Piłka nożna Prasówka

„Presja? Zupełnie niepotrzebne alibi”. Przegląd doniesień mass mediów

Zapraszamy do przeczytania fragmentów wiadomości mass mediów na temat GieKSy:

slask.sport.pl – Kolumbijczyk Victor Zapata testowany na Bukowej

[…] Zapata to 20-letni napastnik. Przez ostatnie pół roku był zawodnikiem Banika Ostrawa, ale nie przebił się w nim do składu. Zapata dorastał w Londynie i jest wychowankiem Tottenhamu. Grał też w młodzieżowych zespołach Portsmouth i Scunthorpe. W Katowicach ma być sprawdzany przynajmniej do środowego sparingu z Zagłębiem Sosnowiec.

Bramkarz Mateusz Kuchta wypożyczony z Górnika Zabrze

[…] 19-letni bramkarz uchodzi za wielki talent. W Górniku nie ma szansy na regularną grę, tym bardziej, że klub pozyskał właśnie doświadczonego Sebastiana Przyrowskiego.
W Zabrzu postanowiono Kuchtę wypożyczyć do GKS-u Katowice. Umowa została parafowana na rok z opcją powrotu bramkarza już zimą. Kuchta dołączy do GieKSy w środę i wyjedzie z nią na zgrupowanie do Dzierżoniowa.
O miejsce w składzie katowickiego zespołu będzie rywalizował z Rafałem Dobrolińskim. Szanse Kuchty są o tyle większe, że jest on młodzieżowcem.

Filip Burkhardt podpisał kontrakt z GieKSą

Filip Burkhardt przebywa z katowickim zespołem na zgrupowaniu w Dzierżoniowie.

[…] 28-letni Burkhardt to zawodnik z bogatym doświadczeniem, które zdobywał w takich klubach jak Amica Wronki, Lech Poznań, Jagiellonia Białystok, Widzew Łódź, Arka Gdynia, Sandecja Nowy Sącz i Wisła Płock. W ostatnim sezonie zawodnik występował w ekstraklasie, w barwach Górnika Łęczna. Zagrał w 17 meczach, nie strzelił ani jednej bramki.
– W tej chwili jesteśmy związani umową wypożyczenia. Zostały jednak ustalone warunki współpracy również w kolejnych sezonach – mówi Grzegorz Proksa, dyrektor sportowy.

sportowefakty.pl – GKS Katowice pokonany przez Zagłębie Sosnowiec

[…] W pierwszych minutach lepiej prezentowali się goście, lecz katowiczanie dzielnie dotrzymywali im kroku, przedostając się środkiem boiska w sektor pola karnego rywali. W 26. minucie nowy zawodnik Zagłębia, Tomasz Margol, zdecydował się na zaskakujący strzał, który świetnie obronił Rafał Dobroliński.

Natomiast w 32. minucie prostopadłym podaniem popisał się Wojciech Trochim, Grzegorz Goncerz próbował przelobować Wojciecha Fabisiaka, lecz próba ta okazała się mało skuteczna. Chwilę później Goncerz ponownie wyprowadził groźny atak, który zatrzymał Fabisiak. Przed przerwą bramkę zdobyło Zagłębie, w ostatniej akcji z rzutu rożnego dośrodkował Sebastian Dudek, a Łukasz Matusiak wykończył dzieło.

Od początku drugiej połowy sosnowiczanie atakowali, tuż po przerwie Łukasz Tumicz w trudnej sytuacji próbował skierować głową piłkę do siatki, lecz uprzedziła go defensywa GKS-u. Ślązacy wyrównali w 76. minucie, a to za sprawą Victora Zapaty. Jednak Zagłębiacy zdołali wydrzeć zwycięstwo w tym spotkaniu. Marcin Sierczyński podał do dobrze ustawionego Tomasza Szatana, który bez problemów pokonał Mateusza Kuchtę.

Zwycięstwo GKS-u Katowice nad Miedzią Legnica

W rozegranym w Dierżoniowie meczu sparingowym GKS Katowice pokonał Miedź Legnicę 2:0. Bramki dla śląskiego zespołu zdobyli Grzegorz Goncerz i Paweł Szołtys.

GKS Katowice odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w okresie przygotowawczym. Spora w tym zasługa Grzegorza Goncerza, który w 24. minucie pokonał Dawida Smuga. 7 minut później król strzelców I ligi miał szansę na zdobycie drugiej bramki, lecz z rzutu karnego trafił w poprzeczkę. Wynik meczu ustalił w 88. minucie Paweł Szołtys.

katowickisport.pl – Piłkarze GieKSy pojechali na zgrupowanie do Dzierżoniowa

[…] Po zakończonym sparingu (1:2) z Zagłębiem Sosnowiec sztab szkoleniowy GieKSy podał listę nazwisk 25 zawodników, którzy udadzą się w środę na zgrupowanie w Dzierżoniowie (1-10.07.)

Bramkarze: Rafał Dobroliński, Kamil Główka, Mateusz Kuchta.

Obrońcy: Rafał Pietrzak, Adrian Jurkowski, Mateusz Kamiński, Alan Czerwiński, Adrian Frańczak, Wojciech Jurek, Łukasz Pielorz.

Pomocnicy: Wojciech Trochim, Maciej Bębenek, Filip Burkhardt, Krzysztof Wołkowicz, Povilas Leimonas, Kamil Bętkowski, Sławomir Duda, Aleksander Januszkiewicz, Sebastian Szombierski, Maciej Łącki, Dariusz Zapotoczny, Kamil Witkowski.

Napastnicy: Grzegorz Goncerz, Paweł Szołtys, Victor Zapata.

Nowy GieKSiarz: „Presja? Zupełnie niepotrzebne alibi”[Rozmowa]

Na Filipa Burkhardta czekano w Katowicach od samego początku letnich przygotowań. Choć był już na Śląsku, nie mógł pojawić się na zajęciach do czasu rozstrzygnięcia spraw z Górnikiem Łęczna, gdzie ma jeszcze ważny kontrakt.

[…] A tym celem będzie…
FILIP BURKHARDT: Ekstraklasa oczywiście. Pamiętam, że właśnie tu strzeliłem swoją pierwszą bramkę w ekstraklasie. To było ponad 10 lat temu. Mam nadzieję, że teraz na Bukowej doczekam kolejnych ekstraklasowych goli – już dla GKS-u, za rok, może dwa…. Mam nawet nagrania z tamtych lat. Młody byłem, fantazja czasami mnie ponosiła, „bujałem” się po murawie (śmiech). Cieszę się, że tu wróciłem po takim czasie. Stadion co prawda zbytnio się nie zmienił, ale jeśli uda się nam osiągnąć sukces – a głęboko w to wierzę – to będzie i nowy stadion dla „GieKSy”.

[…] Usłyszał pan już od trenera Piotra Piekarczyka jego wizję „zagospodarowania” pańskiej osoby na murawie?
FILIP BURKHARDT: Jestem przymierzany na dwie pozycje: „ósemkę” i „dziesiątkę”. Mam kreować grę, otwierać kolegom drogę do bramki. Nigdy natomiast nie byłem i nie będę – choć bardzo bym chciał – snajperem, zdobywającym 10 goli w sezonie. Na szczęście tu w GKS-ie i przed sobą, i po bokach będę mieć do kogo te piłki kierować; jest po prostu komu strzelać.

Powiedział pan: „lubię czuć presję pełnych trybun”. Rozumiem, że alibi czasami tu przy Bukowej używane – „presja kibiców” – z pana ust nie padnie?
FILIP BURKHARDT: Wręcz przeciwnie. Jeśli ktoś jest zawodowym piłkarzem, chce grać na jak najwyższym poziomie, nie może mówić o presji jako czym przeszkadzającym mu w rozwoju. To rzeczywiście jest jedno z polskich alibi – zupełnie niepotrzebnych.