Felietony Piłka nożna

Post scriptum do meczu w Bełchatowie

Jako redakcja dopiero po raz drugi udaliśmy się do Bełchatowa. Dwa lata temu przegralismy 0:5, a rywal awansował do ekstraklasy. Teraz zaliczył spadek, przez co znów mogliśmy zagrać z Brunatnymi.

1. Mało jednak brakowało a na mecz byśmy w ogóle nie dotarli. Na szczęście mieliśmy spory zapas czasowy i nawet kapeć nie przeszkodził nam w osiągnięciu celu.

2. W obliczu tych wszystkich Suwałk, Gdyń, Chojnic czy Bytowów, mecz w Bełchatowie jawił się niemal jak derby. Tak blisko. Tylko dwie godziny.

3. Pierwsza nasza wizyta zakończyła się klęską 0:5. Mamy w pamięci tamten fatalny mecz i zwolnienie Rafała Góraka. Powtórki nie chcieliśmy.

4. Tym razem absolutnie nie mieliśmy kłopotu z akredytacjami. Wszystko przebiegło szybko i sprawnie.

5. Trzeba przyznać, że wozy Polsatu robią wrażenie. Spory busik dla załogi, TIR i jeszcze jeden wóz transmisyjny.

6. Oj pogoda nam nie dopisywała. Siedzieliśmy w pełnym słońcu, które grzało niemiłosiernie, a także oślepiało. Czasem nic nie było widać na ekranie laptopa. Praca w tych warunkach była ciężka.

7. Na meczu był obecny były zawodnik obu klubów – Grzegorz Fonfara. Ciekawe komu kibicował popularny Fąf?

8. Po trybunach przechadzał się także Jacek Krzynówek. Zawodnik, który strzelał bramki Realowi Madryt czy Portugalii do stosunkowo wielkiej kariery startował właśnie z Bełchatowa.

9. Na kilkanaście minut przed meczem autor tego artykułu udał się do toalety. Na korytarzu mijała go maskotka. „Która godzina?” – spytała. „Za dwanaście trzecia” – usłyszała zgodą z prawdą odpowiedź. „Aaaa, to mnie tak wkręcają, że trzy minuty do meczu” – odparła niepocieszona, ale z ulgą.

10. A po chwili szok – z góry po schodach schodzi babka i uprawia na tych schodach nordic walking.

11. Pisaliśmy już kiedyś o stolikach dla prasy na stadionie w Bełchatowie. Klub awansował do ekstraklasy, spadł i nic się w tym temacie nie zmieniło. Jakieś totalnie dziwnie składane potworki nie przystoją stadionowi piłkarskiemu na tym poziomie. Tych stolików nie da się opisać, trzeba by było je zobaczyć.

12. Po 32 minutach meczu dwa lata temu czerwoną kartkę ujrzał w Bełchatowie Janusz Gancarczyk. GKS przegrał 0:5, a gra w dziesiątkę nie sprzyjała osiągnięciu dobrego wyniku. Teraz w osłabieniu graliśmy już o 10. minuty. Było bardzo ciężko, ale jak się skończyło – wszyscy wiemy.

13. Oczywiście jeżeli chodzi o dramaturgię i spektakularny koniec, to spotkanie nie było na poziomie sławnego meczu z Pogonią w Szczecinie. Jednak w ostatnich latach chyba wskoczy na podium. Grać w osłabieniu cały mecz i na dwanaście oraz pięć minut przed końcem zdobyć bramki dające trzy punkty… To zdarza się bardzo rzadko.

14. Kibice w Bełchatowie jakoś specjalnie nie popisali się. W młynie ich było niewielu, całkiem fajnie machali flagami, doping średni. Nie było czuć energii.

15. Po końcowym gwizdku ławka rezerwowych wybiegła na boisko tak, jak to czasem widzimy na mundialach, po spektakularnych awansach, utrzymaniach itd. No ale ten mecz był jedyny w swoim rodzaju, więc radość była w pełni uzasadniona.

16. Piłkarze bardzo długo czekali na bohatera – Łukasza Pielorza, który udzielał wywiadów. Gdy przyszedł do szatni piłkarze cieszyli się głośno ze wspólnej wygranej. Nam jako paparazzi udało się nagrać zza szyby tę szaloną radość, dzięki czemu szybko mogliście ją obejrzeć na naszym profilu na Facebooku.

17. Rafał Ulatowski regularnie jest załamany po meczu z GKS. Dwa lata temu jako trener Miedzi jeszcze kilka minut po konferencji siedział na swoim miejscu zamyślony. Teraz również radości w jego głosie nie było, a był smutek i gorycz…

18. Na sali konferencyjnej natomiast zostaliśmy my i pracowaliśmy, aby jak najszybciej były na stronie materiały z tego efektownego meczu. Podobnie jak piłkarze, wykonaliśmy kawał dobrej roboty!