Na co należy uważać wiosną?

Dodano przez Shellu | 19 stycznia 2017 10:05
Licznik odwiedzin: 2225

Do rozpoczęcia rundy pozostało jeszcze półtora miesiąca, ale już dziś trzeba pracować – nie tylko piłkarsko, ale i mentalnie nad wieloma kwestiami koniecznymi do awansu. GKS się wzmacnia, pozyskaliśmy Kamila Jóźwiaka, za wzmocnienie należy też uznać pozostanie w klubie Alana Czerwińskiego. Liga jednak się będzie przybliżać wielkimi krokami, dlatego już teraz należy zwrócić uwagę na zagrożenia i na te kwestie, na które będzie trzeba bardzo uważać począwszy od pierwszego meczu w Chojnicach. Na co więc należy zwrócić uwagę:

1. Początek rundy
Często niedoceniane są punkty z pierwszych kolejek. A wystarczy tylko spojrzeć na fakt, że gdybyśmy w pierwszej serii spotkań nie przegrali, tylko wygrali z Wigrami Suwałki – przezimowalibyśmy na fotelu lidera. Jak ważny jest początek wiosny pokazywały też poprzednie sezony – kiedy za Moskala przegraliśmy z Sandecją i Okocimski i cały czar udanej jesieni prysł bardzo szybko. Rok temu jeszcze łudziliśmy się, że meczem z Arką uda się coś zdziałać. Niestety przegraliśmy i wiosna to były sparingi o punkty.

2. Pierwsze mecze z bezpośrednimi rywalami
Nie ma się co oszukiwać – po domowych remisach z Chojniczanką i Zagłębiem obowiązkowo trzeba zapunktować z tymi rywalami na wyjeździe. Optymalnie byłoby z oboma mieć w dwumeczu lepszy bilans, a więc co najmniej musimy zremisować 1:1 w Sosnowcu i 2:2 w Chojnicach. Ale jeśli udałoby się któryś z tych meczów wygrać – będzie idealnie.

3. Grupa pościgowa
Nie tylko ci dwaj rywale są zagrożeniem. Za podium jest silna grupa pościgowa, z której najgroźniejsza może być Miedź Legnica. Naszym atutem jest 8 punktów przewagi, ale trzeba być ostrożnym, bo nawet gdzieś tam trzy razy z rzędu remisując, przeciwnik wygrywając swoje mecze może się zbliżyć na bardzo niebezpieczną i nerwową odległość.

4. Kiksy w defensywie
Nawet grając super mecze takowe nam się zdarzały, ale Opatrzność była po naszej stronie i nie traciliśmy bramek. Tym razem trzeba się wzmocnić personalnie w obronie albo u zawodników te kiksy popełniających – starać się je wyeliminować. Na wiosnę płazem już nie będą one uchodzić…

5. Żółte kartki i pauzy
Jaskrawy przykład konsekwencji kartek (i kontuzji) mieliśmy w dwumeczu Bytów – Suwałki. W momencie, gdy wypadło nam kilku zawodników, drużyna w meczu z Wigrami się posypała i w obronie zagrała najgorszy mecz w sezonie. Zagrożeni pauzą od pierwszej kolejki są Alan Czerwiński i Grzegorz Goncerz i tym bardziej trzeba uważać, żeby żaden z nich nie wypadł z kadry na mecz z Zagłębiem.

6. Głupie porażki
Trzeba uważać, aby nie tracić kompletu punktów ze słabymi przeciwnikami. O ile z Wigrami przegraliśmy po katastrofalnym meczu (u siebie) i wspomnianych błędach w obronie (Suwałki), a w Bytowie po słabszym meczu i pechu (mnóstwo sytuacji po stałych fragmentach), to porażka w Tychach z beznadziejnym przeciwnikiem była do uniknięcia. Gdybyśmy tylko zagrali o poziom lepiej.

7. Rzuty karne
„To jest punkt, z którego wykonuje się rzut karny. Macie go tylko wykorzystać” – brzmiała najkrótsza odprawa jednego z polskich trenerów. Ten najłatwiejszy sposób zdobycia bramki trzeba w końcu przekuć na atut, nie na zmorę. O ile pudła Grzegorza Goncerza ze Stomilem i Sandecją punktów nam nie zabrały (ze Stomilem i tak wyrównaliśmy), to jedenastka z Miedzią pozbawiła nas najprawdopodobniej dwóch oczek.

8. Frekwencja
Mimo dobrej jesieni nie była ona zadowalająca. Kibice mobilizowali się bardziej tylko na niektóre mecze. Trzeba pamiętać, że wszystkich spotkań wiosną nie wygramy, przydarzy się kilka remisów, a pewnie i z dwie porażki. Trzeba po tych przegranych meczach wspierać zespół i otrzeć łzy po przegranej bitwie po to, aby wojna była wygrana.

9. Zbyt wczesne świętowanie
Załóżmy scenariusz, w którym GieKSa wypracowuje sobie solidną, ale też nie ogromną przewagę nad resztą stawki. Dajmy na to – pięć punktów na cztery kolejki przed końcem. Szampany się mrożą, feta jest już szykowana. Nie! Ani na moment wówczas nie można stracić koncentracji. Pamiętajmy, że z czterema ostatnimi rywalami przegrywaliśmy już w tej konfiguracji meczów dom-wyjazd, czyli z Górnikiem i Olimpią na wyjeździe oraz Kluczborkiem i Bytovią u siebie.

10. Wiara czyni cuda!
To przesłanie dla wszystkich kibiców i piłkarzy. Jesteśmy najlepszą ekipą w pierwszej lidze i jeśli zdarzą się wpadki, nie możemy przestać wierzyć w potencjał zespołu. Utrzymajmy poziom obrony, w ataku grajmy dwa razy lepiej niż jesienią. I to będzie klucz do sukcesu!

4 komentarze »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
 1. Bartolo — 22 stycznia 2017 @ 10:49

  Jeżeli nie kupią nikogo do przodu to za optymistycznie to to nie wygląda.
  Chodzi o skutecznego napadziora oczywiście.

 2. tylko awans — 21 stycznia 2017 @ 19:50

  Kwestia rzutów karnych, według mnie gonzo jest chyba jedna z gorszych strzelców. Foszmańczyk powinien być podstawowym strzelcem

 3. CIErPLIWY — 20 stycznia 2017 @ 18:25

  Ostatnia runda w 1 lidze … pewne info!

 4. kibic bce — 20 stycznia 2017 @ 14:50

  Propozycja wykonawcy rzutow karnych? Moze Fosa, Zejdler lub Franczak?
  Gonzo niech strzela w meczu.
  Pozdrawiam

 

Dodaj komentarz

*