Skra Częstochowa udanie jak na swoje możliwości organizacyjno-finansowe zakończyła poprzedni sezon Fortuna I Ligi. Jako beniaminek zaplecza Ekstraklasy zakończyła rozgrywki na trzynastym miejscu.
Jednak po zakończeniu sezonu pojawiły się czarne chmury nad klubem i wyglądało, że drużyna nie będzie występować w Fortuna I Liga. PZPN ogłosił, że nie przyzna licencji Skrzakom, jeżeli nie zaczną modernizować stadionu w Częstochowie. Skra szybko podpisała z jednym ze swoich akcjonariuszy umowę, w której ten zobowiązał się do sfinansowania remontu w przypadku braku środków z innych źródeł (Skra starała się o pozyskanie pieniędzy z „Polskiego Ładu”). W połowie lipca okazało się, że klub spod Jasnej Góry otrzymał z „Polskiego Ładu” pięć milionów złotych. Miasto ogłosiło przetarg, który wygrała firma InterHall z Katowic. W zakresie umowy jest wykonanie dokumentacji oraz przeprowadzenie samych robót budowlanych na stadionie przy ulicy Loretańskiej. Po zakończeniu przebudowy stadion ma uzyskać nową murawę (dalej sztuczną), wraz z instalacją systemu podgrzewania płyty boiska. Zostanie naprawiony system odprowadzania wody, zamontowane nowe oświetlenie oraz zmodyfikowana widownia. Całość prac ma być zakończona na początku przyszłego roku i ma kosztować 5,3 miliona złotych. Wiosną tego roku rozpoczęła się modernizacja budynku klubowego, całość robót ma pozwolić na rozgrywanie domowych spotkań przez biało-czerwono-niebieskich już na wiosnę przyszłego roku.
Obecnie Skrzaki zajmują trzynaste miejsce w tabeli, z czternastoma punktami. Strata do miejsca barażowego wynosi trzy punkty a do sobotniego rywala – GieKSy, dwóch. Z kolei przewaga nad pierwszym miejsce spadkowym wynosi sześć punktów. „U siebie” drużyna spod Jasnej Góry rozegrała pięć spotkań – dwa wygrane (z Chojniczanką 2:0 i Zagłębie 1:0), w jednym padł remis (z Sandecją 0:0) oraz w dwóch przegrała (z Bruk-Betem 0:2 i Arką 1:2). Skra nie za bardzo lubi „gole” – nie strzela ich przeciwnikom, ale też nie traci. W obu przypadkach znajduje się na „drugim miejscu” w tabeli: dla zdobytych bramek od końca (z ośmioma trafieniami, mniej strzeliła tylko Sandecja – sześć), dla straconych na początku tabeli. Biało-czerwono-niebiescy stracili jedenaście bramek (podobnie jak cztery inne drużyny w tym GieKSa), mniej stracił tylko Ruch – osiem. Ostatnie wygrany mecz „u siebie” drużyna z Częstochowy zanotowała w szóstej kolejce, ósmego sierpnia, z Zagłębiem, później zanotowała remis z Sandecją i porażkę z Arką.
Na pierwszym miejscu wśród strzelców jest znany z występów w GieKSie Filip Kozłowski, z trzema trafieniami, na drugim z dwoma trafieniami Adam Mesjasz. Wśród najlepiej dogrywających nie ma lidera, pięciu zawodników ma po jednym ostatnim podaniu: Filip Kozłowski, Damian Hilbrycht, Łukasz Winiarczyk, Jakub Sangowski, Szymon Szymański.
Z gry w drużynach reprezentacyjnych kontuzjowani wrócili Oskar Krzyżak i Bartosz Baranowicz, Krzyżak będzie pauzował do końca roku, Baranowicz najprawdopodobniej tylko w meczu z GieKSą.
Wśród osób związanych ze Skrą, a wcześniej z GKS-em wyróżnić trzeba byłego piłkarza GieKSy Jakuba Dziółkę, oficjalnie asystenta trenera Jacka Rokosa, a nieoficjalnie pierwszego trenera. Następni to wspomniany Filip Kozłowski i Hubert Sadowski. Filip wystąpił we wszystkich dotychczasowych spotkaniach (w dwóch w pełnym wymiarze, w pozostałych zmieniany około 70. minuty). Hubert z kolei, wystąpił tylko w jednym ligowym spotkaniu (w pełnym wymiarze).