personalnie w obronie albo u zawodników te kiksy popełniających – starać się je wyeliminować. Na wiosnę płazem już nie będą one uchodzić…

5. Żółte kartki i pauzy
Jaskrawy przykład konsekwencji kartek (i kontuzji) mieliśmy w dwumeczu Bytów – Suwałki. W momencie, gdy wypadło nam kilku zawodników, drużyna w meczu z Wigrami się posypała i w obronie zagrała najgorszy mecz w sezonie. Zagrożeni pauzą od pierwszej kolejki są Alan Czerwiński i Grzegorz Goncerz i tym bardziej trzeba uważać, żeby żaden z nich nie wypadł z kadry na mecz z Zagłębiem.

6. Głupie porażki
Trzeba uważać, aby nie tracić kompletu punktów ze słabymi przeciwnikami. O ile z Wigrami przegraliśmy po katastrofalnym meczu (u siebie) i wspomnianych błędach w obronie (Suwałki), a w Bytowie po słabszym meczu i pechu (mnóstwo sytuacji po stałych fragmentach), to porażka w Tychach z beznadziejnym przeciwnikiem była do uniknięcia. Gdybyśmy tylko zagrali o poziom lepiej.

7. Rzuty karne
„To jest punkt, z którego wykonuje się rzut karny. Macie go tylko wykorzystać” – brzmiała najkrótsza odprawa jednego z polskich trenerów. Ten najłatwiejszy sposób zdobycia bramki trzeba w końcu przekuć na atut, nie na zmorę. O ile pudła Grzegorza Goncerza ze Stomilem i Sandecją punktów nam nie zabrały (ze Stomilem i tak wyrównaliśmy), to jedenastka z Miedzią pozbawiła nas najprawdopodobniej dwóch oczek.

8. Frekwencja
Mimo dobrej jesieni nie była ona zadowalająca. Kibice mobilizowali się bardziej tylko na niektóre mecze. Trzeba pamiętać, że wszystkich spotkań wiosną nie wygramy, przydarzy się kilka remisów, a pewnie i z dwie porażki. Trzeba po tych przegranych meczach wspierać zespół i otrzeć łzy po przegranej bitwie po to, aby wojna była wygrana.

9. Zbyt wczesne świętowanie
Załóżmy scenariusz, w którym GieKSa wypracowuje sobie solidną, ale też nie ogromną przewagę nad resztą stawki. Dajmy na to – pięć punktów na cztery kolejki przed końcem. Szampany się mrożą, feta jest już szykowana. Nie! Ani na moment wówczas nie można stracić koncentracji. Pamiętajmy, że z czterema ostatnimi rywalami przegrywaliśmy już w tej konfiguracji meczów dom-wyjazd, czyli z Górnikiem i Olimpią na wyjeździe oraz Kluczborkiem i Bytovią u siebie.

10. Wiara czyni cuda!
To przesłanie dla wszystkich kibiców i piłkarzy. Jesteśmy najlepszą ekipą w pierwszej lidze i jeśli zdarzą się wpadki, nie możemy przestać wierzyć w potencjał zespołu. Utrzymajmy poziom obrony, w ataku grajmy dwa razy lepiej niż jesienią. I to będzie klucz do sukcesu!

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

4 komentarze
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

4 komentarze

  1. Avatar photo

    kibic bce

    20 stycznia 2017 at 14:50

    Propozycja wykonawcy rzutow karnych? Moze Fosa, Zejdler lub Franczak?
    Gonzo niech strzela w meczu.
    Pozdrawiam

  2. Avatar photo

    CIErPLIWY

    20 stycznia 2017 at 18:25

    Ostatnia runda w 1 lidze … pewne info!

  3. Avatar photo

    tylko awans

    21 stycznia 2017 at 19:50

    Kwestia rzutów karnych, według mnie gonzo jest chyba jedna z gorszych strzelców. Foszmańczyk powinien być podstawowym strzelcem

  4. Avatar photo

    Bartolo

    22 stycznia 2017 at 10:49

    Jeżeli nie kupią nikogo do przodu to za optymistycznie to to nie wygląda.
    Chodzi o skutecznego napadziora oczywiście.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Hokej

Kalaber w Katowicach!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Po ostatnim meczu JKH GKS Jastrzębie, słowacki szkoleniowiec powiedział, że może to być jego ostatni mecz na ławce trenerskie JKH. Dziś już wiadomo, że selekcjoner reprezentacji przenosi się do Katowic.

Jacek Płachta może jednak spać spokojnie, Robert Kalaber będzie w Katowicach szefem hokejowej Akademii Młodej GieKSy. Władze Katowic chcą mocno postawić na hokej, głośno mówi się o budowie nowego lodowiska, stąd potrzeba podniesienia jakości szkolenia młodych hokeistów i połączenia sił (w Katowicach szkolenie prowadzi się w dwóch klubach – GKS i Naprzód) oraz wykorzystania potencjału lodowych tafli. Plan szkolenia przygotował Henryk Gruth (współtwórca szwajcarskiej szkoły hokejowej) we współpracy z Robertem Kalaberem oraz specjalistami z katowickiej AWF i słynnej fińskiej szkoły hokejowej Vierumaki. Za realizację programu będzie odpowiedzialny słowacki szkoleniowiec.

Jacek Płachta cieszy się w Katowicach pełnym kredytem zaufania, w dalszym ciągu będzie odpowiedzialny z prowadzenie Hokejowej Dumy Katowic. Jego kontakty oraz fakt, że syn trenera Mathias Plachta gra w drużynie Adler Mannheim spowodowały, że oba kluby są na drodze do podpisania porozumienia o współpracy sportowej. Adler ma najlepszą szkółkę hokejową, która jest wzorem szkolenia w Niemczech. Nieaktualny jest zatem temat przenosin Płachty do Oświęcimia, tamtejsi działacze w swoim stylu próbowali nakłonić katowickiego szkoleniowca do zmiany otoczenia. Szkoleniowiec miał razem z obecnym dyrektorem sportowym GieKSy pomóc tamtejszej ekipie wrócić na salony.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Popłynęli w Szczecinie

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

W niedzielne popołudnie piłkarze GKS-u Katowice pojechali na wyjazdowe spotkanie do Szczecina w ramach 27. kolejki PKO BP Ekstraklasy. W wyjściowej jedenastce doszło do czterech zmian i od pierwszej minuty zagrali Szymczak, Kuusk, Drachal i Gruszkowski.

Pierwszą połowę zaczęli zawodnicy GieKSy, ale nie stworzyli realnego zagrożenia. W trzeciej minucie Filip Szymczak wyszedł sam na sam z bramkarzem i mimo tego, że i tak był na spalonym, to nie zdołał pokonać Cojocaru. Chwilę później Alan Czerwiński ruszył prawą stroną boiska aż do linii końcowej i wrzucił piłkę w pole karne. Obrońca gospodarzy strącił futbolówkę wprost pod nogi Oskara Repki, który pokusił się o strzał zza pola karnego, ale został on zablokowany. Pierwszy kwadrans spotkania nie porwał piłkarsko, ale GieKSa częściej zapędzała się pod bramkę Pogoni i dłużej utrzymywała się przy piłce. W 15. minucie Kudła źle wybił piłkę i zrobiło się groźnie pod bramką GieKSy, na szczęście nasz bramkarz zdołał się zrehabilitować i wybronił strzał Kolourisa. Chwilę później znów Pogoń była bliska zdobycia bramki, ale zawodnik gospodarzy uderzył niecelnie. W 19. minucie zrobiło się sporo zamieszania w polu karnym Cojocaru, gdy Mateusz Kowalczyk delikatnie trącił piłkę głowa, zmieniając jej tor lotu, ale nic z tego nie wyszło. W kolejnych minutach gra przeniosła się głównie w środkową strefę boiska i żadna drużyna nie była w stanie skonstruować składnej akcji. W 33. minucie Koutris przeniósł piłkę nad bramką Kudły, uderzając lewą nogą. Chwilę później Drachal był bliski zdobycia bramki, ale w ostatnim momencie piłka mu odskoczyła. W 42. minucie Loncar uderzył głową z bliskiej odległości, ale Kudła zdołał ją wybić końcówkami palców. Po wznowieniu z rzutu rożnego Dawid Drachal chciał oddalić zagrożenie i w momenciem gdy wybijał piłkę, to podbiegł Kurzawa, który dostał prosto w skroń i potrzebował pomocy medycznej. W doliczonym czasie pierwszej połowy Gruszkowski rzucił się, aby zablokować strzał Koutrisa i piłka niefortunnie odbiła mu się od ręki. Po długiej przerwie i analizie VAR sędzia wskazał na jedenastkę, którą  pewnie wykorzystał Koulouris. Po tej bramce arbiter zakończył pierwszą połowę.

Na drugą połowę GieKSa wyszła w takim samym składzie, natomiast w drużynie Pogoni doszło do jednej zmiany. Po czterech minutach drugiej połowy Koulouris znów wpisał się na listę strzelców – tym razem pokonał Kudłę z bardzo bliskiej odległości, a piłkę wrzucił Kamil Grosicki, który przepchał i objechał bezradnego Alana Czerwińskiego. W kolejnych minutach GieKSa, chcąc odrabiać straty, odsłoniła się jeszcze bardziej, co próbował wykorzystać Wahlqvist, ale uderzył bardzo niecelnie. Po upływie godziny gry trener Rafał Górak pokusił się o potrójną zmianę. Na boisko weszli Błąd, Bergier i Galan. Chwilę późnej Arkadiusz Jędrych wpuścił swojego bramkarza na minę. Źle obliczył odległość do Kudły i zagrał zbyt lekko i niedokładnie do tyłu. Kudła musiał opuścić bramkę, aby ratować sytuację i po serii niefortunnych podań piłka trafiła pod nogi Grosickiego, jednak jego strzał został zablokowany przez naszego bramkarza. W 68. minucie Sebastian Bergier wyszedł sam na sam z bramkarzem, ale nie trafił w światło bramki, była to idealna okazja na złapanie kontaktu. Chwilę później Loncar został sfaulowany przez Kuuska, ale sędzia puścił akcję i do piłki dobiegł Sebastian Bergier, który zaliczył… soczysty upadek. W kolejnych minutach gra zrobiła się bardzo rwana i było dużo niedokładności w obu zespołach. W 82. minucie Kacper Łukasiak pokonał Dawida Kudłę strzałem na dalszy słupek. Warto zaznaczyć, że ten zawodnik wszedł na boisko… minutę wcześniej. Pięć minut później Koulouris trzeci raz wpisał się na listę strzelców, pokonując Kudłę strzałem na długi róg. Chwilę później sędzia zakończył spotkanie.

6.04.2025, Szczecin
Pogoń Szczecin – GKS Katowice 4:0 (1:0)
Bramki: Koulouris (45-k, 49, 87), Łukasiak (82).
Pogoń Szczecin: Cojocaru – Wahlqvist, Loncar, Borges, Koutris (86. Lis), Gamboa, Ulvestad, Kurzawa (80. Smoliński), Przyborek (46. Wędrychowski), Grosicki (81. Łukasiak), Kolouris (88. Paryzek).
GKS Katowice: Kudła – Gruszkowski (62. Galan), Czerwiński, Jędrych, Kuusk (80. Komor), Wasielewski – Drachal (62. Błąd), Kowalczyk, Repka, Nowak (88. Marzec) – Szymczak (62. Bergier).
Żółte kartki: Kowalczyk.
Sędzia: Paweł Raczkowski (Warszawa).
Widzów: 19 938.

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Live: EUFORIA W KATOWICACH!!!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

30.03.2025 Katowice
GKS Katowice – Górnik Zabrze 2:1
Bramki: Olkowski (38-sam.), Szymczak (90) – Zahović (51)
GKS: Kudła – Wasielewski (88. Marzec), Czerwiński, Jędrych, Klemenz, Galan (80. Gruszkowski) – Kowalczyk, Repka, Nowak, Błąd (78. Drachal) – Bergier (78. Szymczak).
Górnik: Majchrowicz – Kmet (78. Josema), Szcześniak, Janicki, Janża, Olkowski (46. Sow), Sarapata, Hellebrand, Podolski, Furukawa, Zahović (87. Bakis).
Ż.kartki: Jędrych – Podolski
Cz.kartki:
Sędzia: Tomasz Kwiatkowski (Warszawa)
Widzów: 15048

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga