Zamiast ligi dwa sparingi. GKS gorszy od II-ligowców czyli przegląd doniesień mass mediów

Dodano przez Witek | 5 marca 2018 13:05
Licznik odwiedzin: 768

Zapraszamy do przeczytania prasówki z ubiegłego tygodnia, na temat związane z piłkarską GieKSą.

 

 

katowickisport.pl – „Dekada GieKSy”, czyli premiera na urodziny

 

Trudno powiedzieć, czy to przypadek, czy celowe działanie, ale wczoraj, w dniu 54. urodzin GKS-u Katowice, miała miejsce premiera filmu poświęconego klubowi z Bukowej. Dekadę GieKSy”, bo taki jest tytuł dokumentu, można było zobaczyć w kinoteatrze „Rialto”.

W uroczystej premierze wzięli udział bohaterowie okresu, w którym GKS przeżywał chwile triumfu, a więc zawodnicy z przełomu lat 80. i 90. ubiegłego stulecia. Wielu z nich łezka się zakręciła, gdy zobaczyli siebie na ekranie, słysząc w jak barwny sposób opowiadają o czasach świetności, a przede wszystkim okresie 10-letniej, nieprzerwanej gry w europejskich pucharach. Największym gawędziarzem okazał się Henryk Górnik, od 1978 do 1985 zawodnik, a w późniejszych latach trener GieKSy. Biorących udział w filmie, a poza Górnikiem byli wśród nich m.in. Franciszek Sput, Piotr Piekarczyk, Jerzy Kapias, Janusz Jojko, Jan Furtok, Dariusz Grzesik, Krzysztof Walczak czy Marek Koniarek, łączyło jedno – każdy podkreślał śląski charakter piłkarzy oraz kapitalną, wręcz rodzinną atmosferę panującą w szatni.

 – To właśnie dzięki niej, ale też dzięki dobrej grze osiągaliśmy sukcesy – podkreślały dawne gwiazdy.

– Zakładałem, że będzie to typowy dokument, który zamknie się w 40 minutach. Temat jednak tak ładnie „płynął”, że skończyło się pełnym metrażem i 80-minutową produkcją – powiedział scenarzysta i reżyser filmu, Michał Muzyczuk.

– Jestem kibicem GKS-u, ale urodziłem się w 1986 roku, więc załapałem się na schyłkowy okres świetności, ten z meczami przeciwko Bordeaux. Zagłębienie się w piłkarską i górniczą rzeczywistość tamtych lat było wspaniałym uczuciem. „Dekada” to umowne słowo. Wspominamy 10 lat grania w pucharach, lecz zaczynamy dużo wcześniej. Zamysł był taki, aby opowiedzieć, jak ta wielka GieKSa powstawała – dodał reżyser, który za film otrzymał gromkie brawa.

 

Dwóch piłkarzy opuszcza GKS Katowice

 

Dalibor Pleva oraz Paweł Szołtys nie są już zawodnikami GKS-u Katowice. W obu przypadkach klub postanowił rozwiązać ich umowy za porozumieniem stron.

33-letni Pleva kilka dni temu został wystawiony na listę transferową i otrzymał wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu. Obrońca trafił na Bukową pod koniec sierpnia ubiegłego roku z Bruk-Betu Termaliki. Zagrał w sześciu spotkaniach.

Z kolei Paweł Szołtys minioną jesień spędził na wypożyczeniu w Rozwoju Katowice. Gdy dobiegło ono końca, GKS, podobnie jak w przypadku Plevy, rozwiązał kontrakt z 20-letnim napastnikiem za porozumieniem stron.

 

sportslaski.pl – Słaby na koniec. Czy ta kadra jest silniejsza niż jesienią?

 

[…] Tuż przed końcem okienka transferowego z klubem pożegnali się Dalibor Pleva i Paweł Szołtys, Rafał Kuliński został wypożyczony, z kolei GieKSę zasilili Kacper Tabiś i Kamil Słaby. Wiosną przy Bukowej będzie jednak grał tylko ten drugi.

[…] Teraz GKS wypożyczył do Rozwoju innego piłkarza – Rafała Kulińskiego, który jesienią zagrał w czterech meczach ligowych. W drugą stronę – ale już na zasadzie transferu definitywnego – na Bukową trafił Kacper Tabiś. Pomocnik podpisał 2,5-letni kontrakt, ale… w GieKSie zagra dopiero w następnym sezonie. Na wiosnę, na zasadzie wypożyczenia, zostanie przy Zgody.

To nie koniec transferów „last minute”. GKS wypożyczył do końca sezonu Kamila Słabego, piłkarza Bruk-Betu Termaliki Nieciecza. Lewy obrońca w obecnych rozgrywkach Lotto Ekstraklasy zanotował dziewięć występów, w których raz wpisał się na listę strzelców. W poprzednim sezonie zawodnik grał w Sandecji Nowy Sącz, z którą awansował do Lotto Ekstraklasy.

– Cały czas szukaliśmy ciekawych rozwiązań i monitorowaliśmy rynek w poszukiwaniu wzmocnień. Kamil w poprzednim sezonie był wyróżniającym się obrońcą Nice 1 Ligi i na pewno wzmocni rywalizację na lewej stronie. Cechuje się również dobrymi statystykami w grze ofensywnej. Mamy nadzieję, że jego umiejętności i doświadczenie w walce o awans będą bardzo pomocne w nadchodzącej rundzie wiosennej – mówi Tadeusz Bartnik, dyrektor sportowy GKS-u.

 

Zamiast ligi dwa sparingi. GKS gorszy od II-ligowców

 

GKS Katowice sprawdził się na tle dwóch II-ligowców. Podopieczni trenera Jacka Paszulewicza najpierw przegrali z ROW-em 1964 Rybnik, a następnie musieli uznać wyższość Radomiaka Radom. Oba spotkania rozegrane zostały na sztucznej nawierzchni, na obiekcie Kolejarza Katowice.

GieKSa miała dzisiaj rozegrać mecz ligowy w Niepołomicach, jednak z uwagi na warunki atmosferyczne spotkanie z Puszczą zostało przełożone. Katowiczanie wykorzystali wolny weekend i rozegrali dwa sparingi. W pierwszym – z ROW-em 1964 Rybnik – wybiegł silniejszy skład, jednak to występujący ligę niżej zespół okazał się lepszy. Rybniczanie wygrali po golu Dawida Gojnego, który wykorzystał dośrodkowanie z rzutu rożnego. Jeszcze w pierwszej części gry bramkę zdobył Tomasz Midzierski, ale sędzia odgwizdał spalonego. Pod koniec spotkania na boisku pojawiło się trzech piłkarzy z akademii „Młoda GieKSa” – Artur Grzechynka, Jakub Kantyka i Oliwer Zalewski.

[…] Grano 2×40 minut.

W drugim sparingu rywalem GKS-u był czwarty zespół II ligi, Radomiak Radom. Podobnie jak w pierwszym meczu, tutaj również lepszy okazał się rywal, który po przerwie zdobył dwie bramki. Na listę strzelców wpisali się Peter Mazan i Chinonso Agu.

[…] Grano 2×40 minut.

 

 

Lista komentarzy (1) »

  Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy, jednakże zastrzega sobie prawo do ich cenzurowania lub usuwania.
  1. Ksawery — 7 marca 2018 @ 10:39

    A już w sobote zobaczymy jak wyglądają te Nowe Porządki na tle Rakowa 😉

 

Dodaj komentarz

*