Dołącz do nas

Hokej

[RELACJA] Zwycięstwo w meczu i w sezonie zasadniczym

Avatar photo

Opublikowany

dnia

W ostatnim meczu sezonu zasadniczego Polskiej Hokej Ligi TAURON KH GKS Katowice zmierzył się z Unią Oświęcim. Było to zaległe spotkanie z 38 kolejki. W barwach GieKSy zadebiutował rosyjski napastnik Oleg Yashin. Do składu powrócili Oskar Krawczyk, Janne Laakkonen i Mikołaj Łopuski, zabrakło natomiast Marisa Jassa, który jest chory.

Dla Unitów mecz ten nie miał żadnego znaczenia, a już w środę rozpoczną oni rywalizację w pre-playoff z Zagłębiem Sosnowiec, więc trener postawił w bramce na młodego Lipińskiego. O znaczeniu tego meczu dla GieKSy każdy wiedział i było to widać od pierwszych minut na lodzie. Na prowadzenie mogliśmy wyjść w 6 minucie, kiedy po wrzutce Wronki krążek strącił Malasiński, ale ten trafił w parkan, a kilka sekund później nasz kapitan nie umiał skutecznie dobić go obok bramkarza. 2 minuty później minimalnie niecelnie wystrzelił z nadgarstka Themar, który potrzebował jednej bramki, by został samodzielnym królem strzelców sezonu zasadniczego. Po chwili groźny strzał oddał także nowy nabytek Unii Peter Konig. W 13 minucie zdobyliśmy pierwszą bramkę. Strzał Tomasza Skokana przekierował Janne Laakkonen i krążek wpadł w okienko. 50 sekund później było już 2:0. Źle zachował się Lipiński po strzale Wronki i po interwencji guma przeleciała za jego plecy, a następnie wturlała się za linię bramkową. W 17 minucie otrzymaliśmy karę za nadmierną liczbę zawodników na lodzie. Bez większych problemów wybroniliśmy 2-minutowe liczebne osłabienie. Po 20 minutach prowadziliśmy 2:0.

Druga tercja rozpoczęła się z 2-minutowym opóźnieniem, ponieważ… spóźnili się na nią sędziowie. W 23 minucie po uderzeniu Malasińskiego pękła pleksa za bramką, na szczęście odpadł tak mały kawałek, że nie była konieczna przerwa w grze. Minutę późnej sygnalizowana była kara dla Unii, a długą akcję w 6 na 5 zakończyliśmy strzałem w słupek. Po 64 sekundach w małym zamieszaniu najlepiej odnalazł się Łopuski i precyzyjnym strzałem umieścił krążek w bramce. To tym golu gra się nieco wyrównała. W 31 minucie Urbanowicz przestrzelił z najbliżej odległości po tym, jak jako pierwszy dojechał do odbitego po strzale spod niebieskiej krążka. W 34 minucie karę dla naszych rywali wywalczył Skokan. 19 sekund po wznowieniu gry Yashin zderzył się przypadkowo z Kowalówką i otrzymał karę za przeszkadzanie. W 37 minucie swojego drugiego gola zdobył Łopuski. Mając czystą pozycję oddał idealny strzał od słupka. Była to bramka nr 200 w tym sezonie dla hokejowej GieKSy. W przedostatniej minucie drugiej tercji najpierw zatrzepotała siatka bramki Unii, lecz krążek po strzale Malasińskiego trafił w nią od zewnętrznej strony, a po chwili Oświęcimianie powinni zdobyć gola, ale strzał Killholmy z najbliższej odległości został zatrzymany przez Lindskouga. W ostatnich sekundach tercji wyprowadziliśmy atak tranzycyjny zakończony pewnym strzałem Starzyńskiego. Po 40 minutach prowadziliśmy 5:0.

Na ostatnie 20 minut w bramce Unii doszło do zmiany – miejsce Lipińskiego zajął Fikrt. Na trzecią tercję sędziowie byli punktualni, ale tym razem spóźnili się nasi zawodnicy i otrzymaliśmy karę 2 minut. Grę i tak jednak rozpoczęliśmy później, ponieważ na tafli wciąż znajdowała się woda, na co w prześmiewczy sposób uwagę zwrócił Lindskoug – udając w polu bramkowym, że pływa ,,żabką”. Bardzo aktywny przez cały mecz był Malasiński, często oddawał strzały z groźnych pozycji, ale nie umiał znaleźć sposobu na zdobycie gola. W 49 minucie Jyrkkio mocno posłał krążek przez połowę lodowiska, odbił się on od bandy i trafił do Urbanowicza, który wystawił go Starzyńskiemu, a ten mając przed sobą niemal całą pustą bramkę trafił w kij Fikrta. W 50 minucie Lindskoug skapitulował po raz pierwszy w tym meczu. Przygodzki z bliska umieścił krążek backhandem pod poprzeczkę. W 53 minucie na ławkę kar trafił Sebastian Kowalówka. Najbliżej zdobycia bramki w przewadze był Krężołek, ale krążek po strąceniu go wylądował w łapaczce Fikrta. W 57 minucie karę otrzymał Krawczyk. Gola w osłabieniu mógł zdobyć Urbanowicz, ale z bliska trafił prosto w parkany. TAURON KH GKS Katowice pokonał Unię Oświęcim i o punkt wyprzedził w tabeli GKS Tychy. Zwyciężyliśmy w sezonie zasadniczym, ale najważniejsze dopiero przed nami – faza play-off.

TAURON KH GKS Katowice – KS Unia Oświęcim 5:1 (2:0, 3:0, 0:1)
1:0 Janne Laakkonen (Tomasz Skokan, Jesse Rohtla) 12:39
2:0 Patryk Wronka (Niko Tuhkanen, Tomasz Malasiński) 13:29
3:0 Mikołaj Łopuski (Jesse Rohtla, Jesse Jyrkkio) 24:57 5/4
4:0 Mikołaj Łopuski (Dusan Devecka, Tomasz Skokan) 37:14
5:0 Filip Starzyński (Patryk Krężołek, Jesse Jyrkkio) 39:48
5:1 Martin Przygodzki (Peter Bezuska, Alexei Trandin) 49:44

TAURON KH GKS Katowice: Lindskoug (Kieler) – Jyrkkio, Tuhkanen, Łopuski, Rohtla, Laakkonen – Devecka, Krawczyk, Malasiński, Starzyński, Wronka – Tomasik, Skokan, Urbanowicz, Sawicki, Strzyżowski oraz Krężołek, Jaszyn.

KS Unia Oświęcim: Lipiński (Fikrt) – Saur, Vehmanen, Themar, Tabacek, Kiiholma – Noworyta, Bezuska, Magiel, Kowalówka S., Konig – Prusak, Maciejewski, Adamus, Wanat, Piotrowicz, Kowalówka A., Paszek, Malicki, Trandin, Przygodzki.

Portal GieKSa.pl tworzony jest od kibiców, dla kibiców, dlatego zwracamy się do Ciebie z prośbą o wsparcie poprzez:

a/ przelew na konto bankowe:

SK 1964
87 1090 1186 0000 0001 2146 9533

b/ wpłatę na PayPal:

E-mail: [email protected]

c/ rejestrację w Superbet z naszych banerów.

Dziękujemy!

Kliknij, by skomentować
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Odpowiedz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Kibice Piłka nożna

Radomiak Radom kibicowsko

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Warchoły, bo tak potocznie nazywa się kibiców Radomiaka Radom, są naprawdę starą i solidną ekipą kibicowską na piłkarskiej mapie Polski. Ich wizerunkowy problem polegał na tym, że nie grali 36 lat w Ekstraklasie, więc nie było za bardzo możliwości, by o nich usłyszeć. W latach 90., kiedy kształtowały się wszystkie chuligańskie składy, Zieloni grali na poziomie obecnej II i III ligi, siejąc spustoszenie po okolicznych miejscowościach.

Ich żywot na trybunach zapoczątkował się pod koniec lat 70., a na dobre weszli w kibicowską mapę Polski w latach 80. Od zawsze byli pozytywni nastawieni do Legii Warszawa, natomiast wzajemna nienawiść między miastami Kielce – Radom, sprawiła, że z Koroniarzami mają do dziś największą kosę.

W sezonie 1984/1985, który był ich wtedy jednosezonowym epizodem, a my graliśmy ze sobą ostatni raz, zawarli zgodę z Legią, jadąc do stolicy w 1000 głów. Przyjaźń ta nie przetrwała ze względu na ostatnią kolejkę sezonu, w której Legia zremisowała  z Pogonią Szczecin, przez co Portowcy utrzymali się w elicie, zaś Warchoły spadli z ligi.

W 1994 roku była ponowna próba nawiązania sztamy z Legią, jednak kością niezgody była Pogoń, z którą Legioniści kilka miesięcy wcześniej odnowili zgodę i fani z Radomia mieli w pamięci, przez kogo spadli z ligi, więc temat poszedł w zapomnienie.

Przez cały kolejny okres kibicowski fani Radomiaka związali się jedynie układem chuligańskim z GKS-em Bełchatów i Stalą Rzeszów, ale czas zweryfikował, że do siebie nie pasowali i relacje zostały zakończone. Okres bycia osamotnioną ekipą nie oznaczał, że stali w miejscu. Klub się piął w górę i grali na zapleczu Ekstraklasy, a dzięki temu, że polska scena kibicowska się mocno rozwijała, to dorobili się solidnych fan clubów takich ekip jak: Polonia Iłża, Proch Pionki czy Szydłowianka Szydłowiec (wszystkie już wymarły), które w swoim „primie” mocno się udzielały w regionie i trwała ciekawa regionalna rywalizacja z koalicją Broni Radom i Powiślanki Lipsko.

Odnośnie do derbowego rywala – Chłopców z placu Broni, którzy w latach 90. mieli naprawdę solidną bandę i dobrze funkcjonowali. W 2004 roku było apogeum wyjaśnienia kto „nosi spodnie” w mieście. Podczas derbów Broń – Radomiak, Zieloni wjechali na stadion gospodarzy i zajęli ich młyn, śpiewając: „Nie ma już Broni, w Radomiu nie ma już Broni”. Na uratowanie honoru gospodarzy wybiegła garstka kibiców Broni na przegrane starcie, ale było już po wszystkim. Po tym meczu ówczesna zgoda Broni – Hutnik Kraków podziękował im za przyjaźń.

Wiosną 2016 roku Radomiak zawarł układ chuligański z warszawską Legią, a finałem był mecz Radomiak – Siarka Tarnobrzeg jesienią 2017 roku, gdzie ogłoszono kibicowskiej Polsce, że Radom i Warszawę łączy sztama.

Nasze relacje z Radomiakiem ciężko opisać… Ostatni mecz ligowy na Bukowej graliśmy w październiku 1984 roku, czyli chwilę po tym jak Blaszok został oddany do użytku. Wtedy „luksusowa” trybuna i nikt nie zakładał, że będzie to siedlisko jednych z najwierniejszych grup kibicowskich w Polsce, które wyznaczą standardy, czym jest niezłomność w walce o swój klub.

W maju 1996 roku podczas meczu z Legią Warszawa, kiedy dostaliśmy sromotne lanie 0:5, doszło do zakończenia zgody z Avią Świdnik, która przyjeżdżając, usłyszała, że nic już nas nie łączy i nieświadoma tego dnia ekipa Radomiaka zawitała „po zgodę”, ale nie znalazła uznania ani chętnych do przybicia tej relacji, mimo bycia goszczonym wielokrotnie w Katowicach.

Jesienią 1996 roku na Bukowej odbył się mecz reprezentacji Polski z Mołdawią, który wygraliśmy 2:1, a samo spotkanie miało historyczny moment na naszym obiekcie, gdyż został wprowadzony przepis, że na meczach reprezentacji mogą obowiązywać tylko i wyłącznie biało-czerwone barwy, do których oczywiście nie wszyscy się zastosowali. Na Blaszoku (przy pełnym stadionie) zasiadło mnóstwo ekip, ale to chuligani GieKSy byli w tym dniu gospodarzami swojej trybuny i widząc 50-osobową ekipę Radomiaka w sektorze A, stojącą razem ze Stomilem Olsztyn i Polonią Bydgoszcz, wpadli w nich, przez co doszło do mocnej awantury, zaś „goście” musieli zostać wyprowadzeni przez policję ze stadionu. Na „pożegnanie” nasi chuligani wybili szyby w ich autokarze i niemal go wywrócili.

Jesienią 2016 roku los skrzyżował nas w Pucharze Polski, ale wtedy Szaleńcy z Bukowej nie mogli zawitać z powodu „remontu sektora gości”, co w późniejszych latach stało się mottem działaczy z Radomia. Obecnie Radomiak posiada nowy obiekt, powstał sektor gości, ale… nikt na nim nie zasiada. Miasto jest specyficznie uzależnione politycznie od służb mundurowych, które skutecznie wpływają na działaczy, przez co fani Radomiaka na meczach domowych bawią się sami. Jedynie mecz zgodowy z Legią Warszawa ma inny charakter widowiska, przez wspólny doping na jednej trybunie.

Do zobaczenia na Bukowej, bo Warchoły pierwszy i ostatni raz usłyszą huk z Blaszoka!

Kontynuuj czytanie

Galeria Piłka nożna

Ekstraklasa zawitała na Bukową

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

Ekstraklasa znowu na Bukowej. Pierwszy mecz GieKSa niestety przegrała z Radomiakiem Radom. Zapraszamy do fotorelacji z tego spotkania.

Kontynuuj czytanie

Felietony Piłka nożna

Pierwsze śliwki – robaczywki

Avatar photo

Opublikowany

dnia

Przez

No i wielki mecz za nami. Doświadczyliśmy tego – niektórzy po raz pierwszy w życiu, inni po niemal jednej piątej wieku. Na Bukową zawitała ekstraklasa. Wspomniani w felietonie przedmeczowym Marcin Rosłoń i Kamil Kosowski musieli przeżyć niezły szok zasiadając na szczycie Trybuny Głównej, na miejscach prasowych. Obdrapanych z farby, z powiewem oldchoolu.

– To jest Bukowa, tu się żyje! – powiedział ten pierwszy na zakończenie transmisji Canal Plus, dając do zrozumienia, że poczuł ten już tak rzadki klimat dawnych czasów.

Morze ludzi na stadionie już długo przed meczem, ta żółta armia kibiców spragnionych wielkiego futbolu. Historia za chwilę miała dziać się na naszych oczach. Wielu kibiców spotykało dawno niewidziane twarze. Jak choćby autor tegoż felietonu, który mecz obserwował w towarzystwie swojego kolegi z podstawówki, z którym to przecież onegdaj na mecze ligowe się jeździło regularnie (pozdro Krzysiu!).

Piękna oprawa spotkania i mogliśmy grać. Niespotykane było to, że w początkowej fazie meczu nawet Główna stała, dopiero potem zaczęliśmy siadać. Czuć było, że to coś zupełnie innego niż te początki wszystkich poprzednich sezonów z 19 lat. No, może poza spotkaniem ze… Źródłem Kromołów w 2005 roku. Jakkolwiek by to dziwnie nie brzmiało, wtedy mieliśmy narodziny nowej GieKSy, które podczas tego czwartoligowego meczu zostały godnie uczczone.

Teraz to było ukoronowanie tego całego okresu i nagroda za te wszystkie lata. Będę utrzymywał, że wynik tego meczu miał drugorzędne znaczenie. Oczywiście punkty w lidze będą na pierwszy miejscu, ale ta inauguracja była po to, by ją po prostu przeżyć. Poczuć zapach ekstraklasy, poczuć klimat wielkiej piłki w Katowicach.

Dlatego apeluję o rozwagę przy ocenach za to spotkanie, bo czytając na forum wypowiedzi pomeczowe kibiców – oczy trochę więdły. Zasłużona krytyka po tym meczu – jak najbardziej, jednak defetystyczna narracja i rozprzestrzenianie widma bezdyskusyjnego spadku powodowała, że można było sobie zadać pytanie, czy niektórzy odnotowali w ogóle fakt awansu. Narracja ta niczym się bowiem nie różniła od wieloletnich na zapleczu elity. Można wręcz odnieść wrażenie, że choćbyśmy grali z Realem Madryt i przegrali np. 0:4, to psioczenie na tego czy tamtego, że się nie nadaje, że błędy trenera, byłoby wyraźne.

Nie chodzi o to, że chcę i zamierzam bronić kogokolwiek. Chodzi mi tylko o tę narrację. W meczu z Radomiakiem mieliśmy aspekty pozytywne i negatywne. I choć przed meczem mogliśmy oczekiwać wygranej z podobno zkryzysowanym Radomiakiem, to jednak ostatecznie – mimo przegranej – mecz ten pokazał, że z drużynami tego pokroju jesteśmy w stanie rywalizować.

Katowiczanie wykreowali sobie okazje bramkowe, stworzyli kilka dynamicznych, ciekawych akcji, a indywidualne wejście Rogali ze skrzydła było wręcz spektakularne. W drugiej połowie GKS zdominował Radomiak i przy odrobinie szczęścia mógł doprowadzić do wyrównania. Gra na czas rywali także dowodziła tego, że po prostu boją się o wynik. Choć i w ofensywie mogło być lepiej, to trzeba przyznać, że było całkiem nieźle.

Gorzej było z defensywą. Nasz zespół dawał się stłamsić i wepchnąć we własne pole karne, zawodnicy nie potrafili wybić piłki i zażegnać nawałnicy piłkarzy Baltazara. W zasadzie obie bramki padły po tego typu sytuacjach. Coraz bardziej pachniało bramką dla rywali, ten wskaźnik dochodził do czerwoności – aż następowało przesilenie – gol.

Nie chcę dywagować o personaliach, bo każdy widział, co się działo. Trener też starał się reagować (już w przerwie) i zapewne sam musi zobaczyć, kto się sprawdza na ekstraklasowym poziomie, a kto nie. Faktem jest, że na pierwszy mecz w ekstraklasie wyszliśmy tylko dwoma nowymi zawodnikami – Klemenzem i Galanem. No może trzema, bo Baranowicz był tak jakby nowy. Czy to była forma nagrody dla poszczególnych piłkarzy za awans – nie wiadomo. W kolejnych meczach jednak najprawdopodobniej proporcje nowych i starych zawodników będą już bardziej zbalansowane.

Widać było, że ekstraklasowe granie to inna para butów. W pierwszej połowie Radomiak pokazał ogranie, technicznie też byli niczego sobie. Trzeba się przystosować do nowych okoliczności. Pierwsza liga to był styl życia, Ekstraklasa też nim będzie – tylko innego rodzaju.

Nie ma co psioczyć, tylko zakasać rękawy i działać. Następne spotkanie gramy ze Stalą Mielec, rywalem wydaje się w naszym zasięgu. Ale to wszystko kwestia względna. Nie wiemy tak naprawdę, jaki poziom względem GKS mają rywale. Musimy więc organoleptycznie się o tym przekonać.

Kontynuuj czytanie

Zobacz również

Made with by Cysiu & Stęga