Dołącz do nas

Piłka nożna

Noty i opisy po Niecieczy

Avatar photo

Opublikowany

dnia

GieKSa przegrała u siebie z ostatnią drużyną w tabeli. Powiedzielibyśmy, że to nie miał prawa się przydarzyć, ale… bo to raz przyjeżdżał outsider i golił naszych „ulubieńców” szkoleniowo? Poprzeczkę mamy zawieszoną bardzo nisko. Bo choć w spotkaniu z Niecieczą walki było nieco więcej niż w poprzednich meczach ligowych, to piłkarsko w efekcie okazało się dramatycznie.

Krzysztof Baran – 6
Takiego meczu, jak z Pogonią nie powtórzył. Przy bramkach raczej nie miał wiele do powiedzenia – co prawda przy drugim golu interweniował dość dziwnie wizualnie, ale pamiętajmy, że uderzenie było mocne i z najbliższej odległości. Ogólnie – poprawny mecz, ale tym razem bez cienia fajerwerków.

Adrian Frańczak – 5
Dość aktywny w ofensywie, ale szkoda, że udane zagranie otwierające wychodzi mu raz na dziesięć (a jak już wyjdzie to jest genialne). W defensywie przez prawie cały mecz bez większych błędów plus jedna bardzo dobra interwencja, gdy wmieszał się w dwóch rywali wychodzących praktycznie na samego Barana. Niestety w końcówce odpuścił krycie strzelca gola, ale jak miał nie odpuścić, skoro miał do pilnowania dwóch przeciwników (bo reszta drużyny miała to w dupie).

Wojciech Lisowski – 2
Ten człowiek to kolejny z bardzo pokaźnej ekipy transferowego szrotu w ostatnich kilku latach. Co akcja przeciwnika to istnieje ryzyko utraty bramki. Gubi się, nie trzyma się na nogach, przegrywa wszystkie pojedynki, nie potrafi sensownie interweniować. Patrząc na jego grę można mieć obawę, że sobie połamie nogi. Przy obu golach tak żenująco krył rywali, że padły dwie bramki. Kupczak pewnie „należał” do Frańczaka, ale Lisowski nie zrobił nic – łącznie z opierniczem dla kolegów – żeby zapobiec temu golowi.

Rafał Remisz – 3
Kolejny słabiak, choć nie aż tak tragiczny. Nie ogarnia w defensywie. Przy drugim golu krył na radar, zupełnie olewając swoje obowiązki, wyskoczył na alibi, tak że rywal miał głowę…dwie głowy wyżej i mógł zaliczyć asystę.

Tymoteusz Puchacz – 6
Jeśli wszyscy trenerzy będą się mijać z rozumem, to nadal będą zawodnika wystawiać na obronie i tym samym wyrządzać mu krzywdę. Piłkarz na obronie grać nie potrafi, jest zbyt zerojedynkowy, tzn. idzie na raz i daje się bez problemy objeżdżać rywalom. Za to w ofensywie naprawdę duży potencjał, jest odważny, nie boi się na siebie brać ryzyka. Do tego ataki prowadzi różnorodnie, raz schodzi do środka, raz decyduje się na centrę. Dobry przegląd pola. I przede wszystkim widać, że piłka sprawia mu radość, a sam od siebie daje dużo walki. Musi mieć dobrego trenera, który go rozwinie. Słaby trener może spieprzyć mu karierę.

David Anon – 5,5
Nawet nieźle. Nie gra na pałę, próbuje rozgrywać, dobre zastawienie, obrót z piłką, niezła technika. Brakuje jeszcze kropki nad i, ale jeśli dostanie nieco więcej szans, to może coś z tego być.

Bartłomiej Poczobut – 5
Taki sobie mecz, ale dużo pomaga nie tylko w środku, ale i na skrzydłach. Wszędzie go jest pełno, z jakością piłkarska bywa natomiast różnie. Mógłby sobie darować te głupoty, że „byliśmy lepsi”. Ogólnie po poprzednich bardzo słabych meczach, tym razem było nieco lepiej.

Dominik Bronisławski – 5
Coś tam próbował, był aktywny, chciał współpracować z Ruminem. Pojawiła się nawet niezła próba strzału. W drugiej połowie w pewnym momencie mocno zgasł. Poprawny mecz, ale zabrakło zdecydowanie efektu.

Grzegorz Piesio – 3
Gdyby strzelił w pierwszej minucie drugiej połowy, pewnie nie przegralibyśmy tego meczu. Problem w tym, że strzelił tak żenująco, lekko, po ziemi prosto w bramkarza, jakby kopał piłkę lekarską. Niestety po początkowych niezłych meczach musimy zdać sobie sprawę, że nie bez powodu Piesio z ekstraklasy, finalisty Pucharu Polski, trafił do naszego klubu…

Adrian Błąd – 6
Nawet ambitny mecz Adriana. Widać go było to na skrzydle jednym, drugim, to w środku. Zaliczył nawet asystę przy samobójczym golu, ale to trochę tak jak z golem Puchacza z Odrą – efektem był gol, ale dośrodkowanie samo w sobie było średnie. Ale niezależnie od tego, zawodnik miał już wiele gorszych meczów w GieKSie.

Daniel Rumin – 4,5
Dużo wiatru, jakieś strzały, ale na razie nie stwarza zagrożenia pod bramką rywali. A dostał kilka razy ciekawą piłkę, choć tyłem do bramki nie zawsze jest tak łatwo coś zrobić w polu karnym. Czekamy na więcej strzałów i gole. Mamy nadzieję, że zagra w Olsztynie, a nie ten Śpiączka.

Damian Michalik (grał od 56. minuty) – 4
Słabizna. Kolejny który nie wziął odpowiedzialności – przy pierwszym golu zamiast blokować rywala, odsunął się. W ofensywie nie daje nic. Oczywiście, grając na skrzydle odbiera mu się atuty, ale mimo wszystko mógłby coś pokazać, a na razie jest jedna trzecia sezonu i poziom Olimpii Grudziądz.

Adrian Łyszczarz (grał od 64. minuty) – niesklas.
Dwojako trzeba spojrzeć na tę zmianę. Miał dwa naprawdę dobre zagrania w pole karne, z których mogło się coś urodzić. Z drugiej strony zaliczył dwie fatalne straty, po których poszły bardzo groźne kontry. Tak więc pół na pół, ale jednak w pamięci bardziej zapadły te straty.

Kacper Tabiś (grał od 83. minuty) – niesklas.
Grał krótko, nic nie pokazał.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

9 komentarzy
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

9 komentarzy

  1. Avatar photo

    Mecza

    1 października 2018 at 17:54

    Pieso i Błąd najsłabsi na boisku, wyglądali jakby to oni grali 120minut w środę. Ja już nie mogę patrzeć na Błąda (6?!) miota się na boisku jak 16latek w debiucie. Anon na plus, ma coś w sobie niekonwencjonalnego. Co do Puchacza potrafi się z przodu przepychać ale grał cały rok w Sosnowcu na lewej obronie to dlaczego u nas ma się nie nadawać do obrony? Tu bardziej chodzi chyba o sposób gry całej drużyny, pomysł (u nas nadal żadnego) Z drugiej strony można byłoby spróbować Kupec na lewej a Puchacz na skrzydle.

  2. Avatar photo

    1964

    1 października 2018 at 18:25

    Błąd 6.Anon 5.5.Nie róbcie sobie jaj.Błąd bezproduktywny człowiek strata.Anon jedyny gość poza(Frańczkiem,Puchaczem i Ruminem)który miał chęci do gry.Starał się kreować sytuacje!Frańczak ambitny wybiegany taki Adam Bała.Byłby dobry jakby nie było w tym sporcie piłki.Puchacz musi grać na skrzydle!

  3. Avatar photo

    Born

    1 października 2018 at 18:27

    Kurwa kiedy zatrudnimy trenera a nie wuefistę….

  4. Avatar photo

    achim

    1 października 2018 at 19:52

    Potrzeba trenera! Ale jakiego? 5 ostatnich załodze nie pasowalo!

  5. Avatar photo

    abel

    1 października 2018 at 20:00

    Nawet wycofani redaktorzy zrozumieli ze jednak jakosc zarzadzania ma wpływ na osiągane wyniki sportowe. Brawo Panowie. Tak na marginesie zobaczcie tylko jak sie zachowuje zarzad. Klub trawi kryzys jakiego dotad nie bylo a tu cisza. Brak jakichkolwiek pomysłów rozwiazań że o decyzjach nie bede wspominal. Nie maja kandydata na trenera dali dziólkę choc wiedza ze nic z tego nie bedzie. Przez tyle czasu porazek paszula nie wpadli na to aby juz wtedy szukac nastepcy. Nie maja zadnego pomyslu na rozwiazanie kryzysu. Nie maja tez niestety honoru by odejsc skoro nic nie potrafia. Wlasciciel miasto patrzy sobie na to spokojnie i gitara gra. Zapominaja tylko ze ta zabawa odbywa sie za pieniadze podatnikow. Na Boga nie widzialem jeszcze takiego zarzadzania. Kioskiem ruchu tak sie nie da zarzadzac. Zapewniam jednak ze wyniki zarzadzania juz sa a beda jeszcze dalej idace jesli to sie nie zmieni

  6. Avatar photo

    Jakubek

    1 października 2018 at 21:16

    Nie ma stadionu. Nie ma trenera.nie ma piłkarzy.nie ma zarządu. Jedna wielka amatorka. Do tego kibice też to olewają. I dlatego jest takie miejsce w tabeli – naprawdę nie ma żadnych przesłanek nawet na utrzymanie.

  7. Avatar photo

    StarA Gwardia

    1 października 2018 at 21:28

    mecz i ibra coś tam wy macie zakaz wypowiadania sie już nikt was już tu nie chce !!!

  8. Avatar photo

    Irishman

    2 października 2018 at 04:09

    @Mecza, @1964 też nie rozumiem tej „szóstki” dla Błąda, tym bardziej w porównaniu 5,5 dla Anona.

    Jeśli chodzi o obronę, to czy nam się to podoba czy nie naszym najlepszym obrońca jest dziś Kamiński. Mało tego, Midzierski (który już strzela bramki w Bełchatowie 😉 ) i tak lepiej się zaprezentował gdy dostał szanse niż Lisowski i Remisz, którzy od samego początku nie dają nam spokoju w defensywie. To pokazuje, w jakiej jesteśmy d…ie, po transferach, jakie zrobiono latem.

  9. Avatar photo

    stefano

    2 października 2018 at 08:23

    Bład jeden najsłabszy na placu – 6 , trochę to słabe ale w tym marazmie wszyscy się już tracą.
    Klub brnie w przepasc ,a najważniejsi ludzie nie widza problemu.
    Prezes jest w kieszeni U.M. wiec nic nie robi , poza dobra miną .
    Obysmy się obudzili z reka w nocniku , bo tak zle nie było dawno.
    Potrzeba ostrej reakcji , jest ciepła klucha i nie widać aby ktoś miał zamiar tym wstrzasnąc.
    Błedy Bartnika i Janickiego widoczne dla laika , ale zawsze można reagować , u Nas niestety wszyscy sa zajęci czym innym niż szybka reakcja na to co się dzieje , a to już nie przelewki !!!

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Piłka nożna Wywiady

Górak: Zdaliśmy egzamin

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Po wygranym 3:0 sparingu ze Stalą Rzeszów porozmawialiśmy z trenerem Rafałem Górakiem. Zapytaliśmy o ubiegły i nadchodzący sezon, uchylony przepis o młodzieżowcu, a także o nowego napastnika.

Wakacje spędził pan aktywnie?

Rafał Górak: Aktywnie, byłem bardzo aktywny: chodziłem po górach, dużo pływałem, siedziałem trochę nad morzem. Fajnie nam się udało pojechać trochę w nieznane, zatrzymywaliśmy się tam, gdzie nas kierowała intuicja. Byliśmy trochę tam, to tu. Wszędzie aktywnie – rowerki i spacery.

Pan jest w stanie odciąć się od piłki?

Wy to doskonale wiecie – piłka to jest całe moje życie, nigdy się nie odetnę. Próbuję się resetować, natomiast piłka mnie nie zabija. Nie powoduje, że jak coś robię, to mnie to męczy. Lubię odpoczywać, np. czytając, ale bez piłki się nie da.

Jak żyje się cały czas pod okiem kamer?

Powiem szczerze, że bardzo mocno zaryzykowałem. Byłem odważny, żeby ten serial „Trenerzy” tyle pokazał od środka. Starałem się nic nie wycinać i w zasadzie mogliście zobaczyć mnie takiego, jakim jestem. To na pewno jest całkiem inny wymiar, bo pierwsza czy druga liga to jest zupełnie inne zainteresowanie medialne. Wydaje mi się, że to, co można w tym wszystkim zobaczyć, to że praca w GKS-ie Katowice idzie bardzo dobrym nurtem. Nie mamy się czego wstydzić, wprost przeciwnie – wykonujemy świetną pracę jako sztab, piłkarze i zespół.

Zostanie jakiś przebłysk po sezonie?

Nie, cały sezon został mi w pamięci. To jest pierwszy sezon od dawna dla GKS-u Katowice w Ekstraklasie, a mój debiutancki. Każdy moment, każda chwila dla mnie była wyjątkowa i zostanie w mojej pamięci bardzo mocno. Ale to już jest za nami, trzeba patrzeć do przodu.

Jaki był najtrudniejszy moment?

Szukałem czegoś takiego, ale powiem szczerze: dobrze rozwiązywaliśmy te nasze problemy. Nawet ten moment, gdy przegraliśmy tę drugą połowę w Zabrzu i zastanawiałem się, w jaki sposób będziemy gotowi w następnych meczach. Okazało się, że drużyna świetnie reagowała na wszystko. Zdaliśmy egzamin tego debiutanckiego sezonu i ważne jest to, że nie dopuściliśmy do sytuacji, gdzie moglibyśmy się naprawdę trwożyć. Bardzo mocno pracowaliśmy, żeby drużynę ciągnąć, oni też byli świetni. To dało takie, a nie inne efekty.

Udało się sprostać założeniom i można oceniać sezon pozytywnie?

Na pewno nie możemy mówić, że „się udało”. To byśmy musieli mówić o jakimś elemencie przypadkowości. Wydaje mi się, że właśnie wypracowaliśmy to ogromną, ciężką robotą, że dziś w Katowicach mamy takie żółte serca. Kibice się zbudzili, kochają ten zespół, Klub, stadion, wszystko, co się wydarzyło. To jest piękne, że wstaliśmy z tego mułu, w którym byliśmy wszyscy razem.

Wasze dobre występy podniosły poprzeczkę?

Także nas rozwinęły, jesteśmy dzisiaj lepsi. To też jest ważne, bo wszystko na plus, jeśli człowiek jest ambitny, to nie może po prostu powiedzieć: „to było takie świetne, teraz jestem najlepszy”. Nie, nas to rozwinęło i w związku tym trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy we mnie, w Rafale Góraku, jeszcze jest miejsce na rozwój? No jest! Ja to zawsze mówię moim piłkarzom, tu nie ma co myśleć, że się jest 32-letnim piłkarzem, czas na rozwój jest zawsze. Nie wolno stanąć, bo wtedy momentalnie jest regres, a nam chodzi o progres.

Drugi sezon dla beniaminka podobno jest najtrudniejszy, a niektórzy kibice rozmarzyli się o pucharach.

Bardzo bym tonował rozważania o europejskich pucharach. One są na pewno czymś pięknym i byłyby czymś wyjątkowym, natomiast Ekstraklasa jest bardzo silna i ma mocne zespoły. Poziom idzie do góry, trzeba z respektem i szacunkiem podchodzić do tego wszystkiego. Tamten sezon był dobry, ale też bardzo trudny, a w ostatnich latach beniaminkowie wylatywali z hukiem. Myśmy się w niej dobrze usadowili, trzeba kontynuować pracę.

Połowa drużyn bije się o rozgrywki międzynarodowe.

To świadczy o tym, że nie stało się to, co często dzieje się na świecie, że są te siły. U nas trzeba szczerze powiedzieć, że jest te pięć zespołów, które będą się o to biły i tam jest ich miejsce. Czy my dzisiaj o tę piątkę walczymy? Ja bym powiedział, że po prostu musimy dążyć do tego krok po kroku, by wiele lat GKS grał w Ekstraklasie. Być może przyjdzie taki moment, gdy powiem z otwartym sercem, że jestem gotowy na walkę o czołowe lokaty.

Co będzie największym wyzwaniem?

Każdy sezon jest inny. Dzisiaj jesteśmy bez Sebastiana i Oskara – to są wyrwy, poważne ubytki w drużynie. Każdemu, kto mnie pyta o naszą największą siłą, odpowiadam: zespołowość. To Sebastian się zbudował w GKS-ie, to Oskar się zbudował w GKS-ie, to my ich wyprodukowaliśmy. U nas eksplodował Antek Kozubal, świetnie zaczął grać Mateusz Kowalczyk. Dawid Kudła stał się bardzo porządnym bramkarzem. Ta zespołowość jest siłą tego zespołu, ja bym chciał w tym kierunku iść, by ci dochodzący stawali się coraz lepszymi zawodnikami. Stąd pomysł na to okienko, by byli to zawodnicy trochę po prostu młodsi.

Zawodnicy muszą się lubić, czy wystarczy po prostu kultura i szacunek?

Nie, nie muszą się wcale lubić. Muszą mieć kult rozmawiania o piłce nożnej. Nie chodzi mi o to, że mają czytać gazetę albo oglądać mecze, tylko rozmawiać o tym, w jaki sposób chcą realizować swoje zadania na boisku, jak my mamy grać. Ty słuchasz heavy metalu, a ja disco-polo, tu mamy dwa inne światy – ale piłka nas łączy i musimy w klubie rozmawiać o piłce, bo to jest miejsce naszej pracy, pasji. Na wczasy może ze sobą nie pojedziemy i możemy nie pałać do siebie miłością, natomiast o piłce musimy umieć rozmawiać, to jest nasz obowiązek. My reprezentujemy klub, a klub jest ważniejszy niż nasze ego. Te disco-polo lub metal nie są istotne, najważniejszy jest GKS.

Są jakieś zmiany w przygotowaniach, czy trzyma się pan wypracowanych przez lata schematów?

Staramy się być coraz bardziej intensywni. W naszym zespole intensywność jest, a ona wynika z rozumienia gry. Chciałbym, aby GieKSa była jeszcze bardziej zażarta, jeszcze bardziej upierdliwa dla przeciwników i jeszcze bardziej spektakularna w atakowaniu. W pierwszym sezonie pokazaliśmy dużo dobrego, daliśmy dużo radości – o to chodzi. Nie chcemy być drużyną, która w Ekstraklasie cierpi. Chcemy, by mówiono o nas, że jesteśmy po prostu jacyś, bo to już znaczy, że mamy kulturę gry. To jest dla mnie istotne.

Czyli na to będzie pan zwracał uwagę, że macie walczyć i zostawić serce na murawie?

Nie da się walczyć, jeśli nie rozumie się gry. Powoduje to masę czerwonych kartek i zamieszania, ja to trochę inaczej rozumiem. Mamy walczyć, ale rozumiejąc, co chcemy zrobić. Jeśli będziemy realizować założenia, oddamy serducho, do tego umiejętności piłkarskie – mamy szansę być spektakularnymi i wygrywać, po prostu.

Jak dotąd wszystko idzie zgodnie z planem?

W miarę idzie zgodnie z przewidywaniami. Wiadomo, są trochę przemęczeniowe sprawy, mniejsze i większe urazy, dopinamy kwestie dojść samych zawodników. Obóz w Opalenicy był naprawdę na najwyższym poziomie i jestem bardzo zadowolony.

Do zespołu dołączyli młodzi zawodnicy. To część strategii?

Po awansie chciałem piłkarzy bardzo doświadczonych, którzy przyjdą i dadzą nam w szatni uspokojenie emocji. Zrelak, Czerwiński i Nowak, to byli dla mnie bardzo ważni zawodnicy. Przyszli i dali w szatni bufor bezpieczeństwa, że w trudnym momencie powiedzą: spokojnie, wychodzimy z tego. Zawodnicy ze sobą rozmawiają. Wiadomo, nie możemy iść tylko w takich zawodników, bo wszyscy jesteśmy coraz starsi, dlatego planowaliśmy to, by przyszli do nas piłkarze z dużymi umiejętnościami i „dwójką” z przodu. O takich zawodnikach myślałem najbardziej.

Przepis o młodzieżowcu się zmienił.

Dla mnie to upiorny przepis, niemający nic wspólnego z logiką i grą fair play. Drużyny niekorzystające z tego były karane. To jest dla mnie chore. Nie mam nic przeciwko Pro Junior System i nagradzaniu drużyn za stawianie na młodych Polaków. Nie powinien to być jednak przepis, który daje mi nakaz wystawienia na boisko zawodnika, który ma jakiś rocznik. Dla mnie wskazanie, że młodzieżowiec musi być z rocznika 2003, to jakby powiedziano: „ale musisz mieć też jednego z 1973!”. No i co, ja zagram? Dla mnie to jest bez sensu, nie wolno nakazywać, trzeba po prostu promować młodych ludzi. GKS jest oparty o polskich zawodników i daje sobie radę. Ja tego nie rozumiem, jeszcze trzeba zapłacić karę. Pro Junior System świetny, a ten przepis o młodzieżowcu to dobrze, że zniknął.

To był problem, że ktoś na przykład wiedział, że gra tylko przez ten przepis?

Właśnie, to również mogło doprowadzać do tego, że dochodziło do takich absurdów. Zawodnicy starsi mogli czuć się pokrzywdzeni, że młodzieżowiec musi grać. My zawsze mieliśmy w składzie młodzieżowców pełną gębą, bardzo się z tego cieszyłem. Każdy z nich był świetnym zawodnikiem, ale nie wszyscy taki komfort mieli.

Wielu kibiców podchodzi z dużą rezerwą do sprowadzenia Macieja Rosołka.

Na pewno do nas pasuje, takiego nieoczywistego zawodnika szukaliśmy. Na rynku jest wielu zawodników, natomiast trzeba być racjonalnym. Nie zawodziliśmy się na zawodnikach, którzy nie byli tymi z topu na tej pozycji. Przychodzili piłkarze, o których wiedziałem, że ich sposób gry może nam pomóc. Maciej jest właśnie takim piłkarzem.

Jakie są cele na ten sezon?

Ekstraklasa w Katowicach ma być na lata – to jest moje motto pracy z tą drużyną. Chciałbym być maksymalnie przygotowany do pierwszego meczu i wyjść na Raków z pewnością, że możemy wygrać.

Najbardziej wyczekiwany mecz to… 

Chyba zawsze tak będzie: każdy kolejny. Naprawdę się nie mogę doczekać spotkania z Rakowem.

Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Panie! Do ligi jest siedem dni!

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Sezon – proszę państwa – za pasem. W zasadzie można powiedzieć, że „polskie granie” już się rozpoczęło – czwartkowym meczem Legii z Aktobe. Za chwilę Superpuchar, a za tydzień wraca ekstraklasa. Szybko zleciało. Dla nas zacznie się podobno „najtrudniejszy sezon dla beniaminka”, czyli drugi sezon. Choć beniaminkiem już nie jesteśmy, tylko pełnoprawnym ligowcem. No – może prawie pełnoprawnym, zobaczymy, jak te rozgrywki się potoczą i czy GieKSa zaliczy sezon zbliżony do poprzedniego, a jak wiemy, ten poprzedni przyniósł nam sporo radości i dumy.

Co nas czeka – tego nie wie nikt. Nie ukrywajmy, że poprzednie rozgrywki i postawa w nich GKS były zaskoczeniem. Katowiczanie zaprezentowali się bardzo dobrze, pokazali swój styl, waleczność, ofensywną piłkę. Na palcach jednej ręki można by policzyć mecze, w których nasz zespół był zdecydowanie słabszy od rywala. Dwa spotkania z Legią, Lech w Poznaniu, Górnik w Zabrzu, Pogoń w Szczecinie. A poza tym? Może by się znalazła jakaś Jaga na wyjeździe, ale tak naprawdę nawet w przegranych meczach katowiczanie nie odbiegali bardzo od rywali. Czasem nawet byli lepsi. A przecież oprócz tego było też sporo zwycięstw.

Mogliśmy się zastanawiać, jak GKS będzie się spisywał, mając zapewnione utrzymanie. I spisywał się nadal bardzo dobrze. Po zadyszce z Legią i Koroną przyszło siedem punktów w ostatnich trzech meczach.

Sezon jest niewiadomą choćby z powodu zmian kadrowych, które zawsze między sezonami mają miejsce. Straciliśmy bardzo ważną postać, czyli Oskara Repkę, który po fenomenalnej końcówce sezonu bardzo mocno podwyższył swoje noty, trafił do kadry i odszedł do Rakowa Częstochowa. Szkoda bardzo tego zawodnika, ale taka jest kolej rzeczy. Oskar grał w GKS przez kilka lat i nikt się nim nie interesował, ale promocja na boiskach ekstraklasy jest tak wielka, że ta scena plus jego kapitalne występy zaowocowały transferem do wicemistrza Polski. Wcześniej odszedł też Sebastian Bergier, za którym w Katowicach nikt nie płacze, choć sam Seba trochę płacze, że nie był w Katowicach traktowany jak należy (nie przez kibiców). Napastnik dał nam więcej goli, niż sobie wyobrażaliśmy i godnie zastąpił Adama Zrelaka. Natomiast nie jest to piłkarz, którego nie da się zastąpić.

Z ważnych piłkarzy to jedyne odejścia, więc mimo wszystko ta kadra nie została mocno przetrzebiona. Przede wszystkim udało się wykupić Mateusza Kowalczyka, co było celem numer jeden. Wokół tego zawodnika zapewne będzie się kręcić gra naszego zespołu. Utrzymanie tego piłkarza to wielki sukces i naprawdę optymistyczna sprawa, bo teraz proszę sobie wyobrazić utratę i Repki, i Kowalczyka. To byłby już mały sportowy dramat. Został Kowal – więc jest nieźle.

A piłkarze, którzy przyszli? Różne są opinię o naszym mercato. I wszystko wyjdzie w praniu. Pozyskani zawodnicy nie są z czołówki ligi, ale nie oszukujmy się – tacy piłkarze w pierwszej lidze do nas nie przychodzili. Praktycznie w komplecie są to zawodnicy, którzy odgrywali może nie wszyscy pierwszoplanowe, ale jednak ważne role w swoich zespołach – i co najważniejsze – w ekstraklasie! Zaczęliśmy od dwójki z Pogoni Szczecin. Kacper Łukasiak regularnie wchodził w meczach Portowców, Marcel Wędrychowski zresztą również, a i kilka spotkań zagrał od pierwszej minuty. Aleksander Paluszek wiosną w wielu meczach Śląska był podstawowym zawodnikiem. Jakuba Łukowskiego pamiętamy przede wszystkim z doliczonego czasu gry i bramki na Bukowej – w strugach deszczu – dla Widzewa. A Maciej Rosołek – piłkarz, który w ostatnich dwóch latach obniżył nieco loty, ale to zawodnik z potencjałem, a GieKSa jest miejscem, w którym tacy gracze się odbudowują.

Przede wszystkim jednak to, co powinno nas napawać optymizmem to po prostu praca zespołu – praca sztabu szkoleniowego, który stworzył, wykreował ten zespół od zera. Praca metodyczna, konsekwentna i z pasją, co choćby było widać w serialu Canal Plus. Dlaczego więc miałoby być gorzej? Dobra praca zawsze się broni i – choć wiadomo, że to jest sport i wahania mogą być – to ten atut GieKSy jest ewenementem w ekstraklasie. Puszcza spadła, więc nie ma już Tomasza Tułacza, jako rekordzisty pod względem stażu. Teraz to Rafał Górak dzierży tę palmę pierwszeństwa i to z olbrzymią przewagą. Po nim najdłuższy stań ma Adrian Siemieniec, ale to jest tylko… 2023 rok. Reszta trenerów jest od 2024 lub później! Abstrahując od… wszystkiego, jest to dramat polskiej piłki i brak jakiejkolwiek ciągłości. Naprawdę więc doceniajmy to, że mamy zespół budowany przez lata, nawet jeśli po drodze wszyscy – piłkarze, trener, cały sztab szkoleniowy i kibice, musieli przetoczyć wielki, potężny, monstrualny głaz. Wszystkim się to opłaciło.

Katowiczanie postawili wysoko poprzeczkę w poprzednim sezonie. I teraz są dwie szkoły. Jedna mówi o tym, że musimy piąć się do góry, walczyć o wyższe miejsca i zdobyć większą liczbę punktów. Z drugiej strony, naprawdę ta postawa w ostatnich rozgrywkach była nad wyraz dobra, więc może być tak, że liczba punktów w tych nadchodzących – będzie mniejsza. Nie sposób przewidzieć, w którą stronę to pójdzie. Dlatego tak ważne jest wsparcie i ta cała otoczka, która była w poprzednim sezonie. Przecież to, co GieKSa zrobiła, punktując z marszu na nowym stadionie, to też było coś spektakularnego. Obawialiśmy się, że katowiczanie będą przez chwilę grać na Nowej Bukowej, jak na wyjeździe. A gdzie tam. Od razu był to ICH stadion. W aspekcie psychologicznym to, że od razu zaczęli wygrywać na nowym obiekcie, jest bardzo ważne, bo po prostu oni znają, my znamy i ten stadion zna smak zwycięstwa.

Nawet Kolejorz zna smak „zwycięstwa” na Nowej Bukowej, bo choć dość rozpaczliwie wywalczyli remis, to po meczu byli w takiej euforii, jakby wygrali, bo przecież przybliżyli się tym punktem do mistrzostwa.

Ostatnie chwile ligowego odpoczynku przed nami kibicami. A od przyszłej soboty się zacznie znów – co tydzień kibicowskie i piłkarskie święto, czyli GieKSa w ekstraklasie!

Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Repka opuszcza GieKSę

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Oskar Repka zdecydował się na przejście do Rakowa i podpisał tam 5-letnią umowę. Klub z Częstochowy aktywował klauzulę wykupu zawodnika.

Repka odchodzi na zasadzie transferu definitywnego. GieKSa z tytułu transferu otrzyma rekordową kwotę, według medialnych spekulacji będzie to około 3 milionów złotych (700 tys. euro).

Pomocnik dołączył do GKS Katowice w 2021 roku. W sezonie 2023/24 pomógł w awansie do Ekstraklasy, a następnie na najwyższym szczeblu rozgrywkowym rozegrał 33 spotkania, w których strzelił 8 bramek. Ogółem koszulkę GieKSy zakładał 113 razy, zdobywając 13 bramek. W czerwcu po raz pierwszy został powołany do reprezentacji Polski, ale nie wystąpił w oficjalnym spotkaniu.

Zawodnikowi życzymy powodzenia w nowych barwach i dziękujemy za grę w naszym klubie.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga