Znamy już terminarz rozgrywek hokejowej GieKSy

Poznaliśmy terminy rozgrywania meczów naszej drużyny w sezonie 2018/19. Będzie to dla nas sezon bardzo wymagający, musimy potwierdzić swoją wartość, pokazać, że ubiegłoroczny srebrny medal nie był dziełem przypadku.

W nowym sezonie czeka nas wyjazd na Puchar Kontynentalny do Belfastu (15-17.11.2018) dlatego sezon rozpoczniemy w piątek 7 września meczem rozgrywanym awansem z Zagłębiem Sosnowiec na Stadionie Zimowym, następnym przeciwnikiem naszej GieKSy będzie we wtorek 11 września drużyna SMSu. Oficjalne rozpoczęcie sezonu nastąpi w piątek 14 września, wtedy w roli gospodarza podejmiemy naszego pierwszego przeciwnika – Zagłębie S.A. Sosnowiec.

Sezon 2018/19 będzie dla nas trudny również z powodu organizowania przez miasto Katowice Szczytu Klimatycznego ONZ – COP24. W dniach od 3.12.2018 do 14.12.2018 na Katowice będą zwrócone oczy całego świata, niestety nie z powodu naszych hokeistów… Organizacja tak wielkiego wydarzenia wymusiła czasową wyprowadzkę Hokejowej GieKSy z Małej Hali przy Spodku i konieczność rozgrywania meczów na wyjeździe. Niezwykle długą serię wyjazdową rozpoczniemy 12 października, do Katowic wrócimy dopiero 22 grudnia na mecz z Nestą Toruń –  miejmy nadzieję, że termin powrotu „do domu” będzie utrzymany…

Sezon zasadniczy zakończymy w niedzielę 27.01.2019 meczem z… Zagłębiem w Sosnowcu. Walka o medale rozpocznie się 31.01.2019 rundą wstępną Play-Off z udziałem drużyn z miejsc 7-10, a ostatni termin meczu finałowego o tytuł Mistrza Polski zaplanowano na niedzielę 14.04.2019.

Biorąc pod uwagę niezwykłą stabilność polskiego hokeja niestety nie można traktować tego terminarza jak kamiennych tablic podarowanych Mojżeszowi, a jedynie jako drogowskaz w planowaniu uroczystości rodzinnych… 😉

„…teraz pora na…”

Baudolino

7.09.2018 piątek, 22. kolejka
128.* ZAGŁĘBIE S.A. Sosnowiec TAURON KH GKS Katowice
*Mecz awansem z dnia 20.11.2018 – udział Tauron KH GKS Katowice w III rundzie Pucharu Kontynentalnego

GieKSa hokejowym wicemistrzem Polski

Ostatnie spotkanie finałowe nie zawiodło nikogo. Obie drużyny prezentowały dojrzały hokej, o czym świadczy fakt, że w regulaminowym czasie gry nie obejrzeliśmy bramek i o tym, która drużyna została Mistrzem Polski, rozstrzygnęła dogrywka. W niej złotego gola zdobył Kaleinikovas zapewniając Re-Plast Unii Oświęcim tytuł Mistrza Polski w hokeju na lodzie.

Świadome wagi spotkania obie drużyny od początku starały się narzucić przeciwnikowi swój styl gry, jednak dobrze w obu ekipach spisywały się formacje defensywne. W 5. minucie Kaleinikovas i Dziubiński sprawdzili dyspozycję Murraya. W odpowiedzi Kovalchuk, który rozgrywał bardzo dobre zawody, dograł do Hitosato, lecz uderzenie Japończyka obronił Lundin. Z upływem czasu częściej przy krążku utrzymywali się katowiczanie, a oświęcimianie próbowali wyprowadzać szybkie kontry. Mimo prób Maciasia, Iisakki, Pasiuta po stronie GieKSy oraz Heikkinena, Ackereda, Denyskina i Dyukova po stronie Re-Plast Unii Oświęcim bramek w pierwszej tercji nie obejrzeliśmy. Natomiast równo z syreną za grę wysokim kijem do boksu kar został odesłany Marklund.

Drugą tercję rozpoczęliśmy od gry w osłabieniu. Pierwszą minutę dobrze się broniliśmy, ale w drugiej minucie tego osłabienia groźne strzały oddali Sadłocha i Ahopelto, które obronił Murray. Po wyrównaniu sił na lodzie mecz się wyrównał, a obie drużyny grały uważnie w defensywie. W 30. minucie na ławkę kar został odesłany Heikkinen. Podczas okresu gry w przewadze Lundina próbowali pokonać Hitosato i Monto. W ostatnich pięciu minutach drugiej tercji mecz nabrał rumieńców. Najpierw w 36. minucie Marklund trafił w słupek, a w odpowiedzi Heikkinen przegrał pojedynek sam na sam z bramkarzem GieKSy. Dwie minuty później Murray z kłopotami obronił strzał Ackereda. Druga tercja zakończyła się także wynikiem bezbramkowym.

Początek trzeciej tercji należał do GieKSy, ale krążek po uderzeniach Michalskiego i Isakki minął bramkę Lundina, ale podobnie jak to było w poprzednich tercjach, z biegiem czasu mecz się wyrównał. W 50. minucie Murray obronił uderzenia Karjalajnen, Kowalówki i Sołtysa. Podobnie jak dwie poprzednie tercje, również trzecia zakończyła się wynikiem 0:0, a zatem o tytule Mistrza Polski rozstrzygnęła dogrywka.

Dogrywkę rozpoczęliśmy od dwóch niewykorzystanych sytuacji.  Najpierw bliski pokonania Lundina był Koponen, a chiwlę później po uderzeniu Iisakki krążek minimalnie minął oświęcimską bramkę. W odpowiedzi Ackered trafił w obramowanie naszej bramki. Sytuacja ta była jeszcze sprawdzana na wideo.  W 66. minucie groźnie strzelał Ackered, a chwilę później Murray uprzedził Sadłochę, który znalazłby się w sytuacji sam na sam. O tytule Mistrza Polski zdecydowała sytuacja z68. minucie, kiedy Kaleinikovas strzałem po dalszym słupku pokonał Murraya.

GKS Katowice – Re Plast Unia Oświęcim 0:1 (0:0, 0:0, 0:0 d. 0:1)

0:1 Mark Kaleinikovas  (Elliot Lorraine) 66:21

GKS Katowice: Murray, (Kieler) – Delmas, Kruczek, Bepierszcz, Pasiut, Fraszko – Varttinen, Koponen, Iisakka, Monto, Lehtimaki – Wanacki, Cook, Smal, Michalski, Marklund – Lebek, Chodor, Hitosato, Maciaś, Kovalchuk.

Re-Plast Unia Oświęcim: Lundin, (Kowalówka R.) – Dyukov, Jakobsons, Sadłocha, Dziubiński, Kaleinikovas – Valtola, Uimonen, Ahopelto, Heikkinen, Karjalainen – Bezuska, Ackered, Kowalówka S., Lorraine, Denyskin – Noworyta, Łukawski, Wanat, Krzemień, Sołtys.