Po wygranym 3:0 sparingu ze Stalą Rzeszów porozmawialiśmy z trenerem Rafałem Górakiem. Zapytaliśmy o ubiegły i nadchodzący sezon, uchylony przepis o młodzieżowcu, a także o nowego napastnika.
Wakacje spędził pan aktywnie?
Rafał Górak: Aktywnie, byłem bardzo aktywny: chodziłem po górach, dużo pływałem, siedziałem trochę nad morzem. Fajnie nam się udało pojechać trochę w nieznane, zatrzymywaliśmy się tam, gdzie nas kierowała intuicja. Byliśmy trochę tam, to tu. Wszędzie aktywnie – rowerki i spacery.
Pan jest w stanie odciąć się od piłki?
Wy to doskonale wiecie – piłka to jest całe moje życie, nigdy się nie odetnę. Próbuję się resetować, natomiast piłka mnie nie zabija. Nie powoduje, że jak coś robię, to mnie to męczy. Lubię odpoczywać, np. czytając, ale bez piłki się nie da.
Jak żyje się cały czas pod okiem kamer?
Powiem szczerze, że bardzo mocno zaryzykowałem. Byłem odważny, żeby ten serial „Trenerzy” tyle pokazał od środka. Starałem się nic nie wycinać i w zasadzie mogliście zobaczyć mnie takiego, jakim jestem. To na pewno jest całkiem inny wymiar, bo pierwsza czy druga liga to jest zupełnie inne zainteresowanie medialne. Wydaje mi się, że to, co można w tym wszystkim zobaczyć, to że praca w GKS-ie Katowice idzie bardzo dobrym nurtem. Nie mamy się czego wstydzić, wprost przeciwnie – wykonujemy świetną pracę jako sztab, piłkarze i zespół.
Zostanie jakiś przebłysk po sezonie?
Nie, cały sezon został mi w pamięci. To jest pierwszy sezon od dawna dla GKS-u Katowice w Ekstraklasie, a mój debiutancki. Każdy moment, każda chwila dla mnie była wyjątkowa i zostanie w mojej pamięci bardzo mocno. Ale to już jest za nami, trzeba patrzeć do przodu.
Jaki był najtrudniejszy moment?
Szukałem czegoś takiego, ale powiem szczerze: dobrze rozwiązywaliśmy te nasze problemy. Nawet ten moment, gdy przegraliśmy tę drugą połowę w Zabrzu i zastanawiałem się, w jaki sposób będziemy gotowi w następnych meczach. Okazało się, że drużyna świetnie reagowała na wszystko. Zdaliśmy egzamin tego debiutanckiego sezonu i ważne jest to, że nie dopuściliśmy do sytuacji, gdzie moglibyśmy się naprawdę trwożyć. Bardzo mocno pracowaliśmy, żeby drużynę ciągnąć, oni też byli świetni. To dało takie, a nie inne efekty.
Udało się sprostać założeniom i można oceniać sezon pozytywnie?
Na pewno nie możemy mówić, że „się udało”. To byśmy musieli mówić o jakimś elemencie przypadkowości. Wydaje mi się, że właśnie wypracowaliśmy to ogromną, ciężką robotą, że dziś w Katowicach mamy takie żółte serca. Kibice się zbudzili, kochają ten zespół, Klub, stadion, wszystko, co się wydarzyło. To jest piękne, że wstaliśmy z tego mułu, w którym byliśmy wszyscy razem.
Wasze dobre występy podniosły poprzeczkę?
Także nas rozwinęły, jesteśmy dzisiaj lepsi. To też jest ważne, bo wszystko na plus, jeśli człowiek jest ambitny, to nie może po prostu powiedzieć: „to było takie świetne, teraz jestem najlepszy”. Nie, nas to rozwinęło i w związku tym trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie: czy we mnie, w Rafale Góraku, jeszcze jest miejsce na rozwój? No jest! Ja to zawsze mówię moim piłkarzom, tu nie ma co myśleć, że się jest 32-letnim piłkarzem, czas na rozwój jest zawsze. Nie wolno stanąć, bo wtedy momentalnie jest regres, a nam chodzi o progres.
Drugi sezon dla beniaminka podobno jest najtrudniejszy, a niektórzy kibice rozmarzyli się o pucharach.
Bardzo bym tonował rozważania o europejskich pucharach. One są na pewno czymś pięknym i byłyby czymś wyjątkowym, natomiast Ekstraklasa jest bardzo silna i ma mocne zespoły. Poziom idzie do góry, trzeba z respektem i szacunkiem podchodzić do tego wszystkiego. Tamten sezon był dobry, ale też bardzo trudny, a w ostatnich latach beniaminkowie wylatywali z hukiem. Myśmy się w niej dobrze usadowili, trzeba kontynuować pracę.
Połowa drużyn bije się o rozgrywki międzynarodowe.
To świadczy o tym, że nie stało się to, co często dzieje się na świecie, że są te siły. U nas trzeba szczerze powiedzieć, że jest te pięć zespołów, które będą się o to biły i tam jest ich miejsce. Czy my dzisiaj o tę piątkę walczymy? Ja bym powiedział, że po prostu musimy dążyć do tego krok po kroku, by wiele lat GKS grał w Ekstraklasie. Być może przyjdzie taki moment, gdy powiem z otwartym sercem, że jestem gotowy na walkę o czołowe lokaty.
Co będzie największym wyzwaniem?
Każdy sezon jest inny. Dzisiaj jesteśmy bez Sebastiana i Oskara – to są wyrwy, poważne ubytki w drużynie. Każdemu, kto mnie pyta o naszą największą siłą, odpowiadam: zespołowość. To Sebastian się zbudował w GKS-ie, to Oskar się zbudował w GKS-ie, to my ich wyprodukowaliśmy. U nas eksplodował Antek Kozubal, świetnie zaczął grać Mateusz Kowalczyk. Dawid Kudła stał się bardzo porządnym bramkarzem. Ta zespołowość jest siłą tego zespołu, ja bym chciał w tym kierunku iść, by ci dochodzący stawali się coraz lepszymi zawodnikami. Stąd pomysł na to okienko, by byli to zawodnicy trochę po prostu młodsi.
Zawodnicy muszą się lubić, czy wystarczy po prostu kultura i szacunek?
Nie, nie muszą się wcale lubić. Muszą mieć kult rozmawiania o piłce nożnej. Nie chodzi mi o to, że mają czytać gazetę albo oglądać mecze, tylko rozmawiać o tym, w jaki sposób chcą realizować swoje zadania na boisku, jak my mamy grać. Ty słuchasz heavy metalu, a ja disco-polo, tu mamy dwa inne światy – ale piłka nas łączy i musimy w klubie rozmawiać o piłce, bo to jest miejsce naszej pracy, pasji. Na wczasy może ze sobą nie pojedziemy i możemy nie pałać do siebie miłością, natomiast o piłce musimy umieć rozmawiać, to jest nasz obowiązek. My reprezentujemy klub, a klub jest ważniejszy niż nasze ego. Te disco-polo lub metal nie są istotne, najważniejszy jest GKS.
Są jakieś zmiany w przygotowaniach, czy trzyma się pan wypracowanych przez lata schematów?
Staramy się być coraz bardziej intensywni. W naszym zespole intensywność jest, a ona wynika z rozumienia gry. Chciałbym, aby GieKSa była jeszcze bardziej zażarta, jeszcze bardziej upierdliwa dla przeciwników i jeszcze bardziej spektakularna w atakowaniu. W pierwszym sezonie pokazaliśmy dużo dobrego, daliśmy dużo radości – o to chodzi. Nie chcemy być drużyną, która w Ekstraklasie cierpi. Chcemy, by mówiono o nas, że jesteśmy po prostu jacyś, bo to już znaczy, że mamy kulturę gry. To jest dla mnie istotne.
Czyli na to będzie pan zwracał uwagę, że macie walczyć i zostawić serce na murawie?
Nie da się walczyć, jeśli nie rozumie się gry. Powoduje to masę czerwonych kartek i zamieszania, ja to trochę inaczej rozumiem. Mamy walczyć, ale rozumiejąc, co chcemy zrobić. Jeśli będziemy realizować założenia, oddamy serducho, do tego umiejętności piłkarskie – mamy szansę być spektakularnymi i wygrywać, po prostu.
Jak dotąd wszystko idzie zgodnie z planem?
W miarę idzie zgodnie z przewidywaniami. Wiadomo, są trochę przemęczeniowe sprawy, mniejsze i większe urazy, dopinamy kwestie dojść samych zawodników. Obóz w Opalenicy był naprawdę na najwyższym poziomie i jestem bardzo zadowolony.
Do zespołu dołączyli młodzi zawodnicy. To część strategii?
Po awansie chciałem piłkarzy bardzo doświadczonych, którzy przyjdą i dadzą nam w szatni uspokojenie emocji. Zrelak, Czerwiński i Nowak, to byli dla mnie bardzo ważni zawodnicy. Przyszli i dali w szatni bufor bezpieczeństwa, że w trudnym momencie powiedzą: spokojnie, wychodzimy z tego. Zawodnicy ze sobą rozmawiają. Wiadomo, nie możemy iść tylko w takich zawodników, bo wszyscy jesteśmy coraz starsi, dlatego planowaliśmy to, by przyszli do nas piłkarze z dużymi umiejętnościami i „dwójką” z przodu. O takich zawodnikach myślałem najbardziej.
Przepis o młodzieżowcu się zmienił.
Dla mnie to upiorny przepis, niemający nic wspólnego z logiką i grą fair play. Drużyny niekorzystające z tego były karane. To jest dla mnie chore. Nie mam nic przeciwko Pro Junior System i nagradzaniu drużyn za stawianie na młodych Polaków. Nie powinien to być jednak przepis, który daje mi nakaz wystawienia na boisko zawodnika, który ma jakiś rocznik. Dla mnie wskazanie, że młodzieżowiec musi być z rocznika 2003, to jakby powiedziano: „ale musisz mieć też jednego z 1973!”. No i co, ja zagram? Dla mnie to jest bez sensu, nie wolno nakazywać, trzeba po prostu promować młodych ludzi. GKS jest oparty o polskich zawodników i daje sobie radę. Ja tego nie rozumiem, jeszcze trzeba zapłacić karę. Pro Junior System świetny, a ten przepis o młodzieżowcu to dobrze, że zniknął.
To był problem, że ktoś na przykład wiedział, że gra tylko przez ten przepis?
Właśnie, to również mogło doprowadzać do tego, że dochodziło do takich absurdów. Zawodnicy starsi mogli czuć się pokrzywdzeni, że młodzieżowiec musi grać. My zawsze mieliśmy w składzie młodzieżowców pełną gębą, bardzo się z tego cieszyłem. Każdy z nich był świetnym zawodnikiem, ale nie wszyscy taki komfort mieli.
Wielu kibiców podchodzi z dużą rezerwą do sprowadzenia Macieja Rosołka.
Na pewno do nas pasuje, takiego nieoczywistego zawodnika szukaliśmy. Na rynku jest wielu zawodników, natomiast trzeba być racjonalnym. Nie zawodziliśmy się na zawodnikach, którzy nie byli tymi z topu na tej pozycji. Przychodzili piłkarze, o których wiedziałem, że ich sposób gry może nam pomóc. Maciej jest właśnie takim piłkarzem.
Jakie są cele na ten sezon?
Ekstraklasa w Katowicach ma być na lata – to jest moje motto pracy z tą drużyną. Chciałbym być maksymalnie przygotowany do pierwszego meczu i wyjść na Raków z pewnością, że możemy wygrać.
Najbardziej wyczekiwany mecz to…
Chyba zawsze tak będzie: każdy kolejny. Naprawdę się nie mogę doczekać spotkania z Rakowem.
Piotr
21 sierpnia 2017 at 17:32
Nie ma motaly a są transfery i to z ekstraklasy
Ksawery
21 sierpnia 2017 at 20:09
Mam nadzieje że to nie Błąd GieKSy 😉 A tak na poważnie wreszcie jakiś ofensywny zawodnik no i nie 30+. Może coś bedzie grał.
Mecza
21 sierpnia 2017 at 20:11
„Wykryto duplikat komentarzu, wychodzi na to że już to napisano” Brawo !!! Redakcja woli wpisy na zasadzie sędzia ch. przeciwnik ch. zarząd the best. Żadnej dyskusji bo cenzura.
Mecza
21 sierpnia 2017 at 20:14
Proszę sprawdzić i wkleić co napisałem jeśli nie ma cenzury, nikogo nie uraziłem.
Ksawery
21 sierpnia 2017 at 20:56
Jeszcze jakiś ciekawy napadzior i jedziemy 🙂
tyta
21 sierpnia 2017 at 23:22
…teraz nas już tylu, że w jednym szpilu możemy wystawić od razu dwie jedenastki i wygrywany z wszystkimi w cuglach po 5:0 no może 5:1 ???? Co my zrobimy z tylu chłopa i ile kosztuje to klub ?! Cóż błędów (zbieżność z nazwiskiem zawodnika przypadkowa i nie złośliwa) nie popełnia ten co nic nie robi ale ten co je popełnił zdaje się tydzień temu spierdzielił zostawiając nie zły bałagan i rachunek. Ogólnie to może paradoksalnie wyjdzie nam to wszystko na dobre, ale kabzę klubu mocno szarpnie… tylu chopa…tylu chopa…
tomassi
22 sierpnia 2017 at 06:56
Myślę że to jeden z lepszych transferów naszego klubu
ostatnich paru lat. Bardzo lubię jak gra p. Adrian.
A tak na marginesie to sprowadziłem go do GieKSy
w którymś FootbalMenager????
Irishman
22 sierpnia 2017 at 09:28
Niestety pan Motała miał jedno udane okienko transferowe i na tym jechał. Powinien polecieć zaraz po tym jak szukał roboty w Lubinie,
Fakt, zawodników mamy teraz w ch…. no ale może faktycznie dzięki temu trener wybierze perełki, a reszta uda się pożegnać?
Irishman
22 sierpnia 2017 at 09:34
A zresztą, kilku początkowo bardzo słabych, potrenuje trochę i będziemy wymiatać, aż miło?
W końcu po pożegnaniu dyrektora chyba już nie mają złudzeń, że nie ma żadnej alternatywy jak tylko wykonywać polecenia trenera. A on na awansach zęby zjadła więc nie polecą z nim w pręta.
Tomek
22 sierpnia 2017 at 09:36
Mam nadzieje że to dobry zawodnik a nie ktoś pokroju Mokwy. Pytanie tylko takie czy ktos w GKS mysli racjonalnie. Po co taka ilość pomocników. Nie o ilość idzie ale o jakość. Z przodu zupełna mizeria a tu kolejny pomocnik.
Irishman
22 sierpnia 2017 at 09:36
A sam transfer… oczywiście czas pokaże ale wygląda na TRAFIONY W PUNKT!
BRAWO!
Irishman
22 sierpnia 2017 at 09:38
Tomek, Ty chodzisz na mecze GieKSy? Bo jak chodzisz i widzisz jak grają, to serio się dopieprzasz na siłę.
tyta
22 sierpnia 2017 at 10:32
…@Irishman jakie trafione okienko p.Motały masz na myśli ?
Tomek
22 sierpnia 2017 at 10:48
Irishman co masz na myśli. Mówię tylko, że mamy całą masę pomocników (którym trzeba płacić) i nie bardzo rozumie po co. Z przodu zaś tylko prokic do czegokolwiek sie nadaje. Może zamiast kolejnego pomocnika jakis sensowny napastnik. Co Cygan z Mandryszem będą robic z taka ilością zawodników pomocy. Mamy 17 pomocników w kadrze. Taka Chojniczanka 9 Tychy 11 Grudziadz tak samo. Po co nam tylu pomocników. To jest ewidentne marnotrawienie kasy. Ci ludzie za darmo tu nie są.
Irishman
22 sierpnia 2017 at 12:55
@Tyta, to rok temu było całkiem OK. Dzięki niemy wylądowaliśmy na miejscu dającym awans, tylko to trzeba było jeszcze zimą konkretnie poprawić, a nie jakimś Wisio czy Sapalom, no i oczywiście umieć wykorzystać tych, których się ma, a nie odpieprzać coś takiego jak Brzęczek.
Irishman
22 sierpnia 2017 at 13:02
@Tomek, jakbyś chodził na mecze to byś widział jak nam (pomimo tylu pomocników) potrzeba było lewego pomocnika, przez co nasz najlepszy napastnik musiał grać na tej pozycji. Myślę, że teraz zagra w środku i będzie OK.
Też w ogóle nie rozumiem jak można było tak niechlujnie zestawić kadrę! To było wręcz przeciwieństwo tego co robiliśmy rok temu.
Ale może, tak jak napisał @Tyta wyjdzie nam to na dobre i z tej masy zawodników wyselekcjonujemy ostatecznie naprawdę świetną kadrę? Jeśli to nam przyniesie awans, to warto będzie ponieść te koszty.
Ksawery
22 sierpnia 2017 at 14:23
Jakub Arak przesłał do PZPN pismo o rozwiązanie kontraktu z winy klubu. Sprawą prawdopodobnie zajmie się Izba ds. Rozwiązywania Sporów Sportowych. Myśle że by się nam przydał mimo że grał w Sosnowcu i u pachnących inaczej 😉
Tomek
22 sierpnia 2017 at 15:31
Irishman ja kozie ty o wozie. Co zatem stanelo na przeszkodzie by Cygan takowego zakontraktował. CZyli do 17 razy sztuka. To są jaja. To jest ewidentna niegospodarność. No ale kto bogatemu zabroni. Jak sobie Cygan będzie wydawał swoje prywatne pieniadze to niech sobie zakontraktuje i 50 ale poki wydaje publiczne pieniadze to nie ma prawa ich marnotrawić a tak czyni
Irishman
23 sierpnia 2017 at 06:39
Tomek, jak wydamy trochę grosza, a przyniesie to nam awans to i tak będziemy na duży plus. Właśnie dotychczasowa nadmierna oszczędność spowodowała, że ciągle tkwimy w tek p… I lidze i to są największe straty, także finansowe, a nie jeden zawodnik mniej czy więcej!
Irishman
23 sierpnia 2017 at 06:41
A zresztą nadmiar zawodników zawsze można gdzieś oddać.
Poza tym odpowiedzialny za tą politykę transferowej dzięki, której mamy wielu piłklarzy, a nie ma kto grać już poniósł odpowiedzialność.
Tomek
23 sierpnia 2017 at 13:49
Irishman ty masz jakąś dziwną mentalność. Piszesz że odpowiedzialny już poniósł odpowiedzialność (masz na myśli motałę). Otóż wyprowadzę Cię z błędu że to nie on jest za to odpowiedzialny. Motała szukał i przedstawiał propozycję a decydował Cygan (no i mandrysz też musiał zaakceptować). Twój sposób myślenia to najlepsza droga do marazmu i dziadostwa. Mentalnie jesteś na poziomie Cygana. Jeżeli do ciebie nie trafia to że zakontraktowanie 17 pomocników to jest rażąca niegospodarność to juz chyba żadne argumenty do Ciebie nie trafią. Ty myślisz że ktos za nas im te kontrakty wypłaci. Zapewniam cię ze nie. Może komuś sie kogoś wciśnie ale na pewno nie na zasadzie przejęcia kontraktu. Zamiast 7 zbędnych pomocników mozna było kupić dwóch wartościowych zawodników z odpowiednią jakością. Ale po co jak wydaje sie publiczna kase a nie swoja to po co myslec takimi kategoriami. Jakos tam bedzie itd.