Nie tylko Kolejarz mógł liczyć na wsparcie senatora!

Dodano przez GoT | 29 sierpnia 2013 20:44
Licznik odwiedzin: 1223

Górnik Łęczna, to klub założony 20 września 1979, jako sekcja piłki nożnej GKS Górnik Łęczna. 1 stycznia 2007 nastąpiło oddzielenie męskiej sekcji piłkarskiej od wielosekcyjnego GKS Górnik Łęczna i utworzenie spółki akcyjnej(Górnika Łęczna S.A.). Podmiot ten jest spadkobiercą i kontynuatorem tradycji swego poprzednika. Pod szyldem stowarzyszenia GKS Górnik Łęczna występuje jednak nadal sekcja piłki nożnej kobiet. 18 lutego 2011 nazwa klubu została oficjalnie zmieniona na Górniczy Klub Sportowy Bogdanka S.A. W tym czasie kibice skupieni w Stowarzyszeniu Kibiców Górnika Łęczna reaktywowali sekcję piłki nożnej pod szyldem GKS Górnik 1979 Łęczna i zgłosili do rozgrywek B-klasy. 23 lipca 2013 nastąpił powrót do szyldu „Górnik”. Górnik zaczynał od B-klasy i sukcesywnie piął się w górę w hierarchii polskich klubów piłkarskich. Kolejne awanse: 1980 – A-klasa, 1981 – V liga, 1983 – IV liga, 1984 – III liga, 1988 – II liga. Po jednym sezonie drużyna spadła z II ligi, a wróciła do niej w 1996. W sezonie 2002/2003 zespół awansował do najwyższej klasy rozgrywkowej. Największe sukcesy w historii klubu to poza awansem ¼ finału Pucharu Polski w sezonie 2000/01 oraz ½ finału Pucharu Ligi Polskiej w sezonie 2006/07.

Zawodnikiem utożsamianym z Górnikiem Łęczna, który jak na razie zrobił największą karierę jest z pewnością Grzegorz Bronowicki.  Ten boczny obrońca jest to jedyny wychowanek klubu z Lubelszczyzny, który grał w reprezentacji Polski. Dobra gra w ekstraklasowym Górniku doprowadziła do transferu do Legii Warszawa, skąd później trafił do Crveny Zvezda Belgrad. W kadrze rozegrał 14 gier, na EURO 2008 nie pojechał z powodu kontuzji. Innym znanym zawodnikiem Górnika jest Jakub Wierzchowski. Bramkarz tego klubu w latach 1996-1998. Jako zawodnik Górnika grał w polskiej młodzieżówce, później grał m.in. w Werderze Brema, a do Górnika powrócił w 2008 roku. Nie można nie wspomnieć o Pawle Bugała, który w Górniku rozegrał w sumie 11 sezonów. Był liderem zespołu, który po raz pierwszy w historii wywalczył promocję do Ekstraklasy. Bronowicki gra dziś w II-ligowym Motorze Lubin, pozostała dwójka zawiesiła już buty na kołku.

Górnik Łęczna z katowicka GieKSą toczył bój już 16 razy. Klub od niedawna prowadzony przez trenera Kazimierza Moskala wygrał z tego ledwie 5 spotkań, w 7 był lepszy klub, na którego ławce trenerskiej zasiada teraz Jurij Szatałow. Podziałem punktów kończyły się 4 gry. Bilans bramek to 22 do 20 na korzyść Górnika. Ostatni ligowy pojedynek obu ekip miał miejsce w zeszłym sezonie. Grający pod szyldem Bogdanka klub przegrał w Katowicach 1:0. Zwycięskiego gola strzelił w 35 minucie Przemysław Pitry, który wykorzystał rzut karny. Oba zespoły schodziły z murawy osłabione. Po stronie GieKSy czerwoną kartką ukarany został Duda. Z Łęcznej z murawy zostali wyrzuceni Sołdecki i w doliczonym czasie gry Nikitovic.

Ciekawostki:

– Przed każdym meczem Górnika rozgrywanym na własnym stadionie wchodzącym na murawę piłkarza towarzyszy hymn klubu, którego autorem jest Krzysztof Cugowski – wokalista Budki Suflera, który pochodzi z Lublina i jest byłem senatorem.

Brak komentarzy »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.

Brak komentarzy.

 

Dodaj komentarz

*