Klub GKS Bełchatów został założony w 1977 roku. Do 31 stycznia 2002 funkcjonował jako stowarzyszenie sportowe, natomiast jako Sportowa Spółka Akcyjna występuje od 1 lutego 2002 r. Od początku powstania klubu, jego strategicznym sponsorem, a zarazem właścicielem jest Kopalnia Węgla Brunatnego „Bełchatów”. Pierwsza nazwa bełchatowskiego zespołu brzmiała zatem: Górniczy Klub Sportowy „Węgiel Brunatny” Bełchatów. W 1983 r. została ona skrócona do Górniczy Klub Sportowy „Bełchatów”. Po 22 latach w wyniku utworzenia holdingu BOT (2005), w skład którego wchodzi KWB „Bełchatów”, do nazwy zespołu dołączony został człon „BOT”. W sezonie 2006/2007 drużyna występowała jako BOT GKS Bełchatów. Od sezonu 2007/2008 do końca sezonu 2011/2012 drużyna nosiła nazwę PGE GKS Bełchatów.
GKS w ekstraklasie występował w sumie przez jedenaście sezonów, a największym sukcesem klubu jest wicemistrzostwo kraju z sezonu 2006/2007, kiedy to do zdobycia czempionatu w Polsce zabrakło podopiecznym trenera Lenczyka zaledwie jednego punktu. Warto podkreślić fakt, że po rundzie jesiennej Bełchatów liderował w tabeli. Zespół z województwa łódzkiego dwukrotnie brał udział w finale rozgrywek o Puchar Polski, ale dwukrotnie schodził z boiska pokonany. W sezonie 1995/96 lepszy był Ruch Chorzów, a w sezonie 1998/99 triumfowała Amica Wronki. Wicemistrzostwo było dla Bełchatowa przepustką do europejskich pucharów w sezonie kolejnym. GKS w I rundzie Pucharu UEFA pokonał w rzutach karnych Ameri Tbilisi, ale w drugiej rundzie odpadł z Dnipro Dniepropietrowsk. Warto odnotować, że we wszystkich spotkaniach pucharowych – zarówno z Ameri, jak i Dnipro – wystepował Tomasz Wróbel, kótry przed sezonem trafił do naszego zespołu. W kolejnych latach GKS miał tendencję spadkową, co doprowadziło Brunatnych do spadku z ekstraklasy w zeszłym sezonie.
Legendą GKS-u Bełchatów jest Jacek Berensztajn, który w barwach GKS Bełchatów rozegrał 12 sezonów. W tym czasie wystąpił w 291 spotkaniach. Pomocnik klubu ze Sportowej pamięta awanse do III, II i I ligi. Berensztajn dwukrotnie wystąpił w dorosłej reprezentacji Polski. Innymi zawodnikami kojarzonymi z Bełchatowej są Jacek Popek (252 mecze w GKS-ie), występujący obecnie w Wiśle Kraków Łukasz Garguła (182 mecze). Z Bełchatowa do wielkiej jak na polskie warunki kariery wybił się wybitny reprezentant kraju – Jacek Krzynówek. W GKS-ie występowali też bardzo bliscy gry w kadrze obecnie – Marcin Komorowski czy Marcin Kowalczyk. Nie można nie podkreślić, że sporo czasu w tym klubie spędzili piłkarze obecnie reprezentujący katowicki klub – Barrłomiej Chwalibogowski, Grzegorz Fonfara, Łukasz Budziłek i wspomniany Tomasz Wróbel.
GieKSa z GKS-em w lidze rywalizowała o punkty ośmiokrotnie. W tych ośmiu pojedynkach Bełchatów wygrywał tylko dwa razy, w tym w pierwszym meczu obu ekip rozgrywanym w sezonie 1995/96, kiedy to będący gospodarzem GKS pokonał GieKSę 2:1. Pierwszy, który pokonał bramkarza z Katowic (Janusza Jojkę) był Janusz Prucheński, a na 2:0 podwyższył Berensztajn. Honorowe trafienie dla Trójkolorowych zaliczył Kazimierz Węgrzyn. Jeżeli chodzi o pozostałe starcia, to aż połowa z nich kończyła się remisami 0:0 lub 1:1. GKS ostatni raz wygrał z Brunatnymi w sezonie 1998/99, a dokładniej 7 września 98 roku i było to….w Bełchatowie. Goście prowadzili 1:0 po golu Andruszczaka, wyrównał z karnego Krzynówek, a bramkę na wagę zwycięstwa zanotował Adam Kucz. To był mecz w ekstraklasie, a oba zespoły po sezonie pożegnały się z najwyższą klasą rozgrywkową.
Rok później w ostatnim ligowym pojedynku obu GKS-ów, a jednocześnie ostatnim meczu sezonu 1999/2000 bramek nie było. To był mecz, w którym kibice GieKSy, zasiadający wówczas na Trybunie Północnej, fetowali powrót po rocznej banicji do ekstraklasy.
Podsumowując – w ligowych pojedynkach padły cztery remisy, oba kluby zanotowały też po dwie wygrane. Stosunek bramek to 8:7 dla GieKSy.
Najnowsze komentarze