Dołącz do nas

Piłka nożna

[RELACJA] GKS „czteropak” Katowice

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Kolejka nr 10 dla GieKSy odbyła się w Opolu w sobotę 25 września o godzinie 12:40. Trener Górak zdecydował się na jedną korektę w składzie względem ostatniego spotkania w Polkowicach. Szwedzika od pierwszej minuty zastąpił Filip Szymczak.

Spotkanie od początku było rozgrywane bardzo chaotycznie. Obie drużyny nie potrafiły zawiązać konkretnych akcji nawet pod polem karnym rywala. Pierwszą okazję stworzyła sobie Odra i pewnie ją wykorzystała. Na lewej stronie Wojciechowskiego ograł Konrad Nowak i świetnie dośrodkował między bramkarza a obrońców, przez co Janus tylko skierował piłkę do siatki GieKSy. Nic nie zapowiadało tego, że w 30. minucie dojdzie do wyrównania, a jednak! Rywal poślizgnął się z piłką przy interwencji, przez co mieliśmy rzut rożny, który po dośrodkowaniu wykończył głową Filip Szymczak. To nie zmieniło jednak fatalnej postawy obrony w tym sezonie. W 39. minucie natomiast świetnie dograł znowu z lewej strony Maćkowiak za plecy Kołodziejskiego, gdzie był ustawiony Piech. Tak doświadczony zawodnik nie miał problemów z wykorzystaniem tej sytuacji i uderzył głową przy prawym słupku Królczyka. Ten sam zawodnik zapisał się w protokole trzy minuty później kiedy dobił na linii strzał Konrada Nowaka, który i tak zmierzał do bramki. Fatalnie w tej sytuacji zachował się Kołodziejski, który tak niefortunnie interweniował w polu karnym, że rywal otrzymał piłkę prosto pod nogi przed naszym bramkarzem. Do gwizdka kończącego pierwszą połowę dominowała Odra, ale nie miała już okazji do strzelenia kolejnej bramki.

Dwie zmiany zdecydował się zrobić trener Górak na drugą połowę spotkania. Jędrycha i Wojciechowskiego zmienił Janiszewski z Sanockim. Ten drugi pokazał się kilka razy w dryblingu, ale to znowu rywale dali o sobie znać. W 52. minucie na lewej stronie w narożniku pola karnego pobawili się Piech z Nowakiem i ograli naszych zawodników. Nowak zdecydował się na kapitalne uderzenie po długim słupku i nie dał szans Królczykowi. Sanocki nawet zdobył bramkę w 55. minucie po bardzo dobrej akcji indywidualnej, ale był niestety na pozycji spalonej w momencie dobitki strzału Figiela. GieKSa się nie poddawała i atakowała dobrze broniącą Odrę. Furę szczęścia miał Sanocki, który w 69. minucie uderzył lekko szczupakiem na bramkę, a tam obrońcy wpakowali przypadkiem piłkę do bramki Kuchty. Do końca spotkania GieKSa może i miała optyczną przewagę, ale nic z tego nie wynikało. Kolejne spotkanie, w którym przeciwnik ładuje nam „czteropaka”.

25.09.2021, Opole
Odra Opole – GKS Katowice 4:2 (3:1)
Bramki
: Janus (21), Piech (38, 42), Nowak (52) – Szymczak (30), Żemło(69-s).
Odra Opole: Kuchta – Maćkowiak, Maksymilian, Żemła, Mikinić, Trojak, Janus (88. Spychała), Niziołek (70. Pawlik), Marzec (80. Żak), Nowak (71. Sauczek), Piech (70. Czapliński).
GKS Katowice: Królczyk – Wojciechowski (46. Sanocki), Jędrych (46. Janiszewski), Kołodziejski, Pavlas – Woźniak, Błąd, Jaroszek, Figiel (62. Urynowicz), Kiebzak (62. Szwedzik) – Szymczak (63. Kozłowski).
Arbiter: Łukasz Kuźma.
Widzów: (410 kibiców GKS Katowice).

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

26 komentarzy
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

26 komentarzy

  1. Avatar photo

    Sas

    25 września 2021 at 15:04

    Górak na co Ty jeszcze czekasz, jeżeli GKS znaczy coś dla Ciebie honorowo odejdź…

  2. Avatar photo

    Riko

    25 września 2021 at 15:09

    No i co dalej ? Jest tu jakiś prezes czy dyrektor ? Ktoś , coś ?

  3. Avatar photo

    Kato

    25 września 2021 at 15:32

    Trener chyba sam nie wie co się dzieje z tymi zawodnikami i drużyną.
    Myślał i dał czas na dostosowanie gry do pierwszej ligi, co wielokrotnie podkreślał. Ale efekty idą w całkiem odwrotnym kierunku.
    Mieli się zgrać i strzelać gole i jednocześnie poprawiać obronę. W zamian przestali strzelać i do tego tracili z meczu na mecz coraz więcej bramek.
    A słaba obrona osiągnęła dno dna.
    Coś jest nie halo, bo w chęci trenera nie wątpię. Raczej zawodnicy nie odrabiają lekcji i widać to z trybun jak grają. Te zagrywki przed bramką przeciwnika i partolenie 100% jest dziwne.
    Piszę to jako zwykły kibic.
    Co się stanie, nie wiem. Do trenera mam szacunek i tak, obojętnie czy będzie za wszystko obwiniony.
    Oby wszystko potoczyło się ku dobra dla naszego Klubu.
    INO GIEKSA!

  4. Avatar photo

    Bulwa

    25 września 2021 at 16:07

    zesc, slysz na konferencji ze nadal musimy przystosowac sie do pierwszej ligi. dla mnie do smiech. ktos o tym mowil, nie pamietam, poawciecie. blad, wozniak, szymczak, jedrych i tak mozna wymieniac czy oni grali na tym poziomie alby teraz sie uczyc?

  5. Avatar photo

    Roh

    25 września 2021 at 16:07

    Ten Pan nie ma umiejetnosci do prowadzenia drużyn na tym poziomie i tyle.

  6. Avatar photo

    Bulwa

    25 września 2021 at 16:14

    JAK PAN SI UCZY TO CZEMU ZOSTAWIL TEN SAM SKAD CO LEDWO AWANSOWAL. PRZEPRASZAM CO WSZYSTKO WYGYWAL I LEDWO CO WSZEDL. PORAZKA. PAN GOAK NIE MA KOTROLI NAD SZATNIA LUB SZATNIA NIE CHCE WIECEJ, CEL BYL UTRZYMANIE, PRZEGRYWAJA ALE KASA LECI. DOJDZIE DO CZEGO I UTZYMAJA SIE I BEDA PREMIE. TAK SKUPAC KLUB ZALOSNE

    • Avatar photo

      Roh

      25 września 2021 at 22:56

      Glupszego komentarza chyba już tutaj nie przeczytam. Widać jesteć fanem teorii spiskowych…

  7. Avatar photo

    Riko

    25 września 2021 at 16:17

    Górakowi robi się krzywdę utrzymując go w tej chwili na stanowisku trenera. On już nie panuje nad sytuacją . Niestety to samo dotyczy dyrektora sportowego. Prezes się ukrywa . Właściciel za bardzo nie wie co z tym klubem zrobić . Tak od lat …

  8. Avatar photo

    Peter

    25 września 2021 at 16:18

    Wstyd i hańba dla miasta Katowice począwszy od prezesa, trenera na marnych piłkarzynach skończywszy. Po dziesięciu kolejkach widać drogę ku drugiej lidze, w której znów trzeba będzie rozpoczynać wszystko od nowa. Po raz kolejny postawiono na niewłaściwe osoby. Stracono kolejne dwa lata i nietrafnie wydane nasze pieniądze. W planach najbliższych budowa nowego stadionu, na który przyjdzie może maksymalnie 1000 osób. Przy obecnej nędznej grze trudno namówić rzesze kibiców, którzy licznie wypełnili by bukową jak za dawnych lat. Niebawem będzie 20 lat , aż wierzyć się nie chce, jak tak zasłużony klub opuścił szeregi ekstraklasy marnie kończąc. Takie małe miastka jak Głogów czy Niepołomicą potrafią zbudować lepsze zespoły a w Katowicach dotąd nie potrafią. Mam nadzieję na poprawę sytuacji ale wiele musi się zmienić personalnie póki jeszcze czas.

  9. Avatar photo

    Solski

    25 września 2021 at 16:48

    „To życie wielu ludzi” Nic się nie zmieniło w tym temacie.
    Czteropak jest ok, ale piwa na grilla. Piłka nożna to nie jest łyżwiarstwo figurowe, gdzie punkty dają za styl i wrażenie artystyczne. W 2 ligdze traciliśmy dużo, ale przeważnie więcej strzelaliśmy. Był czas na wzmocnienie obrony? Gdzie był Góralczyk? Kupili byle co, coś co się nie łapie nawet na ławę i nie ma kim teraz z tyłu grać.
    Czy ktoś za to odpowiada?

  10. Avatar photo

    Sas

    25 września 2021 at 17:40

    Skład mamy na miejsca 10-12.Przy wybitnym trenerze typu Nawałka bądź solidnym jak Brosz baraże.Przy Góraku czyli trenerze wfiscie z papierami na maks II ligę mamy to co mamy.

  11. Avatar photo

    Peter

    25 września 2021 at 18:42

    Obecny skład jest dobry ale na rezerwy w drugiej lidze bez potrzeby na awans wyżej.. W zeszłym sezonie przegraliśmy na bukowej przy obecnym składzie z rezerwami Śląska Wrocław. To nie przypadek wówczas tłumaczono się koronawirusem a dziś widzimy faktyczne oblicze słabości. Zanosi się na powrót do drugiej ligi i budowę wszystkiego od nowa.

    • Avatar photo

      Sas

      26 września 2021 at 10:31

      Nie zgadzam się kompletnie i fakty temu przeczą.Podobnie myśleliśmy o Śpiączce czy Kalinowskim i okazało się, że przy trenerzr, a nie wfiscie rozwinęli się. Figiel, Błąd, Jaroszek, Kudła, Woźniak spokojnie graliby w większości klubów I ligi. Trener tylko musi to wszystko poukładać.

  12. Avatar photo

    Rafał

    25 września 2021 at 20:56

    Zmiany powinny być już po awansie, a teraz to trzeba ratować utrzymanie w I lidze.
    A Trener i Dyrektor Sportowy dalej nie rozumieją że mieli odejść!!!!!
    A im szybciej to zrobią tym lepiej dla GKSu będzie bo nic nie zdziałali w II lidze i tylko farta mieli na koniec i tyle. Trzeba zmian i to dużych i jak najszybciej!!!
    Szczerbowski też niech lepiej sie poda do dymisji bo i hokej jaki siatkówka zacznie robić nurt ku dołowi takie kaleki zatrudnił które pogarszają drużyny a nie polepszają
    kiedy w końcu zacznie być normalnie w tym klubie i będą ludzie którzy będą świadczyć o sile tego klubu a nie jego nieudolności jaką prowadzi pan Szczerbowski. ZMIANY.

  13. Avatar photo

    Luc

    25 września 2021 at 22:17

    Mam nadzieję że ten duet GG w przerwie zimowej honorowo odejdzie. Od dawna najsłabsza jest obrona. 3-4 nowych obrońców, którzy nawet nie powąchali murawy. Ściągamy trzech obrońców i nagle Woźniak jest prawym obrońcą. Czy ktoś to rozumie? Pavlas jest fajnym, zadziornym zawodnikiem, ale na obronie wali takie buble, że głowa boli. Jak dla mnie brak trzech punktów ze Stomilem powinien wstrząsnąć szatnią. Tylko pytanie… czy ktoś widział prezesa?

  14. Avatar photo

    tomassi

    25 września 2021 at 23:18

    i powiedz 'Sas’ kto ma przyjść?
    który z trenerów jest gotowy to pociągnąć?

    • Avatar photo

      Sas

      26 września 2021 at 10:06

      Kaczmarek, Mroczkowski, Brede chociażby…

  15. Avatar photo

    Afera

    25 września 2021 at 23:50

    Ręce opadają,serce krwawi,tylko czy GG.mieli coś do powiedzenia przy transferach,czy miasto zakręciło kurek z kasą na transfery i kazali walczyć tym co mamy ?????? tego nie wiemy,teraz kasa idzie na budowę stadionu,łatwo o krytykę też mnie boli gra GieKSy,ale nie osądzam bo prawdy nie wiem,a Górak tego publiczni nie ogłosi,zostało czekać na zimowe okienko transferowe,i nie wiem może jeszcze raz poświęcić figurkę ŚW Barbary

  16. Avatar photo

    KaTe

    26 września 2021 at 09:33

    Niestety, czekanie na zimowe okienko to może być „too late”. Brak jakości naszej kadry aż razi w oczy. Chyba trzeba zaryzykować, potrząsnąć trzosem i sięgnąć po jakichś wolnych zawodników.
    Wiadomo też, że nie mamy co liczyć na topowych trenerów, ale można chyba do naszego projektu (jeśli istnieje) przekonać jakiegoś nie bojącego się tej strasznej ligi z potęgami jak Chrobry, Puszcza i Odra.
    Ciekawe po co ściągano Sadowskiego i Gieracha, choć w zasadzie nawet ich nie pokazano opinii publicznej? Panowie G-G boją się przyznać, że polityka transferowa nie istnieje? Podobnie jak twór szumnie zwany Akademią…

  17. Avatar photo

    Paco

    26 września 2021 at 12:09

    Gierach, Repka, Sadowski … jak słabi muszą być , że w obecnej sytuacji trener nie odważa się wstawić ich do składu . Kto w takim razie zdecydował o ich sprowadzeniu ???

  18. Avatar photo

    Kibic

    26 września 2021 at 17:19

    GIEKSA to wizytowka miasta 🙂 no no no – 230 baniek na stadion dla tych smierdzacych leni zwanych pilkarzykami to jakas PARANOJA

  19. Avatar photo

    Kris

    27 września 2021 at 07:58

    Kibicuję GieKSie na dobre i na złe. Jestem w stanie znieść wiele… jak my wszyscy ;-), którzy jeszcze chodzimy na Bukową 1. Nie kumam tylko, dlaczego nie ma żadnych działań naprawczych w tej sytuacji, zarówno ze strony trenera, dyrektora sportowego, jak i zarządu. Żadnych WIDOCZNYCH działań. Cholera, nie da się iść do przodu, poprawić czegoś, jeśli się wszystko będzie robiło taj, jak do tej pory!

  20. Avatar photo

    Riko

    27 września 2021 at 20:09

    Żeby coś zrobić to trzeba mieć jaja … Co zrobić ? Podać się do dymisji . Zwolnić kogoś . Zaryzykować . Wstrząsnąć . Ale obecna ekipa czeka , nic nie robi . Nie ma pojęcia co zrobić. Nie ma planu co zrobić w takiej sytuacji . Tu w ogóle nie ma planu …

  21. Avatar photo

    Gerard

    27 września 2021 at 20:45

    Jak wy p@*&^cie to aż głowa boli. Wszystkich byście zmieniali fahofcy za 2 grosze. Cygana też chcieliście wywalić a okazuje się, że gość ogarnia temat. Mandrysz to samo, można tak wymieniać długo zwłaszcza piłkarzy którzy po odejściu z GieKSy nagle zaczynają grać a zdarza się że strzelają nam bramki. Drużyne buduje się latami a wy chcecie wszystko w jeden sezon bo jak nie to zmiana…qwa myślenie zmieńcie.

  22. Avatar photo

    Rafał

    27 września 2021 at 22:23

    Gerara, przypomne ci że gdy trenerem był Furtok jakoś zbudował taem i co roku awansował i nie było mocnych na GKS w 2lidze jak awansowali do I to zmienili trenera na kogoś lepszego i sie skończyło jak się skończyło, trzeba kogoś kto potrawi z niczego zrobić taem, klimat w szatni i zadziorność na boisku, walki do końca. A obecnie trener nie umie wpłynąć odpowiedni na ekipę GKsu co widać po wynikach. Dla panów GG to koniec drogi, jak mają godność to niech odejdą im prędzej tym lepiej.

  23. Avatar photo

    Rafał

    27 września 2021 at 22:24

    Błąd mi się wkradł. Sorki Gerard.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Stadion

Trzy lata wielkich zmian

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Zapraszamy do kolejnego tekstu o Nowej Bukowej, który przygotował dla Was Matma85. Nie zabraknie ciekawych informacji, a całość została okraszona wieloma zdjęciami. Przeczytajcie (i zobaczcie), jak wiele zmieniło się przez ostatnie trzy lata. Oddajemy głos autorowi.

W połowie października 2024 roku minęły dokładnie trzy lata od bardzo ważnego momentu w historii GKS Katowice – wbicia pierwszej łopaty pod budowę nowego domu. W uroczystości uczestniczyli: Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa, Prezes zarządu Grupy NDI Małgorzata Winiarek-Gajewsk oraz Prezes Zarządu Stowarzyszenia Kibiców GKS-u Katowice „SK 1964” Piotr Koszecki. Po 36 miesiącach w miejscu, które klasyfikowane było jako grunty pod wodami stojącymi, nieużytkami rolnymi, a w mniejszym stopniu pastwiskami oraz gruntami zadrzewionymi, została rozłożona pierwsza rolka murawy, co pokazuje, jak diametralnie zmieniło się to miejsce.

Ostatnie miesiące prac przy obiekcie to przede wszystkim gigantyczny wzrost zainteresowania kibiców, ciekawych jak prezentuje się nasz nowy obiekt, którego budowa już się zakończyła i który już niedługo, będzie gościł ponad 15 tysięcy fanów.

Dosyć istotne i co można podkreślić to samo miejsce, w którym powstał stadion. Lokalizacja bardzo wyraźnie nawiązuje do górniczej historii i charakteru klubu. Dlaczego? Może warto przytoczyć kilka faktów na temat tego terenu, na którym GieKSa już za moment będzie gospodarzem.

Nowy stadion znajduje się na terenie Załęskiej Hałdy, tuż przy autostradzie A4, która niewątpliwie dodaje atrakcyjności tej lokalizacji. Lokalizacji, która ma bardzo bogatą historię przemysłową. Na przełomie XIX i XX wieku w tym miejscu zlokalizowana była huta o nazwie Joanna, która eksploatowała glin ceramiczny metodą odkrywkową. Znajdowały się tu budynki huty oraz składowisko odpadów pohutniczych. W późniejszym czasie rozpoczęto w tym miejscu wieloletnią eksploatację, w pokładach na różnych głębokościach, złoża węgla kamiennego. Płytka eksploatacja prowadzona była w latach… 1865-1867 przez dawne kopalnie Charlotte i Wiktor, czyli poprzedniczki KWK „Wujek”.

Przykładowa mapa pokładu KWK Wujek z naniesionym obrysem inwestycji. GIG

Co wynika z wielu dostępnych map, część północna naszego nowego obiektu znajduje się na terenie dawnej huty, pod którym nie prowadzono eksploatacji węgla. Natomiast część południowa stadionu, w tym trybuna dopingowa Blaszok, znajduje się na terenie eksploatacji węgla w kilku pokładach. Były tutaj zarówno dukle jak i szyby wydobywcze – naliczono 16 wyrobisk o głębokości od kilku do dwudziestu kilku metrów. Można śmiało przypuszczać, że Skarbnik, który kiedyś ostrzegał górników, a teraz jest na emeryturze, będzie miał na mecze GieKSy jakieś tajemne, ukryte wejście.

Załęska Hałda, dzięki okolicznym lasom, od zawsze charakteryzowała się znacznym zazielenieniem. Pomimo tak dużej inwestycji, teren nadal pozostanie w zdecydowanej większości „zielony”. Podczas ostatnich trzech lat otoczenie diametralnie się zmieniło, co najlepiej pokażą poniższe fotografie.

Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85

Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85

Źródło: @zakaz_filmowania kanał YouTube / Matma85

Pierwszy rok od uroczystego wbicia pierwszej łopaty to były głównie roboty ziemne, wycinka drzew, budowa zbiorników retencyjnych, odwierty, wykonanie sieci kanalizacyjnej, części fundamentów. Pod koniec 2022 roku, spod leżącego wszędzie śniegu, pojawiły się pierwsze elementy kubatury stadionu miejskiego. Konkretnie 3-kondygnacyjne klatki schodowe hali sportowej. W pierwszych cieplejszych dniach 2023 roku obiekt prezentował się następująco.

Źródło: K.Kalkowski

Od tego momentu prace nabrały prędkości, a dzięki bardzo dobremu zarządzaniu przez wykonawcę dostawami elementów żelbetowych – montaż przebiegał bardzo sprawnie. W maju pojawiły się pierwsze konstrukcje stalowych kratownic dachu nad trybunami stadionu piłkarskiego, a dokładnie 29 czerwca 2023 roku uroczyście została zawieszona wiecha na jej konstrukcji.

Jak wiele zmieniło się w krótkim czasie, pokazują kompilacje fotografii:

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

Źródło: wkatowicach.eu/ Matma85

31 października 2024 roku oficjalnie wykonawca (firma NDI_ zakończył prace budowlane na obiekcie i od 1 listopada trwają odbiory. Obiekt w ostatnim dniu października posiadał już bramki, siatki, a nawet namalowane linie na murawie.

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Mamy teraz głęboką nadzieję, że odbiory odbędą się beż żadnych przeszkód i z początkiem rundy wiosennej spotkamy się przy sztucznym świetle na meczu otwarcia stadionu, na który czekaliśmy tak długo. Stadionu, który da nam wielkie perspektywy.

Foto. Matma85

Foto. Matma85

Matma85

Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Post scriptum z wyjazdu do Krakowa

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Za nami kolejny wyjazd na stadion Cracovii, tym razem na mecz z prawdziwym gospodarzem tego obiektu. Czas na tradycyjne „Post scriptum”.

  1. Na wyjazd do Krakowa złożyliśmy cztery wnioski o akredytację i bez problemu zostały nam przyznane: Madziara i Kazik (foto), Shellu i ja (press).
  2. Dzień przed wyjazdem napisał do mnie Łukasz, który w zeszłym sezonie kilkukrotnie pisał dla Was relację tekstową na żywo z pierwszoligowych boisk. Później w oczekiwaniu na nowe okulary musiał na chwile zaprzestać jeżdżenia. Oznajmił, że mógłby czasami pomóc, na co mu odpisałem – że będę miał go na uwadze i jakby była taka potrzeba, to będę dzwonił.
  3. Chciałbym widzieć jego zdziwienie, gdy w sobotę przed godziną ósmą dostał ode mnie wiadomość: czy nie chciałby pojechać do Krakowa? Shellu obudził się z wysoką gorączką. W momencie, kiedy Łukasz wyraził chęć, zacząłem ogarniać mu akredytację.
  4. Równo o godzinie dziewiątej wykręciłem numer do Marzeny Młynarczyk-Warwas, która pełni rolę rzecznika pasowego w Cracovii. Przedstawiłem jej sytuację i poprosiłem o przyznanie akredytacji Łukaszowi, a anulowanie Shellowi. Muszę przyznać, że wiele klubów powinno się uczyć od tej pani podejścia do człowieka. Była bardzo życzliwa i nie widziała żadnych problemów, aby podmienić akredytację. W wielu klubach zostalibyśmy zrugani, że w ogóle dzwonimy.
  5. Do Krakowa dojechaliśmy godzinę przed meczem, sprawnie zaparkowaliśmy samochód i udaliśmy się po akredytację. Ja z Łukaszem odebraliśmy je bardzo szybko, ale Magda z Kazikiem mieli je w innym miejscu, którego musieli się trochę naszukać.
  6. W tym dniu pod stadionem odbywały się obchody z okazji 106. rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości. Dla kibiców była grochówka z kotła, sporo pojazdów wojskowych i żołnierzy w pełnym umundurowaniu. Dodatkowy akcent mieliśmy jeszcze przed pierwszym gwizdkiem: żołnierze wynieśli na murawę 80-metrową biało-czerwoną flagę i zostały odśpiewane trzy zwrotki Mazurka Dąbrowskiego.
  7. Z Łukaszem udałem się na sektor prasowy, a Madziara z Kazikiem postanowili jeszcze pokrążyć pod stadionem, aby popstrykać trochę fotek i polatać dronem.
  8. Spotkanie rozpoczęło się dla nas bardzo dobrze i z niedowierzaniem oglądaliśmy poczynania naszych piłkarzy, którzy bez problemu stwarzali sobie sytuacje bramkowe, a to, co robił Mateusz Mak, przechodziło nasze najśmielsze oczekiwania.
  9. W drugiej połowie Adrian Błąd zdobył bramkę kolejki, którą zobaczyłem dopiero z odtworzenia, bo w trakcie meczu mi umknęła.
  10. Końcówka spotkania to istny rollercoaster, z którego wyszliśmy obronną ręką. Chyba nikt o zdrowych zmysłach nie spodziewał się, po utracie bramki w 93. minucie, że jeszcze wygramy ten mecz.
  11. Po meczu poszedłem do mix zony, aby przeprowadzić wywiad z Adrianem Błądem, który możecie przeczytać TUTAJ, a reszta ekipy udała się na konferencję.
  12. Po konferencji podszedłem do pani rzecznik, aby osobiście podziękować za przyznanie akredytacji na ostatnią chwilę – co ją niezmiernie zdziwiło. Stwierdziła, że takie drobnostki to ona załatwia od ręki i była zdziwiona, że w innych klubach tak to nie działa.
  13. Następnie udaliśmy się w kierunku Katowic. Ostatnia osoba (ja ;)) zameldowała się w domu po godzinie 20:00.
  14. Teraz trochę przerwy na mecze naszych „Orłów”, a następnie udamy się na wyjazd do Poznania.
Kontynuuj czytanie

Piłka nożna

Czas odświeżyć pamięć #16 – Lech Poznań

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Lech Poznań to rywal, z którym – z obecnego grona ekstraklasowiczów – nie graliśmy najdłużej. Od czasu spadku w 2005 roku nie było nam dane spotkać się w żadnej lidze, a w losowaniach Pucharu Polski także nie mieliśmy szczęścia. Na przebudowanym stadionie Lecha GieKSa wystąpi po raz pierwszy w spotkaniu z gospodarzami, ale wizytowaliśmy go już przy okazji spotkań z Wartą Poznań w I lidze. 

#1 – Da Silva – Wiele osób pamięta mecz i bramkę, w której było coś „magicznego”. GieKSa przed sezonem sprowadziła do ataku Brazylijczyka Leonardo Da Silvę i z miejsca stał się on ulubieńcem Bukowej. Wielu miało nadzieję, że rodzi nam się wielki talent na miarę możliwości R9.

Da Silva jedną z kilku bramek, strzelił właśnie w spotkaniu z Lechem. Zimowy wieczór na Bukowej uatrakcyjnił jednym z najładniejszych goli w historii spotkań pomiędzy ekipami. Zobaczcie poniżej, jak pięknie uderzył z popularnej „kapy”.

#2 – Ecik ogrywa Mistrza – Do sezonu 1992/93 Lech Poznań przystępował jako Mistrz Polski. Spotkanie rozgrywane było w marcu w Poznaniu i GieKSa po niezłym meczu pokonała Lecha 2:1. Ozdobą były bramki Maciejewskiego oraz Ecika Janoszki, który tradycyjnie już uderzeniem głową zapewnił GieKSie punkty i wygraną w ostatniej sekundzie spotkania. Nie mielibyśmy nic przeciwko, by to GieKSa w sobotni wieczór cieszyła się z wygranej w takich okolicznościach.

#3 Wojciech Show i zielone koszulki – Końcówka sezonu 1994/95 to remis GieKSy z Lechem na Bukowej. Mecz warty zapamiętania z uwagi na bramkę Wojciechowskiego, który po raz kolejny potwierdził, że był wielkim specjalistą, jeśli chodzi o rzuty wolne. Warte zapamiętania były również wyjazdowe koszulki z tamtego okresu. U siebie graliśmy tego dnia w zielonych trykotach i trzeba przyznać, że prezentowały się one świetnie.

#4 – Gajtkowski pokarał Lecha – W sezonie 2003/2004 GieKSa była przez niektórych skazywana na spadek, a mimo to całkiem nieźle radziła sobie w lidze. W 7. kolejce graliśmy na stadionie Lecha Poznań i mecz ten był wyjątkowy dla Krzysztofa Gajtkowskiego. Zawodnik, jeszcze kilka kolejek wcześniej był zawodnikiem Lecha Poznań, ale nie spełnił pokładanych w nim nadziei i wrócił w trakcie sezonu do Katowic. Powrót był całkiem udany, choć nie aż tak bardzo, jak wszyscy sobie tego życzyli. Gajtkowski zdobył kilka bramek, w tym na Lechu, która dała nam wygraną 2:1. Był to jeden z tych momentów, w których to rywale narzekali, że „byli gracze strzelają im bramki”.

#5 – Półfinał Pucharu Polski – Sezon 2003/04 to jeden z ostatnich „sukcesów” GieKSy w Pucharze Polski. Drużyna, która w sezonie zajęła 10. miejsce z trzema punktami przewagi nad strefą spadkową, dotarła do półfinału Pucharu Polski. Biorąc pod uwagę dzisiejsze realia i nasze występy w tych rozgrywkach, to wynik ten jest abstrakcją. Abstrakcją tym większą, jeśli spojrzy się skład, którym graliśmy w tamtym okresie. Katowiczanie półfinał rozegrali z Lechem i pierwszy mecz przegraliśmy 1:2 (bramka Gajtka), a w rewanżu przegraliśmy 2:4. Nasz skład z tego drugiego mecz: Klytta – Sadzawicki, Pluta, Markowski, Adżem, Fonfara, Adamczyk, Widuch, Bała, Brożek, Gajtkowski.

***

Bilans spotkań z Lechem jest całkiem niezły – 17-13-18. Co ciekawe, mamy dodatni bilans bramkowy – 60-55. Był taki okres w historii naszej rywalizacji, w którym wygraliśmy wynikami 4:1, 3:0, 4:0. Miejmy nadzieję, że w sobotę zdobędziemy kolejne punkty w ligowej tabeli.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga